vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, petra, pngtszs1976, costasibiza84, Sergios, thebull

Twitter

Θρομβοφιλια και Η/Τ

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Θρομβοφιλια και Η/Τ
« στις: Μαρτίου 28, 2012, 22:29 »
Λιγα λογια για το προβληματισμο μου-προβλημα μου.
Πριν 5 χρονια, επαθα θρομβωση εν τω βαθει φλεβων, κνημης και μηρου. Διεγνωστη οτι υπαρχει μεταλλαξη σε εναν παραγοντα και πως ειχα θρομβοφιλια τυπου leiden.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα λιγες μερες μετα,να υπαρξει και επεισοδιο απο  ατυπη πνευμονικη εμβολη,η οποια διαγνωστηκε επειτα απο αξονικη που εκανα.

Το story γνωστο λιγο πολυ. Μαχαιρι το κ/τ, ενεσεις χ.μ.β (χαμηλου μοριακου βαρους) και συντηρηση πλεον με το χαπι cintrom.
Ανα μηνα/διμηνο εξεταση inr (ελεγχος χρονου προθρομβινης) και life goes on.

Επειτα απο 2-3 μηνες και αφου ειχα συνελθει, ξανακυλησα στο κ.τ μεχρι και 3 εβδομαδες πριν, οπου ξεκινησα να ατμιζω με την ελπιδα οτι
θα επιβαρυνω λιγοτερο τον οργανισμο μου και φυσικα την οριστικη διακοπη του, οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Ανοιξα αυτο το θεμα για να ακουσω τις αποψεις των γιατρων μας. Επισης μπορει να υπαρχει παρομοιο περιστατικο - κατασταση με αλλους φιλους συνατμιστες 'η συγγενεις τους και θα ηθελα να γνωριζω σε τι κινησεις προεβηκαν.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2012, 23:02 από smoke_nomore »

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 28, 2012, 22:35 »
Σίγουρα θα επιβαρύνεις το οργανισμό σου κατα πολυ πολυ πολυ λιγότερο με το η.τ ,αλλα εντελώς φιλικά θα σου πρότεινα να τα κόψεις και το η.τ να είσαι σίγουρος 100%
:)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 28, 2012, 22:37 »
Το leiden το εχω κι εγω φίλε μου, όπως και ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού.
Εμένα μου συστησαν απλά το filicin και να ενημερώνω τους ιατρους αν πρόκειται να υποβληθώ σε εγχείρηση με μακρόχρονη κατάκλιση..
Από τότε που έκοψα το τσιγαρο τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ πάντως σε όλους τους τομείς...
Κάποια στιγμή θα ξανακάνω εξέταση ομοκυστεϊνης για να δω που βρίσκομαι...

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 28, 2012, 22:48 »
@Gabriel, τι σου εχουνε πει για την επιδραση του η/τ?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 28, 2012, 22:53 »
Οταν εκανα την εξέταση ακόμη κάπνιζα.
Φυσικά μου είπαν να κόψω το τσιγάρο.
Το κακό ειναι οτι με το ΗΤ δεν υπάρχει ενημέρωση επαρκής βάσει ερευνών, οπότε όσους γιατρους ρώτησα μου είπαν απλά οτι ανάμεσα στα δύο σίγουρα το ΗΤ είναι καλύτερο...
Βασικά δυστυχώς με το ΗΤ ή παίρνει την άνωθι απάντηση ή συναντάς πλήρη άγνοια...


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 28, 2012, 23:06 »
O παράγοντας V Leiden είναι μια γενετική μετάλλαξη που τροποποιεί τον παράγοντα πήξης V και τον κάνει πιο θρομβογόνο.
Περίπου 5% του πληθυσμού έχει το συγκεκριμένο γονίδιο, το 1% από αυτούς είναι ομοζυγωτικό για το μεταλλαγμένο γονίδιο (δηλαδή έχει και τα 2 γονίδια προβληματικά κι όχι μόνο το ένα). Οι τελευταίοι έχουν και τον υψηλότερο κίνδυνο θρομβώσεων.


Θεραπεία λαμβάνεις εφόσον έχεις κάνει κάποιο επεισόδιο θρόμβωσης, κυρίως πνευμονική εμβολή που είναι και η πιο επικίνδυνη.

Το τσιγάρο πρέπει να το αποφεύγεις οπωσδήποτε διότι  προκαλεί από μόνο του θρομβοφιλία, οπότε αποτελεί πρόσθετο επιβαρυντικό παράγοντα σε ένα ήδη πρόβλημα που έχεις. Δεν επιβαρύνει άμεσα τον παράγοτα V, αλλά δρα μέσω άλλων μηχανισμών αθροιστικά στο κίνδυνο θρόμβωσης.

Για το άτμισμα, δεν υπάρχουν μελέτες ώστε να ξέρουμε αν προκαλεί ή όχι θρομβοφιλία. Οπότε, δεν γνωρίζουμε κάτι σχετικά με αυτό. Αν ήμουν στην θέση σου, σαφώς και θα προτιμούσα το άτμισμα αντί για το κάπνισμα.

Το φυλικό οξύ δεν αποτελεί θεραπεία για τον V Leiden, μπορεί να το πάρει όμως κάποιος που έχει αυξημένη ομοκυστείνη (που είναι παράγοντας θρομβοφιλίας).

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 28, 2012, 23:16 »
 :respect: :respect: :respect: :respect:
Γιατρε μου σε ευχαριστω για την τοποθετηση σου.
Ενδεικτικα να σου πω μονο DVT, ετεροζυγος FV1691 G->A
Το κληρονομησα απο τον πατερα μου ο οποιος εφυγε πολυ νωρις  :(
Υπεβληθησαν και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας σε μοριακο ελεγχο και ευτυχως βγηκανε καθαρα.
Εγω επεσα στο "λαχειο".

Η ιατρικη κοινοτητα εχει καταληξει τελικα στο ποιο ειναι αυτο το συστατικο του κ/τ που προκαλει την μεγαλυτερη ζημια? η πισσα? 'η νικοτινη? combination? κατι αλλο? 

Θα ειχε ενδιαφερον καποια στιγμη να πραγματοποιουσατε μια ερευνα οπως κανετε αντιστοιχα στο αλλο νημα, πανω στο εν λογω ζητημα. Να δουμε κατα ποσο επηρεαζει το ατμισμα στην πηξη του αιματος. Εχετε σιγουρα εναν εθελοντη  :D
Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας να απαντησετε αμεσα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 28, 2012, 23:25 »
Εγώ από ότι μου είπαν είμαι ετερωζυγώτης...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 28, 2012, 23:45 »
Οταν εκανα την εξέταση ακόμη κάπνιζα.
Φυσικά μου είπαν να κόψω το τσιγάρο.
Το κακό ειναι οτι με το ΗΤ δεν υπάρχει ενημέρωση επαρκής βάσει ερευνών, οπότε όσους γιατρους ρώτησα μου είπαν απλά οτι ανάμεσα στα δύο σίγουρα το ΗΤ είναι καλύτερο...
Βασικά δυστυχώς με το ΗΤ ή παίρνει την άνωθι απάντηση ή συναντάς πλήρη άγνοια...


Δεν γνωρίζουμε ποιο ακριβώς είναι το συστατικό που προκαλεί την θρομβοφιλία στο τσιγάρο, πιθανώς να είναι ο συνδυασμός παραγόντων και όχι η νικοτίνη ή η πίσσα.
Άγνοια συναντάς στην προκειμένη περίπτωση διότι κανείς δε έχει μελετήσει το θρομβογόνο προφίλ του η.τ. Το έχω ξαναπεί ότι αυτό που λείπει είναι η χρηματοδότηση για έρευνα.
Εγώ μπορώ να κάνω χωρίς να πληρωθώ ούτε ευρώ μια μελέτη για την θρομβογένεια του η.τ. στο νοσοκομείο που δουλεύω (σε συνεργασία με το αιματολογικό τμήμα), θα πρέπει να βρω όμως τα χρήματα για το κόστος των εξετάσεων που χρειάζονται. Αν σκεφτείτε πως μόνο η μία εξέταση (η συγκόλληση αιμοπεταλίων) κοστίζει περίπου 80 ευρώ (και πρέπει να το κάνουμε σε τουλάχιστον 30 ατμιστές, 30 καπνιστές και 30 μη-καπνιστές-κι όχι μόνο αυτή την εξέταση), κάντε έναν πρόχειρο υπολογισμό του κόστους και βρείτε χορηγό να τα πληρώσει όλα αυτά........

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 29, 2012, 00:01 »
γιατρε συγνωμη και για την ερωτηση αν θες απαντας οταν εχεις κανει αποφραξη κιλιακης
αορτης η νικοτινη ειναι που ευθυνεται η παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 29, 2012, 00:03 »

Δεν γνωρίζουμε ποιο ακριβώς είναι το συστατικό που προκαλεί την θρομβοφιλία στο τσιγάρο, πιθανώς να είναι ο συνδυασμός παραγόντων και όχι η νικοτίνη ή η πίσσα.
Άγνοια συναντάς στην προκειμένη περίπτωση διότι κανείς δε έχει μελετήσει το θρομβογόνο προφίλ του η.τ. Το έχω ξαναπεί ότι αυτό που λείπει είναι η χρηματοδότηση για έρευνα.
Εγώ μπορώ να κάνω χωρίς να πληρωθώ ούτε ευρώ μια μελέτη για την θρομβογένεια του η.τ. στο νοσοκομείο που δουλεύω (σε συνεργασία με το αιματολογικό τμήμα), θα πρέπει να βρω όμως τα χρήματα για το κόστος των εξετάσεων που χρειάζονται. Αν σκεφτείτε πως μόνο η μία εξέταση (η συγκόλληση αιμοπεταλίων) κοστίζει περίπου 80 ευρώ (και πρέπει να το κάνουμε σε τουλάχιστον 30 ατμιστές, 30 καπνιστές και 30 μη-καπνιστές-κι όχι μόνο αυτή την εξέταση), κάντε έναν πρόχειρο υπολογισμό του κόστους και βρείτε χορηγό να τα πληρώσει όλα αυτά........

 :( :( :(

με ενα 10αρικο καθαρισαμε δηλαδη?  ;D

μακαρι να γινει καποια στιγμη αυτη η ερευνα.
Πιστευω θα λυσει πολλες αποριες και πολυ πιθανον να θεοποιησει 'η να καταδικασει (πραγμα δυσκολο) το η/τ απεναντι στο κ.τ.

Εντυπωση παντως μου προκαλει το γεγονος πως δεν εχουνε καταληξει στο τι φταιει.
Να πω οτι ειναι λιγα τα χρονια το "φαινομενο" θρομβοφιλια, να πω οκ.
Τουλαχιστον, θα περιμενα περισσοτερα απο τις πιο οικονομικα αναπτυγμενες χωρες...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 29, 2012, 00:14 »
γιατρε συγνωμη και για την ερωτηση αν θες απαντας οταν εχεις κανει αποφραξη κιλιακης
αορτης η νικοτινη ειναι που ευθυνεται η παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες


Μήπως εννοείς ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής; Σε αυτές τις περιπτώσεις πράγματι παίζει σημαντικό ρόλο το τσιγάρο, αλλά όχι απαραίτητα η νικοτίνη. Ίσως παίζει έμμεσα ρόλο, μέσω της αύξησης της αρτηριακής πίεσης που προκαλεί.
Από το βίντεο με την ομιλία που έκανα την Παγκόσμια ημέρα Ατμίσματος δυστυχώς λείπει το πρώτο slide όπου αναφέρω ένα review για τους μηχανισμούς πρόκλησης καρδιαγγειακών βλαβών από το κάπνισμα. Εκεί ανέφερα αυτούσιο το κείμενο του review (δημοσιευμένο σε κορυφαίο παγκοσμίως καρδιολογικό περιοδικό) όπου αναφέρεται πως η νικοτίνη δεν έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί από μόνη της καρδιαγγειακές βλάβες.



Όσο αφορά την απορία που δε βρίσκουν ποια ουσία φταίει για τις διάφορες βλάβες του καπνίσματος, ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι απλός: είαι πολύ δύσκολο από τα τόσα συστατικά του τσιγάρου να καταφέρεις να απομονώσεις όλες τις ουσίες αυτές και να τις μελετήσεις από μόνες τους (να χορηγήσεις μόνο μία από τις ουσίες) για να δεις ποια συγκεκριμένη φταίει. Μεγάλη συμμετοχή στις καρδιαγγειακές επιπλοκές παίζουν οι ελεύθερες ρίζες και τα οξειδωτικά στοιχεία που περιέχει το τσιγάρο.......

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 29, 2012, 06:52 »
σε ευχαριστω γιατρε για την απαντηση :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος vzol48

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαστατε....θα γλυτωσουμε...
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 29, 2012, 10:22 »
Ευχαριστουμε πολυ..... :)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Θρομβοφιλια και Η/Τ
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 29, 2012, 10:35 »
Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στο Ιατρό Kfarsal που εκτος απο ευσυνειδητος επιστημονας ειναι και ενεργο μελος του φορουμ,προθυμο να βοηθησει με τις γνωσεις του όλα τα μέλη...
Ευχαριστουμε Γιατρέ!
 :bow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119986 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 142 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325450 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8295 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296717 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826801 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510446 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9438 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156338 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570818 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245557 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios