vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, lagoudakis, antiklitos140, Parolos, camber, Milarepa, Jorge, nuts

Twitter

Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016

Αποσυνδεδεμένος rouli726

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #330 στις: Ιουλίου 14, 2016, 00:30 »
καλησπέρα κι από εμένα σε όλους-όλες.
καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη που δεν κατάφερα να είμαι κοντά σας αλλά μάλλον κάποιος ρίχνει μούτζες και κόντεψα να μείνω κουτσή. ας μην μπω σε λεπτομέρειες και γίνω οφ-τοπικ. περαστικά μας(γτ είδα ότι κι άλλο μέλος παλεύει με την υγεία) και πάμε παρακάτω..!
ένα τεράστιο μπράβο για την πολύ καλοδουλεμένη παρουσία όλων των ομιλητών και φυσικά των γιατρών του πάνελ.
είδα το βίντεο χθες βράδυ και το απόλαυσα. δεν βαρέθηκα στιγμή, άκουσα όσα περίμενα να ακούσω και χάρηκα αργότερα που με μια πρόχειρη έρευνα στο google ανακάλυψα το θετικό αντίκτυπο της εκδήλωσης στα περισσότερα ειδησεογραφικά site που την αναπαρήγαγαν-σχολίασαν-κάλυψαν.
όσον αφορά στους επικριτές(και μιλάω μόνο για τους καλοπροαίρετους, οι κομπλεξικοί με αφήνουν ανέκαθεν παγερά αδιάφορη) μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι δεν είδαν προσεκτικά το βίντεο.
για παράδειγμα,
1.όχι δεν έπρεπε να γίνει ανάλυση του τι είναι και από τί συντελείται το η.τ.
2.όχι, δεν είναι δημοκρατικό να μην λες την άποψή σου δημόσια.
3. όχι, δεν χρειαζόταν περαιτέρω ανάλυση το νομοσχέδιο(που στην τελική είναι προσχέδιο κι είναι σαν να αναλύεις μια ταινία επειδή είδες το τρέιλερ).

είναι πολλά ακόμη που σκεφτόμουν καθώς διάβαζα τα σχόλια ως τώρα, γιατί τα διάβασα όλα, αλλά τα μισά τα έχω ξεχάσει και τα άλλα μισά θα μου πάρουν ακόμη πολλές γραμμές να τα σχολιάσω, και δεν υπάρχει και λόγος.
υ.γ.1. ότι θα αισθανόμουν περήφανη για ρεπορτάζ του ΑΝΤ1 και του zougla.gr ούτε σε χίλια χρόνια δεν το φανταζόμουν χαχαχα
υ.γ.2. όπως έχω ξαναγραψει, ως τώα ήμουν πρώην καπνίστρια που έκανα έρευνα για το άτμισμα. παρασκευή πληρώνομαι με το καλό οπότε βουρ σε καταστήματα και από δευτέρα θα ντουμανιάζω σαν εσάς σοκολάτες και καπουτσίνα :D
υ.γ. 3. και πάλι μπράβο σε όλους σας! η κριτική από τον καναπέ ήταν πάντα πανεύκολη, αλλά μη σκάμε... ξέρουμε από φόρουμ και αποτυχημένα τρολς ;)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #331 στις: Ιουλίου 14, 2016, 00:55 »
Το απόσπασμα από το Δελτίο Ειδήσεων του ANT1


Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #332 στις: Ιουλίου 14, 2016, 01:02 »
Μπράβο παιδιά πολύ καλή η προσπάθεια και εξαιρετική η κίνησή σας να καλέσετε τον κ. Φαρσαλινό!

Αποσυνδεδεμένος giotopoulos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #333 στις: Ιουλίου 14, 2016, 01:22 »
Καλησπέρα κ από μένα...
Ειδα χτες το βράδυ αργα τη συνέντευξη κ μόλις τώρα κατάφερα να διαβάσω όλο το νήμα και θελω να πω τα εξής:

Καταρχάς στεναχωρήθηκα που δε μου επέτρεψαν οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις να το ζήσω όλο αυτο live... Δεύτερον ένα τεράστιο μπράβο σε όσους εργάστηκαν σκληρά για αυτή τη συνέντευξη..  δαπανησαν προσωπικό τους ελεύθερο χρόνο, χρήμα και κοπιασαν για όλη αυτη τη συνεντευξη... ΜΠΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!!!

Τι σημασία έχει αν έγιναν όλα όπως μερικοί θεωρούν οτι έπρεπε να γίνουν? (ας ηταν εκεί να τα κάνουν διαφορετικά)
Τα παιδιά έδειξαν οτι είμαστε μια υπαρκτή κ σεβαστή σε αριθμό κοινότητα που ενα μεγάλο μέρος της επωφελήθηκε από το ατμισμα, δεν αποδέχεται να μας εξισωνουν με τους καπνιστές, που δε θέλουμε να γινόμαστε παθητικοί καπνιστές και με τη βοήθεια του Δρ. Φαρσαλινου να ενημερωθούν όσοι δε ξέρουν και όσοι εχουν ενδοιασμούς τι πραγματικά ισχύει για το ατμισμα... εστω ένας να αναθεώρησε τοτε είναι τεράστια επιτυχία αυτό το εγχείρημα...

Το αν στοχευμένα ή όχι ειπώθηκαν κάτι από τους ομιλητές πάλι δεν εχει σημασία.. Από πύρινους, βουλευτικοδικηγοριστικους, τυποποιημενους λόγους έχουμε χορτάσει.. Ήταν απλοί καθημερινοί άνθρωποι που μίλησαν για την εμπειρία τους από το ατμισμα και τι οφέλη έχουν μέχρι στιγμής απο αυτό..

Όποιο και να είναι το αποτελεσμα αυτής της προσπάθειας αισθάνομαι υπερήφανος!!!
Και παλι συγχαρητήρια σε όλο το team..
:respect: :respect: :respect: :respect:

Υ.Γ. Το σημείο που ο δόκτωρ αναφέρετε στα αλεξίπτωτα είναι όλα τα λεφτά!!!

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #334 στις: Ιουλίου 14, 2016, 02:03 »
Ο dr Φαρσαλινός έχει δώσει άπειρες συνεντεύξεις - διαλέξεις. Έχει έρθει σε αντιπαράθεση με συναδέλφους του αρκετές φορές. Οπότε όλο αυτό του είναι οικείο, μιας και έχει αναπτύξει σε τεράστιο βαθμό την επιχειρηματολογία του. Δεν στριμώχνεται..στριμώχνει.
Για τα υπόλοιπα παιδιά θα ήταν πιό δύσκολο φαντάζομαι αλλά τα πήγαν περίφημα. Δεν έχει τύχει να γνωρίσω κανέναν προσωπικά, αλλά με κέρδισαν.  Ειδικά ο γκριζομάλλης κύριος που έμοιαζε με τον e-spy. :))
Συγχαρητήρια παιδιά και σας ευχαριστώ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #335 στις: Ιουλίου 14, 2016, 02:13 »
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, πρώτα απ' όλα. Δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία οι όποιες αδυναμίες ή αστοχίες. Έτσι κι αλλιώς, ήταν βέβαιο ότι το παιχνίδι θα το πάρει πάνω του ο Φαρσαλινός που είναι και πιο έμπειρος. Κατά τ' άλλα, η γενική εικόνα ήταν αξιοπρεπής για πρωτάρηδες σε τέτοιο εγχείρημα.

Υ.Γ. Πολύ ωραίο το φόρεμα της Petra.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #336 στις: Ιουλίου 14, 2016, 02:34 »
Σας ευχαριστώ πραγματικά. Γράφω, έχοντας μόλις επιστρέψει σπίτι μου από Αθήνα. 
Συγκινήθηκα πολύ από το κλίμα όλων αυτών των ημερών. Η προετοιμασία, το τρέξιμο, η αυταπάρνηση των μελών της ομάδας! 
Το κλιμα στην αίθουσα, μαζί με τη ζεστασιά με την οποία μας στήριξαν άτομα που από κοντά βλέπαμε για πρώτη φορά - οι άνθρωποι πίσω από τα άβαταρ!!! 

Η ομάδα εν τω μεταξύ μεγάλωνε!
Δίπλα σε εμάς του panel, ήταν πολλά άτομα ακόμη, που βοήθησαν πραγματικά!
gipsy, netpoet, ribot, chzamp, yeti, psit, atmos, spectrum, tem, takkat, papous (ελπίζω να μην ξεχνώ κανέναν λόγω του προχωρημένου της ώρας και της κούρασης) Ολοι τους άτομα με ικανότητες, που τις ξεδίπλωσαν στη διάρκεια αυτής της πορείας. 
Μια ξεχωριστή μνεία πρέπει να κάνω για τον καλεσμένο μας, που πάλεψε με την κακιά αρρώστια και νίκησε. Μίλησε όμορφα, έξω από τα δόντια, άτμισε στην κάμερα και κέρδισε πολλές εντυπώσεις με την αμεσότητα και την ειλικρίνειά του. 

Για τους δυο γιατρούς της ομάδας, δε χρειάζονται βέβαια λόγια! Το αυτονόητο είναι ότι μόνο τα καλύτερα θα μπορούσα να πω. Ήταν κι οι δυο καταπέλτης!!! 
ο Τάκης Κατωπόδης και ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινός (Αυτό με το αλεξίπτωτο τρανό παράδειγμα- άραγε το ξέρουν αυτό οι αλεξιπτωτιστές;;;;  :))  )

Πολλά ευχαριστώ από μένα σε όλα τα μέλη της ομάδας. Κάναμε κάτι ομαδικά, το ζήσαμε, το ευχαριστηθήκαμε, ταράξαμε τα λιμνάζοντα νερά!
Τώρα, πάμε για άλλα! 

Αμ το άλλο!!!! Που ως μικροτσιπίτσα γνώρισα από κοντά τον μικρό τσιπ;   :yahoo:




 

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #337 στις: Ιουλίου 14, 2016, 03:21 »
Το αρθρο της liberal.gr 

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #338 στις: Ιουλίου 14, 2016, 04:21 »
Ένα βασικό που πρέπει να θυμόμαστε, είναι ότι για όλους εμάς που μπαίνουμε σε αυτό το φόρουμ, για όλους όσους συμμετέχουμε και σε άλλες ομάδες κοινωνικής δικτύωσης  σχετικές με αυτό, για όλους όσους έχουμε καταφέρει να απαλλαγούμε από το τσιγάρο αλλά και να βρούμε στο άτμισμα μια ενδιαφέρουσα ενασχόληση, ΟΛΟ αυτό το χθεσινό εγχείρημα προκάλεσε έντονα συναισθήματα και αντιδράσεις, σε άλλους θετικές σε άλλους αρνητικές, στον καθένα για τους δικούς του "μικρούς ή μεγάλους" λόγους.  Οτιδήποτε όμως και να λέμε εμείς οι ατμιστες μεταξύ μας, καλώς ή κακώς, αφορά σε ένα πολύ πολύ μικρο ποσοστό του πληθυσμού και της κοινωνίας μας.

Αυτό που είχε τεράστια σημασία είναι ότι η συγκεκριμένη κίνηση ξέφυγε από αυτά τα στενά όρια του μικρόκοσμου μας και προσχώρησε σε ευρύτερο κοινό που είναι  ημιμαθές ή και εντελώς άσχετο με το Άτμισμα.  Πέρασε σε περισσότερα αλλά και μεγαλύτερα μέσα, πέρασε στα μικρά που ως τώρα έβαζαν τίτλους με ΗΤ και υγρά μπαταρίας,  αλλά και στην τηλεόραση που ποτέ ως τώρα δεν είχε ασχοληθεί με τις θέσεις και τις απόψεις μας.Δεν μου έκανε κακή εντύπωση ούτε καν το άρθρο της Καθημερινής. Η δημοσιογράφος της, εξέφρασε την επιφυλακτικότητα και την δυσπιστία που όλοι μας έχουμε κάποια στιγμή αντιμετωπίσει στον περίγυρο μας, που μας βλέπει σαν περίεργους τύπους με γκατζετακια που βγάζουν ατμούς. Ήταν από τις δημοσιογράφους που ήταν όλη την ώρα εκεί, πρόσεχε τι λέγαμε, έκανε ερωτήσεις και ασχολήθηκε να γράψει ενα εντελώς δικό της κείμενο στηριζόμενη πολύ λιγότερο από τους υπόλοιπους στο δελτίο τύπου. Αν είναι καπνίστρια είμαι σίγουρος ότι την βάλαμε σε σκέψεις. Το ίδιο κάναμε και σε πολλούς άλλους και δεν θα το κάναμε αν δεν κάναμε τίποτα.

Αυτό που έχει πραγματικά  βαρύνουσα σημασία είναι το  αν ΠΕΤΥΧΑΜΕ τον ΣΚΟΠΟ μας. Και ΝΑΙ,  τον πετύχαμε, όσο καλύτερα μπορούσαμε με τους ανθρώπους που προσφέρθηκαν, τα μέσα, τις δυνατότητες και τον χρόνο που είχαμε. Μας άκουσαν να μιλάμε έντονα με επιχειρήματα αλλά και με συναίσθημα, να λέμε προσωπικές ιστορίες αλλά και να παραπέμπουμε εντέχνως για απαντήσεις εμπεριστατωμένες σε ειδικό. Μας είδαν αυτό που είμαστε,  αληθινοί και καθόλου γραφικοί ή μελό. Άκουσαν και τελικά μετέφεραν σχεδόν αυτούσιες τις απόψεις μας αλλά και  τα νούμερα που δείχνουν πόσο αποτελεσματικότερο είναι το ατμισμα σαν μέσο διακοπής καπνίσματος (γιατί αυτό είναι για εμάς) και πόσα εκατομμύρια Ευρωπαίους έχει βοηθήσει. Άκουσαν και κάποιοι αντέδρασαν ακόμη, για το πόσο έχει πολεμηθεί αλλά και για το πως τα νέα μέτρα το εξισώνουν αδίκως με το κάπνισμα και συνεχίζουν να πολεμούν κάτι, που κάποιοι τύποι σαν και εμάς άλλα και έρευνες, η μια μετά την άλλη, δείχνουν οτι μπορεί να σώσει κόσμο.

Η κριτική για την απόδοση του καθενός, θετική ή αρνητική, έχει  μικρότερη σημασία. Την σημασία  που ο καθένας της δίνει και ταυτόχρονα την σημασία που δίνουν οι άλλοι σε αυτόν που κρίνει, στον σκοπό και το έργο του. Απαντώ γρήγορα και χωρίς να προσωποποιώ.

Η ομάδα ήταν διαβασμένη. Πολλές ώρες προετοιμασίας που δεν γίνεται να φανούν. Και για πολλά περισσότερα θέματα από όσα ακούστηκαν, καθώς δεν τέθηκαν πολλές ερωτήσεις που είχαν όμως  προετοιμαστεί,  για πολύ πιο δύσκολα και ευαίσθητα θέματα από ότι το παζάρι για παράδειγμα. Οτι είπαν οι φίλοι μας, το είπαν από την πλευρά του απλού ατμιστη, καταναλωτή, πολίτη, κάποιος πιο έντονα κάποιος λιγότερο, που έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη, ακόμη και λίγο πιο ακραία, λέγοντας πράγματα με το όνομα τους,  που μπορεί να τα πει από την θέση που είναι  χωρίς όμως να είναι υποχρεωμένος να τα τεκμηριώσει άρτια επιστημονικά, ειδικότερα την στιγμή που, εις γνώση του, υπάρχει δίπλα εξειδικευμένος επιστήμονας για να «σώσει» όπως κάποιοι είπαν, την κατάσταση.   Αυτό που έκανε αυτή η ομάδα των απλών αλλά πολύ καλά ενημερωμένων ατμιστων, δεν θα μπορούσε να το κάνει ένας τυχαίος ατμιστης που δεν ασχολείται, όπως πάλι ακούστηκε.

Ο χρόνος των ατμιστων στο πάνελ ήταν περιορισμένος, καθώς θέλαμε και έπρεπε να ακουστούν όλα όσα ειπώθηκαν, να μην βαρεθούν οι δημοσιογράφοι αλλά και να δοθεί ο απαραίτητος και εύλογος  χρόνος στον Dr Φαρσαλινο. Συγνώμη που δεν είπαν τα συγκεκριμένα που ήθελε ο καθένας να ακούσει, όρεξη είχαμε και θα μπορούσαν τα παιδιά να μιλάνε ώρες για το ατμισμα, αλλά δεν ήταν συνέδριο, ήταν συνέντευξη τύπου που αφορούσε σε αντίθεση μας σε Σ/Ν και πάλι έφυγε λίγο..

Ο Δρ. Φαρσαλινος, κάνετε λάθος.. δεν έσωσε την κατάσταση.. Ήταν η κατάσταση. Αν δεν προθυμοποιούνταν να βοηθήσει και εμείς να τον χρησιμοποιήσουμε, με την καλή έννοια, δεν θα είχε βάση το όλο εγχείρημα. Ο άλλος Γιατρός, ο Δρ. Κατωπόδης είναι μέλος αυτού του φόρουμ (takkat) με αρκετά εμπεριστατωμένη συνεισφορά σε αυτήν την κοινότητα και μέλος της ομάδας με συμμετοχή σε όλη την προετοιμασία και τον διπλό ρόλο του ατμιστη αλλά και επιστήμονα στην συνέντευξη.

Κλείνω εκφράζοντας χαρά και ανακούφιση.  Δεν είμαστε παιδάκια, είχαμε πλήρη επίγνωση της σοβαρότητας του εγχειρήματος αυτού. Προετοιμαστήκαμε καλά, αλλά έγιναν και λάθη. Θεωρώ όμως ότι δεν κάναμε τίποτα που να έκανε κακό στο ατμισμα. Το αντίθετο θα έλεγα. Για όποιον, πριν το κρίνει το είδε θα είδε ότι εκφράστηκε η φωνή της λογικής του κάθε ατμιστη  αντικειμενικά και εμπεριστατωμένα. Και επιτέλους κάναμε ΚΑΤΙ .Κάτι άλλο εκτός από στησίματα, ντουμάνια, ατμοποιητες με φόντο την θάλασσα και συναντήσεις στα Νότια προάστια   ;) .

Δεν θέλω να ευχαριστήσω κανένα από τα παιδιά και δεν θέλω να με ευχαριστήσει κανένας. Δεν τελείωσα μαζί τους..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2016, 14:47 από chzamp »

Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #339 στις: Ιουλίου 14, 2016, 12:10 »
Δεν μου έκανε κακή εντύπωση ούτε καν το άρθρο της Καθημερινής. Η δημοσιογράφος της, εξέφρασε την επιφυλακτικότητα και την δυσπιστία που όλοι μας έχουμε κάποια στιγμή αντιμετωπίσει στον περίγυρο μας, που μας βλέπει σαν περίεργους τύπους με γκατζετακια που βγάζουν ατμούς. Ήταν από τις δημοσιογράφους που ήταν όλη την ώρα εκεί, πρόσεχε τι λέγαμε, έκανε ερωτήσεις και ασχολήθηκε να γράψει ενα εντελώς δικό της κείμενο στηριζόμενη πολύ λιγότερο από τους υπόλοιπους στο δελτίο τύπου. Αν είναι καπνίστρια είμαι σίγουρος ότι την βάλαμε σε σκέψεις. Το ίδιο κάναμε και σε πολλούς άλλους και δεν θα το κάναμε αν δεν κάναμε τίποτα.

Καλημέρα σε όλους.

Κατ΄αρχήν για να μην παρεξηγηθώ - μια και πρόσφατα κόλλησα με το φόρουμ και την ομάδα - εννοείται πως αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια σε κάθε προσπάθεια - και δη ανεξάρτητη όπως η κίνηση που έγινε μέσω αυτού εδώ του χώρου ελεύθερης έκφρασης και συμμετοχής - να ενημερωθεί η "κοινή γνώμη" για το θέμα που μας απασχολεί.

Προσωπικά δεν ήμουν παρούσα (και δε θα ήμουν καθώς αφενός εργάζομαι και αφετέρου δε θεωρώ τον εαυτό μου καθόλου "ψαγμένο" σε τεχνικά θέματα κτλ αν και ανήκω σε αυτούς που ανέλπιστα έκοψαν το κάπνισμα μέσω του ατμίσματος - πριν ενάμιση χρόνο - και είμαι απίστευτα χαρούμενη γι αυτό). Εννοείται όμως πως μόνο υποστηρικτική είμαι στην όλη υπερπροσπάθεια που προφανώς έγινε και στον τρόπο που έγινε.

Ωστόσο αναφέρθηκα στο άρθρο της Καθημερινής με κάποια πικρία καθώς διαβάζοντας το - όντως προσωπικό σε σχέση με άλλα - άρθρο της δε μου έδωσε καθόλου την εντύπωση πως επηρεάστηκε ουσιαστικά από το όλο εγχείρημα.

Η zougla έτσι κι αλλιώς εδώ και πολύ καιρό αντιμετωπίζει θετικά το όλο θέμα. Ακόμα και στον ΑΝΤ1 είχαν προηγηθεί κάποιες θετικές αναφορές (νομίζω στον Κωστόπουλο είχαν εμφανιστεί οι Melitzanistas κάποια στιγμή).

Το θέμα όμως είναι πως πολλά άλλα μέσα παραμένουν και εμμένουν σε αυτήν ακριβώς τη δυσπιστία και την επιφυλακτικότητα που αναφέρεται ο chzamp.

Το ότι η συγκεκριμένη δημοσιογράφος ήταν εκεί και έκανε ερωτήσεις κτλ δεν αναιρεί το γεγονός ότι μάλλον δεν έδωσε την απαραίτητη βαρύτητα στο κύρος του δρ Φαρσαλινού - καθώς ουδεμία αναφορά υπάρχει είτε στην παρουσία του είτε κυρίως στις πλείστες επιστημονικές μελέτες που αναφέρθηκαν στη συνέντευξη εκτός από το - μάλλον καυστικό σχόλιο στην εισαγωγή του άρθρου:

"[font="Open Sans", sans-serif]Και επιμένουν να ληφθεί υπ’ όψιν και η δική τους... επιστημονική εκδοχή.[/font][/color]"

χωρίς καμία περαιτέρω αναφορά στην όποια τεκμηρίωση αυτής της "δικής τους... επιστημονικής εκδοχής."

Προσωπικά αν δεν είχα ασχοληθεί με το θέμα και διάβαζα το συγκεκριμένο άρθρο θα θεωρούσα ότι πρόκειται για φαντασιόπληκτους που διαστρεβλώνουν την "πραγματικότητα" κατά το δοκούν...

Η μόνες αναφορές σε επιστημονικά δεδομένα που γίνονται στο εν λόγω άρθρο είναι οι "Αντικρουόμενες δηλώσεις σχετικά με το εάν είναι επικίνδυνο ή ακίνδυνο από ερευνητές και γιατρούς " και "Το υπουργείο Υγείας, πάντως, βασίστηκε σε εισήγηση Επιτροπής στην οποία συμμετείχαν και εκπρόσωποι επιστημονικών εταιρειών."

Και αυτό για μένα είναι μάλλον λυπηρό...

Συγγνώμη αν σας κούρασα...

Καλή συνέχεια σε κάθε θετική προσπάθεια  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2016, 12:33 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #340 στις: Ιουλίου 14, 2016, 12:13 »
Δεν τελείωσα μαζί τους..

Την βάψαμε...  ;D ;D

Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #341 στις: Ιουλίου 14, 2016, 12:37 »
τι χρωμα???? :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #342 στις: Ιουλίου 14, 2016, 12:43 »
Α13

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #343 στις: Ιουλίου 14, 2016, 12:58 »
Δεν τελείωσα μαζί τους..
Με τα αθάνατα λόγια του ποιητή που κοσμεί το άβαταρ του cruiser:
Hasta la vista, baby!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #344 στις: Ιουλίου 14, 2016, 13:02 »


Δύο μέρες μετά λοιπόν, αρχίζω να συνειδητοποιώ και εγώ τι «παίχτηκε»… Ήταν μια απίστευτα κουραστική μέρα, η οποία για μένα ξεκίνησε νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Μία μέρα που έκανα το Κέρκυρα – Ελ. Βεν. – Αθήνα και τούμπαλιν, Σύνταγμα – Ομόνοια. Δε βαριέσαι…
 
Πραγματικά, είχαμε προετοιμαστεί για πόλεμο. Χαλαρώσαμε αρκετά όταν άρχισαν οι ερωτήσεις, καθώς ήταν αυτό που λέμε σε άψογα ελληνικά, a walk in the park. «Ώπα ρε ψηλέ, που σου φάνηκαν και χαλαρά, σιγά τα πολλά που είπες», θα πει ο κριτής. Ας πει ότι θέλει, καθώς όλες οι κουβέντες, η συμπεριφορά, ο χρόνος ομιλίας και η ροή, ήταν απόλυτα σχεδιασμένα. Επέστρεψα χώμα το βράδυ της Τρίτης στα πάτρια, και θα περίμενα ότι όντας 19 ώρες στο πόδι, και με μόλις 2 ώρες ύπνο το προηγούμενο, θα έπεφτα νεκρός. Και όμως, αφού διάβασα τα σχόλια εδώ, και πήρα δυνάμεις, έβαλα τον εαυτό μου στη μαζοχιστική διαδικασία να δω εκείνο το βίντεο των δύο ωρών, σύμφωνα με το οποίο:
 
1) η Βούλα είναι ο Αντίχριστος, ο πατέρας του ο Βελζεβούλης, ο Μπιν Λάντεν, ο Χίτλερ και ο Κιμ Γιονγκ Ουν, όλα σε ένα
2) Καταστρέψαμε με την εμφάνισή μας αυτή το άτμισμα, και από σήμερα ήδη θα έπρεπε να ατμίζουμε σε υπόγειες κατακόμβες, ενώ θα μας ρίχνουν στα λιοντάρια άμα τη εμφανίσει
3) Κακώς δεν ντουμανιάζαμε την ώρα που μιλούσαμε, καθώς θα ήταν καλύτερα να φάμε κράξιμο σε στυλ Πολάκη
4) Κανένας από τους συμμετέχοντες σε αυτό το βίντεο δεν θεωρεί τον εαυτό του κατάλληλο να κάνει αυτό που κάναμε, ενώ έχουν άποψη για το ποιος μπορεί
5) 4 στους 5 ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ
6) Είναι ποινικά κολάσιμο το ότι «εκπροσωπήσαμε μέρος των ατμιστών» καθώς κανείς δεν μας «εξέλεξε» και ίσως σηκώνει και μήνυση.
 
Δεν έχω σκοπό να σχολιάσω καν αυτά τα points, τα οποία είναι μόνο μία σύνοψη, απλά τα παραθέτω για να σας γλιτώσω από δύο ώρες εμετικής χολής. Ας ασχοληθούμε με κάτι σοβαρό. Έχουμε και δουλειές®.
 
Όλοι όσοι συμμετείχαμε σε αυτή την προσπάθεια, ένα πράγμα θα θέλαμε: να υιοθετηθούν οι απόψεις μας από το Νομοθέτη άνευ όρων και χωρίς πολλά πολλά, όλη αυτή η προσπάθεια να περάσει στις καλένδες. Να ξεχαστούν ακόμα και τα ονόματά μας. Είμαστε ρεαλιστές όμως, και ξέρουμε ότι είναι πολλά που πρέπει να γίνουν ακόμα, μήπως και αποκτήσουμε κάποια ελπίδα. Και φυσικά, θα είμαστε εδώ. Είτε για να ξαναβγούμε πάλι μπροστά, είτε για να βοηθήσουμε τους επόμενους που θα κάνουν κάτι παρόμοιο. Δεν υπάρχουν δάφνες για να δρέψουμε. Τώρα αρχίζει η πραγματική δουλειά. Και την σκέψη αυτή, μου την δημιούργησε μία δημοσιογράφος, η οποία ενώ ερώτησε επιθετικά, φεύγοντας από την συνέντευξη, μας δήλωσε δίπλα στο ασανσέρ «κοίτα να δεις που θα μας πείσετε στο τέλος»… Το μικρόβιο μπήκε δηλαδή.
 
Χαίρομαι που νοσταλγοί άλλων καταστάσεων, πολύ πριν από μένα στο φόρουμ, αποφάσισαν να ασχοληθούν μαζί μας. Γιατί σημαίνει ότι τους πατήσαμε τον κάλο. Για να είμαι ακριβής, δεν τους πατήσαμε τίποτα. Αυτοί αποφάσισαν να βάλουν το πόδι τους κάτω από την ποδάρα μου… Όλη τους η «επιχειρηματολογία» βασίστηκε στη μπλόφα ότι οι δημοσιογράφοι θα μας ξέσκιζαν. Η μπλόφα όμως, κάποιες φορές τρώει «call» και μετά ψάχνεις ψιλά για το λεωφορείο…
 
Έπ’ ουδενί δεν θεωρώ ότι ήμασταν τέλειοι. Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Είπαμε αυτά που έπρεπε να πούμε, όπως έπρεπε να τα πούμε. Δώσαμε σε κόσμο να καταλάβει κάποια πράγματα. Και εκτός από τον αντίκτυπο που αυτό έχει στον κόσμο, είχε και σε εμάς έναν αντίκτυπο: νιώσαμε πραγματικά ένα αίσθημα ολοκλήρωσης όταν έληξε η διαδικασία. Αυτό που περιγράφω πολλές φορές για ένα καλό υγρό ως «κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου, αράζω, χαλαρώνω, βάζω ένα ποτό και ατμίζω ένα αγαπημένο υγρό». Βρεθήκαμε άνθρωποι από διαφορετικά υπόβαθρα και καταβολές, που οι περισσότεροι ούτε ξέραμε τη φάτσα του άλλου, και ήμασταν σαν να έχουμε υπάρξει χρόνια φίλοι. Να μην σας πω για το τι ακολούθησε μετά, καθώς θα ζηλέψετε όσοι δεν ήρθατε.
 
Δεν θα μιλήσω για τον καθένα ξεχωριστά, καθώς όλο και κάποιον θα ξεχάσω και δεν το θέλω. Θα πω μόνο ότι από τη μία θα ήθελα να πετύχουμε το σκοπό μας και να μην χρειαστεί ξανά τέτοια ενέργεια, από την άλλη θα ήθελα να ξαναγίνει τέτοιο νταβαντούρι, μόνο και μόνο για το μετά.
 
Για άλλη μια φορά, θα προσκαλέσω τους επικριτές μας να βάλουν πλάτη. Ξέρω ότι το διαβάζουν αυτό, αν όχι οι ίδιοι, οι εντεταλμένοι τους. Αν δεν το κάνουν, γνωρίζουν ότι οι εξελίξεις θα τους αφήσουν πίσω. Κάποτε, ίσως να την έβρισκε κόσμος να παρακολουθεί μανούρες και live stream τύπου Ανίτα Πάνια. Πλέον, έχουμε και σοβαρές δουλειές να ασχοληθούμε.
 
Για άλλη μια φορά, θα ευχαριστήσω τους συνομιλητές μου στο πάνελ, τους δύο γιατρούς μας, τους δύο προσκεκλημένους μας, τους τεχνικούς μας, τον πορτιέρη και όλους μα όλους εσάς που ήρθατε να τα πούμε από κοντά, αλλά και εσάς που με ένα απλό ποστ στήριξης μας δώσατε δύναμη, κίνητρο και λόγο να πιστεύουμε ότι αυτή η προσπάθεια δεν γίνεται στο ντούκου. Οπλιστείτε με δύναμη, γιατί η πραγματική δουλειά, τώρα αρχίζει!
 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix