vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, dallaskdp, white varadero, Lazy Dog

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 16, 2012, 23:29 »
Αμ αυτο ειναι το θέμα! οτι δεν ειναι δουλειά πλεον!
Αν το είχα ξανακανει και ημουν πιό φρή, στο τι κανω θα το ειχα κανει σε 30 δευτερόλεπτα. Κυριολεκτώ!!!!!
Εκοψα λωρίδα βλεπεις. Σκεψου να κοψεις το κομματι που χρειαζεσαι για πλεγμα! Ας πουμε 30Χ40 ξερω γω. Καίς αυτό! Σε 30 δευτερα εχεις τελειώσει! Μετρα και με πολυμετρο αν εχεις οτι δεν κανει σώμα και γεια σας. Η το στρίβεις, η το παρατάς ετσι και το εχεις μαζί σου αν υπαρξει αναγκη! ουτε νερά ουτε βυζιπυζι ουτε τιποτα. Αερα πατερα!
καψε ενα και αστο μεχρι να το χρειαστείς!!! Εγω αυτο εκανα ηδη!!!!!
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Καλησπέρα,

Πως και πόσο πυρωνουμε το mesh πριν το στριψιμο?? Υπάρχει κανα video αγγλοσαξωνικό??

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 16, 2012, 23:57 »
Υπάρχει! Στην αρχή του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 17, 2012, 00:17 »
Μα αυτα ειναι οι κλασικοί τρόποι.

Εγω λεω για τον νεο τρόπο που ανεφερες κι εσύ, (πυρωμα πριν το στριψιμο, χωρις νερό κτλ)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #78 στις: Μαΐου 17, 2012, 00:59 »
Αυτο ειναι οπως το περιέγραψα! κρατάς το πλεγμα στον αέρα, και το καίς.
Είτε ώς λωρίδα, είτε το κομματάκι που εν τελει θα χρησιμοποιήσεις.
Απλα αφήνεις να ξεπυρακτωθεί και πάλι απ την αρχή προσέχοντας απλά να μην εφήσεις σημείο που να μην πυρακτώσεις. Ομοιόμορφα δηλαδή το κατα δύναμιν.
Μετά το στρίβεις οπως το έστριβες παντα, και τώρα ειναι και ευκολότερο μιας και εχει σκληρύνει.


Κρατάω μια επιφύλαξη ομως, γιατι εχω ήδη κανει δύο με αυτόν τον τρόπο για πειράματα, και ΙΣΩΣ δεν εχω τόσο καλή τροφοδοσία! βεβαια κανω σκέτη VG και παίζει ρόλο.
Στο δεύτερο, αφού το εστριψα και ατμισα κάμποσο, το έβγαλα και του εκανα στριμμένο καναδυό πυρακτώσεις ΜΕ βουτηγμα στο νερό για να σκληρύνει και βελτιώθηκε η κατάσταση.
Θα επανέλθω με λύσεις γιατι το ψάχνω ακόμα, αλλα παραμένει το γεγονός, της πυράκτωσης ΠΡΙΝ το στρίψιμο, που φέρνει πολυ καλυτερο αποτέλεσμα σε οξείδωση, με ουσιαστικά μηδενικά χωτ σπώτς.

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #79 στις: Μαΐου 17, 2012, 01:02 »
δεν το βαζεις και αυτο στην αρχη Αλεξ?.....για να το βρισκουμε ευκολα?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #80 στις: Μαΐου 17, 2012, 01:13 »
θα το βάλω οταν σε λίγες μερες καταλήξω σίγουρα οτι καί δουλεύει σωστά και με επαναληψιμότητα, και δεν εχει προβλήματα. Ειμαι σε φάση πειραματακίων ακόμα, αλλα είναι ενθαρρυντικότατα. Το θεμα της τροφοδοσίας να τσεκάρω και ολα οκ!

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #81 στις: Μαΐου 17, 2012, 02:09 »
περιμένω εναγωνίως :respect:

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #82 στις: Μαΐου 17, 2012, 07:27 »
Κι εγω περιμένω!!

Πολυ hotspot ρε παιδί μου. Απορώ πως κάποιοι το καταφέρνουν.
Εχω πυρακτώσει το mesh με το κλασικό τρόπο καμια 15αρια φορές με φλογιστρο βουτανίου στους 1650 βαθμούς!! Τα Hotspot δε μασάνε με τίποτα όμως, πάντα εκεί, στις πάνω σπείρες!!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #83 στις: Μαΐου 17, 2012, 10:44 »
Για τα χωτ σπώτ, δοκίμασε έτσι κι αλλιώς την πυράκτωση ΠΡΙΝ το στρίψεις, γιατι γίνεται πολύ καλυτερα και σε όλη την επιφάνεια!
Ασχετα δηλαδή αν θα απαλλαγουμε απ το νερό στο τέλος, πυράκτωσέ το αστριφτο το τεμάχιο τρεις τέσσερις φορές ΠΡΝ το στρίψεις, στρίφτο, και μετά κανε και δυο τρία βουτήγματα στο νερο PG κλπ τα γνωστά.
Αλλα η πυράκτωση στο αστριφτο τεμάχιο, φαίνεται να δουλευει με τον καλυτερο τρόπο, για να μην κανει σώμα μετα.
Εναλλακτικά δοκίμασε πρίν το στρίψεις το μές, να διπλώσεις ενα κομματι 2 ή 3 χιλιοστών προς τα μεσα.
Αλλα απο την αντίθετη πλευρά απο αυτή που θα αρχίσεις το στρίψιμο.
Ορισμενοι λένε οτι οι πυρακτωσούλες οφείλονται στα συρματακια τουπλεγματος που περισσευουν, και με το διπλωματάκι αυτό τα αποφευγεις εκθετα.

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #84 στις: Μαΐου 17, 2012, 11:18 »
Καλημέρα Άλεξ.

Είμαι ενήμερος για το δίπλωμα από τη αντίθετη του στριψήματος, έτσι το κάνω.
Έκαψα ένα τεμάχιο το πρωί (400) με τον τρόπο που λες , + καναδυό πυρακτώσεις στριμένο κ βούτηγμα σε νερό. Τυλίγω (4 σπείρες 0.20 kanthal 2,2Ω έδειξε το Provari), ποτίζω, πατάω... κ μετά από λιγο.. hotspot στις πανω σπείρες !!
Έλεος, θα το οξειδώσω λίγο ακόμα λέω.. το βγάζω, του κάνω αλλές 2 πυρακτώσεις με νερό.. και έγινε θρύψαλα !!!

Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος..
Έχω δοκιμάσει διάφορα  (σφιχτό τύλιγμα, χαλαρό τύλιγμα, κοντά στους πόλους, λιγότερο οξείδωση, περισσότερο οξείδωση) αλλά δεν μπορώ με τίποτε να ξεφορτοθώ τα hotspot !!!

Ατμo: The DID (είναι ο πρώτος genesis type που έχω στην κατοχή μου, τον παλέυω από χτες το πρωί)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #85 στις: Μαΐου 17, 2012, 12:31 »
θρύψαλλα???????????????
Με έστειλες!
Ο μόνος τρόπος που φαντάζομαι οτι μπορεί να το κανει θρύψαλλα είναι να το παρακάψεις.
Τί χρησιμοποιείς? Ασετυλίνη???????  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Εκει που σου κανει πυράκτωση, παίξε λίγο κουνώντας το πλεγμα λίγο εδώ λίγο εκεί.
Εναλλακτικά, το εχεις το σύρμα σφιγμένο αρκετά πανω στο πλέγμα?
Και ειναι οσο κοντά γίνεται στον πόλο χωρίς να ακουμπάει?
Η πυράκτωση, να θυμόμαστε οτι είναι επειδήτο σύρμα σε εκεινο το σημείο είναι στο κενό, με τίποτα να το ψύχει. (καταλοιπα)
Οποτε προσπαθουμε να ελαχιστοποιήσουμε το κενο εκεινο, που είναι στον αέρα.
Αφου το προβάρι στο μετράει, δέν εχεις βραχυκύκλωμα.
Οποτε ελαχιστοποίησε το κενό, κουνα το ενα χιλιοστό ας πουμε περα δώθε να δεις αν με το σφίξιμο η χαλάρωμα που προκαλείται με το κουνημα αυτο ξεφορτωνεσαι την πυράκτωση, ρίχνε μερικες σταγόνες υγρό σε εκείνο το σημείο και πατα κουμπί κοφτά και γρήγορα να μαζεψει λίγο κατάλοιπα, σιγουρέψου οτι ειναι γεματο το τανκ του ατμοποιητή, (μην γελάς εχει συμβεί σε εμπειρο μέλος  :tongue_smilie: )
και εφόσον εχεις προβάρι, για ολα αυτά ξεκίνα το απο χαμηλά βόλτ (3 ας πουμε) μεχρι να μαζεψει καποια καταλοιπα, και μετα συνεχίζεις εκει που θες.
Το θρύψαλλα ακομα με μπερδευει παντως.
με τι το εκαψες το πλεγμα?

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #86 στις: Μαΐου 17, 2012, 12:38 »
Τέτοια βλέπω και διαβάζω και δεν πρόκειται να το κουνήσω από τους εργοστασιακούς και τα κλασικά.

Και ας μην έχω τόσο μεγάλη απόλαυση με αυτά. :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #87 στις: Μαΐου 17, 2012, 12:57 »
Εγω το λεω συνέχεια.
Οι Genesis δεν εχουν περίοδο εκμάθησης όπως οι άλλοι επισκευάσιμοι.
Εχουν περίοδο αποδοχής!
Δηλαδή σε κάποια στιγμή, ενω εχεις παιδευτεί, και πετάξει 20 μέτρα σύρμα και 5 Α4 πλέγμα, κάνεις ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, και το αποτέλεσμα είναι άψογο ενω πρίν σου εβγαζε την πίστη.
Εχω φαει ΠΟΛΛΗ πίκρα απο αποτυχημένες προσπάθειες, και η μονη συβουλή που μπορώ να δώσω εάν και εφόσον ο χρήστης τα κανει όλα σωστά, και δεν καταλαβαίνει γιατι δεν εχει αποτέλεσμα, είναι να το αφήσει στην άκρη για σήμερα ή εστω για μερικές ώρες.
Τις περισσότερες φορές, οταν το ξαναπιάνεις στα χέρια σου δουλεύει.
Μαλλον δεν ειναι υπερφυσικό, αλλα χημικό το θέμα, αλλιώς μας κόβω να χτίζουμε την Μεγάλη του Genesis Εκκλησία !!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #88 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:05 »
θρύψαλλα???????????????
Με έστειλες!
Ο μόνος τρόπος που φαντάζομαι οτι μπορεί να το κανει θρύψαλλα είναι να το παρακάψεις.
Τί χρησιμοποιείς? Ασετυλίνη???????  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Εκει που σου κανει πυράκτωση, παίξε λίγο κουνώντας το πλεγμα λίγο εδώ λίγο εκεί.
1) Εναλλακτικά, το εχεις το σύρμα σφιγμένο αρκετά πανω στο πλέγμα?
2) Και ειναι οσο κοντά γίνεται στον πόλο χωρίς να ακουμπάει?
Η πυράκτωση, να θυμόμαστε οτι είναι επειδήτο σύρμα σε εκεινο το σημείο είναι στο κενό, με τίποτα να το ψύχει. (καταλοιπα)
Οποτε προσπαθουμε να ελαχιστοποιήσουμε το κενο εκεινο, που είναι στον αέρα.
Αφου το προβάρι στο μετράει, δέν εχεις βραχυκύκλωμα.
3) Οποτε ελαχιστοποίησε το κενό, κουνα το ενα χιλιοστό ας πουμε περα δώθε να δεις αν με το σφίξιμο η χαλάρωμα που προκαλείται με το κουνημα αυτο ξεφορτωνεσαι την πυράκτωση, ρίχνε μερικες σταγόνες υγρό σε εκείνο το σημείο και πατα κουμπί κοφτά και γρήγορα να μαζεψει λίγο κατάλοιπα, σιγουρέψου οτι ειναι γεματο το τανκ του ατμοποιητή, (μην γελάς εχει συμβεί σε εμπειρο μέλος  :tongue_smilie: )
και εφόσον εχεις προβάρι, για ολα αυτά ξεκίνα το απο χαμηλά βόλτ (3 ας πουμε) μεχρι να μαζεψει καποια καταλοιπα, και μετα συνεχίζεις εκει που θες.
Το θρύψαλλα ακομα με μπερδευει παντως.
με τι το εκαψες το πλεγμα?

Με φλογιστρο βουτανιου στους 1650 βαθμούς, αγορασμένο από Praktiker!!
Όχι απλώς τα παραέκαψα.. το έλιωσα! Εντάξει όταν λέω θρύψαλα μη φανταστείς ότι έγινε και σταχτη.. αλλά ειδικά πάνω που το οξείδωσα παραπάνω άρχισε να θρυματίζεται, έφυγαν κομματάκια με αποτέλεσμα να γίνει πολύ πιο λεπτό απ ότι η κάτω μερια, με λιγα λόγια αχρηστεύτηκε!

2,2 μετραγε το Provari αρχικά, μόλις άρχισαν τα hotspot μέτραγε 1 / 1,1 / 0,8 , βραχυκύκλωμα δηλαδή.

1) Προσπαθώ να σφίγγω το σύρμα αρκετά και να μην έχω κενά, αλλά έχω παρατηρήσει συνήθως ότι όσο πιο σφυχτά τόσο πιο πιθανό να βραχυκυκλώσει!
2) Το έχω όσο πιο κοντά στους πόλους γίνεται, εξάλλου δεν πυρώνει το συρμα που πάει στο θετικό πόλο, πυρώνουν πάνω στο mesh οι 1-2 πάνω σπείρες.
3) Έχω το τανκ γεμάτο, με τα κουνήματα κάποιες στιγμές φεύγει για λίγο το hotspot μετά όμως επανέρχεται. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι τα κοφτά πατήματα σε χαμηλά Volt για να πιάσει γρήγορα μακα.. θα το δοκιμασω και θα ενημερώσω.

Yποθέτω όμως ότι δεν έχει να κάνει με τροφοδοσία,  κάτι στην οξέιδωση δε πάει καλά , γι αυτό και βραχυκλώνει μόλις αρχισουν να εμφανίζονται τα hotspots.. τι να πω.. αρχή είναι ακόμα, θα δοκιμάσω ξανά και ξανά..!

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2012, 13:12 από anstelios »

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #89 στις: Μαΐου 17, 2012, 13:08 »
Anstelio έκτες τον σεταρα για να δοκιμάσω το καινούριο γκαζάκι που πήρα.
προπάνιο σαν των υδραυλικών 1650 βαθμοί, έστριψα το mesh στο αλεν  πυράκτωσα το mesh 2 φορές και το βούτηξα στο νερό και μια σε vg μετά έκαψα το σύρμα και το έστριψα σφιχτά στο mesh που το είχα επάνω στο αλεν, το τοποθέτησα με το αλελ στη τρύπα τεζάρισα το σύρμα και το βίδωσα. Αυτά έκανα και δεν έχω hotspot δουλεύει σφαίρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115329 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823956 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568525 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762565 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem