vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 0 χρήστες

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #255 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 06:01 »
Ακομα καλυτερα ειναι να κανεις μια δυο τρεις (οσο αντεξεις) μερες σκετη βαση χωρις αρωμα (με νικοτινη της αρεσκειας σου).
Μπουχτιζουμε απο το αρωμα, γιατι η σχεση "οποιας" μυρωδιας-γευσης ειχε το τσιγαρο αναλόγως την μαρκα, με την μυρωδια-γευση των υγρων-αρωματων-δοσολογιών που προτεινονται για το ατμισμα ειναι δυσαναλογη, στο ατμισμα ειναι πολυ, αλλά πολυ πιο εντονα όλα, κι ο κορεσμος επερχεται γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #256 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 08:17 »
Το μονο σιγουρο ειναι οτι συμβαινει και σε αλλους :) :) εγω εχω 4 μερες που δεν καταλαβενω γευση της περισοτερες ωρες της ημερας.....οποτε κουβαλαω μαζι μου 3 γευσεις διαφορετικες και 1 μπουκαλακι με σκετη βαση....καθε φορα σταζω και αλλο υγρο (λογο ντριπινγκ)και ετσι ερχομαι λιγο στα ισα μου......την πρωτη μερα εκανα σκετη βαση σημερα νομιζω οτι εχω λιγο πιο εντονη γευση αλλα θα συνεχισω την εναλλαγη γευσεων μεχρι να επανελθει κανονικα.......... :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #257 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 08:32 »
Αυτό που λέει και ο Πολυκράτης.
Σκέτη βάση για κάποιες μέρες και μετά να δεις γεύση. :yes: :yes:
Εγώ που ατμίζω σκέτη βάση πολύ καίρό και μία σταγόνα άρωμα να ρίξω στα 10ml παίρνω τέτοια γεύση που παλιά
δεν την καταλάβαινα ούτε με 10 σταγόνες άρωμα. :bye:

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #258 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 08:45 »
Ε ναι σωστά  :thumpup: ξεχωρίζεις πλέον τη βάση από το ... άρωμα ! αν και έτσι είναι όταν συνηθίζει κάποιος μια γεύση εύκολα την βαριέται και μετά, ενώ με το κ.τ. την λαχταράει, με το η.τ. την συνηθίζει τόσο που κάνει αναζήτηση για άλλη, γιατί ξέρει πως είναι εύκολο να βρει και δεν θα τον πειράξει στο φάρυγγα όπως το πάθαινε όταν κάπνιζε  :)

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #259 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:01 »
Για να αντιμετωπίσω τον κορεσμό, εδώ και μερικές μέρες ατμίζω από 2 μπουκαλάκια με την ίδια γεύση , αλλά το ένα , αραιωμένο με βάση.
Ξεκινάω το πρωί με το "ελαφρύ" και το απόγευμα βάζω το κανονικό.
Μέχρι τώρα λειτουργεί

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #260 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:08 »
Δεν είμαι σίγουρος πως έτσι το αντιμετωπίζεις σωστά αποτελεσματικά για η γεύση είναι σχεδόν
η ίδια.
Ίσως αν άλλαζες τελείως γεύση θα μπορούσες να το επιθυμήσεις μετά από λίγες μέρες πάλι,
ενώ τώρα το πιθανότερο είναι αν το βαρεθείς να πας σε άλλο που θα σου αρέσει πολύ περισσότερο
και να μην το ξαναατμίσεις αυτό.
Και μετά πάλι τα ίδια από την αρχή.
Εγω προσωπικά συστήνω ακόμα και μέσα στη μέρα μια εναλλαγή γεύσης η οποία βοηθάει  :)
αφενός σου αλλάζει τη διάθεση και αφετέρου δεν σε μπουχτίζει  :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #261 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:10 »
και επιπλεον μπορεις να δοκιμαζεις και κατι καινουργιο την φορα απο τον μεγαλο πλουτο γευσεων που πλεον κυκλοφορουν... ;) ειναι αρκετες πολυ ωραιες γευσεις που εχουν δημιουργηθει για το η.τ.

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #262 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 09:14 »
Το "και επιπλέον"  :)) :)) :))
Αν σου αρέσουν τα καπνικά μπορείς να το "σπάς" με φρουτένια γεύση ή το αντίθετο.
Ευτυχώς υπάρχουν πολλές και ωραίες γεύσεις που αν τις "δεις" με καλό μάτι θα σε
κρατήσουν μακρυά από το τσιγάρο, γιατί ο σκοπός αυτός είναι. :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #263 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 10:23 »
Δεν είμαι σίγουρος πως έτσι το αντιμετωπίζεις σωστά αποτελεσματικά για η γεύση είναι σχεδόν
η ίδια.


Μα αυτό είναι το ζητούμενο για μένα .
Να έχω την ίδια γεύση μέχρι το βράδυ .
Όταν τη βαρεθώ (όχι όταν δεν θα την αισθάνομαι πια ) , θα την αλλάξω . Έχω στοκ 15 αρώματα . Όλο και κάτι θα μου κάνει.
Τώρα , το αν θα συνεχίσει να λειτουργεί , ο χρόνος θα δείξει.  :dontknow:
Πάντως παλιότερα και εγώ έκανα 2-3 διαφορετικά κάθε μέρα για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα του κορεσμού.
Κάτι που δε μου άρεσε να το κάνω "αναγκαστικά" .

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #264 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 11:17 »
Προσθέτω κάτι για τα ωφέλη της "αποχής" με σκέτη βάση, για τους DIYδες.
οσο μεγαλύτερη η αποχή απο τα αρώματα, ας πουμε πεντε μέρες με καμμια βδομάδα, θα δείτε μετά, οτι όχι μόνο θα καταλαβαίνετε καλυτερα τα αρώματα ακόμα και με κλάσμα της περιεκτικότητας που χρησιμοποιούσατε, αλλα θα καταλαβαίνετε ΠΟΛΥ καλυτερα και όλες τις κρυμμένες νότες που μέχρι τώρα σκεπάζονταν. Ολες οι επιγέυσεις και οι παράλληλες γεύσεις τώρα θα σας εμφανιστούν.
Χωρίς όσφρηση δέν υπάρχει γεύση, και η όσφρησή μας λόγω καπνού, εχει υποφέρει για πολλά χρόνια. Πρέπει να την ξεκουράζουμε πού και που!

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #265 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 12:47 »
Αυτό είχα πάθη αλεξ και το έριξα σε σκέτη βάση διότι είχα ξεφύγει σε αναλογίες!!

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #266 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 16:48 »
Τουλαχιστον δεν συμβαινει μονο σε μενα  :tongue_smilie:
Οσο απο γευσεις πρεπει να εχω αγορασει και ατμισει πανω 7-8 τους 5 μηνες που ατμιζω. Δυστηχως εχω κολησει με τον Bebeca το τελευταιο διμηνο και ολα τα υπολοιπα μου φαινεται οτι δεν εχουν και πολυ γευση. Επισης ανακαλυψα μεσω του Bebeca την ευχαριστηση της PG - VG, (ενω πριν εκανα μονο VG) και αυτο με περιοριζει ακομη περισσοτερο στις επιλογες των ετοιμων υγρων.
Ηρθε ο καιρος να ψαχτω να φτιαξω τα δικα μου απο οτι φαινεται.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #267 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 23:34 »
Αν φτιαξεις δικά σου υγρά θα σου φανεί πολλή ενδιαφέρον και θα έρθεις πιό κοντά ακόμα στο ΗΤ.Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #268 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 00:58 »
οπως σου προτεινει παραπανω το να φτιαξεις υγρα ειναι και δημιουργικο και σογουρα θα το κανεις οπως θες.
απλα η διαδικασια ειναι μεν απλη αλλα θελει εξιξοιωση.

Αποσυνδεδεμένος terrys46

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #269 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 01:25 »
σωστα και με τον καιρο θα εχεις τελεια αποτελεσματα  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31095 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50207 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11550 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios