vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 6 χρήστες
Christos Z, gfilip, johnath, camber, bloodlessz, stratoz

Twitter

Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #150 στις: Απριλίου 22, 2012, 15:46 »
Mαράκι, κατανοώ τον εκνευρισμό σου, ...

..Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβεις, μια και είσαι μεγάλη γυναίκα είναι ότι δεν θα πατήσεις ένα μαγικό κουμπάκι και χωρίς κόπο θα αφήσεις πίσω σου μια κακιά έξη..
Αν θεωρείς ως λύση το να τα παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία, αντί να πεισμώσεις, αν έτσι κάνεις και στην υπόλοιπη ζωή σου, τότε άδικα γράφουμε όλοι. Μπορείς να ξαναγυρίσεις στο κ.τ. σου αφήνοντας πίσω το η.τ. ως κακιά ανάμνηση. Αλλά, δε θέλω να δεχτώ ότι είσαι άτομο που χάνοντας μια μάχη παραδίδει στον εχθρό τα εδάφη.
Αν πάλι είσαι άτομο που ακόμη λατρεύει το κ.τ. και σκέφτηκε.... ε, ας δοκιμάσουμε το η.τ. μήπως καταφέρουμε αβρόχοις ποσί να το κόψουμε το ρημάδι... τότε δεν είσαι ακόμη έτοιμη για το η.τ.
Αν πραγματικά δεν θέλεις να ξανακαπνίσεις, να ξέρεις ότι τίποτα δε γίνεται χωρίς κόπο. Δεν είμαστε εμείς οι έξυπνοι και οι άλλοι τα κορόιδα που κάνουν μήνες και χρόνια να απαλλαγούν από μια έξη.
Θέλεις κέντρο διακοπής καπνίσματος;; Πήγαινε. Ξέρεις τι ποσοστό επιτυχίας έχουν;; Απογοητευτικό. Γιατί προσωρινά σε απεξαρτούν από τη σωματική εξάρτηση της νικοτίνης, όχι όμως από την ψυχολογική της κίνησης και της ανεμελιάς και απόλαυσης που τη συνοδεύει. Κόψε το τσιγάρο έτσι και θα δεις ότι θα υποφέρεις από τη στέρηση της απόλαυσης πολύ περισσότερο, με στατιστικές που λένε ότι μάλλον δεν θα το κόψεις.

Το η.τ. παραμένει ο πιο ανώδυνος τρόπος αποφυγής πίσσας και στοιχείων καύσης, ΟΧΙ απεξάρτησης από την κίνηση και τη νικοτίνη (αυτό το τελευταίο δεν ισχύει για όσους έπεσαν σε 0 νικοτίνη)

Ούτε εμείς τα βρήκαμε όλα ρόδινα, αλλά τα καταφέραμε. Μη βάζεις την ηλικία μπροστά. Οι μισοί εδώ είναι πάνω από 40, διότι σε αυτή την ηλικία η υγεία χτυπάει κόκκινο. Εχουμε και 2 κυρίους άνω των 60. Δεν είναι γκατζετάκηδες, αλλά το η.τ. τους το κρατούν και το χαίρονται..

ΥΓ δεν στα γράφω εκ του ασφαλούς. Βασανίστηκα κι εγώ τους πρώτους δυο μήνες με τους κάρτο του hybrid και βρήκα λύση μόλις κούμπωσα τα κάρτο τα δικά σου στη μπαταρία του hybrid. Και μπαταρίες ελαττωματικές μου έτυχαν και σ/κ ξέμεινα. Σήμερα, δεν είμαι μηχανικός, μια μπαταρία κι έναν άτμο ξέρω να σκουπίζω, έναν πόλο να σηκώνω. Τίποτα παραπάνω. Και δοκιμές έκανα σε άλλα μοντέλα, και ατμοκάρτο πέταξα και υγρά πέταξα. Βρήκα 5-6 πραγματάκια που μου ταιριάζουν και είμαι καλά. Οταν κάτι μου βγαίνει σκάρτο απλά το πετάω. Εμαθα την αγορά και έχω αυτή την πολυτέλεια. Οικονομικά, τα ευρουλάκια που δίνω τώρα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που έδινα στον περιπτερά.


Μπράβο petra, η ποιό ωραία απάντηση κατά την γνώμη μου.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #151 στις: Απριλίου 22, 2012, 15:51 »
μην απελπίζεσαι εγω εχω κανει παρα πολλες προσπάθειες να κοψω το κ.τ οχι μονο 2!

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 22, 2012, 22:53 »
Μία ώρα γράφω ρε γμτ και τόχασα!!!  :angry_orange: Τέλος πάντων, ρεζουμέ: μη ζορίζεσαι. Κάνε 2-3 τσιγάρα τις 2-3 πρώτες μέρες. Κι εγώ έτσι ξεκίνησα (βασικά δεν ξεκίνησα για να το κόψω, άρα δεν είχα πολλές προσδοκίες ούτε από αυτό ούτε από τον εαυτό μου: αυτό μας βγήκε σε καλό :) ) Χαλάρωσε, πάρτο απόφαση ότι τα προβλήματα του Η.Τ. είναι το τίμημα για να γλυτώσεις από τα αντίστοιχα του κ.τ., δέστο ως περιπέτεια και δεν ξέρω κι εγώ τι, και δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Πριν τρεις μέρες πήρε η.τ. μια φίλη, που κάπνιζε 2-3 πακέτα. Το πήρε όπως κι εγώ για μέσα στο σπίτι, χωρίς καμιά διάθεση να το κόψει (αλλά με διάθεση όπως κι εσύ να του δώσει μια ευκαιρία δοκιμής τουλάχιστον). Την πρώτη μέρα έκανε 1 πακέτο και η.τ., τη δεύτερη μισό και σήμερα μου είπε πως είχε κάνει μόνο 5 τσιγάρα. Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί, μακάρι να το κόψει τελείως. Αλλά την είχα προειδοποιήσει ότι θα έχει άπειρα προβλήματα (για την ακρίβεια την τρομοκράτησα σχεδόν) έτσι ώστε να είναι προετοιμασμένη και να μην τα παρατήσει στην πρώτη δυσκολία. Ευτυχώς αυτό δούλεψε μάλλον και τώρα μου λέει πως όλα της φαίνονται εύκολα (κι ας είχε προβλήματα όπως είχα κι εγώ στην αρχή με γεμίσματα κτλ) και κακώς την τρομοκράτησα.  :) Το προτιμώ, από το να ξεκινάει κάποιος με λάθος εντυπώσεις (και εκεί την πατάνε και οι περισσότεροι νομίζω, λόγω της κακής ενημέρωσης από τα μαγαζιά όπου όλα εμφανίζονται ρόδινα...)
Όσο για τον φορτιστή, χαλαρά και δεύτερο (είναι φτηνοί και χρήσιμοι). Και καμιά μπαταρία εξτρά (πάρε του Hybrid, για να το λέει η Petra κάτι θα ξέρει!).
Όσο για τη δουλειά, σε λίγο θα τους δουλεύεις εσύ... Καλή τύχη  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 23, 2012, 11:45 »
Μαράκι, το "καλό" της υπόθεσης είναι το εξής: Δεν μπορείς με τίποτα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου για το ότι κάπνισες.
Έπεσες σε Σ/Κ, με ελλατωματικά περιφερειακά για το ητ σου και με το χειρότερο όλων, την ψυχολογία που έχει αυτός που προσπαθεί να διακόψει το κτ.
Από το να γίνεις κίνδυνος για την κοινωνία(εγώ πχ όταν άρχισα τη διακοπή και το ητ, έμεινα 2 μέρες σπίτι για να μην την πληρώσει κανένας αθώος), καλά έκανες και το στριψες.
Σήμερα όμως είναι άλλη μέρα. Πας, παραπονιέσαι γι αυτό που έπαθες, παίρνεις να καινούρια και συνεχίζεις σαν να μη συνέβη ποτέ.
Όσο για τις τεχνικές παρεμβάσεις, καλό είναι να μπορείς να κάνεις ένα δύο πράγματα, δεν σου είπε κανείς να κάνεις θαύματα ηλεκτρομηχανικής. Αλλά είναι άλλη φάση να σταματάει να σου δουλεύει κάτι και να το φτιάχνεις. Ιδιαίτερα όταν από αυτό εξαρτάται η ψυχική και αναπνευστική σου υγεία!

Αποσυνδεδεμένος Μαράκι

  • **
  • 131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 23, 2012, 12:54 »
Καλημέρα σε όλους σας!
Όπως σας υποσχέθηκα σε προηγούμενη ανάρτηση θα σας ενημέρωνα για την εξέλιξη της μικρής μου περιπέτειας.
Πράγματι σήμερα επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας, όπου με παρέπεμψαν στο τεχνικό τμήμα. Εκεί εξήγησα στον υπάλληλο τι ακριβώς συμβαίνει δλδ ότι έγινε η αγορά την Παρασκευή που μας πέρασε, ότι ο φορτιστής δεν πραγματοποιούσε φόρτιση σε καμμιά μπαταρία από τις δυο που έχω κλπ κλπ
και έκρινε ότι μάλλον πρόκειται για ελλατωματικό φορτιστή και θα προβούν σε αλλαγή.
Οι εντυπώσεις μου για την εταιρεία δεν άλλαξαν. Πολύ φιλική η αντιμετώπιση των πελατών τους και πολύ σωστή η επιλογή των υπαλλήλων τους. Ευγενικά πολιτισμένοι, άψογοι στην συνομιλία τους και πρόθυμοι προς εξυπηρέτηση.
Τέλος καλό, όλα καλά.
Ένα ευχαριστώ θέλω να στείλω σε όσους από εσάς πραγματικά ενδιαφέρθηκαν να με βοηθήσουν εχτές. Με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Είτε προσφέροντάς μου μια συσκευή μέχρι να λυθεί το πρόβλημα, είτε με λόγια εμψυχωτικά.
Αν ποτέ χρειαστεί κάποιος κάτι από εδώ μέσα, εύχομαι να είμαι σε θέση και ενεργή σε αυτό το φόρουμ, να μπορώ να το ανταποδώσω.
Τώρα να απαντήσω σε ένα σχόλιο που πραγματικά μου κίνησε τη περιέργεια για ποιο λόγο γράφτηκε. Για εμψύχωση? Για λύση του προβλήματος που αντιμετώπιζα? Ειλικρινά δεν κατάλαβα.
Και αναφέρομαι Πέτρα στο σχόλιο σου.
Δεν κατάλαβα τελικά ποιος ήταν ο σκοπός όλου αυτού του κειμένου που μου έγραψες προς απάντηση με τόσο πάθος και τέτοιο σθένος.
Τι από όλα αυτά που έγραψα σου κέντρισε το μυαλό ώστε η ψηφιακή σου πένα να προβεί σε ένα τέτοιο καταιγισμό γραπτού λόγου?
Το ότι απαιτώ ως καταναλώτρια το προϊόν που αγοράζω είτε είναι ψυγείο είτε είναι ΗΤ να πληρεί τις βασικές προϋποθέσεις λειτουργίας σε εύλογο χρόνο από τότε που το αγόραζω?
Μα αν πρόσεχες λίγο τις αναρτήσεις θα διάβαζες ότι κρατούσα στα χέρια μου έναν φορτιστή μόλις 2 ημερών και κάτι λιγότερο, ο οποίος δεν φόρτιζε τις μπαταρίες.
Εαν το ερέθισμα ήταν το ότι αναφέρθηκα στην συγκεκριμένη εταιρεία, για x y λόγους δικούς σου, όχι δεν έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη εταιρεία, ούτε και προσπάθησα να την δυσφημίσω. Το ίδιο θα ήταν για την οποιαδήποτε εταιρεία.
Το ότι ξαναγύρισα κακήν κακώς στο ΚΤ? Εσύ τι θα έκανες δλδ αν βρισκόσουν στη θέση μου? Θα ήσουν τραλαλα και καταχαρούμενη που μετά από μια προσπάθεια 2 ημερών και με πολύ έντονο το στερητικό σύνδρομο, θα έπρεπε να ξαναγυρίσεις πάλι στην τσιγαρίλα? Δεν ήταν η επιλογή μου ξέρεις να το κάνω. Εκ των γεγονότων προέκυψε όλο αυτό.
Το ότι δεν είχα μια γκάμα φορτιστών να με περιμένει από πίσω? Ή ακόμα καλύτερα 2-3 πακέτα ΗΤ τσιγάρων στο συρτάρι του κομοδίνου μου?
Μήπως το ότι αρνήθηκα να πειράξω μια συσκευή και να του πραγματοποιήσω εγχείρηση τη στιγμή που δεν δούλεψε καν και ούτε είχα το οκ από κάποιον τεχνικό της εταιρείας? Μα δεν θα ήταν πολύ επιπόλαιο να κάνω κάτι τέτοιο τη στιγμή που δεν ήξερα αν υπήρχε βλάβη ή όχι? Ποια εταιρεία θα δεχόταν να μου το αντικαταστήσει αν εγώ έβαζα χέρι σε μια συσκευή? Να σου απαντήσω?? Καμμιά. Δεν είναι ηλίθιοι οι τεχνικοί. Και ξέρουν και γνώσεις έχουν ώστε να καταλάβουν πότε έχει πειραχτεί ένα αντικείμενο που γνωρίζουν το πως λειτουργεί.
Αν την συσκευή την είχα μήνες πίστεψέ με ότι δεν θα είχα προβεί για αναζήτηση λύσης μέσα στο φόρουμ. Κάτι που χρειάζεται τεχνικό, μόνο σε τεχνικό λοιπόν θα πήγαινε.
Το ότι τα ΗΤ τσιγάρα είναι κάτι καινούριο στην αγορά δεν δικαιολογεί τίποτα Πέτρα. Όταν αγοράζεις κάποιον προϊόν, απαιτείς και να λειτουργεί. Απλά μαθηματικά.
Ένας λόγος παραπάνω για να παρέχουν όλες αυτές οι εταιρείες σωστά και ελεγμένα προϊόντα. Εν πάση περιπτώση αυτή είναι η άποψή μου περί αγορών.
Ποτέ δεν είπα ότι η μετάβαση από το ΚΤ σε ΗΤ είναι εύκολη υπόθεση. Ποτέ δεν σκέφτηκα, ούτε καν ανέφερα ότι οι "άλλοι είναι τα κορόιδα και εγώ η έξυπνη" όπως ανέφερες. Εϊμαι 45 καπνίζω από τα 17 μου. Ξέρω πολύ καλά σε ποιο σημείο εξάρτησης έχει φτάσει ο οργανισμός μου. Υπάρχουν άνθρωποι που κατάφεραν πολύ εύκολα να μεταβούν από το ΚΤ σε ΗΤ. Αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που πραγματικά έδωσαν αγώνα με τον εαυτό τους για να το καταφέρουν. Ανήκω λοιπόν στην δεύτερη περίπτωση.
Δεν θεωρώ μέσο απεξάρτησης το ΗΤ από το ΚΤ. Χαζή δεν είμαι και οι γραμματικές μου γνώσεις, μου επιτρέπουν να διαβάζω αλλά και να κατανοώ πλήρως κάθε κείμενο που διαβάζω, συμπεριλαμβανομένων και των άρθρων περί ΗΤ και εξάρτησης από την νικοτίνη.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να μην εμπλακείς καν στην περιπέτεια του ΗΤ, όμως δυστυχώς δεν είναι εφικτό από όλους. Ένα μικρό όπλο για να ξεφύγεις και μάλιστα ακόμα με άγνωστες συνέπειες. Μπορεί να είναι καλύτερα, μπορεί και χειρότερα. Αυτό όμως είναι εις γνώσην μας και η ευθύνη και οι συνέπειες θα είναι αποκλειστικά δικές μας. Δεν  έριξα και δε θα ρίξω ποτέ το βάρος σε μια εταιρεία για παραπληροφόρηση.
Τώρα, το  ότι μπορείς και έχεις γνώσεις συντήρησης των ηλεκτρονικών τσιγάρων σου μπράβο σου! Είσαι πολύ άξια και χαίρομαι για αυτό! Ίσως στο μέλλον να τις αποκτήσω και εγώ, αλλά πάντα κάτω από την οπτική καθοδήγηση εμπειρότερων χρηστών. Όμως να σου πω κάτι? Δεν έχουν όλοι αυτή την δυνατότητα. Την έχεις εσύ, εγώ ή κάποιοι άλλοι που έχουν την δυνατότητα να μπουν σε ένα φόρουμ. Δεν την έχουν όμως όλοι και μη σου φανεί αδύνατο αυτό. Και όμως υπάρχει μια τέτοια κατηγορία ανθρώπων.
Η μοναδική πρόσβαση λοιπόν είναι η επικοινωνία με την εταιρεία. Θα πρέπει λοιπόν οι εταιρείες εξ' αρχής να ενημερώνουν για τις πιθανότητες αυτές που θα βρεθούν χωρίς το ΗΤ οι χρήστες και να δίνουν κάποιες συμβουλές. Και ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω των εγχειριδιων χρήσης. Τεςπα αυτό αφορά τις εταιρείες και είναι ένα μεγάλο θέμα προς συζήτητη, το οποίο θα πρέπει να τεθεί κάποια στιγμή σε αυτό το φόρουμ, αν δεν έχει τεθεί ήδη. Θα ωφελήσει και τις δυο πλευρές.
Το μόνο που θα κρατήσω από όλη αυτή την περιπέτεια Πέτρα, είναι ότι αν θέλω να συνεχίσω το ΗΤ θα πρέπει να έχω σίγουρα δυο φορτιστές και πολλές μπαταρίες καθώς και αναλώσιμα κάθε είδους του συγκεκριμένου μοντέλου που επιθυμώ να έχω.
Εν πάση περιπτώση, δεν θα μακρυγορήσω άλλο. Το δικό σου μνμ το εξέλαβα πολύ επιθετικό προς το πρόσωπό μου και με περίσσεια  έπαρση. Αν το έγραψες για να με εμψυχώσεις, θα πρέπει να σου πω ότι δεν το κατάφερες. Το αντίθετο. Με στεναχώρησες πολύ την στιγμή που ήμουν ήδη πολύ χάλια και απογοητευμένη.
Η μόνη δικαιολογία που σου δίνω είναι ότι ο γραπτός λόγος δεν σου δίνει την δυνατότητα να έχεις μια οπτική ή ακουστική επαφή με τον συνομιλητή σου. Εκεί μόνο μπορείς να κρίνεις την πρόθεση του. Όπως και να 'χει όμως δεν έχει μόνο σημασία το τι θέλουμε να πούμε, αλλά και ο τρόπος που θα το πούμε.
Να έχεις μια όμορφη μέρα.
Καλή εβδομάδα σε όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος Μαράκι

  • **
  • 131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 23, 2012, 12:58 »
Μία ώρα γράφω ρε γμτ και τόχασα!!!  :angry_orange: Τέλος πάντων, ρεζουμέ: μη ζορίζεσαι. Κάνε 2-3 τσιγάρα τις 2-3 πρώτες μέρες. Κι εγώ έτσι ξεκίνησα (βασικά δεν ξεκίνησα για να το κόψω, άρα δεν είχα πολλές προσδοκίες ούτε από αυτό ούτε από τον εαυτό μου: αυτό μας βγήκε σε καλό :) ) Χαλάρωσε, πάρτο απόφαση ότι τα προβλήματα του Η.Τ. είναι το τίμημα για να γλυτώσεις από τα αντίστοιχα του κ.τ., δέστο ως περιπέτεια και δεν ξέρω κι εγώ τι, και δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Πριν τρεις μέρες πήρε η.τ. μια φίλη, που κάπνιζε 2-3 πακέτα. Το πήρε όπως κι εγώ για μέσα στο σπίτι, χωρίς καμιά διάθεση να το κόψει (αλλά με διάθεση όπως κι εσύ να του δώσει μια ευκαιρία δοκιμής τουλάχιστον). Την πρώτη μέρα έκανε 1 πακέτο και η.τ., τη δεύτερη μισό και σήμερα μου είπε πως είχε κάνει μόνο 5 τσιγάρα. Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί, μακάρι να το κόψει τελείως. Αλλά την είχα προειδοποιήσει ότι θα έχει άπειρα προβλήματα (για την ακρίβεια την τρομοκράτησα σχεδόν) έτσι ώστε να είναι προετοιμασμένη και να μην τα παρατήσει στην πρώτη δυσκολία. Ευτυχώς αυτό δούλεψε μάλλον και τώρα μου λέει πως όλα της φαίνονται εύκολα (κι ας είχε προβλήματα όπως είχα κι εγώ στην αρχή με γεμίσματα κτλ) και κακώς την τρομοκράτησα.  :) Το προτιμώ, από το να ξεκινάει κάποιος με λάθος εντυπώσεις (και εκεί την πατάνε και οι περισσότεροι νομίζω, λόγω της κακής ενημέρωσης από τα μαγαζιά όπου όλα εμφανίζονται ρόδινα...)
Όσο για τον φορτιστή, χαλαρά και δεύτερο (είναι φτηνοί και χρήσιμοι). Και καμιά μπαταρία εξτρά (πάρε του Hybrid, για να το λέει η Petra κάτι θα ξέρει!).
Όσο για τη δουλειά, σε λίγο θα τους δουλεύεις εσύ... Καλή τύχη  :)

Κάπως έτσι θα γίνει. Δεν θα πιεστώ, για να μην εκπλαγώ πάλι δυσάρεστα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαράκι

  • **
  • 131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 23, 2012, 13:02 »
Μαράκι, το "καλό" της υπόθεσης είναι το εξής: Δεν μπορείς με τίποτα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου για το ότι κάπνισες.
Έπεσες σε Σ/Κ, με ελλατωματικά περιφερειακά για το ητ σου και με το χειρότερο όλων, την ψυχολογία που έχει αυτός που προσπαθεί να διακόψει το κτ.
Από το να γίνεις κίνδυνος για την κοινωνία(εγώ πχ όταν άρχισα τη διακοπή και το ητ, έμεινα 2 μέρες σπίτι για να μην την πληρώσει κανένας αθώος), καλά έκανες και το στριψες.
Σήμερα όμως είναι άλλη μέρα. Πας, παραπονιέσαι γι αυτό που έπαθες, παίρνεις να καινούρια και συνεχίζεις σαν να μη συνέβη ποτέ.
Όσο για τις τεχνικές παρεμβάσεις, καλό είναι να μπορείς να κάνεις ένα δύο πράγματα, δεν σου είπε κανείς να κάνεις θαύματα ηλεκτρομηχανικής. Αλλά είναι άλλη φάση να σταματάει να σου δουλεύει κάτι και να το φτιάχνεις. Ιδιαίτερα όταν από αυτό εξαρτάται η ψυχική και αναπνευστική σου υγεία!
Η δική μου περίπτωση ήταν πραγματικά μοναδική! Πρώτες μέρες με ελλατωματικό φορτιστή! Ήμουν για κλάμματα! Τώρα όμως όλα οκ! ;) :D

Αποσυνδεδεμένος VXR_ZAP

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Drive It Like You Stole It
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #157 στις: Απριλίου 23, 2012, 13:02 »
Ρε αγορια και κοριτσια ηρεμηστε...παρακολουθω παρα πολλα φορουμ και παντα υπαρχει ενταση και με το παραμικρο αρπαζονται...ΤΣΙΛ ΑΟΥΤ.. :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Μαρια τοσο διαβασμα δεν εριξα ουτε στο σχολειο...χαχααχαχαχααχχααχαχ

Αποσυνδεδεμένος hermes79

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #158 στις: Απριλίου 23, 2012, 13:55 »
Καλημέρα :D :D :D
Ήμουν καπνίστρια εδώ και αρκετά χρόνια..................Ξεκίνησα το Ε.Τ. χωρίς να έχω κάνει την παραμικρή προσπάθεια προηγούμενα να κόψω το κ.τ. γιατί απλά δεν ήθελα.
Ατμίζω εδώ και ένα μήνα.....και μάλιστα κάποια στιγμή επειδή ξέμεινα από υγρό, και μέχρι να έρθει η παραγγελία μου, πήρα απο το φαρμακείο (λιγμένο....αυτό είναι άλλο καπέλο) ένα υγρό χωρίς καν νικοτίνη.
Υπάρχουν φορές που μου λείπει αλλά.........άναψα, έκανα μια τζούρα και μπλιάαααααααααααχ το πέταξα όπως ήταν..........
ΔΕΝ μπορώ πλέον να κάνω κ.τ. Μου βρωμάει!!! :wall: :wall: :wall: :wall:
 :respect: :respect: :respect:στο φιλαράκι που έγινε η αιτία να γίνω φανατική αντικαπνίστρια και επίσης φανατική ατμίστρια!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #159 στις: Απριλίου 23, 2012, 15:30 »
Δυστυχώς το ΗΤ έχει το μπελά του -μέχρι να μάθεις τα χούγια του και τα δικά σου.
Είμαστε μια κοινότητα ανθρώπων (μια μεγάλη, ασυντόνιστη αλλά καλοπροαίρετη παρέα) με κύριο σκοπό να βοηθάμε ο ένας τον άλλο με πληροφορίες, πρακτικές συμβουλές και ψυχολογική ενίσχυση.
Κάποια μέλη μπορεί να διαθέσουν μια ώρα από τον πολύτιμο χρόνο τους να βοηθήσουν, γράφοντας μεγάλα και περιεκτικά κείμενα. Χρόνο που ξεκλέβουν από τη δουλειά τους, τα παιδιά τους, τον/την σύντροφό τους ή την ξεκούρασή τους. Χρόνο που δεν τον όφειλαν σε κανέναν: τον προσφέρουν. Γιατί ξέρουν από πρώτο χέρι δυσκολίες, απογοητεύσεις και τεχνικές να τις ξεπεράσουμε και να πάμε μπροστά.

Ρωτάς, Μαράκι, γιατί σου τα έγραψε όλα αυτά με τόσο πάθος η petra -ή ο abet. Τολμώ να απαντήσω εγώ:
Γιατί νοιάζεται αντί να αδιαφορεί.
Γιατί είναι 100% αληθινά.
Γιατί ξέρει καλά πως αφορούν προβλήματα που αντιμετωπίσαμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Και λύσεις που βρήκαμε.

Οι καταναλωτικές σου συνήθειες δεν ενδιαφέρουν κανένα. Δεν θα μαζευόμασταν εδώ να τις συζητήσουμε. Αν παίζει ρόλο, στον ίδιο κόσμο κινούμαστε, δεν έχουμε ταμπέλα που να γράφει "κορόϊδο" στο κούτελο. Είμαστε εδώ για να μεταφέρουμε την εμπειρία μας με την ελπίδα να βοηθήσει κάποιον - που ζήτησε βοήθεια- για να κρατηθεί μακριά από το τσιγάρο.

Αν η αγορά του ΗΤ έχει πολλά προβλήματα (που έχει) και τα αναλώσιμα του δεν έχουν σταθερή ποιότητα (που δεν έχουν), είναι ένα γεγονός που σου μεταφέρεται ως πληροφορία. Ως πληροφορία μεταφέρονται και απλοί τρόποι να ανταπεξέλθει κανείς σε αυτά τα θέματα. Αν θέλεις να τα αποδεχτείς αυτά ή όχι είναι δικό σου θέμα. Αν είναι θέμα αρχής να μην κάνεις χρήση τεχνολογίας που έχει ακόμα προβλήματα, επίσης είναι δικό σου θέμα. Η εταιρεία ΤΑΔΕ, όμως, δεν θα βλαφτεί, δεν θα σκοτιστεί, δεν θα πεταρίσει βλέφαρο αν επιστρέψεις στο τσιγάρο. Ο μόνος χαμένος θα είσαι εσύ.

Κάνε ό,τι θεωρείς σωστό. Αν "δεν προτίθεσαι να μπεις στις διαδικασίες που προτείνουν" μην το κάνεις -δεν σε αναγκάζει κανείς. Αλλά σεβάσου αυτούς που έκαναν τη δική τους επιλογή και σε αντιμετώπισαν με "επίθεση" φιλίας και προσφοράς. Εξάλλου, εσύ μπήκες στην παρέα τους, ζήτησες τη γνώμη και τα φώτα τους (και στα έδωσαν απλόχερα).
Η petra δεν είναι τσιράκι κάποιας εταιρίας, ούτε ο abet το "καλό παιδί" κανενός εκτός της μαμάς του. Είναι δυο συνάνθρωποι, τους οποίους δεν γνωρίζω προσωπικά, που έσπευσαν να βοηθήσουν λέγοντας αλήθειες και γεγονότα για το θέμα που μας ενδιαφέρει.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά;
Διότι διαβάζοντας το νήμα σκέφτηκα πως αν ρωτούσαν εμένα "ποιος ήταν ο σκοπός όλου αυτού του κειμένου;" θα σκεφτόμουν "Έλα ντε; Γιατί ασχολούμαι;" και θα σταματούσα να απαντώ σε απορίες καινούριων ατμιστών. Αλλά είναι ντροπή, μετά από τόση βοήθεια που πήρα εδώ μέσα, κι ας είμαι 41 ετών, στριμμένος και αυστηρός. Κι έπρεπε να βρω κάτι καλύτερο, πιο ουσιαστικό, λιγότερο αποθαρρυντικό.

Εύχομαι καλή συνέχεια, ελπίζω να επιμείνεις στην προσπάθειά σου και να βρεις στο φόρουμ τις απαντήσεις που ψάχνεις.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 16:12 από BigSur »

Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #160 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:08 »
Η δική μου περίπτωση ήταν πραγματικά μοναδική! Πρώτες μέρες με ελλατωματικό φορτιστή! Ήμουν για κλάμματα! Τώρα όμως όλα οκ! ;) :D
Αυτό μου θυμίζει που φωνάζουμε στο κατάστημα και του κάνουμε παράπονα για τη τηλεόραση που δεν παίζει και όταν έρχεται κάποιος για αυτοψία δεν έχουμε το καλώδιο ρεύματος στη μπρίζα !! :)
Αστοχίες υλικού πάντα θα υπάρχουν και οι συζητήσεις πάντα θα λύνουν τις απορίες  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #161 στις: Απριλίου 23, 2012, 16:21 »
Η δική μου περίπτωση ήταν πραγματικά μοναδική! Πρώτες μέρες με ελλατωματικό φορτιστή! Ήμουν για κλάμματα! Τώρα όμως όλα οκ! ;) :D

Νομίζω ότι όλες οι περιπτώσεις κρύβουν μια μοναδικότητα. Οι περισότερες φυσικά ακολουθούν το ίδιο μοτίβο. Το θέμα είναι να μην το βάζεις κάτω. Από όλα τα άτομα που γράφουν στο φόρουμ, μόνο ένα έχω γνωρίσει προσωπικά και δεν είναι ούτε η petra ούτε ο abet. Έχεις δίκιο να λες ότι ο γραπτός λόγος δεν δίνει την οπτική ευκαιρία στο συνομιλητή να αισθανθεί προθέσεις και τόνο. Αλλά πίστεψέ με, κανείς εδώ δεν γράφει συμβουλές για να το παίξει έξυπνος, γνώστης, μάστορας κλπ. Θέλω να πιστεύω ότι όσοι γράφουμε συμβουλές το κάνουμε απλά για να βοηθήσουμε, όπως βοηθηθήκαμε και μεις. Το ητ σε γενικές γραμμές, έχει ένα μειονέκτημα έναντι του κτ: είναι μπελαλίδικο. Με το κτ, άνοιγες πακέτο, άναβες τσιγάρο, τέλος. Έμενες από τσιγάρα? Πήγαινες περίπτερο, έσκαγες τα € σου, έπαιρνες πακέτο, τέλος. Βαριόσουν? Παρέγγελνες πιτόγυρα και έλεγες στο ντελιβερά "πιάσε και ένα Asso σκέτο (εγώ δηλαδή)". Τώρα πρέπει να φροντίζεις να έχεις φορτισμένες μπαταρίες, υγρά αναπλήρωσης, έξτρα άτμο, κάρτο, clearo,τανκ και διάφορα άλλα σατανικά παρελκόμενα. Να πάρεις το ντελιβερά και να του πεις "πετάξου μέχρι e-tsigaro και πιάσε και ένα Cuban Supreme Traditional 18ρι", λίγο χλωμό! Μία είναι η λύση: Μη μασάς. Άπαξ και έκανες την επιλογή να διακόψεις το κτ, έκανες το πρώτο βήμα. Που θα πάει, θα έρθουν και τα επόμενα. Εδώ είμαστε και θα το δεις, σε 2-3 μήνες και ατμοποιητές θα εγχειρίζεις, και πατέντες θα κάνεις, και... και... και... Το βασικότερο όμως είναι ότι θα δίνεις και τις συμβουλές σου σε νεοεισερχόμενους. Και θα το απολαμβάνεις. Δεν είμαι δικηγόρος κανενός, ούτε επιθυμώ να γίνω(ίσα ίσα πιστεύω ότι ο λιθοβολισμός όλων των δικηγόρων και δημοσιογράφων του πλανήτη θα ήταν η αρχή για ένα καλύτερο αύριο). Θεωρώ όμως ότι το τελευταίο σου μεγάλο κείμενο ήταν κάπως επιθετικό (αν κάνω λάθος συγχώρεσέ με, ο γραπτός λόγος είναι εύκολα παρεξηγίσιμος :-\). Όπως επίσης θεωρώ ότι όσα είπε η petra τα είπε με τις καλύτερες των προθέσεων. Αλλά τι κάθομαι και λέω? Θα στα πει και η ίδια! 8) Καλή συνέχεια και δύναμη στην προσπάθειά σου και εδώ είμαστε! :bye:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #162 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:43 »
Οταν λέμε Ηλεκτρονικό τσιγάρο, ΜΗΝ στεκόμαστε στο τσιγάρο αλλα στο Ηλεκτρονικό.
Ειναι συσκευή. ΔΕΝ ειναι τσιγαρο. Οπως είπε και ο απο πανω συνατμιστης δεν πας στο περίπτερο να του πείς τσάκο μοα μπαταρία 3,7 βόλτ μαλακιά.
παραπονεθήκαμε τόσο πολύ όλοι όταν καπου στο 90τόσο βγήκαν τα πρώτα κινητά, ήταν σε μέγεθος παντόφλας, με άλλη μια παντόφλα για μπαταρία, ζύγιζαν 7μισι κιλά και είχαν αυτονομία μέχρι να ακούσεις την ώρα στο 141?
οχι! μια χαρα το φάγαμε στη μάπα γιατι δεν πολυυπάρχει εθισμός στο τηλέφωνο.
Και δεν υπαρχει κανεις που να προσπαθούσε να κόψει το τηλέφωνο.
Και δεν υπήρχε κανείς που να ήθελε να δείξει απλά οτι κανει προσπάθεια να κόψει το τηλέφωνο.
Και δεν υπήρχε κανείς που να ήθελε να κόψει το τηλέφωνο αλλα έψαχνε υποκατάστατο.
τελος παντων παρτε με τηλέφωνο να σας πω και τα υπολοιπα.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #163 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:56 »
!!!

Αποσυνδεδεμένος pournaroulis15

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερη προσπάθειά μου να κόψω το ΚΤ!
« Απάντηση #164 στις: Απριλίου 23, 2012, 18:17 »
kalhspera ki apo mena.prwtes 6 wres me to ego c pou parelaba shmera to meshmeri kai oi entypwseis einai sygkexymenes.kat arxhn mesa s aytes tis 6 wres exw kapnisei molis 1 k.t. gia dokimh kai omologw pws den mou htan to idio eyxaristo opws prin thn prwth mou epafh me to h.t.merika pragmata omws me problhmatizoun sexetika me to ego c .kat arxhn polles diarroes sxedon apo thn arxh.deyteron to epistomio gemizei ygro me apotelesma na erxetai sto stoma otan trabaw tzoura.triton me apasxolei h aytonomia tou oson afora to ygro afoy se 6 wres to exw gemisei treis fores.an mporei kaneis na me diafwtisei sxetika me ayta ta problhmata ths prwths mou meras tha hmoun eilikrina ypoxreos!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115947 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507425 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568810 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294215 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1133 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4022 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem