vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #570 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 18:31 »
To τραγικό με το νόμο είναι ότι δεν δίνει την ευχέρεια να ατμίσεις ή να καπνίσεις σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους.
Σώνει και καλά, δεν θα καπνίζεις και δεν θα ατμίζεις.
[member=16487]savo[/member], μόνος σου το είπες. Είχες την επιλογή να ατμίσεις κάπου, δεν σου το έκοψαν παντού με το έτσι θέλω. Τώρα για το κατούρημα στα παρθένα χιονισμένα βουνά, δεν ξέρω :)
Για τη ζώνη, you should know better φίλε... Δεν την φοράς για να γλυτώσεις το πρόστιμο.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #571 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 19:03 »
Έτσι. Απλα αναφέρθηκα περί συνείδησης όταν επιβάλλονται οι κανόνες. Απο κάπου πρέπει να ξεκινήσει το πράγμα.
Υπάρχουν σοβαρότερα θέματα από το ατμισμα στα του θρεντ.



Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #572 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 19:12 »
Πάμε πάλι.

Ατμίζω εδώ και τρία χρόνια χωρίς να ανάψω ούτε ένα τσιγάρο.

Φυσικά με ενοχλεί ο καπνός και η τσιγαρίλα.

Αλλά με ενοχλεί πολύ περισσότερο να μη μπορώ να πάω στο κουτούκι με την παρέα μου που (δυστυχώς ακόμα) καπνίζουν.

Αν στο συγκεκριμένο κουτούκι επιτρέπει ο ταβερνιάρης (βασικά συνεργατικό είναι...) το κάπνισμα, ακριβώς παραδίπλα υπάρχει οικογενειακή ταβέρνα που το απαγορεύει.

Απ όλα έχει ο μπαξές.

Προς τι λοιπόν τα μίση και ο αλληλοσπαραγμός;


Δηλαδή θα πρέπει κάποιοι άνθρωποι να αποκλειστούν εντελώς από οποιονδήποτε χώρο διασκέδασης;

Είναι θέμα άποψης - σαφώς.

Προσωπικά προτιμώ το δικαίωμα επιλογής από τις αυστηρές και καθολικές απαγορεύσεις.

That's all.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2018, 15:42 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #573 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 23:44 »
Είδατε κανέναν να λέει τους νόμους σωστούς και λογικούς??

Άλλο διαφωνώ και προσπαθώ να τους αλλάξω, και άλλο διαλέγω ποιοι νόμοι μου αρέσουν και ποιοι όχι και ακολουθώ μόνο αυτούς που θέλω εγώ.

Πόσο μυαλό θέλει?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #574 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 00:03 »
Καταλαβαίνετε γιατί τα τελευταία μηνύματα τα έφαγε η μαρμάγκα, ε;

:OnTopicPlease:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2018, 00:27 από e-spy »

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #575 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 00:47 »
Συγγνώμη που επιμένω αλλά θεωρώ πως είμαι on topic σε αυτό:

Και μόνο το γεγονός ότι διαφωνούμε επιβεβαιώνει πως ο συγκεκριμένος νόμος δε χαίρει κοινής αποδοχής.

Φυσικά δεν προτρέπω κανέναν να παρανομεί αλλά έχω δικαίωμα να διαφωνώ με έναν αμφιλεγόμενο νόμο.

Και έχω δικαίωμα να εκφράζω τη διαφωνία μου σε ένα φόρουμ ατμιστών.

Δεν είναι επιθυμία μου να παρανομώ αλλά αντιπαθώ την τυπολατρεία και το στρουθοκαμηλισμό. 

Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι χώροι ίδιοι, ούτε όλες οι περιστάσεις.

Μακάρι να υπάρχει ορθή κρίση από όλους μας.


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #576 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 01:03 »
Αυτά που έγραψες τώρα δεν είναι off-topic (σε αυτό το νήμα).
Τα υπόλοιπα περί Σωκράτη, δικτατοριών κλπ. είναι. Σε όλο το φόρουμ. Γι αυτό διαγράφηκαν.



Προσωπικά τώρα, δε θεωρώ πως ο συγκεκριμένος νόμος χαίρει κοινής αποδοχής.
Αν έχω πιάσει σωστά τον παλμό, μάλλον χαίρει κοινής "εναντίωσης".

Το πως όμως το αντιμετωπίζει ο καθένας αυτό, και σε ποιο επίπεδο βάζει φρένο στους ηθικούς του φραγμούς, είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα.
Σαν τη γεύση ένα πράγμα. Δεν μπορείς να επιβάλεις την άποψή σου σε κάνεναν. Δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείς ορισμένους όρους και να θεωρείς πως είναι αποδεκτοί από όλους. Δεν μπορείς να θεωρείς πως αυτό που είναι αυτονόητο για σένα είναι ταυτόχρονα και για τον δίπλα. Δεν είναι. Και δεν πείθεις κανέναν με τέτοιο σκεπτικό.

(το δεύτερο πρόσωπο δεν αφορά εσένα προσωπικα, γενικά μιλάω)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #577 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 01:07 »
Να μην ανοίξω φιλοσοφικό νήμα, δηλαδή;  :'(

Επίσης, [member=13969]Fany Xou[/member], βοηθάει το να καταλαβαίνεις τι θέλουν να πουν οι άλλοι πριν αρχίσεις να εκτοξεύεις ταμπέλες, όπως "τυπολάτρες", "στρουνθοκάμηλοι" κλπ.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #578 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 01:22 »
@ e-spy Αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και συμφωνώ.

Απλά σε μια συζήτηση ο καθένας φέρνει κάποια παραδείγματα που θεωρεί πως στηρίζουν την άποψή του.

Όσον αφορά το νόμο απ΄ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί που τον υποστηρίζουν - και δικαίωμά τους - όπως εξίσου δικαίωμά μου είναι να τον απορρίπτω.

Προφανώς δε θα με πείσουν ούτε θα τους πείσω.

Άλλο όμως να λες "άριστα κάνει ο νόμος και το απαγορεύει" (τελεία και παύλα) και άλλο να λες "προτιμώ να υπάρχει διάκριση και επιλογή".

Από μόνη της η μία άποψη είναι απόλυτη ενώ η άλλη όχι.

@ Κώστας Άλεξ επειδή προφανώς η αντίληψή μου είναι μειωμένη και επειδή προφανώς είμαστε off topic μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοούσες σε pm. Πάντως οι "ταμπέλες" που λες δεν απευθύνονται σε σένα και δε βλέπω γιατί να το πάρεις προσωπικά. Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου αποκλειστικά. Αν νιώθεις ότι για κάποιο λόγο σε αφορά λυπάμαι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #579 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 02:42 »
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μερικοί πιστεύουν οτι μπορούν να κρίνουν μόνοι τους ποιοι νόμοι είναι σοβαροί και ποιοι όχι και να αποφασίσουν οι ίδιοι ποιους θα ακολουθήσουν και ποιους όχι.

Και το ξαναλέω, αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί είναι κακό αυτό, δεν θα σε μεταπείσω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #580 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 07:35 »
Να συνεισφέρω και εγώ σις φιλοσοφικές αναζητήσεις. Πρώτα από όλα ο κάθε νόμος φυσικά και δεν πρέπει ούτε να αιτολογεί ούτε να τεκμηριώνει τις ρυθμίσεις του (π.χ. στο νόμο του τεχνικού ελέγχου γιατί χρειάζονται τα ΚΤΕΟ?) οι αιτιολογήσεις αναλύονται (θεωρητικά) στη βουλή για να πεισθούν να τον ψηφίσουν, άντε και στοιχεία του γράφονται στις αιτιολογικές εκθέσεις που συνοδεύουν κάθε νομοσχέδιο. Για την ιστορία Χρυσή Αυγή και ΚΚΕ δήπωσαν παρών (όχι πως το καταψήφισαν) στο νόμο .
Και εγώ να συμφωνήσω ότι δεν βλάπτει το παθητικό άτμισμα (αν και δεν είναι εντελώς σίγουρο ακόμα), άντε και να συμφωνήσω ότι δεν πειράζει καθόλου ούτε εκείνους που έχουν κάποιες ευαισθησίες όπως αλλεργίες ή οποιοδήποτε αναπνευστικό ζήτημα. Δεν παραβιάζει το δικαίωμα του άλλου να μην θέλει να το εισπνεύσει, έτσι γιατί δεν του αρέσει η (πανέμορφη κατ'εμέ) μυρουδιά του κλωνόκαστρου ? Δηλαδή πρέπει να απαγορεύεται μόνο οτιδήποτε κάνει κακό την υγεία και όχι οτιδήποτε ενοχλεί  ?
Και βέβαια ως ενόχληση δεν αναφέρομαι σε κάτι που έχεις την επιλογή να αποφύγεις όπως αν μου προσβάλει την αισθητική το κιτσ πουκάμισο κάποιου ε έχω την επιλογή να μη κοιτάω, να μην εισπνεύσω την μυρουδιά σε κάποιο χώρο που δεν θέλω έχω την επιλογή? Αραγε θάπρεπε να  μπορώ να υποχρεώσω τους άλλους σε ένα χώρο να πίνουν πορτοκαλάδα, ή να ακούνε τα μερακλοτράγουδα μου από τα τσίτα μεγάφωνα μου επειδή εμένα έτσι μου αρέσει ? Και καλά να καταλαβαίνω τα αυτονόητα αν όχι ?
Μετά τα παραπάνω ερωτήματα νομίζω ότι θα συμφωνήσω και εγώ με τον συνατμιστή παραπάνω που ανέφερε "άριστα κάνανε"

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #581 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 09:33 »
Με αυτα που διαβαζουμε στο συγκεκριμενο θεμα αλλα και οσα εχω διαπιστωσει απο κατ'ιδιαν κουβεντες με γνωστους και συναδελφους παντως, εγω εχω να πω οτι πλεον πιστευω πως την πιο ισορροπημενη/ρεαλιστικη αποψη σχετικα με τη χρηση συσκευων προσληψης νικοτινης σε δημοσιους χωρους την εχουν μαλλον οι ατμιστες.
Το μεγαλυτερο ποσοστο μη καπνιστων τσουβαλιαζουν καπνισμα και ατμισμα σαν να ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα και απ'οσο εχω καταλαβει αδιαφορουν αν καποιος χρησιμοποιει κ.τ./η.τ. ακομα και σε ανοιχτη καφετερια πχ, θα ηθελαν να απαγορευεται δια ροπαλου ακομα και εκει.
Το μεγαλυτερο ποσοστο καπνιστων απο την αλλη (μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρια) ψαχνουν εναγωνιως τροπο να καπνισουν σε καθε χωρο (ακομα και κρυφα, σε χωρους που σαφως αποθαρρυνοταν ακομα και πριν την καθολικη απαγορευση) χωρις να δινουν δεκαρα για τον διπλανο.
Απο την αλλη οι ατμιστες που εχω δει να συμπεριφερονται με τροπο επιδεικτικα προκλητικο απεναντι στις αλλες δυο κατηγοριες ειναι ελαχιστοι και με μια γρηγορη ματια σιγουρα δεν ηταν σχεδον ποτε αυτο που εδω μεσα λεμε "ενθερμοι χομπιστες του ατμισματος". Εχω δει τυπο να βγαζει δρακους σε παιδοτοπο μια-δυο φορες, αλλα οχι με μηχανικο και Apocalypse  ;)
Χθες το βραδυ βγηκαμε παρεα για ποτα. Δεν πηρα μαζι ουτε καν τον Supersonic (παρ'οτι ηξερα οτι στο συγκεκριμενο μαγαζι θα καπνιζουν τουλαχιστον οι μισοι παρευρισκομενοι), με τον Phenomenon βγηκα και εκανα 1ml συνολικα μεχρι τις 3 το πρωϊ.
Το ξερω βεβαιως οτι ημουν παρανομος, αλλα αποφυγαμε να κατσουμε διπλα σε παρεα μη καπνιστων και φυσικα δεν φυσαγα ατμο προς εκεινη την κατευθυνση. Αν οποιοσδηποτε μου εδειχνε με τον τροπο του οτι ενοχλειται θα σταματουσα ακομα και αν οι υπολοιποι θαμωνες συνεχιζαν να ντουμανιαζουν. Αλλωστε στο συγκεκριμενο μαγαζι Κυριακη πρωϊ εχω μαζεψει το μοντακι πριν καν ξεκινησω τον καφε μου και δεν το ξαναεβγαλα επειδη υπηρχαν αναμεσα μας καμποσα παιδακια που τρεχαν γυρω απο τα τραπεζια. Δεν ειδα τοτε κανεναν καπνιστη να μαζευει το πακετο με τα τσιγαρα επειδη παρατηρησε το ιδιο. Ουτε καν ορισμενοι γονεις των παιδιων αυτων...
Ναι λοιπον, θεωρω πλεον οτι οι ατμιστες εχουμε ως συνολο πιο "ρεαλιστικη" σταση απεναντι στη δημοσια χρηση εισπνεομενων νικοτινουχων προϊοντων σε σχεση με καπνιστες και μη-καπνιστες. Αυτη η σταση μας (σταση συγκαταβατικοτητας και σεβασμου) λοιπον ισως να εχει τελικα μεγαλυτερο θετικο αντικτυπο στην εικονα που βγαζουμε ως ατμιστες στους γυρω μας  :)

Συγνωμη για το μακροσκελες  ποστ.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #582 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 09:40 »
Εϊναι αυτό που λέει κατα κάποιον τρόπο ο Cruiser, οτι δηλαδη ιδανικά θα ήταν ΟΚ με μια αιτιολόγηση. Ή διαφορετικά, ΟΚ θα ήταν αν αιτιολογείται η ρύθμιση.
Αυτό ξεκινάει απο το οτι αυτολεξεί είμαστε λαός περιορισμένης αντίληψης. Η ορθότερα στη προσωπική μου αντίληψη, ακοινώνητος.  Έλλειψη φορέων, κι απο αυτό ΔΕΝ έχουμε. Τα ΜΜΕ δεν θα έπρεπε να εχουν τον παραμικρό λόγο, η πληροφορία είναι προϊόν επεξεργασίας ειδικών, που παρέχουν την πληροφορία στα ΜΜΕ.
Εχει επίσης δηλωθεί με κάποιον τρόπο, οτι στα Πανεπιστήμιά μας, οι περισσότερες έρευνες είναι εργασιακου επιπέδου 2-3ετών και πάνω σε μέσα και με δεδομένα περασμένων γενεών.  
Το άτμισμα δεν απαγορεύεται το ίδιο,  αλλα απαγορεύεται σε δημοσιους χώρους μας είπαν, για λόγους ευνόητους, , το παιδί έχει αλλεργίες, ο θείος έχει άσθμα, εχω μπάρμπα στη Κορώνη, ξερεις-ποιος-είμαι-εγώ; και πάει λέγοντας. Το εμπεδώσαμε εδώ στα μεταξύ μας.
Κατα όσα έχουν ειπωθεί στα τελευταία μηνύματα, αν πεις σε έναν Αυστριακό "εμπιστεύσου το ένστικτό σου και όλα θα ειναι οκ" και αν το πεις και σε έναν Έλληνα, το αποτέλεσμα είναι χαοτικά αντίθετο
Πάμε παρακάτω
:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #583 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 10:55 »
dura lex sed lex.
ενας νομος καταργειται θεσμικα η εν τοις πραγμασι.
για το δευτερο απαιτειται συνταγματικη βαση κ συλλογικη δραση.επικληση πραγματικου κοινου περι δικαιου αισθηματος κ εξωστρεφης διεκδικηση.συλλογικη δραση = συλλογος που θα ενημερωσει την κοινωνια και θα ερεθισει τα κοινωνικα αντανακλαστικα υπερ του με ισχυρα επιχειρηματα.
με τζαναμπετιες σε ατομικο επιπεδο απλα πληρωνω προστιμο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #584 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 11:41 »
Το έχει πει και ο Μπάτμαν, ο κόσμος έχει νόημα μόνο αν τον πιέσεις, κάπως έτσι
Τα υπολοιπα Κυριακάτικα δεν μου (εμένα ) πάνε κάτω, μπορείτε να τα θεωρήσετε, ελαφρώς...
;D:laugh1:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2018, 12:15 από chillo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem