vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 5 χρήστες
swtos, lagoudakis, treloneritis, antiklitos140, vagskarm

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #435 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:27 »
Αυτό με το γκαζακοφλόγιστρο το φωνάζω απ την αρχη που παιδεύονταν ολοι με αναπτήρες θυέλλης και μισοφλόγιστρα. :laugh1: :laugh1:
Ασε που στην τελική το κρατάς και για να ανάβεις το BBQ.
TI? Δεν εχετε BBQ?????????


ΑΙΣΧΟΣ.

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #436 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:27 »
Φλόγιστρο σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από έναν αναπτήρα  :D :D


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #437 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:30 »
Σε νήμα με τίτλο : genesis hints and tips πιστεύω ειναι Οκ τα όσα γράφονται ! Εδώ θες να βρεις το κάτι παραπάνω , μια λεπτομέρεια που δε σημάνει ότι χωρίς αυτή δεν μπορείς να δουλεύεις τον ατμοποιητη σου! Πάντα διαβάζω το νήμα για κανά μυστικακι απο τους παλιουρες στο είδος ! Χαρα μου η ασχολία με το μες και γενικότερα με το ατμισμα !!! Keep vaping

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #438 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:35 »

Βρε σίγουρα, αλλά το θέμα είναι ότι γράφουμε γράφουμε γράφουμε, τα βλέπει ο νέος και πελαγώνει. Ο λόγος που δεν πήρα τον did είναι η όλη ανησυχία αν θα μπορώ να το στήσω ή όχι. Όχι ότι ο aga είναι κακός, αλλά τσάμπα λεφτά τον θέωρω, αφού θα μπορούσα να είχα πάει αμέσως στα "καλά" προϊόντα της κατηγορίας.

Πίσω στα φλόγιστρα, το θέμα είναι να στέκεται όρθιο και να βγάζει σωστή φλόγα. Πχ τα pencil torch (φλόγιστρα στιλό) είναι απλά και μόνο για να μας κουράζουν. Πολύ μικρή φλόγα η οποία ναι μεν κάνει την δουλειά της, αλλά άντε να καλύψεις επιφάνεια... Άσε που δεν στέκονται όρθια... Θα το κρατήσω για καμία στιγμή που θα θέλω να φτιάξω κρεμ μπρουλέ (αν αποφασίσω να φτιάξω τέτοιο πράγμα να με φτύσεις... αλλά λέμε τώρα)...




Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #439 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:42 »
Ασχετο και λίγο of topic : οπότε σε κανά παρτακι έχουμε να φάμε κάτι στη σχαρα απο τον φίλο Alex και το BBQ του και μια κρεμ μπρουλε απο το φίλο atrum.... :tongue_smilie βάζω το κρασί  :D

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #440 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 15:32 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #441 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 15:44 »
κινεζικο φλογιστρακι με ονομα 666 JET ::)
....
απο τιμη ειναι καλο ;)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #442 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 15:51 »
εγω εχω αυτο  http://www.ebay.com/itm/Refillable-Spray-Gun-Flame-Cigarette-Cigar-Lighter-Butane-Gas-Jet-Welding-Torch-/300848698666?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item460bfad52a
δεν με εχει πουλησει καμια φορα....
βεβαια ζεστενεται αλλα για να φτιαξεις ενα mesh ειναι υπεραρκετο..... τιμη 2,05 μαζι με ταχυδρομικα.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #443 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 15:55 »
666 jet the number for the mesh ( για τους maiden-αδες ) ...... Σατανικοοοο....  :o

Και άλλο οφ τοπικ. Αλά μη βαρατε ήταν προκλητικό ταμαλα !



Ενα tip που ανακάλυψα τυχαία ,όχι σημαντικό αλλά μπορεί σε κάποιον να φανεί χρήσιμο .
Επειδή πολλοί ρωτάνε όταν περνούν έναν τζενεσις σε τι διαστάσεις να κόψουν το μες παρατήρησα ένα κολπακι που δουλεύει !
 1 Αφήνουμε το χαρακα στην άκρη.
 2 παίρνουμε ένα χαρτί στο ίδιο πάχος με το μες , εγω το έκανα με απλή απόδειξη !
 3 τυλιγουμε την απόδειξη όπως ακριβώς θα κάναμε με το μες , ίδιο κενό στο κέντρο κτλπ
 4 το ύψος δεν μια νοιάζει και τόσο μιας και εύκολα το κόβουμε !
 5 φτιάχνουμε το χαρτί στην επιθυμητή διάμετρο για τον ατμοποιητη μας !
 6 ανοίγουμε το χαρτί και το τοποθετούμε πάνω στο φύλο απο το μες που έχουμε
 7 κόβουμε σε αυτές τις διαστάσεις το μες και όλα Οκ

Τα παραπάνω για όσους δεν θελουν να κάνουν πειράματα με το μες ( για να μην ξοδεύουν άσκοπα πλέγμα ) και ρωτούν για τις διαστάσεις , τις οποίες δεν φτιάχνουν όλοι τις ίδιες και ας εχουν τον ίδιο ατμο! Βρίσκουμε έτσι τις διαστάσεις που θελουμε προσωπικα.



Επειδή έχω χρόνο σήμερα και μου αρέσουν τα πειράματα :
Τέθηκε θέμα για το στρωσιμο τον τζενεσις σε ένα άλλο νήμα !       

Ως στρωσιμο περιγράψουμε την διαδικασία να δουλεύουμε απο χαμηλά βολτ τον ατμοποιητη και να ανεβάσουμε σταδιακά μέχρι το επιθυμητό μετά την κατανάλωση υγρου!


Πρώτα  να ξεκαθαρίσω πως συμφωνώ με τον alexmach στο ότι ένα ΣΩΣΤΟ στήσιμο ΔΕΝ χρειάζεται στρωσιμο!
Το στρωσιμο έχει να κάνει όταν δεν έχουμε κάψει σωστά το πλέγμα και έχουμε  σημεια που επιτρέπουν την διέλευση ρευματος!
Έφτιαξα λοιπόν ένα πλέγμα 400 δεν το εκαψα ανοιχτό , και τυλιγμενο μόνο μια πυρωση ούτε νερό ούτε τίποτα !
Δοκιμη σε προβαρι : μέτρηση αντίστασης ( 4 σπείρες κανθαλ 0.20 )
1.1 Ω  . Ρύθμιση 3.3 βολτ παταω και Ε1 δηλαδη βραχυκύκλωμα !
Βγάζω το μες και το ξανά καιω μια φορά
Μέτρηση αντίστασης ίδιο set up : 1.6 Ω  παταω με 3.3 και ανάβουν οι σπείρες όχι ομοιομορφα ! Ανεβαζω σταδιακά μέχρι που στα 3.6 παίρνω πάλι βραχυκύκλωμα (Ε1)  ΚΑτεβαζω στα 3.4 και δοκιμαζω ! Ολα καλα ! Το δουλεύω λίγη ώρα με σταξιματα πάνω στην αντίσταση ( δεν ατμιζα εσταζα και εκαιγα)
Ξανά στα 3.6 και δουλεύει πλέον ! Στα 4 v πάλι Ε1! Καιω και άλλο υγρο και παίζει και στα 4 !
Βγάζω το πλέγμα και το πλενω , φτιάχνω καινουρια αντίσταση και πάλι Ε1 απο τα 3.3v.
Καιω καλα το μες άλλες 2 φορές με βουτηγμα στο νερό ! Δοκιμαζω και όλα δουλεύουν μια Χαρα ! Δοκίμασα απο 3.3 εώς 5 v!

Αρα στο σωστά οξυδωμενο μες δεν χρειάζεται στρωσιμο
Σε περίπου σωστά μας απαλασει απο το να χαλάσουμε το στήσιμο και το επιπλέον κάψιμο αφού μετά το "στρωσιμο" όλα δουλεύουν καλα!

Ο λόγος (πιστευω )που γινετα αυτό μετά απο ξεσκονισμα στα βιβλία της σχολής : ειναι ότι με την αύξηση της τάσης βοηθάει στην διάσπαση του διακενου ανάμεσα σε πλέγμα και αντίσταση ! Αν δείτε προσεκτικά όταν έχετε τέτοιο θέμα και είστε σε σημείο με χαμηλό η καθόλου φωτισμό θα δείτε μια λάμψη σπινθηρισμο
 ε αυτό ειναι η διάσπαση !
Επίσης στις παλμικες τάσης η διάσπαση αυτή πετυγχανεται πιο εύκολα και ίσως για το λόγο αυτό κάποιοι προτείνουν να γίνει το στρωσιμο σε μηχανικά μοντ! Πρέπει να την "πατούσαν" πιο εύκολα σε Ηλ μοντ και τους δούλευε σε μηχανικό

Μου έλεγε ο καθηγητής διάβασε θα σου χρειαστούν αλλά εγω..... :idiot1:

Μικρής σημασίας τα παραπάνω αλλά είπαμε αραζω σήμερα !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2013, 02:57 από Anathema »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #444 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 12:57 »
Για όσους δυσκολεύονται στο σετάρισμα του σύρματος μπορούν να κάνουν όπως
στο παρακάτω Video, να χρησιμοποιήσουν δηλαδή χαρτάκι Rizla των στριφτών κ.τ.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Sp-8vSTWw2E#![/youtube]

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #445 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 13:39 »
Αυτό το έχω χρησιμοποιήσει τις πρώτες φορές,αλλά το ένιωθα λίγο μετά στην γεύση.. υπήρχε ένας τόνος στην γεύση που δεν ήταν του υγρού και δεν μου άρεσε...έτσι την εγκατέλειψα την μέθοδο..

Για κάποιον που δεν μπορεί να τον στήσει αλλιώς,βεβαία,αξίζει να το δοκιμάσει...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #446 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 13:45 »
Το βιντεάκι που έβαλε ο Γιάννης, μου έλυσε τα χέρια!!! Απλά ελπίζω σε λίγο καιρό να μου είναι άχρηστο...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #447 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 14:20 »
Όποιος δεν μπορεί να το στήσει απλά πρέπει να δοκιμάσει τα φλόγιστρα τα μεγάλα. Τα μικρά δεν.. εκτός αν έχεις υπομονή. Εγώ δεν έχω υπομονή οπότε 15 ευρώ και 5λεπτο στήσιμο απο κει και πέρα.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #448 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 14:23 »
Αυτός είσαι :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #449 στις: Ιανουαρίου 27, 2013, 14:28 »
καλησπέρα και πάλι...

άλλη μια απορία... στον aga-t v2 που έχω, είναι λίγο σπαστικό κάθε φορά που θέλεις να προσθέσεις υγρό, να ξεβιδώνεις και να βιδώνεις... κάπου είχα δει (αλλά δεν θυμάμαι που) ότι μπορείς να βάλεις μια σιλικονένια τάπα... που την βρίσκω αυτή??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά μπαταρία για διάρκεια +- 2 ημερών; [Μπαταρίες για mod] 68 26802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:18
από LowellTip
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115613 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824137 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507152 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243677 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294045 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762636 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1084 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog