vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 4 χρήστες
Giannis.B, Doubt, bloodlessz, manoslykos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1350 στις: Μαρτίου 07, 2014, 16:06 »
Vagelas , αν δεν σου κανει κοπο , κανε μια αντ/ση με 5αρι στα 1.8-2.0 Ωμ , και βαλε το MVP στα  4.5 Volts.


Εκει θα εχεις 2.0 Ωμ - 4.5 V - 2.25 Amps - 10 Watts


Δοκιμασε λιγο αυτο και πες μας αν ειναι ενταξει.............

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1351 στις: Μαρτίου 07, 2014, 17:27 »
Λοιπον, εκανα με 0.5 ριμπον μια αντιστασουλα στα 2 ωμ. Σαν μουμια εγινε, ποιο πολυ μοιαζει με micro coil. Βιαζομουν να την κανω και δεν εδωσα μεγαλη προσοχη στην περιελιξη, ειναι λιγακι ποιο χαλαρη στη μεση. Αλλα η αποκαλυψη εγινε, απο αθεος μαλλον θα γινω θεοφοβουμενος, αν και παλι η πανω και η κατω σπειρα αναβει λιγακι λιγοτερο (καλα, μπορει αν ειμαι και λιγο ψειρας), η αντισταση οχι απλα αναβει αλλα ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Εκει που νομιζα οτι εριξα τσαμπα και αδικα τη νικοτινη, παιρνω τζουρα τωρα και βλεπω τον Χριστο φανταρο, θα τον εβλεπα δηλαδη αμα δεν σηκωνοτανε τοση ομιχλη... Τι να πω, δεν ξερω, πραγματικα ειμαι ασχετος και τωρα καταφερα και το εκανα και δουλεψε, και αυτο λογω της απλης προτροπης του ΜΕΓΙΣΤΟΥ ΣΩΤΗΡΑ μου Shadockan.......... :respect: :respect: :respect:  Εχω πολυ δρομο ακομη βεβαια, σκοπευω να παω σε μηχανικο μοντ (ΑΝ καταφερω και μαζεψω κανα φραγκο), και βεβαια ειναι το θεμα να ξαναφτιαξω την αντισταση καπως καλυτερα. Παντως μου κανει εντυπωση που με 8/σπειρες και θεριζει, ενω με 5 σπειρες με το ιδιο συρμα, σερνοτανε αναιμικα και ουτε βρεφος δεν μπορουσε να ατμισει..... Genesis,  ο ατμοποιητης που αλλαζει τα δεδομενα.... (τελικα καλα εκανα και πηγα σε genesis, δεν τους αλλαζω με ΤΙΠΟΤΑ).

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1352 στις: Απριλίου 01, 2014, 11:55 »
Παιδια τα φωτα σας...Απο χθες προσπαθω να κανω μια αντισταση με μεσ και δε τα καταφερνω με τπτ!! Δοκιμαζω σε Αgi και σε foggatti με U. Το προβλημα που συναντω ειναι οτι στον θετικο μου σπανε συνεχεια τα συρματα και μου εχουν σπασει τα νευρα!!!

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1353 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:07 »
Βραχυκύκλωμα, χαμήλωνε τα watt στις δοκιμές που κάνεις.
Κοίτα να έχεις κάνει καλή οξείδωση (ομοιομορφία στην επιφάνεια του mesh)
Να μην ακουμπάνε οι σπέιρες μεταξύ τους.
Να μην έχεις τριχίδια-ξέφτια στο mesh.
Επίσης να μην ακουμπάει το mesh στον θετικό πόλο ή στη καμπάνα του ατμοποιητή.
( αυτό καμιά φορά γίνεται όταν ένα drip είναι πιο βαθύ από άλλα και έτσι κάνει επαφή. )

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1354 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:11 »
Mε provari στα 2.9 βολτ ειμαι με 1.4 ωμ περιπου. Τριχιδια δεν εχει γιατι πριν απο το στριψιμο διπλωνω τις ακρες, οξειδωση θεωρω οτι εχω κανει καλη (δεν κανω πρωτη φορα μεσ αλλα πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο), οι σπειρες ισαπεχουν μεταξυ τους και το μεσ δεν ακουμπαει στον θετικο. Μου εχουν σπασει τα νευρα σου λεω!! Ολα τα εχω τσεκαρει και ειναι οκ. Αλλα καθε φορα μου σπαει το συρμα στον θετικο....

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1355 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:25 »
Τότε είναι η οξείδωση του mesh. Πρέπει να το κάψεις πάλι ομοιόμορφα ειδικά στο σημείο που
θα περάσεις την αντίσταση σου.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1356 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:27 »
Ok ευχαριστω. Για πολλοστη φορα θα τα παρω απο την αρχη. Ελπιζω να τα καταφερω πριν μου τελιωσει το συρμα!!  :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1357 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:27 »
αφου δειχνει αντισταση το μοντ, βραχυκυκλωμα δεν υπαρχει!!!
Μη σφιγγεις το συρμα. Το συρμα αυτο το εχεις ξαναχρησιμοποιησει???

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1358 στις: Απριλίου 01, 2014, 12:34 »
Διαφωνώ! είναι βραχυκύκλωμα μιας και του κόβει το σύρμα όπως λέει ο c00kieR

Το προβλημα που συναντω ειναι οτι στον θετικο μου σπανε συνεχεια τα συρματα και μου εχουν σπασει τα νευρα!!!

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1359 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 10:45 »
προσφατα ξεθαψα τον agi...


μια ερωτηση, να του δωσω αλλη μια ευκαιρια στο μες...


κανω υγρα 75vg/25 pg...ποια μες παιρνω...200?325?400? :hmmm: :hmmm: (τα εχω ξεχασει...υποψιν παιζω με αντιστασεις χαμηλες 0,7-1,1 ΩΜΜΜΜΜ)


το μονο μες που εχω  τωρα ειναι ενα κοματακι που βρηκα και πιθανολογω εχει ερθει απο κινα μαζι με καποιον αλλον επισκευασιμο...ομως ειναι ποιο παχυ αποσο τα θυμαμαι...και το παραλογο της υποθεσης εστρωσε με την μια...αλλα θελω να αγορασω μια σελιδα μες αλλα αν μπορει καποιος να βοηθήσει ως προς τον τυπο μες....

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1360 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:03 »
325 και είσαι οκ

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1361 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:37 »
Ok ευχαριστω. Για πολλοστη φορα θα τα παρω απο την αρχη. Ελπιζω να τα καταφερω πριν μου τελιωσει το συρμα!!

Με το Provari μου έχει τύχει αν είναι μικρό το βραχυκύκλωμα να μην κόβει το ρεύμα.Κάψε το πάλι όπως λέει ο Giannis.
Αν σου κάνει πάλι κόλπα και έχεις μηχανικό μοντ..βάλε μια μπαταρία κατά προτίμηση μισο φορτισμένη και άσε πατα <<τσιμπητά>> δεν προλαβαίνει να το κόψει και θα οξειδωθεί στο σημείο που σου κάνει κόλπα.
Δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός αλλά θα κάνεις την δουλειά σου και θα ατμισεις.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1362 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 12:20 »
Ένα στήσιμο mesh που δοκίμασα και μου άρεσε. Ελπίζω να μην κουράζω τους παλαιότερους στους genesis που θα το έχουν δοκιμάσει.
Ένα μικρό κομμάτι  400 mesh  1.5 X 2.5 cm τυλιγμένο σε 3mm τρυπάνι. Οπή mesh ατμοποιητη 3.4mm.  Οξείδωση του mesh όχι ανοικτό αλλά όπως είναι κύλινδρος (χωρίς το τρυπανάκι μέσα) επειδή είναι πολύ λεπτό ,στην ουσία ένας κύλινδρος,  θέλει λίγο κάψιμο. Περνάμε πάλη το mesh στο τρυπάνακι  και στην οπή του ατμοποιητη και στρίβουμε την αντίσταση με τον κλασικό τρόπο.  Χρησιμοποίησα  0.28 Α1 kanthal  4 σπείρες, αντίσταση 1Ω. Εδώ χρειαζόμαστε  το τρυπάνι επειδή τα τοιχώματα του κυλίνδρου είναι πολύ λεπτά να μην τσακίσει καθώς στρίβουμε την αντίσταση. φτιάχνουμε ένα δεύτερο κύλινδρο   από λεπτό mesh χωρίς να το οξειδωσουμε, εγώ χρησιμοποίησα 200αρι  - πλάτος 2.5 cm το ύψος ανάλογα τον ατμοποιητη αφού ότι περισσέψει από επάνω  το κόβουμε - σχεδόν χωρίς τρύπα στο κέντρο και το περνάμε μέσα έτσι ώστε να εφάπτεται στον οξειδωμένο κύλινδρο..
Το ατμίζω αρκετή ώρα τώρα και έχω ωραία και ίσως λίγο ποιο “καθαρή” γεύση, και πολύ καλή τροφοδοσία.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2014, 12:31 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1363 στις: Νοεμβρίου 08, 2014, 13:14 »
Ενα μήνυμα το οποίο έχει γραφτεί σε 2 νήματα του φόρου διαγράφηκε, μιας και έχει απαντηθεί στο άλλο νήμα.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.msg778394.html#msg778394



Παρακαλώ διαβάστε και εδώ:
Μη δημοσιεύετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1364 στις: Απριλίου 08, 2015, 22:17 »
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην θεσσαλονικη κάποιο μαγαζί με φλογιστρο βουτανιου γιατί έχω ψάξει τα άπαντα και δεν μπορώ να βρω κάτι. Επίσης μην ξεπερνάει τα 15€ γιατί από Αθήνα το βρήκα 8.5€ αλλά βαριέμαι να περιμένω .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499063 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy