vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 5 χρήστες
πολυς, lounik, ZoeM, lagoudakis, aenaos

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #795 στις: Μαρτίου 07, 2013, 05:31 »
5 εκατοστά μήκος mesh έχω στον DID μου τυλιγμένο σφιχτά να κολυμπάει στην τρύπα 5 σπείρες 20αρι κάνθαλ 2,1 ωμ κλειστή η τρύπα γεμίσματος... 5 λεπτά τούμπα να το αφήσω δεν στάζει ούτε για δείγμα... Ατμοποίηση ? υγρό δεν έχω στο χώρο μέσα ποτέ, και με έλεγχο μάλιστα μια στο 24ωρο επίτηδες μπας και μαζευτεί... Ντουμάνι ? Ίσο με τον Z-atty
Zatty  τώρα... με τα έτοιμα mesh  ίδιο στήσιμο στο κάνθαλ, άτμισμα μόνο οριζόντια και όταν το είχα κλέιστό μόνο μα μόνο όρθιο καθόταν αλλιώς πλημμύρες...

Συμπερασματικά  ο κάθε ατμοποιητής λειτουργεί διαφορετικά γιατί διαφορετική είναι η φιλοσοφία του...Δεν υπάρχει πεπατημένη ακόμη και στο κάψιμο του mesh και όλα είναι υπό εξερεύνηση... Με αποτέλεσμα να έχετε δίκιο και οι 2 s0undc10ud και demkoni... Είναι πολλές οι παράμετροι που παίζουν ρόλο, από το πόσο πάχος έχει το mesh στριμμένο μέχρι πόσο σφιχτές είναι οι σπείρες, τι καμπάνα υπάρχει, το μέγεθος του ατμοποιητή και πως κυκλοφορεί ο αέρας... Ένα μικρό μείον στον s0undc10ud βλέπω εγώ γιατί η capillary action http://science.howstuffworks.com/dictionary/physics-terms/capillary-action-info.htm δεν απαιτεί τόσο γύρισμα...

Δεν είμαι τελείως οφ τόπιτς γιατί ότι λέω αφορά και τον RSS  και εξηγούμαι : Είναι νέος ατμοποιητής και δεν ξέρουμε τα χούγια του οπότε πρέπει να πειραματιστούμε και να μοιραστούμε τις απόψεις μας όπως κάνουμε πάντα κρατώντας ανοιχτό μυαλό ώστε να αντιμετωπίσουμε σωστά τα όποια προβλήματα προκύψουν....

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #796 στις: Μαρτίου 07, 2013, 05:43 »
http://www.ethen-rohre.de/en/company/?gclid=CJGW0OLW6bUCFdEzzQodESwAVw

Αν βρίσκαμε υλικό μη αγώγιμο η το ντύναμε με σωληνωτό φιτίλι και το στήναμε ? Χμμμμμμμμμμμμμ

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #797 στις: Μαρτίου 07, 2013, 05:53 »
Από αύριο θα παίζει με U οπότε μπορεί ο δικός μου να έχει μόνο χουγια από την μετατροπή ! :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #798 στις: Μαρτίου 07, 2013, 08:42 »
DaemonaS τα είπες όλα!!!! :respect:   :respect:

Με τη διαφορά, ότι δεν με νοιάζει να έχω δίκιο, ας έχω και άδικο...

Μια απλή εξήγηση ζήτησα δεν υποστήριξαν τίποτε, να μάθω το γιατί ζήτησα, γιατί αφού ισχύει ότι "Με τη τάπα τροφοδοσίας πάνω, δηλαδή με σφραγισμένη την οπή τροφοδοσίας, τότε ΔΕΝ έχουμε τροφοδοσία στο πλέγμα" τότε πως δουλεύει το δικό μου!?!!? δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας στην ερώτηση :yes:  . Απλά την απάντηση θέλω, για να μάθω... Να αποκτήσω γνώση.

(Οφ τόπιτς)
Επιτρέψτε μου, να ξέρω μετά από 14 μήνες ατμιστής, πότε ατμίζω άριστα, και πότε απλά ικανοποιητικά! :))  (Τέλος οφ τόπιτς :)) )
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2013, 03:16 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #799 στις: Μαρτίου 07, 2013, 08:54 »
Πωπω...ποσα γραφτηκαν βραδιατικα...! ;D
Εγω συμφωνω με ολους σας  :)) :)) παρολο που ειστε σε αντιπαραθεση.. γιατι απο την δικη μου εμπειρια τον αποφασιστικο ρολο σε αυτο θα παιξει η διαμετρος του μες σε σχεση με την τρυπα του μες.

Τον πρωτο καιρο εφτιαχνα αυτη την διαμετρο στα ορια της τρυπας του μες, οπως λεει η βασικη θεωρια των τζενεσις. Οταν το εστηνα ετσι, λοιπον, εβλεπα αυτο που λεει ο s0undc10ud... οτι δηλαδη, χωρις ανοιχτη την τρυπα τροφοδοσια καλη δεν ειχα. Οι δοκιμες ηταν με διαφορους τζενεσις.

Ελα μου ομως, που με ενοχλουσε το οταν σταματουσα να ατμιζω και ηθελα να τον βαλω στην τσεπη, να τον ξαπλωσω στο γραφειο, να τον αφησω στο αυτοκινητο κλπ εφευγε υγρο απο το τανκ σιγουλια σιγουλια προς την καμπανα. Ηταν πολυ ενοχλητικο γιατι ανα φασεις ειχα λερωσει ενα σωρο πραγματα (καρεκλες/ρουχα/κουβερτες).

Η λυση ηταν να εχω κλειστη την τρυπα αναπληρωσης του υγρου.. Επειδη ομως η τροφοδοσια δεν ηταν καλη προσαρμοσα το στησιμο μου και η προσαρμογη ηταν να κανω την διαμετρο απο το μες μικροτερη και να παιρνω απο εκει τον αερα. Ετσι, φτανω σε αυτο που λεει ο Anathema, οτι με κλειστη την τρυπα τροφοδοσιας εχω αψογη τροφοδοσια.. να μπορω να παιρνω συνεχομενες και απανωτες τζουρες και να αδειαζω και το τανκακι στην καθισια μου χωρις διαλλειμα.

Γιαυτο λεω οτι εχετε ολοι δικιο. Ο καθενας εχει προσαρμοσει το στησιμο του για να εχει απροβληματιστη τροφοδοσια. Λεγονται επισκευασιμοι για αυτο τον λογο  ;D ο καθενας βρισκει το δικο του τροπο και στησιμο  ;) Ατμοποιητες οπως ο τζινι, αν δεν βαλεις την ταπουλα θα σου φυγει υγρο.. ο Αρασι επισης με προβληματιζε και επαιζα με αυτα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13663.msg520434.html#msg520434
(που ξαναεγραψε ο Πασταφαραι χθες)
τελικη την λυση μου την βρηκα...

να κλεινω παντα την τρυπα για να αποφυγω το υγρο και τον αερα να τον παιρνω απο την τρυπα του μες... (γιαυτο και στον ΑΓΑ την αυξησα και λιγα χιλιοστα  ;D )

ΥΓ: προτεινω ο διαλογος να μεταφερθει στο νημα με τα τιπς ;)

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #800 στις: Μαρτίου 07, 2013, 11:19 »
Και εγώ θα συμφωνήσω με όλους παραπάνω για τα περί "τάπας" συμπλήρωσης.

Με άλλον ατμοποιητή με mesh U δεν είχα ποτέ πρόβλημα τροφοδοσίας και δεν με απασχόλησε
καν το θέμα μιας και υπάρχουν δυο τρύπες ανοιχτές και η τροφοδοσία είναι άψογη.

Με άλλους κάποια προβλήματα τα έλυσα κάνοντας μικρότερο σε διάμετρο το mesh σε σχέση με
την οπή.
Με άλλους όπως ο Aga-Τ V2, αν αφήσεις την βίδα συμπλήρωσης ανοιχτή, χύθηκε όλο το υγρό αν
πάει πλάι ο ατμοποιητής, ενώ αν είναι όρθιος δεν παρατηρώ σοβαρή αλλαγή στο άτμισμα (γεύση-ατμό). Επίσης αν θες να βγάζεις την βίδα συμπλήρωσης δεν είναι εύκολο να την βάζεις πάλι μιας
και οι βόλτες του είναι μάλλον στραβές (μπορεί σε άλλους να μην ισχύει) οπότε δεν σκέφτομαι να
κάνω κάτι τέτοιο μόνο για την μετακόμιση του ατμοποιητή.

Θα συμφωνήσω όμως και με τον Αλέξη σε όσα είπε πιστεύοντας όμως, πως ο κάθε genesis έχει
τα μυστικά του και θέλει τον τρόπο του για το ανάλογο σετάρισμα που και αυτό είναι πάντα-πέρα
από τα στάνταρς-σύμφωνα με την χρήση του καθενός.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2013, 12:28 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #801 στις: Μαρτίου 07, 2013, 13:10 »
για να βαλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, μιας και φέραμε και τη συζήτηση στη θέση της...


Κανόνες υπάρχουν.
Δηλαδή, οποιος εχει κανει τον κόπο να ψάξει λίγο και να καταλάβει πώς ακριβώς δουλεύει το μηχανάκι, και δέν το πήρε απλά εχωσε ενα ετοιμο πλέγμα μεσα και ατμάει, εχει καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας.
Αέρας χρειάζεται!.
Αν είναι ολα παντού ταπωμένα, το τριχοειδές δέν φτάνει για να τροφοδοτήσει, και θα φάς καψούλι. Αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.
Απο οσα πμ εχω πάρει για θέματα τζένεσις, και πιστέψτε με είναι ΠΑΡΑ πολλά, βγάζω ενα 10% εξω που είναι για αλλα θεματα, και απο οτι μένει, τα μισά είναι περι καψίματος πλέγματος, και τα αλλα μισά περι τροφοδοσίας.
Η απαντηση στα τελευταία είναι ψιλοστάνταρ.
"Αν εχει τάπα, βγάλε την τάπα, και αν δέν δουλεψει, κανε λεπτότερο πλέγμα, να μπένει αέρας και απο κεί".
Ο ενας λοιπον μπορέι να το δουλευει με την τάπα με πλέγμα που αφήνει αέρα, και ο αλλος με πλέγμα στουμπωμένο, χωρίς την τάπα.
Ποιο είναι το σωστό?
και τα δύο μαλλον. και τα δύο ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝ βολεύουν στον τρόπο ατμίσματος του καθενός.
Αν εγώ κανω τζούρες των 18 δευτερολεπτων, και μου φτάνει ο ατμός στην παντόφλα, το δικο σου σετάπ ισως δέν μου κάνει, και τουμπαλιν.Αλλα για σένα είναι τέλειο. και το δικο μου να σου είναι εξτρά φασαρία που τα οφέλη της δέν θα δείς ποτε.
Επιασε πριν πολλούς μήνες ο Zetel το οριονάκι μου στα χέρια του. Εχεις πυράκτωση μου λεει σε καποια στιγμή. Ε? λεω.. πού? πώς? ποτε? γιατι? πόσο εχει? αγοράζω.
να λεει δές. και μου πατάει κουμπί για 30 δευτερόλεπτα περίπου. Και στο τέλος αρχίσει να πυρώνει η σπείρα.
Λάθος σετάπ? Φυσικά.
Με νοιάζει? οχι βέβαια! Δεν πρόκειται να το δώ ποτέ μπροστάμου γιατι οσες απανωτές και να κάνω, δέν φτάνω στο επίπεδο της μιας τζούρας των 30 δευτερολεπτων! Με τίποτα.
κατα συνέπεια με νοιάζει?
Πανηγυρικά ΟΧΙ. 28η οκτωβρίου και βάλε ενα πράμα.


κατ εμέ, ο "ιδανικός" τζένεσις, πέραν του μεγέθους της καμπανας που είναι το απόλυτα σημαντικότερο, πρεπει κατ'εμέ να έχει:
τρύπα για το πλεγμα οχι μεγαλύτερη των 2,5 χιλιοστών.
Αν και αυτό προερχεται απο περισυ που ΔΕΝ μπορουσαμε να βρουμε πλέγμα και κοιτάγαμε να μην το ξοδεύουμε, το οφελος είναι να μην αφήνει αέρα να περνάει, να μην πλεει το πλέγμα με αποτέλεσμα ίσως να κανει πιθανα βραχυκυκλωματάκια επειδή τη μια ακουμπαει και την αλλη όχι (αν δεν εχει οξειδωθεό ολοσωστα το πλεγμα) και να μην μεταβαλλεται η τιμή της αντίστασης.
τρύπα αναπλήρωσης ΜΕ ταπα.
να μην κινδυνευει να εχει διαρροές ποτέ των ποτών. Χωρίς τάπα, ολοι λέμε οτι το αφήσαμε ενα βραδυ αναποδα και δέν ετρεξε σταγόνα. μετά ομως μπορέι να το βάλαμε στην τσέπη, και σέ 15 μέτρα περπάτημα, να μας εκανε την τσέπη καλλιγραφία. Το λεγόμενο "φαινομενο αλατιέρας" που δέν μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά, και δεν προσομοιώνεται σε συνθήκες εργαστηρίου. Είναι κατι σαν την απειλή που καταλαβαίνει ο Τζένεσις οτι υπάρχει οταν βρίσκεται ενα σφυρί κοντά (pseiras®) και κάνει σωστά το σετάπ!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
τρυπα αερισμού τανκ.
Αυτή τώρα, που στους παλαιότερους "φτωχούς" τζένεσις υπήρχε, καταργήθηκε οταν αρχισαν να τους κανουν τις πανω τάπες σουρωτήρια, για να μπορείς να βαλεις 867 πλέγματα μαζί με 7 U wick, και ενα τραινάκι ανάμεσα, που το οδηγεί ενας τύπος με κουστούμι καγκουρώ.
Δεν υπήρχε πλεον χώρος, και αυτό για να μπορείς να σουρώσεις και τα μακαρόνια με τον τζένεσις σου.
Αυτή η τρύπα, μπορεί να είναι οχι πανω απο ενα χιλιοστό, το φαινομενο της αλατιέρας δεν την επηρεάζει, και ο μονος της σκοπός ειναι ο αερισμός του τανκ. Με την οποια τάπα στη θέση της. Και το πλεγμα στουμπωμενο.


Απο κει και πέρα, αν το δικό σας σετάπ, δουλευει απρόσκοπτα και δέν εχει καμμια σχέση με τα προαναφερθέντα, Ζήτω! Δεν εχετε καμμια αναγκη να αλλαξετε τίποτα.
Πάντως, τυπικά μιλώντας, ασχετα αν δουλευει σωστά, το μικρής διαμέτρου πλεγμα σε φαρδιά τρύπα, είναι πιό "λάθος" απο το να βγάλεις την τάπα. Αλλα οι κανόνες είναι για να τους παραβαίνουμε! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Αν δουλευει σωστά και δέν σου μεταβαλλεται η τιμή της αντίστασης οκ! Μια χαρά.


Το καλυτερο σετάπ, είναι συνδυασμός, όχι μονο της απόδοσης, αλλα και της ευκολίας του. Οότε είναι ΑΠΟΛΥΤΑ προσωπικό.


Ας αναφωνήσωμεν λοιπόν όλοι μαζί:


ΖΗΤΩ Η ΠΙΝΔΟΣ.
ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΖΕΝΕΣΙΣ.
ΖΗΤΩ ΑΙ ΜΕΛΙΤΖΑΝΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος spiros385

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #802 στις: Μαρτίου 07, 2013, 13:52 »
τι νουμερο παντοφλες φορας ; (να δω αν πρεπει να κανουμε το ιδιο setup)
 :)) :))

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #803 στις: Μαρτίου 07, 2013, 13:55 »
και τα αλλα μισά περι τροφοδοσίας.
Η απαντηση στα τελευταία είναι ψιλοστάνταρ.
"Αν εχει τάπα, βγάλε την τάπα, και αν δέν δουλεψει, κανε λεπτότερο πλέγμα, να μπένει αέρας και απο κεί".

Πάντως, τυπικά μιλώντας, ασχετα αν δουλευει σωστά, το μικρής διαμέτρου πλεγμα σε φαρδιά τρύπα, είναι πιό "λάθος" απο το να βγάλεις την τάπα.

Σε ολα συμφωνω που λες εκτος απο την απο πανω φραση. Η προταση σου στα πμ που αναφερεις ειναι ολοσωστη κατ εμε, αλλα δεν ειναι ασχετο το αν δουλευει σωστα που αναφερεις μετα.. Αν δουλευει σωστα, δεν υπαρχει πιο "λαθος" ή πιο "σωστο". Σε αυτο που συζηταμε ζητουμενο ειναι η απροβληματιστη τροφοδοσια. Αν μπορεις να το πετυχεις με 2-3 τροπους (μου αρεσε η ιδεα της οπης αερισμου του τανκ) κοιτας το επομενο ζητουμενο, που για πολλους (και εμενα μεσα) ειναι οταν τον αφηνω καπου αναμεσα σε ατμισματα (πχ τωρα για να γραψω το μηνυμα πανω στα χαρτια του γραφειου) να μην υπαρξει οποιοδηποτε σταξιμο. Εχω λερωσει ρουχα και κουβετρες ετσι και τα 'χω ακουσει γιαυτο  :tongue_smilie:
Η τρυπα τροφοδοσιας ειναι πολυ μεγαλη στους τζενεσις που εχω. Πολυ μεγαλυτερη απο την μικρη τρυπα αερισμου του 1χιλιοστου που ανεφερες, και "τοσος" αερας δεν χρειαζεται για την λειτουργια του ατμο στην ατμιση ενω απο την αλλη υγρο μπορει να φυγει.. Τι πιο λογικο συμπερασμα απο το "βαλε την ταπα, και λυσε το θεμα της τροφοδοσιας με καποιον απο τους αλλους τροπους...αφου δουλευουν σωστα".? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #804 στις: Μαρτίου 07, 2013, 13:55 »
Βλέπω πολλούς από εσάς να ατμίζετε με αυτές τις τάπες στον RSS και στον AGA W ή σε όποιον άλλον έχει παρόμοιες τάπες για να κλείνουν τρύπες και απορώ.
 
Οι τάπες αυτές ΔΕΝ είναι για όταν ατμίζουμε αλλά ΜΟΝΟ για όταν μεταφέρουμε τον ατμοποιητή για να μην μας χύνονται υγρά σε τσέπες, τσαντάκια κλπ.

Βασική αρχή στους Genesis είναι να υπάρχουν 2 τρύπες ανοιχτές κατά το άτμιζμα για να περνάει απ' τη μία ο αέρας και να περνάει απ την άλλη το υγρό προς το mesh και την αντίσταση. Αν σφραγιστεί η τρύπα πλήρωσης υγρού λοιπόν, ΔΕΝ θα έχετε τροφοδοσία προς το mesh και την αντίσταση όσο και να το γέρνετε.
Απλοί νόμοι της φυσικής.

Δοκιμάστε να γυρίσετε ανάποδα τον Genesis σας ενώ έχετε σφραγισμένη την τρύπα αναπλήρωσης με την τάπα και θα παρατηρήσετε ότι όση ώρα και να το έχετε ανάποδα, δε θα τρέξει σταγόνα.


Gini Steam Machine + clear tube ,για να λειτουργήσει απαιτεί τον πόλο-βίδα αναπλήρωσης (Αλλιώς δεν πάει ρεύμα). Συμπέρασμα από τα λεγόμενα σου δεν δουλεύει και μας κοροϊδεύουν.

Ελπίζω το ποστ δεν θα σβηστεί και να λάβω και απάντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2013, 19:59 από tzes13 »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #805 στις: Μαρτίου 07, 2013, 13:59 »
Βρε αέρας χρειάζεται αλλα όχι άνεμος ...  :tongue_smilie:
Αλλα αν εγω τον παίρνω ( τον αέρα ε...  8)
από την τρύπα του πλέγματος εσύ πως μπορείς να μου λες " όχι φίλε μου δεν τον παίρνεις από κεί"
Αυτό το απόλυτο με "χαλάει "και αυτό είναι που μας περιορίζει !
Ακόμη και για την οξειδωση βλέπουμε να αλλάζουν πολλά , όπως και το να μη γίνεται καθόλου !
Αν μου πεις " φίλε έστησα τον ατμο χωρίς οξειδωση "
Και απαντήσω  " όχι φίλε μου δεν τον εστησες"
" θα έπρεπε να γνωρίζεις αυτή τη  βασικη αρχή , χωρίς οξειδωση δεν μπορεί να δουλέψει ένας τζεννεσις κτλπ"
Και η ΚΑΡΑΜΕΛΑ είμαι τόσο καιρό στους τζεννεσις κτλπ .... τι να λέει αυτό ;
Να μου πει ο παππούς να έρθει να μου ρύθμισει την καινουρια led tv που πήρα καθώς αυτός ασχολείται με τηλεόραση 80 χρόνια !

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : εμένα με πείραζει όταν βλέπω απόλυτες γνώμμες !
Αέρας χρειάζεται ....
Φυσιξε αεράκι δροσίζει και πάρε με .....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2013, 14:07 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #806 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:28 »
οπα! μην κολλάμε σε λεξεις και κανουμε διαφωνία εκεί που δέν υπάρχει!
Εννοώ το οτι ανέφερα εγώ την λέξη "λάθος".
Και εμμένω στην λέξη, αλλα οχι απο τη μεριά του σετάπ.
Αλλα απο τη μεριά του σχεδιασμού.
Ορθόν βεβαια, οτι αέρας πρεπει να μπαίνει κλπ, οπότε το πώς το επιτυγχάνει ο καθένας μας είναι σχεδόν ανευ ουσίας. Η δουλειά να γίνεται, και εξάλλου είπαμε: Το σετάπ είναι προσωπικό θέμα! Αυτό που κανει σε εμένα μπορει να μην κανει σε εσένα κλπ!
ΑΛΛΑ
Ενας τζένεσις θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά και απρόσκοπτα κανοντας αυτά που υποτίθεται οτι πρεπει να κανεις. Υποτίθεται λεω.
Και εννοώ, το πλεγμα να εφαρμόζει στην τρύπα κλπ.
Το αν το καταφέρνουμε με αλλους τρόπους, σημαίνει ΚΑΙ οτι κανουμε ενα καλό σετάπ, αλλα ισως ΚΑΙ οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα σχεδιασμού στον άτμο, που να σε "αναγκάζει" να φύγεις απο την "ορθή" χρήση.
βαζω τις λεξεις σε εισαγωγικά, γιατι σηκώνουν πολύ νερό.
Το σετάπ του καθενός είναι τελειο αν δουλευει για τον ίδιο το χρήστη. Αλλα το να μπαίνει αέρας απο την τρύπα του πλεγματος είναι κάπως "πλαγιος" τρόπος να το επιτύχεις. Θα επρπεπε να επιτυγχάνεται έτσι κι αλλιώς.
Οπότε, κάπου εκεί, βγάζουμε μεν το καπέλο στον χρήστη που παράκαμψε ενα "πρόβλημα" βρίσκοντας τον τρόπο να το σετάρει καλά, αλλα την λέμε κιόλας στον κατασκευαστή γιατι δέν ειχε ίσως προβλέψει το πρόβλημα το ίδιο.


Εν ολίγοις.
Αν εχω εναν ατμο, που σετάρω με μικρό πλεγμα και βγαλμένη τάπα για να δουλεψει, και δουλευει το ίδιο καλά, με τον δικό σου που εχει πυκνο πλεγμα (αρα 90% το τριχοειδές δουλευει καπως καλυτερα) και την τάπα στην θέση της, οι δύο ατμοποιητές, ναι μεν φτάνουν στο ίδιο σημείο απόδοσης, η απόλαυση είναι η ίδια, αλλα στην μία περίπτωση το επιτυγχάνει το σετάπ, και στην δεύτερη ο ατμοποιητής με το σχεδιασμό του.
Σε εναν ιδανικό κόσμο, όλα τα μηχανάκια θα είχαν τον ίδιο βαθμό απόδοσης απο το σχεδιασμό τους. Αλλα δεν εχουμε τέτοιο κόσμο.
Και ευτυχώς ή δυστυχώς, οι επισκευάσιμοι δεν ειναι plug n' play. και εμας ως επι το πλείστον μας αρέσει να τους βαζουμε χέρι. :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Οι περισσότεροι τζένεσις που κυκλοφορούν, είναι απο καλές εως κακιστες "αντιγραφές" ενος αρχικού σχεδίου.
Αλλοι δουλεύουν καλά, αλλοι ΠΟΛΥ καλά, αλλο ασχημα, και στους τελευταίους χρειάζεται η μεγαλύτερη επέμβαση για να αποδώσουν. Αλλα επεμβάσεις σε ολους μας αρέσει να κανουμε.
Αυτό ομως δεν σημαίνει οτι ενα τετοιο μηχανάκι δεν εχει σχεδιαστικά λάθη.
Ασχετα αν ευκολα παρακάμπτονται.


Για το περι παλαιότητος, συμφωνώ απόλυτα.
Αλλα πρίν ενα χρόνο και, οι τζένεσις που κυκλοφορούσαν ήταν λίγοι.
Και συνήθως τετοια προβλήματα δέν είχαμε. Απο ενα σημείο και μετά, έγιναν όμως της μόδας, εβγαζε ο καθένας και απο έναν, και οι περισσότεροι ήταν καλά η κακά αντίγραφα. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλοι δουλεύουν αλλοι όχι. Απο μονοι τους.
Ολοι στο τέλος θα δουλεψουν, παρακάμπτοντας καποια προβληματάκια αν πιάνουν τα χέρια σου.
Αλλα αυτό εννοώ.
Οτι δέν μπορούμε να πουμε οτι ΔΕΝ είναι προβληματάκια αυτά. οσο ευκολα και αν παρακαμπτονται. και φυσικά δεν χτυπάει για κανέναν συγκεκριμένο ατμοποιητή η καμπάνα απο μένα.
Αλλα οπως και να το κανουμε, αν κανει μ@##κία ο μηχανικός μου και μου βάλει το γκάζι στη θέση του συμπλέκτη, μια χαρά μπορώ να το συνηθίσω και να το οδηγώ. Αλλα αυτό δέν σημαίνει οτι είναι και "σωστό". :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #807 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:50 »
Και εγώ νέος πολύ στο χώρο και αισθάνομαι και δέος που επιχειρώ να βάλω ένα post κάτω από των παιδιών που έχουν ασχοληθεί χρόνια με το αντικείμενο αλλά έχω κάποιες πολύ απλές ερωτήσεις. Πήρα έναν aga που έχει 2 βιδάκια μία τρυπούλα και τον κεντρικό του πόλο (έχει και το πινακι για το φυτίλι αλλα το παρακάμπτω :D )


Οκ καταλαβαίνω ότι είμαστε όλοι ξύπνιοι πιάνουν και τα χεράκια μας είναι και αυτό το ελληνικό δαιμόνιο τύπου τι έφτιαξε ο άσχετος άσε να το χερουκλώσω να τον κάνω να πετάει. Αυτός ο τυπάς που τον έφτιαξε τι δι...λο μούβαλε το βιδάκι εκεί για το βγάζω?? Αν ήταν οπή τροφοδοσίας απλά έπρεπε να κάνει και σπείρες και να βάλει και βίδα? Απλά έκανε μια οπή και την άφηνε ανοιχτή. Ή άλλοι genesis που βάζουν την ταπούλα? Πάλι και αυτοί μπήκαν στον κόπο και το κόστος απλά και μόνο για να την αφήνουμε ανοιχτή?
Εν ολίγοις και συμφωνώ με την παρατήρηση όλων ότι το σωστό είναι αυτό που δουλεύει καλύτερα για τον καθένα και ναι ο καθένας που έχει και 5 γνώσεις και πιάνουν και τα χέρια του μπορεί να κάνει ότι επέμβαση θέλει, αλλά το προφανές και λογικό ότι αυτός που την έβαλε εκεί αυτή τη βίδα μάλλον θα την έβαλε για να βιδώνει και να ξεβιδώνει μόνο στην αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #808 στις: Μαρτίου 07, 2013, 14:51 »
 :'(Anathema συμφωνώ σε κάθε σου πρόταση!!! :respect: :respect:

Κανόνες δεν υπάρχουν ή και αν υπάρχουν, με τα καινούρια εργαλεία που έχουν βγει μήπως θα πρέπει να βελτιωθούν και να αλλάξουν και αυτοί?
Το κυριότερο κακό που βλέπω και θα το πω έξω από τα δόντια, είναι ότι αν κάποιος νεότερος χρήστης προτείνει κάτι το οποίο είναι καλό σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες του ατμοποιητή του, και γιατί όχι να προστεθεί και αυτό στους "κανόνες" τότε υπάρχουν κάποιοι παλαιότεροι χρήστες που βασιζόμενοι στους σωστούς (και το εννοώ αυτό) κανόνες που ξέρουν από τη χρήση των δικών τους εργαλείων προσπαθούν να του αποδείξουν το αντίθετο.

Δεν είναι τίποτα απόλυτο και τα πάντα είναι σχετικά με τις ιδιαιτερότητες του κάθε ατμοποιητή. Ναί υπάρχουν γενικές κατευθύνσεις αλλά όχι κανόνες. Δεν μπορεί εμένα, τον χρήστη του DID να έρθει κάποιος που έχει πχ Ζ atty ή Χ atty και δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ DID να μου πει για πλέγματα και τρύπες πλέγματος, όπως ούτε κι εγώ δεν είναι σωστό να θέσω κατευθύνσεις για άλλους ατμό που δεν ξέρω! (Αν και σίγουρα το έχω κάνει κι εγώ :-[ )

Επι προσωπικού, Άλεξ δεν αναφέρομαι σε εσένα. Δεν σε θεωρώ "κολημμένο"  :tongue_smilie: .
Οι καινούριες ιδέες θα πρέπει να είναι καλοδεχούμενες κι όχι κατακριτέες. Τα χωράφια της γνώσης δεν είναι ιδιόκτητα αλλά ανήκουν σε όλους. Και ως γνωστόν αν έχεις συνέχεια τα ίδια σπαρτά σε ένα χωράφι, τότε αρρωσταίνουν

Αυτά από εμένα... είπα την άποψή μου και δεν ασχολούμαι άλλο :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2013, 15:53 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #809 στις: Μαρτίου 07, 2013, 15:21 »
Οι περισσότεροι τζένεσις που κυκλοφορούν, είναι απο καλές εως κακιστες "αντιγραφές" ενος αρχικού σχεδίου.
Αλλοι δουλεύουν καλά, αλλοι ΠΟΛΥ καλά, αλλο ασχημα, και στους τελευταίους χρειάζεται η μεγαλύτερη επέμβαση για να αποδώσουν. Αλλα επεμβάσεις σε ολους μας αρέσει να κανουμε.
Αυτό ομως δεν σημαίνει οτι ενα τετοιο μηχανάκι δεν εχει σχεδιαστικά λάθη.
Ασχετα αν ευκολα παρακάμπτονται.

ακολουθουν ενα προτυπο θα ελεγα... καποιοι μαλιστα επιχειρουν να κανουν βελτιωση της λειτουργιας, αλλοι απολα εχουν κατασκευαστικες μικροδιαφορες. Ποσο ομως επηρεαζουν αυτες οι "μικρο"-διαφορες το "σωστο" τροπο στησιματος? Ειναι δυνατον οτι για αυτες τις διαφορες (και ισως βελτιωσεις) ο κλασικος τροπος στησιματος να πρεπει να αναθεωρηθει...να απλωσει και αυτες σε μικρο-αλλαγες και γιατι οχι βελτιωσεις?

Μιλαμε για διαφορετικους ατμο ιδιας φιλοσοφιας και η δικη μου σκεψη ειναι οτι αντιστοιχα μιλαμε για διαφορετικους τροπους στησιματος ιδιας φιλοσοφιας. Η βελτιστη τεχνικη ενδεχομενως να ειναι διαφορετικη, πχ, στον Τζινι..ειδικα οταν μιλαμε για την εκδοση με το τζαμακι. Αυτο δεν μεταφραζεται σε κατασκευαστικη ατελεια απαραιτητως..αλλα σε διαφορετικη κατασκευη που απαιτει διαφορετικη αντιμετωπιση.

Για μενα, μηχανακι με κατασκευαστικη ατελεια ειναι αυτο που δεν θα παρεις καλο αποτελεσμα παρα μονο αν το βαλεις πανω σε τορνο ξανα, ή το πιασεις στα ντρεμελ/μπλακενντεκερ κοκ. Εκει το αλλαζεις κατασκευαστικα αναγνωριζοντας οτι δεν σε καλυπτει. Αν ομως προσαρμοζεις το σεταρισμα σου..τοτε προσαρμοζεσαι στον ατμοποιητη και ειναι αυτο που θα επρεπε να κανεις απο την πρωτη στιγμη.

Αλλιως, αντιγραφη του genisis με το μες στο κεντρο δεν ειναι ολοι αυτοι... Ε, σχεδον ολοι σημερα εχουν στο κεντρο τον πολο και το μες στην ακρη.. εχουν σχεδιαστικο λαθος απο κακη αντιγραφη.. :tongue_smilie: :tongue_smilie: ;D
Αυτο που θελω να πω... ειναι οτι την διαφορα του ενος με τον αλλον ειναι καλυτερα να την βλεπουμε ως προταση για εξελιξη (που μπορει να βγει ή να μην βγει στον κατασκευαστη)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324144 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118547 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295992 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509517 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9281 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570031 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244926 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as