vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

139 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, lagoudakis, maprix, camber

Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 09:55 »
Μάλλον το χτύπημα σου λείπει :)) :)) :))(τι πρωτότυπο)
Πάρε vinirette.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 11:23 »
Παράθεση
Πάνω από High (κάπου στα 20 mg) εγώ το βρίσκω επικίνδυνο
   :thumpup:
Εντάξει , αν πρόκειται για ολιγοήμερη χρήση , δε νομίζω οτι έχει κάποιο κίνδυνο περα απο κανένα πονοκέφαλο.
Για μακροχρόνια χρήση όμως σίγουρα.
Εχουμε κατα καιρούς δώσει ελαφρυντικά στη νικοτίνη του ατμίσματος σε σχέση με το ΚΤ  σε διάφορα τοπικς.
Πάραυτα η βασική σχέση παραμένει
10ml μπουκαλάκι των 20 mg νικοτίνης  =  200mg νικ = 200 ΚΤ βαριά = 10 πακέτα ΚΤ
Αρα η χρήση των 10 ml  σε 5 μέρες ισοδυναμεί με 2 βαριά πακέτα ημερησίως.
Απο κει και πέρα ο καθένας ας κάνει το κουμάντο του   

Παράθεση
ακόμη παιδεύομαι να βρω τί μου θυμίζει η γεύση του 'eco'... πίτα - γύρο με τζατζίκι σίγουρα όχι...
έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα "μαλλί της γριάς" , μη μας το χαλάς τώρα !  :laugh1: :laugh1:


YΓ   thx Cyan  :)

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 18:11 »
Καλησπέρα. Στη δεύτερη μέρα με το 'evo' έχω να πω ότι μάλλον το ερωτεύθηκα κεραυνοβόλα, έστω και σ' αυτή την ηλικία...  ;D ... σύντομα βλέπω το 'bl' να την αράζει μέσα σε κανά συρτάρι για ώρα ανάγκης... τελικά ως καπνιστές όλοι μας, έχει κι ο καθένας τα χούγια του... σε μένα βλέπω να παίζει ρόλο το πόσο ντουμάνι εκπνέω... το 'evo' με καλύπτει απολύτως σε αυτό, συν του ότι μου προσφέρει μια μεστή αίσθηση της ποσότητας, ενώ το 'bl' μου φαίνεται πιο 'σκληρό' και 'ξερό' αν μπορώ να το εξηγήσω... κατ' τ' άλλα, δεν έχω ασχοληθεί άλλο με τα φιλτράκια, παρά μόνο βάζω δυο σταγονίτσες πάνω στον άτμο, και εκπλήσσομαι για τη διάρκεια σε τζούρες χωρίς να μειώνεται η ποσότητα σε ντουμάνι για πάνω από 20... το 'eco' μου είναι ευχάριστο, αλλά μάλλον θέλω μεγαλύτερη ένταση... θα προσπαθήσω να βρω άλλη γεύση ίσως, γιατί επιθυμώ να μείνω σε 'μίντιουμ' κατάσταση... επίσης θα προσπαθήσω σύντομα να προμηθευτώ και ανταλλακτικά, οπωσδήποτε κι άλλο ατμοποιητή. Θα ήθελα αν δε βαριέστε, κάποιες προτάσεις για εντονότερη γεύση. Χωρίς να είμαι εναντίον των φρουτογεύσεων, θα έλεγα ότι μ' αρέσει και η μυρωδιά του πούρου καθώς και εκείνη η αρωματική αίσθηση της πίπας... πρόσφατα είχα κάτσει σε γνωστή τσαγερί της πόλης μου, κατάσταση 'μπαρόκ' και διατηρητέου κτιρίου, όπου με 'έπιασα' καθώς απολάμβανα την ατμόσφαιρα να έχω κλείσει τα μάτια μου και να ρουφάω με ευχαρίστηση τη μυρωδιά που άφηνε η πίπα του διπλανού κυρίου...  ;D ... εν ολίγοις, δε ψάχνω για ιδιαίτερα σκληρή τσιγαρίσια γεύση, αλλά ούτε και καλύπτομαι πολύ από το 'ριτς - μίντιουμ'... πάω να δω για τα 'βινιρέτ'...

 :D

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 19:42 »
Παράθεση
αλλά ούτε και καλύπτομαι πολύ από το 'ριτς - μίντιουμ
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ κατ αρχην ...
Πας καρφωτή για ...( παντα προσωπικη γνώμη στα υγρα , αλλα σε κόβω απο ψυχολογικής απόψεως με την ολίγη πείρα μου)... RΥ4 nobacco   η βινιρέτ καφες, ειδικα το ΡΥ4 στο evo ειναι πολύ καλό , για τα βινιρέτ έχω επιφυλάξεις , έχουν βέβαια ασυναγώνιστο  hit, αλλά  οι μισοι ειναι φανατικοί ενω στους άλλους μισούς μυρίζει φαρμακίλα. Το ry4 ειναι για σένα !

Παράθεση
έστω και σ' αυτή την ηλικία
Γιατί , τι έχει αυτή η ηλικία δηλαδή ?  :yes:

Παράθεση
σύντομα βλέπω το 'bl' να την αράζει
Μη παίρνεις και όρκο , έτσι έλεγα και γω και τωρα δεν ξεκολάω  ;D

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 20:33 »
να σε προιδεάσω γιά κάτι?
ένα μείον στο evo -κατά την γνώμη μου, πάντα- είναι το ότι δεν τα πάει καλά με αρκετά υγρά.
έχει πολύ έντονη την αίσθηση της γεύσης τού κάθε υγρού, αλλά όχι το χτύπημα.
αν θες χτύπημα από το evo, ξεκίνα τις δοκιμές με vinirette.
γιά την αίσθηση γεύσης καί χτυπήματος, έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ στο evo, η πυκνότητα τού πολυεστέρα.
 δοκίμασε να τον αραιώσεις τόσο, ώστε να χωρέσει 10-15 σταγόνες.
Πολύ αραιόν άστον καί .... θα δείς  ;)
καί να είναι καθαρός. ή βγάλτον καί πίεσε σε ένα χαρτί γιά να αδειάσει, ή χρησιμοποίησε καινούριον.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2009, 21:43 από alfisti »

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 21:50 »
Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές σας. Έχω αρχίσει ήδη να το συνηθίζω. Θέλω να πω και κάτι. Βλέποντας πριν το βίντεο που έχει βάλει ο Ατμός για το γέμισμα των φίλτρων, μου ήρθε μια ιδέα που πάω αμέσως να την εφαρμόσω...  ;D ... δε ξέρω αν το έχετε γράψει πουθενά, αλλά το μπουκαλάκι που έχει ο τύπος στο βίντεο, είναι από αυτά που θα βρείτε στο εμπόριο με αιθέρια έλαια. Μιλάω για τα φθηνά των 3 - 4 ευρώ. Η σύριγγα ούτε και μένα με εξυπηρετεί, οπότε πάω να βάλω το 'eco' στο αντίστοιχο άδειο μπουκαλάκι που έχω. Αυτά από μένα για σήμερα. Σας εύχομαι να περάσετε καλά με υγεία και πολύ - πολύ αγάπη. Καλό βράδυ σε όλους!

 :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 21:55 »
το μπουκαλάκι σου να είναι λευκό καί όχι διάφανο (η VG δεν τα πάει καλά με το φως).   ;)

Καλά να περάσεις  :)

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 18:35 »
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους/ες! Δε θα το πιστέψετε αυτό που με βρήκε...  :( ... χθες βράδυ, αποσύνδεσα το 'evo' μου, έβαλα τον άτμο σε μια χαρτοπετσέτα και το πρωί, πηγαίνοντας να το βιδώσω στη μάνιουαλ - μια χαρά φορτισμένη -, πήρε... φωτιά η Καλαμαριά!... τουτέστιν, με το που βιδώνω, αρχίζει και κοκκινίζει ο άτμο και απ' το κακό του άτμιζε και βρώμαγε... για μια στιγμή τά 'χασα, τελικά έβαλα το χέρι μου σε γάντι κουζίνας για να τον πιάσω και τον ξεβίδωσα... τον άφησα να κρυώσει καλά και με φόβο μπορώ να πω, τον βίδωσα στην 'atom'... εκεί όλα καλά... τον ξαναβιδώνω στη μάνιουαλ, ξανά 'αναζωπύρωση'... ξαναδοκιμάζω στη μικρή, πάλι όλα καλά... προ πέντε λεπτών τον δοκίμασα πάλι στη μάνιουαλ... δεν έγινε κάτι αυτή τη φορά, απλά η μπαταριούλα 'τετέλεσται'... πατάω το κουμπάκι αλλά καπούτ... τί έγινε φίλοι συνατμιστές;... κι ήμουν τόσο χαρούμενη χτες... μήπως φταίει που τη σκούπισα ελαφρώς με μαλακό χαρτί, όπως κάνει ο Σκοτ στο βίντεο;... συνέβη κι ένα ευχάριστο όμως... Αμπέτ θυμάσαι που έλεγα για το 'esmoke' μου;... έ πήρε μπρος τελικά, αλλά μόνο με την πλαστική θήκη και στάξιμο... στο σύνολό του είναι στα 88cm, όλο άσπρο - με το φιλτράκι - και με πιο εύκολη τζούρα απ' αυτή του 'evo'... το υγρό του είναι επίσης με φυτική γλυκερίνη, ωραίο ντουμάνι, αλλά μάλλον 'low' οπότε έσταξα πάνω του το 'ecopure - medium'... έχει και το πλεονέκτημα της επαναφορτιζόμενης ταμπακιέρας, κι ευτυχώς που πήρε μπρος τώρα... στεναχωρέθηκα ρε παιδιά...  :( ...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9643
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 19:29 »
..........Χωρίς να είμαι εναντίον των φρουτογεύσεων, θα έλεγα ότι μ' αρέσει ....................... και εκείνη η αρωματική αίσθηση της πίπας... ........:D

RY4 λοιπόν και εισαι ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 19:55 »
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους/ες! Δε θα το πιστέψετε αυτό που με βρήκε...  :( ... χθες βράδυ, αποσύνδεσα το 'evo' μου, έβαλα τον άτμο σε μια χαρτοπετσέτα και το πρωί, πηγαίνοντας να το βιδώσω στη μάνιουαλ - μια χαρά φορτισμένη -, πήρε... φωτιά η Καλαμαριά!... τουτέστιν, με το που βιδώνω, αρχίζει και κοκκινίζει ο άτμο και απ' το κακό του άτμιζε και βρώμαγε... για μια στιγμή τά 'χασα, τελικά έβαλα το χέρι μου σε γάντι κουζίνας για να τον πιάσω και τον ξεβίδωσα... τον άφησα να κρυώσει καλά και με φόβο μπορώ να πω, τον βίδωσα στην 'atom'... εκεί όλα καλά... τον ξαναβιδώνω στη μάνιουαλ, ξανά 'αναζωπύρωση'... ξαναδοκιμάζω στη μικρή, πάλι όλα καλά... προ πέντε λεπτών τον δοκίμασα πάλι στη μάνιουαλ... δεν έγινε κάτι αυτή τη φορά, απλά η μπαταριούλα 'τετέλεσται'... πατάω το κουμπάκι αλλά καπούτ... τί έγινε φίλοι συνατμιστές;... κι ήμουν τόσο χαρούμενη χτες... μήπως φταίει που τη σκούπισα ελαφρώς με μαλακό χαρτί, όπως κάνει ο Σκοτ στο βίντεο;... συνέβη κι ένα ευχάριστο όμως... Αμπέτ θυμάσαι που έλεγα για το 'esmoke' μου;... έ πήρε μπρος τελικά, αλλά μόνο με την πλαστική θήκη και στάξιμο... στο σύνολό του είναι στα 88cm, όλο άσπρο - με το φιλτράκι - και με πιο εύκολη τζούρα απ' αυτή του 'evo'... το υγρό του είναι επίσης με φυτική γλυκερίνη, ωραίο ντουμάνι, αλλά μάλλον 'low' οπότε έσταξα πάνω του το 'ecopure - medium'... έχει και το πλεονέκτημα της επαναφορτιζόμενης ταμπακιέρας, κι ευτυχώς που πήρε μπρος τώρα... στεναχωρέθηκα ρε παιδιά...  :( ...
Aπλά έκαψες τον ατομ!!  :thumpdown: Όταν του δινες ρεύμα κ αυτός κοκκίνιζε ήταν επειδή ΔΕΝ είχε υγρό καθόλου μέσα του :yes: Έπρεπε να στάξεις 2-3 σταγόνες πάνω στη γ'εφυρα ώστε να αποφύγεις αυτό το δυσάρεστο γεγονός 8) Άλλη φορά να ξέρεις ότι όταν αρχίζει κ κοκκινίζει η αντίστασή του θα πρέπει να στάζεις 2-3 σταγόνες κ μετά γεμάτο φίλτρο  :)

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 20:20 »
Γεια και σε σένα Taxtsom. Μα φυσικά και είχα στάξει πριν. Αν ήταν καμμένος, δε θα άτμιζα τώρα με τη μικρή μπαταρία, έτσι δεν είναι; Το έγραψα και παραπάνω, με τη μικρή ατμίζω κανονικότατα. Στη μεγάλη πατάω το κουμπάκι και είναι 'ντεντ'. Εγώ σαφώς δεν είμαι σε θέση να καταλάβω. Αλλά ενώ ο άτμο έδειχνε να καίγεται, τελικά η μπαταρία βγάζει πρόβλημα. Τί να πω;...  :dontknow: ...

Υ. Γ. Το RY4 κατοχυρώνεται.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 20:22 »
Παράθεση
με το που βιδώνω, αρχίζει και κοκκινίζει ο άτμο
Αυτό σημαίνει οτι η Manual έχει πρόβλημα ( εφ οσον δεν παταγες το κουμπάκι κατα λάθος) η μπαταρία αυτη δουλεύει μονο με το πατημα του κουμπιού, οπότε επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο.

Παράθεση
Αμπέτ θυμάσαι που έλεγα για το 'esmoke' μου
Δοκίμασε να δεις αν η μπαταρια του evo κάνει στο esmoke , αν ναι , αυτο σημαινει οτι ο ατμ  του ειναι Μ401 δηλαδή ίδιος ( σχεδόν)  με τον evo

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 20:24 »
Παράθεση
Αλλά ενώ ο άτμο έδειχνε να καίγεται, τελικά η μπαταρία βγάζει πρόβλημα. Τί να πω;

ο ατμ  του evo είναι ανθεκτικός στο κάψιμο , γι αυτό γλύτωσε, η μπαταρία έχει το πρόβλημα, προφανώς "κολλάει " το κουμπάκι της . Αν τη φορτίσεις και πατησεις ( χωρις ατμ )  το κουμπί και δεν αναβει το LED  σημαίνει οτι πας για την εγγύηση   :wall:

Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 20:35 »
Αμπέτ σε καμιά περίπτωση δε πάτησα το διακοπτάκι. Πρώτα βίδωσα, μετά έσταξα κι έπειτα πάτησα. Όπως ξαναείπα, με τη μικρή δουλεύει κανονικότατα και τον δοκίμασα αμέσως μετά που κρύωσε. Επίσης, ήδη δοκίμασα αν ταιριάζει στον 'esmoke'. Το σημείο της μπαταρίας του 'evo' έχει την ίδια κατασκευή με το βίδωμα του ατμοποιητή του 'esmoke'. Δες, το έχω ξαναβάλει.

http://www.esmoke.gr/tsigaro/hlektroniko-tsigaro/instructions_DuraPack.htm

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καλώς σας βρίσκω με πολλές απορίες!
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 25, 2009, 20:40 »
Απο τη φωτο στο link που εγραψες , δεν κανει , το evo exei θηλυκό σπειρωμα ενω το esmoke αρσενικό
Απο esmoke μονο το "evolution II "  ειναι απολυτα συμβατό με το evo

EDIT
Τονίζομαι στο Α  Άμπετ  :angel:
απο GReek english dictionary...
abet = ενθαρύνω , παρακινώ, υποβοηθώ, υποκινώ   :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596690 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357374 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11297 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192751 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1119 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios