vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 6 χρήστες
trabaman, Buliwyf, hellfire, mfk, Kouros17, Milarepa

Twitter

Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #405 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 16:39 »
Δεν είμαι χημικός όμως νομίζω πως ''ωρίμανση'' ονομάζεται αλλιώς η ''γήρανση'' ή η ''αλλοίωση''.  Η ωρίμανση του κρασιού πχ λέγεται έτσι γιατί γίνονται κάποιες ζυμώσεις στα ένζυμά του ώστε να δώσει την τελική γεύση. Τα υγρά που ατμίζουμε δεν εχουν ενζυμα ή βακτήρια άρα μάλλον δε μπορούμε να μιλάμε για ωρίμανση.
Τώρα παλι... δεν είμαι και σίγουρη. Ας απαντήσει και κανας παλιότερος.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #406 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 16:43 »
Υπαρχουν καποιες εταιρειες υγρων που ισχυριζονται πως τα υγρα τους χρειαζεται να μεινουν καποιες ωρες με ανοιχτο μπουκαλακι - σε επαφη με αερα ωστε να "ωριμασουν". Οπως εμαθα κ εγω ομως μετα απο ψαξιμο, η χρηση της λεξης "ωριμανση" ειναι λαθος ακριβως για τους λογους που ανεφερε η zzooii.

off topic αλλα ειμαι πολυ περιεργος τι ακριβως εννοουν "ωριμανση" αυτες οι εταιρειες.

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #407 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 19:53 »
Δυσκολη ερωτηση:

Λοιπον στο πρωτο μπουκαλακι που πηρα ( tribeka 18ari) στα τελειωματα δοκιμασα να το αραιωσω με VG γιατι μου φαινοταν πολυ δυνατο. Το αποτελεσμα μ αρεσε και για λογους οικονομιας σκεφτομαι να το κανω συνηθεια....

Παρηγγειλα χτες μαζι με αλλα κι ενα τριμπεκα 18αρι παλι και λεω να το χω μονιμα αραιωμενο. Ξερει κανεις αν χρειαζεται καμια ιδιαιτερη μεταχειριση? Θελει ωριμανση? Η τελος παντων υπαρχει καποιος λογος για να μην το κανω?  :hmmm:

και βέβαια μπορείς να το κανεις απλα σου συνιστώ να ξερεις ποσο VG βάζεις για να εχεις παντα την αγαπημένη σου γεύση να ξερεις οτι αν κανεις μιγμα με VG χωρίς νικοτινη μειωνης και την νικοτινη στο υγρο σου  ;)

οσο αφορα την ωρίμανση εγω προσωπικά το θεωρώ μπούρδες αλλα πολλοι λενε πως μετα απο 24 ωρες εχει ποιο έντονη γευση  γενικοτερα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #408 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:11 »
και βέβαια μπορείς να το κανεις απλα σου συνιστώ να ξερεις ποσο VG βάζεις για να εχεις παντα την αγαπημένη σου γεύση να ξερεις οτι αν κανεις μιγμα με VG χωρίς νικοτινη μειωνης και την νικοτινη στο υγρο σου  ;)

οσο αφορα την ωρίμανση εγω προσωπικά το θεωρώ μπούρδες αλλα πολλοι λενε πως μετα απο 24 ωρες εχει ποιο έντονη γευση  γενικοτερα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη

φιλε μου αν κανεις παραγγελια απο halocigs σου στελνουν και ενα καρτελακι μαζι με τα υγρα σου που σου λεει οτι πρεπει να τα αφησεις 24-48 ωρες οταν τα ξεσφραγισεις για να ειναι ενταξει η γευση τους ::) δεν νομιζω να λενε μπουρδες αυτοι που τα φτιαχνουν :-\

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #409 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 20:38 »
Αρμόδιος επι του θέματος για να μας απαντήσει είναι ο Kallitexnis. Kάπου έχω διαβάσει ότι για να δέσει καλύτερα η νίκοτίνη μπαίνει λίγη ποσότητα αλκοολ ( οινόπνευμα) και προκειμένου να εξατμιστεί πρέπει να αφήσουμε ανοικτό το μπουκαλάκι.
Μπορεί να είναι αυτό, αν και η halo στα συστατικά που αναγράφει στο ταμπελάκι δεν αναφέρει πουθενά αλκοολ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #410 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:03 »
παντως και εγω αραιωσα freedom οπως ο φιλος ποιο πανω το tribeca και μου καθεται καλυτερα σαν γευση  :dontknow:
το αραιωσα με 12αρα vg

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #411 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:04 »
Kάπου έχω διαβάσει ότι για να δέσει καλύτερα η νίκοτίνη μπαίνει λίγη ποσότητα αλκοολ ( οινόπνευμα) και προκειμένου να εξατμιστεί πρέπει να αφήσουμε ανοικτό το μπουκαλάκι.
Μπορεί να είναι αυτό, αν και η halo στα συστατικά που αναγράφει στο ταμπελάκι δεν αναφέρει πουθενά αλκοολ :-\ :-\ :-\ :-\
[/quote] ετσι ακριβος ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #412 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:11 »
εγω παιδια δεν καταλαβενω διαφορα στο τριβεκα τωρα θα έλεγα ο καθένας όπως νομιζει.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #413 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:30 »
Η Ζωή παραπάνω τα λέει περίφημα για εμένα.
Ωρίμανση δεν είναι λέξη παρά "ταλιμπανιά" της HALO (και κάποιων ακόμα) που έβγαλε έναν ωραίο "μύθο" για να εξηγήσει ότι απλά εκτός της προπυλενογλυκόλης, τα αρώματα που προμηθεύεται (πυραζίνες για τα τσιγαρικά της) της τα δίνουν σε βενζυλική αλκοόλη διαλυμένα και θα πρέπει να ανοίξεις το μπουκαλάκι για να εξατμιστεί... Οπότε και επειδή η βενζυλική έχει μυρωδιά, αμέσως αλλάζει και το άρωμα του υγρού.
Το ποσοστό της βενζυλικής είναι συνήθως μετά την αραίωση 2%, αφού τα αρώματα όταν τη χρησιμοποιούν για διαλύτη 1ου σταδίου (διάλυση καθαρού ελαίου) την έχουν 60-40 με προπυλενογλυκόλη. Αφού το "αραιωμένο" άρωμα μπαίνει σε 5% περίπου (χονδρικά), το τελικό υγρό προς άτμιση έχει περίπου 5% επί 40% = 2% συγκέντρωση στο τελικό διάλυμα.
Αν όμως τα έλαια τα αρχικά έχουν διαλυθεί μόνο με βενζυλική, τότε η συγκέντρωση του 5%, πιστέψτε με μυρίζει έντονα και θα πρέπει να απομακρυνθεί.
Επειδή είναι αλκοόλη θα μπορούσε κάποιος να θερμάνει στους 50 βαθμούς το διάλυμα για να την εξατμίσει πιο γρήγορα (βιοτεχνική παραγωγική κλίμακα). Ωστόσο, θα χάνονταν πολλά αρώματα από τη θέρμανση και λόγω εξάτμισης (μαζί με την αλκοόλη) και λόγω ενδεχόμενης διάσπασης τρίτων ουσιών.

Εν πάσει περιπτώσει, η ωρίμανση των υγρών για μένα είναι μύθος. Προτρέπω όποιον γνωρίζει παραπάνω να πει για να μάθω κι εγώ "ποιο το αρχικό προϊόν και ποιο το τελικό μετά την ωρίμανση". Ο μούστος π.χ. γίνεται κρασί μέσω της αλκοολικής ζύμωσης, το γάλα γιαούρτι κ.ο.κ.

Υ.Γ. Όταν ένας χρήστης παίρνει ένα υγρό δεν είναι υποχρεωμένος να συνεχίσει και να ολοκληρώσει τα όσα άφησε ο παραγωγός "στη μέση". Βλέπε οδηγίες HALO για TRIBECA: "The taste of your HALO e-liquid will change considerably over the first 24-48 hours after being opened. When Halo E-liquid is kept too cold, the flavor can be diminished and even taste flavorless. As your e-liquid adjusts back to room temperature, the flavor will increase dramatically.Please do not refrigerate". Ρε Αμερικάνε, μωρό με πυρετό είναι να το θερμομετρώ όλη την ώρα; Άντε τώρα να πουλήσει από Κεντρική Ευρώπη και πάνω χειμώνα καιρό το υγρό. (Η γεύση του πάντως ήταν τις πρώτες ώρες μια χαρά σε σχέση με όσα έχει ακούσει από το φόρουμ-Θα δοκιμάσω και σήμερα).

Ταπεινά, ένας ανακατευτής ζουμιών...

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #414 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:40 »
Όπως πάντα ο kallitexnis μας βάζει γυαλιά  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:.
YΓ. Α, να μην είμασταν Αθήνα να δοκιμάζαμε τα υγρά σου, παλαιότερα, πριν την απαγόρευση :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #415 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:42 »
ειναι ο ποιο αρμοδιος απ ολους νομιζω για να εχει αποψη για το θεμα, οι υπολοιποι λεμε οτι εχουμε ακουσει :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #416 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:54 »
Αν δεν ατμίσεις βενζυλική να δεις τη "γλύκα" δε γίνεσαι μάστορας... Ξέρω ακόμα το 0,1%. Απλά λόγω τριβής έχω δει "κακοτοπιές" για να τις αποφεύγω.
Αρα όταν παραγγέλνω κανένα νέο αρωματάκι το στέλνω με έντονα PG diluted για να αποφευχθούν τα ευτράπελα...

Αποσυνδεδεμένος TeoVolish

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #417 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:18 »
Υποψιάζομαι ότι είμαι εκτός θέματος αλλά δεν έβρισκα και κάποιο άλλο να ταιριάζει. :hmmm:
Τα έτοιμα υγρά μου τα προμηθεύομαι από Πολωνία από την εταιρεία mild(mild.pl),ήταν τα πρώτα που έκανα και έκτοτε είται flavourart είται ένα δικό μου virginia που έκανα δεν είχαν καμία σχέση ώς προς την ένταση και το ελαφρό γδάρσιμο στον λαιμό και το στόμα. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να δω τα συστατικά από το mild και αφού τα βρήκα πρώτον αποχαιρέτησα την ιδέα να το αντιγράψω και δεύτερον κάποια με ανησύχησαν γι' αυτό λοιπόν και σας τα παραθέτω για να ακούσω τις δικές σας απόψεις

Propane-1.2-diol (77%) αυτό σύμφωνα με το wiki είναι η pg
Ethanol (10%) αυτό ελιναι που με ανησύχησε
Μalic acid (3%) παράγωγο του μήλου νομίζω σαν μηλίτης
2-hydroxy-3-methylcyclopent-2-enone (2.5%)
Vanillin (2.5%)
2.3.5.6-tetramethylpyrazine (1.5%)
Pyrazin-1-ylethan-1-one (1.5%)
Menthol (1.0%)
2.3.5-trimethylpyrazine (0.8%)
Methyl 2-pyridylketone (0.2%)

H αιθανόλη μου φαίνεται κάπως περίεργη ως συστατικό,τα άλλα δεν μου φαίνονται γιατί πολύ απλά δεν έχω ιδέα τι είναι  :confused1:και μου φαίνεται αδύνατη η αντιγραφή του υγρού :-\


Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #418 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:31 »
Λάθος στόχος.
Το υγρό είναι κινέζικο ης mild. Είναι η σύσταση που στέλνει με email ο Κινέζος για όλα του τα υγρά. Για αυτό έχει και γενικότητες.
Αυτό το ethanol είναι linalool (αλλά έγινε κάπου τυπογραφικό και ο ανίδεος αντέγραψε και στο  έστειλε έτσι)
Αυτό το malic acid είναι το μηλικό οξύ, αντίστοιχο του MTS για να δίνει καλύτερη και γλυκύτερη γεύση
Η βανιλλίνη είναι επίσης κλασσική ουσία που χρησιμοποείται ως σταθεροποιητής.
Αν αθροίσετε (αυτό έπρεπε να ανησυχεί) τις πυραζίνες είναι 1,5+1,5+0,8+0,2=4% με ανώτατο όριο το 1%.
Είναι δηλαδή υπέρβαση του ορίου. Επίσης το linalool είναι μέχρι 5% κανονικά και όχι 10%.

Εν τέλει, σιγά σιγά πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα ως έχουν:
Ρώτα τον "Πολωνό" αν ξέρει μία εταιρεία στη Κίνα που του στέλνει υγρά... Ή αν είναι Πολωνικά εν γένει... Θα έχει γέλιο η απάντησή του...

Υ.Γ. Έχω email από τον Κινέζο να μου στέλνει το ίδιο κατεβατό... Αχ, ρε Βαζέχα...

Αποσυνδεδεμένος TeoVolish

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνήθεις ερωτήσεις σχετικά με τα υγρά
« Απάντηση #419 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:36 »
Μα χώρα κατασκευής τουλάχιστον των τσιγάρων τους είναι η Κίνα υποθέτω και των υγρών τους..το τσιγάρο είναι μάρκας volish και νομίζω η mild είναι θυγατρική τους.
Το κατεβατό φίλε καλλιτέχνη το γράφει το έντυπο που συνοδεύει κάθε υγρό...δηλαδή κατά την γνώμη σου υπάρχει κάτι ανησυχητικό σε αυτά?

Να προσθέσω ότι είναι Πολωνοί οι πωλητές-εταιρεία γιατί τα αγοράζω αυτοπροσώπως και όχι μέσω νετ(κατασκευή Κίνα μου είχε πει για το τσιγάρο μετά από ερώτηση μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:45 από TeoVolish »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12142 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499688 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos