vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, camber, mfk, manoslykos, Milarepa, mathimatikos1966, maprix

Twitter

Έφαγα πόρτα με το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 20:58 »
Σε καφετερια του περαματος οπου ημουν και ατμιζα εγω και καπνιζαν οι υπολοιποι ακουμε μια φωνη σβυστε τα τσιγαρα σας παρακαλω απαγορευονται,κοιταξα πισω μου και ηταν μια κυρια μεγαλη σε ηλικια του υγειονομικου για ελενχω,ολοι τα εσβυσαν εγω συνεχισα να ατμιζω οπου μου ξαναφωναζει με ευγενικο παντα τροπο και μου λεει σε παρακαλω σβηστο και εσυ γιατι μας κυνηγανε για αυτο το θεμα και μας το εχουν επιβαλλει να το λεμε,εγω επηδει μου μιλησε τοσο ομορφα οντως το σταματησα και της ειπα και συγνωμη καλος κακος...

Μολις εφευγε μας ειπε σε ολους τωρα κανονικα αναψτε ολοι σας αλλα προσεξτε γιατι ειναι αμαρτια να πληρωνετε τσαμπα αν πετηχεται κανεναν κολλημενο...

Ηταν υπεροχη και δεν το αναλυσα το θεμα μιας και δεν υπαρχει ακομα νομος που να το απαγορευει το ΗΤ αλλα με κερδισε η συμπεριφορα της οποτε αυτο εκανα,υπαρχουν ομως και κατι λεβεντες που στο παιζουν ιστορια και μπορει να γινεις και αρναουτογλου σε καθε δημοσιο χωρο η καφετερια ειναι αυτο η οτι αλλο

Αυτα τα ολιγα απο την εμπηρεια μου παιδια

Και πως ακριβως το "εσβησες";
Κακως που της ειπες και συγνωμη, κακως που δεν επεμεινες. Απο τη στιγμη που λες σε καποιον συγνωμη, αποδεχεσαι οτι εκανες λαθος. Την επομενη φορα λοιπον που θα πας εσυ η καποιος αλλος ατμιστης, θα το εχει δεδομενο οτι αυτο πρεπει να σταματα οταν σβηνουν τα τσιγαρα, αρα εχουμε γινει παλι μελη της ομαδας των καπνιστων. Οταν λοιπον σε βγαλει εξω στο κρυο να ατμισεις, πως θα αλλαξει η συμπεριφορα σου; Τι θα πεις; οτι πριν εκανες λαθος, αλλα τωρα σωστα ατμιζεις;

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 21:05 »
Φιλε μου το σταματησα μονο και μονο γιατι με προσεγγισε πολυ ομορφα,ηταν επιλογη μου οπως ειπα να σταματησω οπως και εκανα καλος κακος,δεν θελω να αναφερθω ομως σε σταδιο οπως ειμαι και εγω στην παρεα των καπνιστων εχεις δικιο που το λες αλλα ετσι ενεργησα τι να πω εκανα λαθος εκανα σωστα αυτο ειναι υποκιμενικο αλλα ειμαι σιγουρος πως με αλλη σιμπεριφορα δεν θα το εκανα μην γινομαστε ομως ρατσιστες χωρις παρεξηγηση φιλικα το λεω γιατι ημασταν και εμεις καποτε ετσι

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 00:49 »
και γώ στη θέση σου, με σωστή συμπεριφορά, μάλλον το ίδιο θα έκανα, δεν αμφιβάλλω, αλλα πρεπει και σύ να παραδεχτείς οτι στα μάτια των υπολοίπων εκει μεσα, εξομοιώνεσαι με αυτούς. Ως καπνιστής. και είναι  και σαν παραδοχή ήττας.
με λίγα λόγια (και όποιον ενδιαφέρει) δεν ειναι σωστό "παραδειγμα" αυτη η παραδοχή ήττας.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:04 »
που συχναζετε και σας συμβαινουν ολα αυτα?! εμεις εδω στο αιγαλεω ατμιζουμε ΚΑΙ καπνιζουμε κανονικα σε ολες τις καφετεριες του πεζοδρομου με τασάκια κιολας στις μισες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 01:32 »
Σε καφετερια του περαματος οπου ημουν και ατμιζα εγω και καπνιζαν οι υπολοιποι ακουμε μια φωνη σβυστε τα τσιγαρα σας παρακαλω απαγορευονται,κοιταξα πισω μου και ηταν μια κυρια μεγαλη σε ηλικια του υγειονομικου για ελενχω,ολοι τα εσβυσαν εγω συνεχισα να ατμιζω οπου μου ξαναφωναζει με ευγενικο παντα τροπο και μου λεει σε παρακαλω σβηστο και εσυ γιατι μας κυνηγανε για αυτο το θεμα και μας το εχουν επιβαλλει να το λεμε,εγω επηδει μου μιλησε τοσο ομορφα οντως το σταματησα και της ειπα και συγνωμη καλος κακος...

Μολις εφευγε μας ειπε σε ολους τωρα κανονικα αναψτε ολοι σας αλλα προσεξτε γιατι ειναι αμαρτια να πληρωνετε τσαμπα αν πετηχεται κανεναν κολλημενο...

Ηταν υπεροχη και δεν το αναλυσα το θεμα μιας και δεν υπαρχει ακομα νομος που να το απαγορευει το ΗΤ αλλα με κερδισε η συμπεριφορα της οποτε αυτο εκανα,υπαρχουν ομως και κατι λεβεντες που στο παιζουν ιστορια και μπορει να γινεις και αρναουτογλου σε καθε δημοσιο χωρο η καφετερια ειναι αυτο η οτι αλλο

Αυτα τα ολιγα απο την εμπηρεια μου παιδια

Η περίπτωση ήταν εξαιρετικά περίπλοκη.
Καλά έκανες και δεν εμπλεξες...

Τι εννοώ.
Ποιοί ήταν οι "παράνομοι"?
Οι καπνιστές, ο μαγαζάτορας και η υπάλληλος που δεν έκανε σωστά τη δουλειά της (δεν εριξε προστιμα στους παράνομους)

ποιοί ηταν οι "νόμιμοι"?
Εσύ και οι μη καπνιστές.
Δεν θα είχες αντίπαλο μονο αυτήν αν ξεκίναγες μια σύγκρουση αλλά όλους τους "παράνομους" οι οποίοι θα είχαν το άγχος μην αλλάξει γνώμη και
τους σκίσει στο πρόστιμο.
Οι μη καπνιστές θα απολάμβαναν αμέτοχοι τη "σφαγή"....

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 16:11 »
Εχετε δικιο παιδια με τα λεγομενα σας,δεχομαι οτι ηταν μια στιγμη αδυναμιας λογο συμπεριφορας η ακομα και ηττας οπως αναφερεσται στην επιλογη μου που εκανα,εχετε δικιο παλι που λετε πως ηταν ολοι παρανομοι απο τον πρωτο μεχρι τον τελευταιο αλλα θελω να πω και οτι ημασταν μια παρεα 6 ανθρωπων φιλοι ολοι μεταξυ μας και ολοι σχεδον καπνιστες εκτος πλεον απο εμενα οπου λιγο η συμπεριφορα της κυριας αυτης λιγο το σβυσημο των φιλων μου του τσιγαρου με γονατησαν και εκφραστηκα ετσι,εκαναν καποια ωρα και εφυγαν μετα απο λιγο,αν εκανα μανουρα η εφερνα αντισταση θα το εκανα μονο και μονο απο πησμα για να καταλαβουν αυτοι η δηθεν γνωστοι του κρατους οτι δεν ειναι παρανομο το ητ και το εκανα ακαριαια ουτε το σκεφτηκα καν και το σταματησα αλλιως θα φουμαρα συνεχεια σε αλλη περιπτωση...

Ενα παραδειγμα που μπορω να πω ειναι πως οταν οδηγας και βλεπεις καποιον να βγαινει απο ενα στενο δεν τον αφηνεις να περασει με τιποτα λες και σου σκοτωσε την γυναικα,αλλα αν σου πει (μπορω να περασω) πως τον αφηνουμε ολοι και ας μην εχει προτεραιοτητα πχ...Το εχουμε στο αιμα μας εμεις οι ελληνες

Σορρυ που σας κουρασα

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 21:42 »
μα δεν σε "κατηγόρησε" και κανείς για τίποτα. ολοι λιγο πολυ με τετοιες ιστορίες είτε τσαντιζόμαστε, είτε βγαζουμε λίγο το άχτι μας. Αν προσωπικά ακούστηκα ως κατήγορος, ζητώ συγγνώμη , δέν ήταν πρόθεσή μου. Αλλωστε - το είπα κιόλας- ασχετα με την ιδεατή μου αντίδραση, σε δεδομένη ίδια κατάσταση, μαλλον κι εγώ με τον ίδιο τρόπο ακριβώς θα αντιδρούσα.

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 21:51 »
Δεν ειπα φιλε μου πως με κατηγορησες,ειπα πως εχεις δικιο και εσυ και οι υπολοιποι συνατμιστες με την γνωμη τους που μου ειπαν και ηταν ολες σωστες και σεβαστες οπως ειπα και εγω και την δικη μου που ενεργησα ετσι.

Ελπηζω να μην μου ξανατυχει γιατι μπορει την επομενη φορα να μην σταματησω.


Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 22:26 »
εγω παλι δεν βλεπω κανενα λογο να γινομαι προκλητικος προς τους μη γνωριζοντες ,και συμπεριφερομαι οπως και οταν καπνιζα. ηδη κανω 5-7 μλ τη μερα,και δεν μου χρειαζεται να ατμιζω σε ασανσερ,μαγαζια μετρο κλπ. οσο για καφεδακι,υπαρχει και το εξω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ramone

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • la vida es chula
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 22:30 »
...αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η συγχυση που υπαρχη μεταξη Κ.Τ και Η.Τ....το ενα περιεχει καπνο συν ολα τα γνωστα....ενω το Η.Τ υγρο....δηλαδη αν δεν το ελεγαν Η.Τσιγαρο(γιατι αυτο ευθηνετε που δεν το επιτρεπουν) και το ελεγαν Μαρικα θα ηταν μια χαρα????  :dontknow:  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 02:56 »
Οπως και να εχει δεν ειναι οτι καλητερο ενω δεν βλαπτεις κανεναν να σε ενοχλουν και να σου λενε να μην ατμιζεις μεσα σε κλειστο χωρο γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ενοχλεις περα παο τις επιλογες που κανεις.

Ειναι ακομα σε σταδιο πολυ νεο το ατμιζμα σχετικα με τον νομο και καποια στιγμη θα λαμψει ολη η αληθεια σιγουρα για ολους.

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 14:22 »
δε χρειάζεται να κάνεις καμιά φασαρία. Αν θέλεις όμως να διεκδικήσεις το καφεδάκι σου με τον ατμό σου, να τους λες να πάρουν ατάκα και επιτόπου το 1142 και να ρωτήσουν αν επιτρέπεται να ατμίζει ο κόσμος στο μαγαζί σου. Κρατική υπηρεσία είναι, είναι ενημερωμένοι με ό,τι τελευταίο υπάρχει νομοθετικά (ψηφισμένο, όχι φήμες και μλκιες) και αν σου το απαγορεύσουν τότε πάσο. Αν όμως το επιτρέπουν τότε σηκώνεσαι και φεύγεις χωρίς να πληρώσεις καν το καφεράκι σου, γιατί σε διώχνουν από το μαγαζί τους με επειδή έτσι γουστάρουν χωρίς να υπάρχει λόγος
Γνώμη μου

Καλησπέρα,

Είμαι σχετικά νεός ατμιστής.Έχω διαβάσει πολλά και διάφορα στο forum απλά δεν έτυχε να κάνω post μέχρι σήμερα.

Απλά θέλω να αναφέρω ότι σε επικοινωνία που είχα πρόσφατα με το 1142 (πριν 4-5 μέρες) με ενημέρωσαν ότι το ΗΤ απογορεύεται κανονικά σε όλους τους χώρους όπως ακριβως και το ΚΤ, ασχέτως αν χρησιμοποιείς υγρό με νικοτίνη η όχι!
Μάλιστα σε ερωτησή μου αν αυτή η απαγόρευση είναι κατι καινούργιο η ισχύει από τότε που βγήκε ο αντικαπνιστικός νόμος , μου είπε ότι ισχύει απο παλιά και ότι αναγράφεται καθαρά στον νόμο που βγήκε τότε!

Ισχύει αυτό ρε παιδιά? Που μπορώ να δω τι ακριβώς λέει ο νόμος ??


Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 14:59 »
Ο Νόμος που ισχύει είναι αυτός:
3868/2010 (ΦΕΚ 129Α’ /3.8.2010).
Και βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Μπορείτε να τον βρείτε στη σελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.

 :)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 15:14 »
Πάρε το νόμο απο εκεί που λέει ο συνατμιστής, διαβασέ τον (θα δεις ότι το μόνο που λέει για το η.τ. και μάλιστα κάπως θολά είναι ότι απαγορέυεται η κατασκευή και η εμπορία του και όχι η χρήση του) και ακόμη χειρότερα δεν ορίζει πουθενα τι είναι για το νόμο το η.τ. Αυτό είναι τερατώδες νομικό κενό γιατί μπορώ να πώ ότι αυτό που κρατώ στα χέρια μου είναι Ηλεκτρονική Μαρίκα  όπως λέει πιο πάνω άλλος συνατμιστής...
Αφου το διαβάσεις πάρε πάλι το 1142 και ρώτα απο την αρχή αν επιτρέπεται
Εχεις 2 πιθανότητες.
α) Ο υπάλληλος να σου πεί ότι επιτρέπεται, οπότε λες ευχαριστώ και πάιρνεις άλλη μέρα ή ώρα ώστε να βρείς τον υπάλληλο που λέει ότι απαγορεύεται
β) Ο υπάλληλος να σου πει ότι απαγορεύεται οπότε του λές έχω μπροστά μου τον νόμο 3868/2010 (ΦΕΚ 129Α’ /3.8.2010) παρακαλώ μπορείτε να μου διαβάσετε ακριβώς το σημείο που λέει ότι απαγορεύεται η δημόσια χρήση του καθώς και το σημείο όπου ορίζει τι είναι το ηλ. τσιγάρο?

-Αν σου απαντήσει "δεν έχω αυτή τη στιγμή το νόμο μπροστά μου κτλ" ή σου πει "έτσι μας είπαν κτλ" επιμενε του να διασαφηνίσει με τους ανωτερους του (αν υπάρχουν) και να βρεί το σημείο που το απαγορεύει και να ξανατηλεφωνήσεις αργότερα πες του ότι είναι πολύ σημαντικό κτλ

-Αν έχει το νόμο και σου διαβάσει το σημείο που γράφει για κατασκευή και πώληση η.τ. ζήτα του να σου διαβάσει σημείο που να λέει για τη χρήση (δεν θα βρεί) κτλ




Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 15:15 »
Τελικα ειναι μεγαλα νουμερα και λενε ψεμματα εις γνωση τους τι να πω βρε παιδια,χανουν χρημα απο φορους απο τσιγαρα και αλλα ειδη και λενε οτι θελουν εκεινοι για να ρουφηξουν λεφτα τι να πω για αυτο το κρατος επιτελους,τελικα μονο ενας ειναι σωστος (ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΗΤ) :)) :)) :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy