vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, manoslykos, camber, ZoeM, maprix

Twitter

Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #480 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 14:47 »
update:
days 408 / not smoked 14691
(money saved 2938 euro) - (vape expenses 1137 euro) = total ballance 1801 euro


μια χρήσιμη εφαρμογή για κινητά, όπου μπορείς να κρατάς κάτι σαν ημερολόγιο εξόδων για το ατμισμα είναι η αυτή εδώ
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andy.vape

οποτε αγοραζω κατι το ενημερώνω και ετσι βλέπω ποτε ξεφεύγω σε αγορές, ποσες αντιστάσεις έκανα στο 2μηνο
πότε αγόρασα τελευταία φορά ατμιστικη βάση κτλ



Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #481 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 15:21 »
Πονεμένη Ιστορία. Στην αρχή γίνεται χόμπυ και οι αγορές φεύγουν επίσης βροχή, Στο τέλος βρέθηκα με διάφορα τα οποία δεν προλάβαινα να τα χρησιμοποιήσω (πάρα πολλά), μετά από αυτή την φάση αρχίζεις και πουλάς όλα τα καινούργια και κάπου εκεί κατασταλάζεις και έρχεσαι στα ίσια σου.
Έστω και έτσι όμως αξίζει τον κόπο για την υγεία "ρε γ@#ώτο".

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #482 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 15:49 »
Ό,τι είπε ο αποπάνω. Μέσα σε δύο μήνες έχω ξοδέψει περί τα 400 ευρώ. Άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρώ αφού γουστάρω φουλ και νιώθω σαν μωρό παιδί που ασχολείται με τα παιχνιδάκια του, αλλά κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο. Ελπίζω ότι το έχω βάλει προς το παρόν και περιορίζομαι πλέον μόνο σε αναλώσιμα (υγρά, σύρματα και τέτοια).

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #483 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 16:56 »
Κάτι περισσότερο από 800€ σε ένα χρόνο.
Αντίστοιχα ήθελα περίπου 2.500€ για κ.τ. κάθε χρόνο (επί 35 χρόνια = 87.500€ !!!  :angry_orange:  )


Φυσικά από αυτά τα 800+€ τα πρώτα 400 έγιναν το πρώτο δίμηνο για αγορές εξοπλισμού, δοκιμές, αποτυχίες, μέχρι να κατασταλάξω στο τι μου πάει.
Πλέον το μηνιαίο κόστος είναι πέρα από κάθε σύγκριση με το κ.τ.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xristosxas

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #484 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 17:02 »
Με βάλατε στο τριπάκι και άρχισα να κάνω υπολογισμούς... :hmmm:
Στους 30 μήνες που ατμίζω έχω δώσει για υγρά και εξοπλισμό (μοντάκια, ατμοποιητές, σύρματα, βαμβάκια, μπαταρίες κλπ...) περίπου 1000 €!!!
Με (+) (-) 100 €, γιατί δεν τα θυμάμαι όλα, και μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και ο εξοπλισμός της συζύγου....
Και αν υπολογίσουμε ότι με αυτά που έχω (υγρά κλπ) βγάζω άνετα ένα εξάμηνο.... μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλά με 30 € περίπου το μήνα...


Σε σχέση με τα 80+ που ήθελα όταν έκανα το κ.τ., δεν το συζητάμε, έχω μεγάλο κέρδος....
Και δεν το πάω στο θέμα της υγείας, εκεί είναι που είχα το μεγαλύτερο κέρδος.... :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #485 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:24 »
Στους περιπου 2 μηνες που ατμιζω εχω δοσει συνολικα 90 ευρω για υγρα,30 ευρω για αρχικο πακετο η.τ και 65 ευρω για το modακι μου.Συνολο 185.Με τον καπνο που εκανα θα ειχα ξοδεψει αρκετα λιγοτερα αλλα χαλαλι.Βεβαια ελπιζω να ειναι ο ενθουσιασμος του καινουργιου και καπου να αρχιζω να ηρεμω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #486 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:29 »
στο τριμηνο σχεδον που ατμιζω εχω δαπανησει σχεδον στο 500αρικο
σε εξοπλισμο και αποτυχημενες αγορες υγρων.
δυστυχως μεχρι να κατασταλαξεις τι σου αρεσει θα αγορασεις και πραγματα
που τελικα δεν σου ταιριαζουν. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:36 »
είμαι στον πεμπτο μηνα και έχω ξοδεψει γυρω στα 300 ευρώ.όχι κι ασχημα αλλα αυτο το μηνα θελω κάπου 100 ευρω για ενα μοντακι και υγρα :'(

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
στο τριμηνο σχεδον που ατμιζω εχω δαπανησει σχεδον στο 500αρικο
σε εξοπλισμο και αποτυχημενες αγορες υγρων.
δυστυχως μεχρι να κατασταλαξεις τι σου αρεσει θα αγορασεις και πραγματα
που τελικα δεν σου ταιριαζουν. :hmmm:
Ευτυχως δεν εχω πεσει ακόμα σε μαπα υγρα αν κι αγοράζω στα τυφλα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:39 »
Ειδικά εμείς οι νέοι ατμιστές πρέπει να ξεκινάμε με ρέγουλα. Αν εξαιρέσεις τον εξοπλισμό που παίζει μια λογική τιμή απο 40 - 100 ευρώ
τα υπόλοιπα έξοδα δεν ξεπερνούν τα 40 - 50 ευρώ μηνιαίως.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #489 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:40 »
Δεν θελω να τα μετρησω για να μην χαλαστω... :tongue_smilie:
Γενικα περασε απ τα χερια μου ενας μεγαλος αριθμος σε εξοπλισμο σε σχετικα συντομο διαστημα...

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #490 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 23:45 »
στη δικη μου περιπτωση το ποσο ανηλθε σε αυτο
το νουμερο λογω μη δυνατοτητας αγορων απο τα γνωστα κινεζομαγαζα.
πλεον αγορες μονο απο εκει εκτος απο καποια εξαιρετικη περιπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #491 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 00:05 »
Εγώ πάλι που ατμίζω απ το πάσχα έτσι χοντρικά που τα μετράω έχω χαλάσει γύρω στα 800-1000 ευρώ για  5 μοντάκια - 11 άτμο (τους 3 δεν τους έχω παραλάβει ακόμα) - υγρα DIY (έχω αγοράσει μόνο ένα ή δύο 10μελοα έτοιμα) , σύρματα και συμπράγκαλα επισκευής..

Κατ' αρχάς το κόστος αυτό είναι όσο τα τσιγάρα που κάπνιζα σε 3-4 μήνες, άρα στους 10 που έχουν περάσει  είμαι ήδη 1500+ ευρώ κερδισμένος.
Περαν τούτου , πλέον αν πούμε πως αποφασίζω να μην ξαναχαλάσω ούτε ένα ευρώ σε εξοπλισμό. και άγοράζω μόνο σύρμα βαμβάκι βάσεις και αρώματα DIY, μπορώ να ατμίζω με 10 ευρώ το μήνα και πολλά λέω.. Plus πως έχω και αναλώσιμα για να ατμίσω τους επόμενους 4-5 μήνες χωρίς να χαλάσω ούτε ευρώ..

Αλλά δεν θα το κάνω και θα χαλάω, γιατί είμαι και βλαμμένος και γιατί είναι και hobby πλέον.. Αλλά σίγουρα θα κολοχαίρομαι και πάλι η διαφορά από τα κ.τ θα είναι τεράστιααααα.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #492 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 07:59 »
Δύσκολα τα πράγματα στην αρχή λόγω δοκιμών και με τον ενθουσιασμό τάβανι. Σήμερα μπαίνω στον δεύτερο μήνα μακρία από τους περιπτεράδες, και χοντρά χοντρά μαζι με τις παρεγγελίες αυτών των ημερών θα έχω χαλάσει περί τα τετρακόσια ευρώ όλα στην αγορά της Ελλάδος !
Βέβαια  μέσα  αυτά είναι το αρχικό ego που το έστειλα διακοπές στον γέρο μου μπας και, και το μοντάκι που πήρα μαζί με καλό ατμο στην συνέχεια. Οπότε λογικά θα έχω υγρά σίγουρα μέχρι απρίλη, και συρματα βαμβάκια και λοιπά τέτοια για 1 χρόνο !!! 
Μέχρι και τον Μάρτη θα είχα σπαταλήσει 270 ευρώ  περιπού σε τσιγάρα! Τα υπόλοιπα 130 είναι μια συλεκτική έκδοση παιχνιδιού (από την άλλη μου αγάπη τα videogames) που δεν πήρα, οπότε ισοφάρισα  :angel:

Όλα τα παραπάνω όμως δεν αντισταθμίζονται, και ούτε μπαίνουν στην ζυγαριά με τις ανάσες που κέρδισα, την οισοφαγική παλινδρόμηση που εδιωξα, την καρδούλα μου που έπαψα να την ακούω να δουλεύει υπερωρίες, και κυριως το δώρο στα παιδιά μου να μην με βλέπουν και να μυρίζουν τα παράγωγα του θανάτου!

Υ.Γ άλλη μια κατοστάρα τον απρίλη γιατί έτσι την είδα τώρα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #493 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 09:10 »
Τους πρώτους 2 μήνες περίπου 400€. Πολλά λόγω άγνοιας σε αποτυχημένες αγορές.
Τώρα έχω κάπως κατασταλάξει και έχω και κάποιο στοκ σε αναλώσιμα.
Από δώ και πέρα υπολογίζω πως θα ξοδεύω περίπου 30€ τον μήνα ... ελπίζω...  8)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #494 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 09:20 »
Σε δυο μήνες , γύρω στα 500 ευρώ. Πούλησα δυο φωτογραφικές μηχανές και πήρα:
4 μοντάκια , 7 επισκευάσιμους και 3-4 εργοστασιακούς. Έχω όμως περίπου 700 μλ έτοιμα ζουμιά. Για ένα χρόνο.
 Ο ενθουσιασμός μου όμως δεν με άφησε ως τώρα ούτε να σκεφτώ το ΚΤ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499307 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy