vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 6 χρήστες
Christos Z, Giannis.B, zamploutos, Doubt, bloodlessz, manoslykos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #90 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:31 »
1ον μια παρανόηση. Το βουτάνιο ή και το προπάνιο δεν φτανουν τους 1650 βαθμούς που να τον χτυπάνε χάμου. Το βουτάνιο παει καπου 800 και το προπανιο 1200 με τη βοηθεια οξυγόνου! Οξυγονοκόλληση δηλαδή.
Τους 1650 ειναι δυνατόν να τους φτάσουν αυτά αν ξοδέψεις μια ολοκληρη φιαλη σε μια ραβδο ας πουμε. Δεν μας ενδιαφέρει βεβαια αυτο εμας! και με 500 κανουμε τη δουλεια μας.
Απλα οσο περισσότερους βαθμούς πιανει το φλόγιστρό μας, τοσο πιο γρήγορα θα γίνει η δουλειά, αλλα αν πυρακτώνεις το μες πριν το στρίψεις το κανεις και με αναπτήρα ακομα! πυρακτώνεται για πλάκα.
Όχι απλώς τα παραέκαψα.. το έλιωσα! Εντάξει όταν λέω θρύψαλα μη φανταστείς ότι έγινε και σταχτη.. αλλά ειδικά πάνω που το οξείδωσα παραπάνω άρχισε να θρυματίζεται, έφυγαν κομματάκια με αποτέλεσμα να γίνει πολύ πιο λεπτό απ ότι η κάτω μερια, με λιγα λόγια αχρηστεύτηκε!
Μην το παρακανεις. Προφανως το καρβουνιασες τελειως και αρχισε να διαλύεται οταν τουβαλες και την αντίσταση επανω!
Δες τα βιντεο στην αρχή του νήματος. Ακόμα και αν το πυρακτώνεις οπως λεω εγώ, αστριφτο, μιλάμε για τους ίδιους χρόνους καψίματος. μην το αφήνεις 30 δευτερόλεπτα ας πούμε πυροκόκκινο! Δεν κανεις καλό! Απ οτι είδες κακο κανεις.
Ετσι κι αλλιώς ΠΡΕΠΕΙ να το επαναλαβεις τρεις τεσσερις φορές αφήνοντας το μερικά δευτερόλεπτα να κρυώνει ανάμεσα.
Το έχω όσο πιο κοντά στους πόλους γίνεται, εξάλλου δεν πυρώνει το συρμα που πάει στο θετικό πόλο, πυρώνουν πάνω στο mesh οι 1-2 πάνω σπείρες.
Για να πυρώνουν οι δυό τρεις πρώτες σπείρες, σημαίνει οτι είτε είναι στον αέρα, δηλαδή δεν ειναι αρκετά σφιχτές, ή κατα πάσα πιθανότητα, δεν υπάρχει υγρό σε εκείνο το σημείο και εχεις πρόβλημα τροφοδοσίας.
Τσέκαρε το πρώτο, και αν είναι όντως σφιχτές, τότε μαλλον χρησιμοποιείς μεγαλύτερο πλάτος πλέγματος απ ότι πρεπει και είναι σφιχτό, με αποτέλεσμα να μην φτάνει μεχρι επάνω το υγρό σου.
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι τα κοφτά πατήματα σε χαμηλά Volt για να πιάσει γρήγορα μακα..
Μα αυτο ειναι το πρώτο βήμα για να γίνει η δουλειά σωστά.
Και σε ενα σετάπ που το χεις μια βδομάδα, αν πατήσεις κουμπί για 20 δεύτερα, θα πυρακτωθεί το σύρμα. Θα ξοδεψει ολο το υγρό που είναι πανω στο πλεγμα. Ποσο μαλλον σε ενα καινουριο σεταπ.
και πατωντας κοφτά εχε και μπουκαλακι με VG σκετη αν εχεις, και ρίχνε καμμια σταγόνα επάνω.
Σε λίγακι θα δείς οτι σε παίρνει για ακομα μεγαλύτερα πατήματα κουμπιού, (πατα και κουμπι με γερμενο το μοντ πλαγια για να παιρνει υγρό απο το τανκ) και οταν δείς οτι τα πατήματα γίνανε τοσο μεγάλα που σε καλυπτουν στη τζούρα σου, βαζεις καπακι και ατμίζεις! λίγο πιο προσεκτικά ισως το πρώτο δεκάλεπτο και μετά είσαι οκ!
Για να δουμε!
περιμενουμε ενημερωση!

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #91 στις: Μαΐου 17, 2012, 14:01 »
1ον μια παρανόηση. Το βουτάνιο ή και το προπάνιο δεν φτανουν τους 1650 βαθμούς που να τον χτυπάνε χάμου. Το βουτάνιο παει καπου 800 και το προπανιο 1200 με τη βοηθεια οξυγόνου! Οξυγονοκόλληση δηλαδή.
Τους 1650 ειναι δυνατόν να τους φτάσουν αυτά αν ξοδέψεις μια ολοκληρη φιαλη σε μια ραβδο ας πουμε. Δεν μας ενδιαφέρει βεβαια αυτο εμας! και με 500 κανουμε τη δουλεια μας.

Σύμφωνοι. Εγώ ότι γράφει στο κουτί ανέφερα, πιθανότατα είναι ψέματα.


Για να πυρώνουν οι δυό τρεις πρώτες σπείρες, σημαίνει οτι είτε είναι στον αέρα, δηλαδή δεν ειναι αρκετά σφιχτές, ή κατα πάσα πιθανότητα, δεν υπάρχει υγρό σε εκείνο το σημείο και εχεις πρόβλημα τροφοδοσίας.

Είναι σίγουρα πολύ σφιχτές και σιγουρα υπαρχει υγρό γιατι το ρίχνω εγώ απευθείας στην αντίσταση. Αυτό που έχω παρατηρήσει ειναι ότι δεν δουλέυουν όλες οι σπειρες το ίδιο, οι πάνω (που εχουν και πρόβλημα hotspot) ατμοποιούν πιο έντονα ενώ οι κάτω ελάχιστα ως καθόλου, ακουμπάνε σιγουρα όλες καλα στο πλέγμα, το διπλοτριπλοτσεκάρω αυτο :)!! Ισως όμως τελικά να το παρακάνω με το πάτημα μιας και είμαι συνιθισμένος στο πως αντιδρά το απλό φυτίλι..
Το ότι με τα hotspot όμως αλλάζει και η μέτρηση του Provari τι σου λέει? δεν είναι μάλλον βραχυκύκλωμα λόγω κακής οξείδωσης ??


Και σε ενα σετάπ που το χεις μια βδομάδα, αν πατήσεις κουμπί για 20 δεύτερα, θα πυρακτωθεί το σύρμα. Θα ξοδεψει ολο το υγρό που είναι πανω στο πλεγμα. Ποσο μαλλον σε ενα καινουριο σεταπ.
και πατωντας κοφτά εχε και μπουκαλακι με VG σκετη αν εχεις, και ρίχνε καμμια σταγόνα επάνω.
Σε λίγακι θα δείς οτι σε παίρνει για ακομα μεγαλύτερα πατήματα κουμπιού, (πατα και κουμπι με γερμενο το μοντ πλαγια για να παιρνει υγρό απο το τανκ) και οταν δείς οτι τα πατήματα γίνανε τοσο μεγάλα που σε καλυπτουν στη τζούρα σου, βαζεις καπακι και ατμίζεις! λίγο πιο προσεκτικά ισως το πρώτο δεκάλεπτο και μετά είσαι οκ!
Για να δουμε!
περιμενουμε ενημερωση!

Πολύ χρήσιμα τα τελευταία tips Alex, σ ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω (αργά το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι) και θα ενημερώσω!

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #92 στις: Μαΐου 17, 2012, 14:36 »

Παρακαλούμε: Μην κάνετε χωρίς σοβαρό λόγο παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω. Δεν υπάρχει λόγος να συναντάμε συνεχόμενα τα ίδια πράγματα δυο και τρεις φορές!
Για σωστή χρήση της παράθεσης διαβάστε κι
εδώ.
Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #93 στις: Μαΐου 17, 2012, 17:26 »
με την πολυ μικρη εμπειρια μου στο μες,σιγουρα πιανει το κολπο με το πυρωμα χωρις σβησιμο σε νερο.
με το νερο μου εβγαινε η ψυχη στο πυρωμα 15-20 φορες και οταν εψαχνα πανω κατω με το πολυμετρο εβρισκα σημεια με επαφη >:(
χωρις σβησιμο με 3-4 πυρωματα ειναι οκ. νομιζω οτι θελει πολυ προσοχη οταν βαζεις το μες στη θεση του και οτανπερνας την αντισταση να μη γδαρθει η επιστρωση που εχει γινει στο μες.εαν μετρησεις και δεις σωστα ωμ σε σχεση με το συρμα που εχεις βαλει το παιζεις λιγο με vg οπως λεει ο Alex με μικρα πατηματα,και θα στρωσει.
εγω κουναω πολυ μ@##κα το μες μεχρι να βρω σημειο που να δουλευουν ολες οι σπειρες. παντως δεν πιστευω οτι θελει πολυ σφιξιμο γιατι συνηθως γδερνεις το μες.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #94 στις: Μαΐου 17, 2012, 17:38 »
εγω κουναω πολυ μ@##κα το μες
Σε εφαγε το διορθωτήρι!!!! Αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!
Κλαιω απ τα γέλια!!!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #95 στις: Μαΐου 17, 2012, 18:24 »
Έχει μια λογική αυτό που λες eftihi γιατί κι εγω έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο σφιχτά τυλίγω το σύρμα τόσο πιο ευκολα βραχυκυκλώνει κι αρχίζει να μετράει ότι να ναι το Provari!
Είναι δύσκολο όμως να μη το γδάρεις έστω και λίγο αν τυλίγεις την αντίσταση αφού τοποθετήσεις το mesh.
Αν τυλίξεις πριν φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να μην γδαρθεί.

 

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #96 στις: Μαΐου 17, 2012, 18:41 »
Καλημέρα Άλεξ.

Είμαι ενήμερος για το δίπλωμα από τη αντίθετη του στριψήματος, έτσι το κάνω.
Έκαψα ένα τεμάχιο το πρωί (400) με τον τρόπο που λες , + καναδυό πυρακτώσεις στριμένο κ βούτηγμα σε νερό. Τυλίγω (4 σπείρες 0.20 kanthal 2,2Ω έδειξε το Provari), ποτίζω, πατάω... κ μετά από λιγο.. hotspot στις πανω σπείρες !!
Έλεος, θα το οξειδώσω λίγο ακόμα λέω.. το βγάζω, του κάνω αλλές 2 πυρακτώσεις με νερό.. και έγινε θρύψαλα !!!

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος..
Έχω δοκιμάσει διάφορα  (σφιχτό τύλιγμα, χαλαρό τύλιγμα, κοντά στους πόλους, λιγότερο οξείδωση, περισσότερο οξείδωση) αλλά δεν μπορώ με τίποτε να ξεφορτοθώ τα hotspot !!!

Ατμo: The DID (είναι ο πρώτος genesis type που έχω στην κατοχή μου, τον παλέυω από χτες το πρωί)

Μην στρίβεις το σύρμα ανάμεσα στα βιδάκια..αλλά απο πάνω.θεώρησε τα κόντρα παξιμάδι.
Αλλιώς hot spot.
Επίσης τύλιξε το σύρμα απο την μέσα μεριά του πόλου,έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερη επαφή με το μες.
did μυστικά :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #97 στις: Μαΐου 17, 2012, 18:41 »
Έχω την εντύπωση, ότι και από άποψη ευκολίας είναι καλύτερα να τυλίγεται πρώτα η αντίσταση και μετά να τοποθετείται το mesh. ;)

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #98 στις: Μαΐου 17, 2012, 18:47 »
1) Μην στρίβεις το σύρμα ανάμεσα στα βιδάκια..αλλά απο πάνω.θεώρησε τα κόντρα παξιμάδι.

2) Επίσης τύλιξε το σύρμα απο την μέσα μεριά του πόλου,έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερη επαφή με το μες.


Ευχαριστώ Αλέξανδρε,

Το 2ο το κάνω, το 1ο δε το κατάλαβα.. μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς ??

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #99 στις: Μαΐου 17, 2012, 19:41 »
πάνω στον πόλο δεν έχει 2 ορειχάλκινα παξιμαδάκια για ρύθμιση ύψους?
ρύθμισε και τύλιξε απο πάνω,όχι ανάμεσα

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #100 στις: Μαΐου 17, 2012, 20:20 »
Σε εφαγε το διορθωτήρι!!!! Αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!!!
Κλαιω απ τα γέλια!!!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
και να θες δεν σε αφηνει να αγιασεις!! :laugh1: :laugh1:

παιδια εαν δουλευει σωστα και αποσταση 1-2 χιλ. να εχει απο τον πολο δεν βγαζει χοτ σποτς. βοηθαει πολυ να μετρατε το μες με πολυμετρο γιατι τις περισσοτερες φορες εχουν μεινει σημεια που δεν εχουν καει καλα.

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #101 στις: Μαΐου 17, 2012, 20:57 »
πάνω στον πόλο δεν έχει 2 ορειχάλκινα παξιμαδάκια για ρύθμιση ύψους?
ρύθμισε και τύλιξε απο πάνω,όχι ανάμεσα

Μα  πως θα πιαστεί το σύρμα αν δεν μπει ανάμεσα στα παξιμάδια? Εννοείς απλά να το στρίψω γύρω από το θετικό πόλο από πάνω ??

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #102 στις: Μαΐου 18, 2012, 18:15 »
για καποιο περιεργο λογο το 325 οξειδωνεται πολυ πιο ευκολα απο το 400 :hmmm:
σημερα εκανα ενα 325 σε 2 λεπτα και ενα 400 που συνεχεια εκανε σωμα... και το 325 μου ποτιζει πολυ καλυτερα.

επισης ανοιξα το τανκ να δω τι γινεται απο μαυριλα. ενω στην αντισταση μαζευει πολυ καταλοιπο,μεσα στο τανκ το υγρο ηταν πεντακαθαρο :confused1: αρα δηλ. δεν κατεβαινει η μαυριλα απο το μες στο υγρο;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #103 στις: Μαΐου 28, 2012, 12:39 »
Λογικό το βρίσκω να οξειδώνεται πιο εύκολα το 325 μιας και είναι πιο αραιό απ ότι το 400.
Απ την εμπειρία μου πλέον και απ τα videos που είδα τον Scott να κάνει setups σε τύπου Genesis κατέληξα στο τελευταίο και πιο εύκολο.
Πήρα ένα κομμάτι 400 που ήθελα να κάνω setup για το "DID" και το μόνο που έκανα ήταν κάψιμο με μικρό φλόγιστρο(αυτό από madsteam) δύο-τρεις φορές σε όλο το μήκος-πλευρές και μετά πέρασμα με υγρό 2-3 φορές βάζοντας φωτιά με αναπτήρα να καεί μόνο του.
Το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό και δε μου πήρε χρόνο παρά μόλις 4-5 λεπτά.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #104 στις: Ιουνίου 19, 2012, 07:42 »
Απορία...
Μια-δυο φορές παρατήρησα πως δεν ανάβουν όλες οι σπείρες παρά μόνο οι 2 που βρίσκονται προς το θετικό πόλο (1 στο τελείωμα τυλίγεται στο θετικό και η ακριβώς από κάτω).
Οι άλλες τίποτα και όταν προσπάθησα να "παίξω" λίγο με τις σπείρες και κατάφερα να δουλεύουν όλες χαλάρωνε και μου έκανε τα γνωστά 1-1.2 Ohms(4 σπείρες)!!
Καμιά ιδέα?!

Edit: Καλά μη τρέχετε... ένας-ένας... :))
Λοιπόν,το έλυσα και αυτό, ήθελε πιο σφικτό και τεντομένο το σύρμα στον αρνητικό πόλο ;)
:bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2012, 19:12 από Steamboy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499031 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 98 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy