vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 6 χρήστες
skoubri, pngtszs1976, Parolos, steft, chrismet, Barbapaidi

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #420 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:04 »
Φτιάξε την αντίστασή σου επάνω στο mesh όταν είναι τοποθετημένο στην οπή του και
αν θες πριν ξεκινήσεις το άτμισμα ρίξε λίγο από το υγρό  σου, μια δυο στάλες και κάψ 'το
με ενεργοποίηση της μπαταριοθήκης.
Τα volts να ξεκινούν πάντα από χαμηλά και να ανεβάζεις στη πορεία.
Αν σου κάνει hot spot από κακή επαφή στο mesh του σύρματος, μπορείς με ένα ψιλό
κατσαβιδάκι ή μια καρφίτσα να μετακινήσεις τις σπείρες πάνω ή κάτω χωρίς να έρθουν
σε επαφή μεταξύ τους

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #421 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:08 »
Ενα άλλο κολπάκι για την αντίσταση είναι:
Πλέγμα κανονικά στη θέση του. Βιδώνουμε το σύρμα στον αρνητικό. Κάνουμε τις σπείρες που θέλουμε πάνω στο πλέγμα σχετικά σφιχτά, αλλά δίνοντας μια γωνία στο σύρμα σε σχέση με το πλέγμα, με το μάτι, περίπου 45 μοίρες, ανεβαίνοντας προς τον θετικό πόλο. Βιδώνουμε το σύρμα και στον θετικό πόλο (αν μας βγουν αρκετά ψηλά σε σχέση με το βιδάκι του θετικού, αυτό το βήμα μπορούμε να το κάνουμε μετά το στρώσιμο), αλλά με προσοχή σφίγγοντας το βιδάκι του θετικού πόλου ΜΗΝ μας συμπαρασύρει το σύρμα ανάλογα με τη φορά που το έχουμε τοποθετήσει, και μας μαζέψει το σύρμα και σφίξει η πάνω σπείρα, ή χαλαρώσει το σύρμα και χαλαρώσει και η πάνω σπείρα (Anathema :thumpup: ).
 Με μία καρφίτσα, ή βελόνα, ή οδοντογλυφίδα στρώνουμε τις σπείρες όσο πιο κάθετα μπορούμε στο πλέγμα.  Μάλιστα αν ξεκινήσουμε από κάτω προσ τα πάνω, φτάνοντας στην τελευταία σπείρα θα παρατηρήσουμε ότι είναι άνετη και χαλαρή όσο πρέπει. Κάνοντας τις σπείρες σε γωνία σε σχέση με το πλέγμα, στην ουσία δίνουμε την περίσσια σύρματος που χρειαζόμαστε για να χαλαρώσουν μετά, από το στρώσιμο της αντίστασης.


Αν γίνουν σωστά τα βήματα, θα παρατηρήσουμε ότι αν το πιάσουμε με το χέρι το πλέγμα απαλά, στρυφογυρνάει "γλυκά" μέσα στην αντίσταση.


Αν η αντίσταση μου βγει χαλαρή (μια φορά μου βγήκε) σφίγγω ΑΠΟ ΚΑΤΩ με μια καρφίτσα.

Επίσης ο τρόπος του Ανάθεμα δουλεύει επίσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:15 από demkoni »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #422 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:12 »
Το σύρμα πρέπει να είναι ακουμπισμένο στο mesh χωρίς να εξέχει από αυτό αλλιώς
η σπείρα δεν θα ανάβει.
Κανένα κενό δεν αφήνουμε , αλλά προσέχουμε και να μην "πνίξουμε" το mesh :)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #423 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:15 »
Και σίγουρα, δουλεύει και ο τρόπος που αναφέρθηκε και πιο παλιά στο νήμα,
με την αντίσταση να 'τυλίγεται' και να βιδώνεται πάνω στον ατμοποιητή, ΠΡΙΝ να τοποθετηθει το πλέγμα.
Αυτό απαιτεί φυσικά να γνωρίζουμε εκ των προτέρων το συνολικό πάχος του πλέγματος και να βρούμε κάτι που να έχει λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο μεγαλύτερο, προκειμένου να τοποθετηθεί το πλέγμα εκ των υστέρων, χωρίς να χαλάσουμε την μορφή της αντίστασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:22 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #424 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:16 »
Αυτό εννοείται κύριε Γιάννη!! :)


Με αυτό που έγραψα μπορείς απλά να δίνεις το "κάτι" που χρειάζεται στο σύρμα έτσι ώστε να μην είναι σφιχτό πάνω στο πλέγμα και το στραγγαλίζει.

Buliwyf καλά να είναι η συλλογή με τα λεπτά τρυπανάκια!!!!! :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:23 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:28 »
Ο τρόπος που λέει ο demkoni ειναι πολυ αποτελεσματικός τον έχω κάνει σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις πάρεις το ελάχιστο κενό καθώς κανείς τις σπείρες να ειναι κάθετες στο πλέγμα με μια οδοντογλυφιδα ! Απλά με αυτόν που είπα πιο πάνω δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου σκαλισμα η αντίσταση μια και ειναι εύκολο να την έχεις όπως θες εξ αρχής . Μεγάλο μυστικό αυτό που είπε ο demkoni ειναι η προσοχή που θέλει όταν βιδωνουμε τους πόλους καθώς έχουν την τάση να τραβούν την αντίσταση και να μας χαλάνε το πλέγμα καθώς το πνίγει η αντίσταση ! Η και το αντίθετο να μας δίνουν κενό στην αντίσταση ανάλογα με τη φορά που την περνάμε στον πόλο ! Ολα αυτά για ατμοποιητες με βιδωτους πόλους ( υπάρχουν και χωρίς π χ gini ) 
Dem  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:31 »
Με πρόλαβες!!! :laugh1:
Σίγουρα το έγραψες καλύτερα από ότι το ΘΑ το έγραφα εγώ :respect:

Τροποποίησα και το παραπάνω μήνυμά μου με την προσθήκη της οδηγίας σου. :thumpup:




Αν παρατηρήσετε στο μήκος του σύρματος από τον αρνητικό μέχρι το πλέγμα, υπάρχει ένα μικρό "σπάσιμο", μια μικρή γωνία, η οποία έγινε κατα το σφίξιμο της αντίστασης με χρήση καρφίτσας. Έτσι ώστε να πάρω πίσω τα κενά του σύρματος. Στο συγκεκριμένο στήσιμο τα κενά ήταν ελάχιστα.
Με συγχωρείτε για τη μάκα!!!! :tongue_smilie: :laugh1:  Φωτό μετά από περίπου 12 ml. Μάκα σε όλο το μήκος της αντίστασης!!! :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:35 από demkoni »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 14:54 »
Αν η αντίσταση μου βγει χαλαρή (μια φορά μου βγήκε) σφίγγω ΑΠΟ ΚΑΤΩ με μια καρφίτσα.
Περνάς το mesh στην οπή. Περνάς το σύρμα στην πρώτη βίδα όπου και σφίγγεις.
Αρχίζεις να φέρνεις τις σπείρες όσο πιο σφιχτά χωρίς να τσακίζει κάπου το mesh.
Στην τελευταία βιδώνεις στον θετικό πόλο. Κοιτάς παράλληλα με το mesh, αν κάποια
δεν εφάπτεται την διορθώνεις με μια καρφίτσα ή με το νύχι. Τέλος .... πήρες πτυχίο  :)) :)) :))


Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:00 »
Κάτι τέτοιες παραγράφους γράφετε, και νομίζουν οι νέοι ότι το mesh είναι πυρηνική φυσική, ενώ είναι φυσική 1ης γυμνασίου  :))


Να ρωτήσω κάτι. Είμαι εγώ πολύ τέλειος και δεν έχω φάει hotspot ή το hotspot στο οποίο αναφερόμαστε, είναι ουσιαστικά αποτέλεσμα βραχυκυκλώματος; Γιατί εγώ μόνο όταν δεν είχα καλά οξειδωμένο mesh έτρωγα hotspot.

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:05 »
Ε τώρα έμεινες στην ίδια τάξη Άρη  :fight_fryingpan: :fight_fryingpan:

Και τότε και όταν δεν ακουμπάνε οι σπείρες στο mesh ή όταν απέχει αρκετά
το σύρμα από τον θετικό πόλο

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:07 »
Ρώτα τον δημιουργό του νήματος. Έχει φάει χοτσποτ ψητό, βραστό, με μελιτζάνες, κεμπάπ!!! :laugh1: :lotpot:  Τόσα χρόνια στο πλέγμα!!!
 Συγνώμη κύριε Γιάννη, σκουπίστε με!!! Πρόλαβα πάτησα το "Αποθήκευση" με παρόμοια απάντηση, και τα έσβησα.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:12 »
Να δε γράψαμε και κάτι τρομερό ! Hot spot παίρνεις αν δεν έχεις καλα οξειδωμενο μες η κακή τροφοδοσία η όταν η αντίσταση σου δεν εφάπτεται στο μες δεν βρέχεται απο το υγρο και στην ουσία κανείς ένα μίνι dry burning !
Και εγω δεν συνάντησα πολλές δυσκολίες στο μες απο την πρώτη στιγμή ! Αλλά αυτό μήπως ειναι αποτέλεσμα απο το διάβασμα των παραπάνω άρθρων ; Σκέψου να ακούγες μόνο μπορείς να χρησιμοποίησης πλέγμα αντί για φυτιλι το καις και τυλιγεις πάνω την αντίσταση και τέλος ! Και άντε κάτσε να το φτιάξεις να δουλεύει ! Για τη φυσική του δημοτικού πρέπει πρώτα να ξέρεις έστω αριθμητική !
Οταν έφτιαξα το πρώτο μες ήταν λες και ήξερα τι έκανα μετά απο τόσο διάβασμα σε άρθρα σαν τα παραπάνω .
Φιλικά πάντα  :thumpup:

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:15 »
Δεν είμαι στο νήμα για το σκούπισμα  :)) :)) :))

Μια μικρή λεπτομέρεια: να προσεχθεί ιδιαίτερα μήπως υπάρχουν "ξεύτια" από το mesh
κάνουν ζημιά και hotspot  :yes:


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:19 »
Και τα ξεφτια ειναι εύκολα ορατά την ώρα που καιμε το πλέγμα όταν ειναι πυρωμενο , όταν ειναι σε Κ Σ ( κανονικές συνθήκες ) μιας και αρχίσαμε τη φυσική  :confused1: μπορεί να μην τα βλέπουμε !! Τρόποι για την εξάλειψη τους έχουν αναφερθεί παλιότερα !

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 15:20 »
Με συγχωρείτε κύριοι, αλλά είμαι πιθανότατα τόσο μαμάτος που το συγκεκριμένο πρόβλημα ποτέ δεν το είχα, ακόμα και με τον aga και την άπειρη απόσταση του πόλου από το mesh  :)) :tongue_smilie:


Εννοείται ότι το διάβασμα βοηθάει, όπως επίσης και τα video. Χωρίς αυτά δεν θα είχε γίνει τόσο απροβλημάτιστα το στήσιμο στο κάτω κάτω. Απλά στο τύλιγμα της αντίστασης πιστεύω ότι ισχύουν όσα ισχύουν στην κλασική φιτιλάτη + το βίντεο του άι βασίλη.


Να το θέσω και διαφορετικά για αποφυγή παρεξηγήσεων. Απλά μου βγήκε και σωστή η τροφοδοσία και σωστή η αντίσταση και έτσι δεν έιχα hotspots ποτέ, εκτός από λόγω βραχυκυκλώματος (πρώτο mesh και 3ο).


Επίσης μιας και γράφω που γράφω για προσωπικές εμπειρίες, ας πω κιόλας ότι τα μικρά φλόγιστρα κουράζουν χωρίς λόγο. 15 ευρώ έδωσα σε ένα τοπικό μαγαζάκι με κατασκευαστικά υλικά κτλ και πήρα φλόγιστρο με γκαζάκι (και είχε και την φιάλη δώρο  :)) ). Το πιο εύκολο στήσιμο της ζωής μου καθώς απλά κρατας το mesh μπροστά του για 3/4 λεπτα, το βρέχεις μια δυο φορές αν θες και τέλος. Με το μικρό έκανα βόλτες και έπρεπε να το γεμίσω και 2/3 φορές μέχρι να οξειδωθεί καλά το mesh.


Ισχύουν βέβαια και όλοι οι γνωστοι κανόνες.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6308 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508560 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155336 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569438 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244462 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1303 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog