vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 3 χρήστες
costasibiza84, manoslykos, Milarepa

Twitter

Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #900 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 21:33 »
παιδια καλησπερα σας.Ο χρονος ζωης του  vivi μηπως ξερουμε ποιος ειναι?Εννοω ειτε με ml χρησης ειτε για λογους υγιεινης.Γιατι παντα πειραζα τους cartomizers παλια και χαλαγαν μεσα σε 4-5 μερες,αλλα με το vivi  με ενα dryburn και ενα καλο καθαρισμα εχει αντεξει 7 μερες και ακομα δινει σαν να τον πηρα εχθες.Δηλαδη πρεπει να αλλάζω την κεφαλη πριν μου χαλασει για λογους υγιεινης ή να το χρησιμοποιώ μεχρι να χαλασει η αντισταση ?
Ευχαριστω εκ των προτέρων  :thumpup:
Έχω vivinova εδώ και 4-5 μήνες (τον ίδιο εννοώ) και είναι μια χαρά. Τον πλένω κάθε μέρα παρά μέρα. Του "φτιάχνω" την αντίσταση στα ohm που θέλω εγώ, και την αλλάζω εννοείται όποτε καταλάβω (κρατάει καμιά δεκαριά μέρες, μου έχει τύχει και παραπάνω) ότι θέλει αλλαγή. Θα το καταλάβεις όταν θέλει αντικατάσταση η κεφαλή με την αντίσταση. Θα σου βγάζει καμμένο.
Υ.Γ. Φυσικά δεν έχω μόνο έναν. ούτε χρησιμοποιώ μόνο έναν, γιατί απλά χρησιμοποιοώ 2 διαφορετικά υγρά για άτμιση, οπότε και 2 vivinova. (στην καβάτζα έχω άλλους 2 άδειους )

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #901 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 21:42 »
ανα δευτερη μερα πλυσιμο...?
εσυ εισαι καλος....!
μην μου πεις οτι αλλαζεις και την αντισταση ανα 2η μερα...

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #902 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 23:17 »
ε μην ξηγιέσαι έτσι,,,, κάθε καμιά δεκαρια μέρες στο περίπου, μπορεί παραπάνω.  (πάνω που στρώνει η φυτιλοαντίσταση θα την αλλάξω;) αλλα πλύσιμο δεν είναι και τίποτα να του κάνεις κάθε 2 μέρες.


Διαγραφή Άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2013, 23:25 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Tosman12

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #903 στις: Φεβρουαρίου 18, 2013, 00:38 »
Τις μέτρησα και με πολύμετρο και όλες είναι 1.3 Ω , το θέμα είναι ότι και η πρώτη που είχε πάνω ο smokebomb ήταν και αυτή 1.3 αλλά δούλευε καλά τώρα τι να πω , να παίζουν διαφορετικές παρτίδες? αλλά λογικά ίδια παρτίδα είναι γιατί το κατάστημα από όπου τις αγόρασα πήρε και τους smokebomb και τις φιτιλοαντιστάσεις από τον ίδιο.. (τουλάχιστον έτσι νομίζω) θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και τις άλλες 3 από τις 5 που έχω να δω μήπως έτυχε οι 2 πρώτες να ήταν σκάρτες.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #904 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 22:33 »
Αν τις μετρησες πριν τις βάλεις πάνω στον ατμοποιητή, μάλλον θα άλλαξουν τα δεδομένα. Όταν τις βάλεις πάνω αλλάζουν, όταν γεμίσεις με υγρό ίσως πάλι αλλάξει η αντίσταση. γενικα όμως,  1,3ohm είναι μικρή αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος Tosman12

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #905 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 06:46 »
Ναι το γνωρίζω αυτό απλά λέω ότι και η πρώτη αντίσταση που δούλευε καλά ήταν και αυτή 1.3 και με πολύμετρο και με το Vamo, μάλλον έπεσα σε κακή φουρνιά...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #906 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 09:05 »
μαλλον επεσες σε κακη φουρνια..
οπως ανεφερε και ο ksakis, 1,3ωμ ειναι πολυ μικρη αντισταση.. δεν νομιζω το καταστημα που τις αγορασες να ελεγε κεφαλες 1,3Ωμ (αντε να ελεγε 1,8). Απο αυτο και μονο...οτι ειναι τοσο εξω κατι παει στραβα στην ιστορια..

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #907 στις: Φεβρουαρίου 21, 2013, 19:20 »
Ναι το γνωρίζω αυτό απλά λέω ότι και η πρώτη αντίσταση που δούλευε καλά ήταν και αυτή 1.3 και με πολύμετρο και με το Vamo, μάλλον έπεσα σε κακή φουρνιά...
Προφανως, σου δούλευε οριακά. Τι εννοώ οριακά:  (λόγω της δουλειάς μου 28 χρόνια, αλλα και της σχολής ηλεκτροτεχνιτών που πήγα τη δεκαετία του '80  οφείλω να γνωρίζω το νόμο του ohm). Αν ήσουν 1-2 δέκατα του ohm πιο κάτω (δηλαδή 1,2ohm ή 1,1ohm) δε θα δούλευε στα σιγουρα. εκεί σου δούλευε εσένα οριακά και όχι πάντα. θα έπρεπε να το δουλεύεις πολύ χαμηλά σε βολτ.  Το vamo έχει προστασία στα 4 amper (απ'όσο ξέρω δηλαδή, όπως έχουν και άλλα μοντ), και δε δουλεύει απο 4 amper και πάνω. Με αντισταση 1,3 (που είχες) στα 5,2volt επιανες τα 4 amper που λεγαμε.
Προσωπικά, προσπαθώ να βγάζω την αντίσταση απο 2 μεχρι 2,4 ohm. Αυτά βέβαια είναι γούστα.

Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #908 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 00:12 »
ξεκίνησα να χρησιμοποιώ vivi nova εδώ και μια βδομάδα. με κάνει εντύπωση το εξής: ξεκινάς να ατμίσεις ένα ελαρά κιτρινωπό υγρό το πρωί και το βράδυ έχει καταλείξει σε σκούρο καφέ...


δεν είναι έτσι;


δεν είναι επικίνδυνο αυτό;

Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #909 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 00:21 »
Το χρώμα του υγρού αλλάζει από την παραμονή στο tube αφού πρώτα έχει έρθει σε επαφή με την αντίσταση που κατά το άτμισμα πιάνει κατάλοιπα - "μάκα" . Δεν είναι ανησυχητικό φαινόμενο, συμβαίνει σε όλους τους ατμοποιητές.
Ειδικά όταν δεν αδειάζεις τον ατμοποιητή και μόνο συμπληρώνεις, το φαινόμενο γίνεται εντονότερο  :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #910 στις: Φεβρουαρίου 23, 2013, 02:45 »
Αν παρατηρησεις, οσο πιο πολυ καιρο θα εχεις μια αντισταση, τοσο πιο γρηγορα θα επερχεται αυτη η αλλαγη στο χρωμα του υγρου,
λογω της αυξημενης μακας στην αντισταση και στο φυτιλι που εχει αρχισει να καιγεται.
Επιπλεον αν ενα υγρο ερχεται σε επαφη με τον ηλιο αλλαζει το χρωμα του προς το πιο σκουρο.
Γι' αυτο και αποθηκευουμε τα υγρα σε σκουρα, γυαλινα μπουκαλακια.

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #911 στις: Φεβρουαρίου 25, 2013, 19:48 »
Δεν έχω vivinova, έχω smokebomb, αλλά μόνο εδώ βρήκα να τον αναφέρετε. Το Σάββατο έκλεισα 3 βδομάδες με την ίδια κεφαλή, ενώ ατμίζω πάνω από 3 ml τη μέρα και με ce4 - ce5 έβγαζα 2 μέρες. Δεν έχω αλλάξει ούτε υγρό, ούτε τίποτα. Έχω αρχίσει να ανησυχώ, αλλά παράλληλα χαίρομαι. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #912 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 07:08 »
Ίδιο στυλ με τον βιβι νοβα δεν είναι και αυτός; έχω δει 1-2 ατμοποιητές ίδιους με τον βιβι νοβα, απλά διαφέρουν στο όνομα. κατα τ'άλλα είναι ολόιδιοι. Τώρα αν είναι 2 χιλιοστα πιο πάνω η κεφαλή.... παίζει και αυτό. (έχω δει και vivi nova που διαφέρουν μεταξύ τους) αλλά σε όλα τα άλλα, και εμφάνιση και χωριτικότητα, είναι ίδιοι. είναι ένας απο αυτούς;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2013, 07:17 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #913 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 07:14 »
Παρουσίαση του SmokeBomb  Dual Coil Clearomiser

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DHUopJDHuIM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Απ: Vivi Nova 3.5 ml (vision) κ.α.
« Απάντηση #914 στις: Φεβρουαρίου 26, 2013, 07:28 »
κατανοτητό πολύ. αυτό που περίμενα,,, στυλ vivi nova. Βέβαια πολλές φορές δεν κάνουν αν μπερδέψεις ένα vivi nova με έναν από αυτούς (ή ακόμα και vivi nova όπως έγραψα παραπάνω) αφού φαίνονται ίδιοι αλλά αλλάζουν σε κάποια πραγματα, με αποτέλεσμα να μη γίνεται καλή στεγανωποιηση (ειδικά αν αλλάξεις το άνω μέρος που βιδώνει στο στρογγυλό σώμα μπορεί ούτε καν να βιδώσει, δηλαδη ανάλογα τις διαστάσεις του) αλλά ακόμα και το oring μπορεί να είναι λίγο διαφορετικό από αλλα.
Αλλά γιατί σε ανησυχεί που είναι 3 εβδομάδες  με την ίδια κεφαλή; Θα έπρεπε να σε χαροποιεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572273 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8078 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122105 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 710 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios