vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

"Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #300 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 18:54 »
 :)) :)) :))
Και να φανταστείς ότι δεν το είχα ατμίσει καν ως εκείνη την ώρα! Απλά το είδε στο τραπέζι και φρίκαρε!! ???
Μανούρα χαμένη θα πήγαινε γιατί με δικηγόρο είχα μεν ραντεβού αλλά εντελώς άσχετο με το θέμα! :tongue_smilie:
"Ποιά Πρωτοψάλτη; Ποιό τραγούδι είπατε;;;"
Σα να τον έχω μπροστά μου! ;D (Για τέτοιον τον έκοψα...)

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #301 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 19:54 »
@zerom με τι εργαλείο...οπλοφορούσες;  :laugh1: Διότι μέχρις στιγμής ο μόνος νόμος που θα μπορούσε να επικαλεστεί ο συγκεκριμένος σερβιτόρος είναι ο νόμος περι παράνομης οπλοκατοχής....
Εν πάσει περιπτώση και εγώ είμαι υπέρ της διακριτικότητας και της αποφυγής ''μανούρας'' , απλά δεν θα δεχόμουν να καθίσω με τους καπνιστές. Θα έφευγα και θα έπινα τον καφέ μου κάπου αλλού...
Eννοούνται τα συγχαρητήρια μου που κατάφερες και άντεξες το (κυριολεκτικό) ντουμάνι...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #302 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 20:04 »
Ο νόμος δηλαδή επιτρέπει ας πούμε την ύπαρξη χώρου καπνιστών και μη καπνιστών??? Θα μας τρελλάνουν???

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #303 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 20:05 »
Καλέ μια λουλουδάτη ego 650άρα με ένα μωβ Θορ από πάνω!!! :-[
Καπνιστές δεν είχε...γενικά κόσμο δεν είχε...αλλά είχε κρύο σε κείνο το σημείο (αίθριο)
Ας μην ήταν ο δικηγόρος...και θα σου λεγα τι ξεκατίνιασμα θα έπεφτε!!! :laugh1: :laugh1:
Αλήθεια, που μπορώ να βρω "κόπια" του νόμου που αναφέρει (σιγά μην αναφέρει...)
το θέμα, μια παραγραφούλα...κάτι, να το μοστράρω αν χρειάζεται? Γιατί πείσμωσα τώρα!!! Γενικά δε μου αρέσει να προκαλώ...αλλά....!

@Cruiser79
Ελα ντε! για πες μου εσύ?? ΝΤΟΙΝΚ!! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #304 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 20:17 »
Καλέ μια λουλουδάτη ego 650άρα με ένα μωβ Θορ από πάνω!!! :-[

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Μα αυτό είναι !!!! Για αυτό φρίκαρε ο άνθρωπος!!!  ego επιτρέπονται μόνο σε μαύρο ή ασημί.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ο νόμος δηλαδή επιτρέπει ας πούμε την ύπαρξη χώρου καπνιστών και μη καπνιστών??? Θα μας τρελλάνουν???

Σωστοοοοός!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #305 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 20:29 »
Λόγω επαγγέλματος, συναλάσσομαι συχνά με Εφορίες, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ. "Το λέει ο Νόμος", δεν με καλύπτει ποτέ. Ποιος Νόμος, ποιο άρθρο, ποια παράγραφος και σε ποιο ΦΕΚ δημοσιεύτηκε! Αν έχεις κάτι να πεις, το στηρίζεις. Άκου "έτσι λέει ο Νόμος"!!!

Εδώ είναι ο Νόμος! Μπορείς να περιλάβεις τον καταστηματάρχη άνετα!!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #306 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 20:34 »
Αλήθεια, που μπορώ να βρω "κόπια" του νόμου που αναφέρει (σιγά μην αναφέρει...)
το θέμα, μια παραγραφούλα...κάτι, να το μοστράρω αν χρειάζεται? Γιατί πείσμωσα τώρα!!! Γενικά δε μου αρέσει να προκαλώ...αλλά....!

Παλιοτερο ποστ μελους..

αυτος ο νομος αναφερει στο αρθρο  2 παρ.1 εδάφιο γ για απαγορευση πωλησης του ηλεκτρονικου τσιγαρου και εξαιρει την πωληση του απο τα καταστηματα πωλησης προιοντων καπνου και τα περιπτερα...αυτο ειναι γνωστο....δεν απαγορευει την καθολικη πωληση του....το παραθετω
ΦΕΚ A 262/22.12.2008
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘM. 3730
Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
Άρθρο 1
Προστασία ανηλίκων
1. Η προστασία των ανηλίκων από τη χρήση προϊόντων καπνού και την κατανάλωση αλκοόλ ανήκει στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και ασκείται από την Ειδική Υπηρεσία Προστασίας Ανηλίκων από τον Καπνό και το Αλκοόλ, που προβλέπεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5 του παρόντος.
2. Κατά την έννοια του παρόντος νόμου:
α) προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,
β) ανήλικοι είναι όποιοι δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο έτος της ηλικίας τους.
Άρθρο 2
Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού
1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
α) η πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από ανηλίκους,
β) η τοποθέτηση προϊόντων καπνού σε προθήκες καταστημάτων, εξαιρουμένων των καταστημάτων αφορολογήτων ειδών, των περιπτέρων και των καταστημάτων που πωλούν αποκλειστικά προϊόντα καπνού,
γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,
............
εγω δεν σταματησα να πουλω ουτε εκρυψα τα υγρα αναπληρωσης με νικοτινη γιατι η αδεια πωλησης καπνου που εχω με καλυπτει σε πρωτη φαση στο κομματι αυτο...

Αν κανεις μια αναζητηση 'η τσεκαρεις τον πινακα του φορουμ:
[Νομοτεχνικά]

θα δεις οτι πολλα εχουν γραφτει πανω σε αυτο... παντως δεν αναφερεται στην χρηση του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #307 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 00:42 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον Sunspear για τις στυλιστικές του υποδείξεις! :)) :)) :tongue_smilie:

ο τυπάκος μίλησε για "νέο νόμο" με τον οποίο απαγορεύεται το ηλεκτρονικό...έτσι γενικά κι αόριστα όμως...

"νέος" νόμος και να μην τον έχει πάρει πρέφα το φόρουμ? χλωμόν... ;)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #308 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 01:31 »
προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,

Επειδή λοιπόν κάποιος μπορέι και να επικαλεστεί αυτό, και επίσης επειδή η νικοτίνη είναι συνήθως προϊον φύλλων καπνού, και επίσης επειδή μπορείς και εσύ να επικαλεστείς οτιδήποτε που δέν μπορεί να αποδείξει αυτός επιτόπυ, και επίσης επειδή γ@#ώτο δέν μου τυχαίνει εμένα που έχω έτοιμη την απάντηση, αν στο πούν, πες οτι η νικοτίνη που έχει το ΗΤ σου προέρχεται απο το δεύτερο σε περιεκτικότητα νικοτίνης φυτο.

Ω ναι!

Τη μελιτζάνα!
:tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #309 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 01:41 »
Τι έχει η μελιτζάνα νικοτίνη ?    :confused1: :confused1: :confused1: :confused1:




Δεν το ήξερα ....  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #310 στις: Δεκεμβρίου 16, 2012, 02:13 »
προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,


Να διευκρινιστεί λοιπόν τι είναι πρώτη ύλη? Το "απόσταγμα" καπνού που περιέχεται σε συγκεκριμένα υγρά, θεωρείται πρώτη?? :confused1: (σκούζι αν είναι βλακώδες το ερώτημα)
Γιατί το καταλαβαίνω ως εξής:
Εξ ολοκλήρου από φύλλα καπνού ή εν μέρει από φύλλα καπνού και...φύλλα εφημερίδας :o ...πχ

Με τις μελιτζάνες έχω πρόβλημα...με το κουνουπίδι το ωμό, επίσης κάποιες φορές, μου πέφτουν βαριά αυτά!
Πατάτες, ντομάτες μια χαρά! Ολα νικοτίνη friendly!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #311 στις: Δεκεμβρίου 17, 2012, 14:03 »
προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,

Έχω μία "ένσταση" σε αυτή τη διατύπωση: λογιστικά τουλάχιστον, ως "προϊόν" θεωρείται κάτι το οποίο παράγεται από πρώτες ύλες και το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με την πρώτη ύλη. Πχ: αλέυρι, αυγά, γάλα, ζάχαρη=πρώτες ύλες. Κέικ=προϊόν. Εκτός αν θεωρήσουμε ότι η ξήρανση και χημική επεξεργασία των φύλλων καπνού οδηγεί σε ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τα αρχικά φύλλα καπνού.

Θα θεωρούσα το "αποσταγμα καπνού" (που δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα) ως υποπροϊόν της επεξεργασίας καπνού, άρα (σύμφωνα με τη διατύπωση του alexmach) δεν είναι πρώτη ύλη ο καπνός αλλά ένα υποπροϊόν του.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #312 στις: Δεκεμβρίου 17, 2012, 16:19 »
α γειά σου! και γω αυτό έννοω, ότι είναι υποπροιόν και όχι πρώτη ύλη ακόμα κ αν μιλάμε για μεθόδους παρασκευής αρώματος που μπορεί όντως να συμπεριλαμβάνουν φύλλα καπνού (δε μου ερχότανε άλλη λέξη και έγραψα απόσταγμα ;) )

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #313 στις: Δεκεμβρίου 17, 2012, 16:29 »
και αντε συ τωρα να του εξηγησεις αυτους τους ορισμους,χαμπαρι δεν θα παρει  :laugh1: :laugh1: κι εγω αυτο θα εκανα παντως θα σηκωνομουνα και θα εφευγα,απλα και ωραια :yes:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #314 στις: Δεκεμβρίου 17, 2012, 16:30 »
Μα και γώ το ίδιο εννοώ ρε παιδιά! Δεν είναι δική μου η διατύπωση.
κόπυ πέιστ απο την παράθεση του νόμου παραπάνω το έκανα!
Ετσι κι αλλιώς, αν το παίρναμε κατα γράμμα, θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε να περάσει έξω ο διπλανός που μασάει νικορέτ!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix