vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

192 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, camber, ZoeM, lounik, hellfire

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #600 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 18:09 »
Είδατε κανέναν να λέει τους νόμους σωστούς και λογικούς??

Άλλο διαφωνώ και προσπαθώ να τους αλλάξω, και άλλο διαλέγω ποιοι νόμοι μου αρέσουν και ποιοι όχι και ακολουθώ μόνο αυτούς που θέλω εγώ.

Πόσο μυαλό θέλει?
Είναι πραγματικά άλλο. Το οποίο όμως δεν μας δίνει και κάποια χρήσιμη πληροφορία στην κουβέντα.
Οποισδήποτε ζωντανός άνθρωπος αυτή τη στιγμή στη γη κάποια στιγμή έχει παραβεί κάποιον νόμο. Η νομική οπτική δεν έχει πλήρη εφαρμογή στην καθημερινή ζωή. Εφόσον μιλάμε για την καθημερινή ζωή μας, την πραγματική και όχι νομικίστικη εμπειρία του νόμου, το σχόλιό σου είναι θεωρητικό -και, αν το τραβήξουμε λίγο, ηθικολογεί και στέκεται στο δάχτυλο και όχι στο τι δείχνει.

Είναι λεπτό το σημείο στο τι παραδεχόμαστε δημόσια και τι όχι, (πολύ περισσότερο στο τι προτρέπουμε άλλους να κάνουν και τι όχι) αλλά είναι σαφές πως, κάποιες στιγμές, κάποιους νόμους τους γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια ΟΛΟΙ. Βρίσκω υποκριτικό το να γράφουμε εδώ σα να είμαστε παρθένες Μαγδαληνές.
Το dura lex sed lex δεν έχει βρει ποτέ καθολική εφαρμογή, είναι ένα ρητό που δεν περιγράφει την ανθρώπινη κατάσταση. Δεν θα μπω στην θεωρία του πράγματος αλλά ειλικρινά πιστεύω πως καλώς δεν έχει βρει καθολική εφαρμογή, και πως δεν θα ήταν εφικτό. Οι νόμοι υπάρχουν για να εξυπηρετούν τις κοινωνίες, όχι το αντίστροφο.

Δεν προτρέπω κανέναν σε παρανομία, αλλά αν είμαι απόλυτα ειλικρινής, ναι, ως άνθρωπος "ακολουθώ μόνο αυτούς που εγώ θέλω", είναι απολύτως αναμενόμενο βάσει της ανθρώπινης φύσης αυτό να κάνουν όλοι, και τελείως υποκειμενικά αποφασίζουμε πότε και γιατί. Γι αυτό και το συζητάμε, αλλιώς δεν θα υπήρχε θέμα συζήτησης. Κατά σύμπτωση, "θέλω" να είμαι όσο νομοταγής γίνεται αλλά στην πράξη έχει τα όριά του αυτό.
Οπότε... θα μιλάμε για πραγματικούς ανθρώπους σε πραγματικές καταστάσεις εδώ μέσα ή θα προσποιούμαστε πως ζούμε σε νομικό βιβλίο;
Νομίζω πως η κουβέντα εκτροχιάστηκε για λάθος λόγο, με λάθος αφορμή.


Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #601 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:02 »
Επειδη στην Ελλαδα ζουμε και οχι σε καποια αλλη χωρα, πιστευω οτι ολοι οι ατμιστες κρινομαστε ατομικα (και αρα μεσω υποσυνειδητης γενικευσης στο μυαλο του καθε εξωτερικου παρατηρητη και ομαδικα) κυριως απο το προσωπικο παραδειγμα που δινουμε καθημερινα στους γυρω μας και οχι τοσο απο το βαθμο υπακοης του καθενος μας στον εν λογω νομο.
Αν ατμιζω μονο σε εξωτερικους χωρους, αλλα με τετραπλες juggernaut διπλα σε οικογενειες με παιδια και βγαζω ποσοτητα ατμου σε καθε τζουρα που κοντραρει διυλιστηριο ειμαι νομιμος, ομως στη συνειδηση εκεινου που καθεται στο διπλανο τραπεζι ειμαι χειροτερος απο καθε καπνιστη. Οσες μελετες και να του φερω τυπωμενες οτι δεν υφισταται παθητικο ατμισμα. Ο,τι αξιακο συστημα και αν εχει. Εκεινος δεν χρειαζεται επιχειρηματα. Αρκει να με κοιταξει για να διαπιστωσει οτι τον εχω γραμμενο στα...φρυδια μου.
Οταν ερθει η ωρα λοιπον να επιχειρηματολογησουμε δημοσιως υπερ του δικαιωματος μας να ατμιζουμε βαση ερευνων, θα εχουμε μια κοινωνια εναντιον μας. Και ο νομοθετης λαμβανει πολλες φορες υπ'οψιν του και τη γνωμη της κοινωνιας.
Απο την αλλη κανεις και ποτε δεν μου αρνηθηκε να χρησιμοποιησω τη συσκευη μου οταν κινηθηκα με σεμνοτητα και σεβασμο προς τους συνανθρωπους μου. Ατμιστης η μη.
Ετσι κατ'εμε αλλαζουμε το κλιμα αρχικα (και το νομο αργοτερα, με τις οποιες συλλογικες μας κινησεις φυσικα,τις οποιες ειμαι πολυ "μικρος" να κρινω/υποδειξω, οταν το θεμα εχει ωριμασει): με το καθημερινο μας παραδειγμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #602 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:16 »
το εχω ξαναγραψει.....πριν λιγο καιρο ειμουνα σε μια ταβερνα που ατμιζαν και καπνιζαν ολοι ελευθερα,2 τραπεζια πιο μακρυα ηταν μια παρεα που ατμιζαν 2 ατομα,τα ντουμανια που εβγαζαν ηταν εκτος ελεγχου,με αποτελεσμα να τους ριχνουν κατι ματιες αστα να πανε απο το μισο μαγαζι!!!!αφου προσωπικα ντραπηκα να ατμισω,οκ τι να πεις σε αυτους τους καγκουρες τωρα;μιλαμε η κατασταση ηταν οπως αναβουν καπνογονα στα γηπεδα

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #603 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 19:23 »
το να παραβει καποιος καποιο νομο δεν ειναι δικαιωμα του.Αυτο λεμε.Προφανως ολοι παραβαινουμε καθημερινα καποιους νομους.Αυτο δε σημαινει πως μπορουμε να νοιωσουμε θιγμενοι αν μας την πεσουν.Ουτε ειναι ζητημα σταθμισης της επαπειλουμενης ποινης το αν θα τον εφαρμοσουμε η οχι.Απλα απαγορευεται.
Αν με εναν μαγικο τροπο η απονομη της οποιας δικαιοσυνης ηταν αμεση και χωρις κοστος, ολοι οι νομοι θα εφαρμοζονταν.
Μπορουμε να συζητησουμε ανετα για το ποσο π#@αριά ειναι ενας νομος.Αυτο δε σημαινει πως μπορουμε να προσποιηθουμε πως δεν υπαρχει.
Υπαρχουν τροποι για να αλλαξει ενας ηλιθιος νομος.τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα.
υγ.για να μην παρεξηγηθω την κοινωνικη ανυπακοη τη δεχομαι και σε πολλες περιπτωσεις τη γουσταρω.Τις δικαιολογιες δε γουσταρω και το αμοκ που μας πιανει μονο οταν θιγεται η τσεπη μας.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #604 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:37 »
το εχω ξαναγραψει.....πριν λιγο καιρο ειμουνα σε μια ταβερνα που ατμιζαν και καπνιζαν ολοι ελευθερα,2 τραπεζια πιο μακρυα ηταν μια παρεα που ατμιζαν 2 ατομα,τα ντουμανια που εβγαζαν ηταν εκτος ελεγχου,με αποτελεσμα να τους ριχνουν κατι ματιες αστα να πανε απο το μισο μαγαζι!!!!αφου προσωπικα ντραπηκα να ατμισω,οκ τι να πεις σε αυτους τους καγκουρες τωρα;μιλαμε η κατασταση ηταν οπως αναβουν καπνογονα στα γηπεδα
Meanwhile ο καπνός του τσιγάρου ακόμα και  δεύτερο χέρι είναι καρκινογόνος.

Αν επιτρέπει το μέρος ελεύθερα το κάπνισμα δεν υφίσταται λόγος παραπόνων για τα σύννεφα των ατμιστών.



Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #605 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:41 »
φυσικα...απλα ισως καποιους μπορει να τους ενοχλει την ωρα που τρωνε να μην μπορουν να δουνε τον απεναντι τους απο τα ντουμανια που τους χωνει στην μαπα ο διπλανος,υπαρχουν και κατι τετοιοι περιεργοι ανθρωποι

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #606 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:43 »
Γι'αυτό λοιπόν και δεν επιτρέπεται απο τον νόμο το κάπνισμα/ατμίσμα σε τέτοιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #607 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 20:47 »
στα χαρτια ναι

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #608 στις: Ιανουαρίου 28, 2018, 22:58 »
Γι'αυτό λοιπόν και δεν επιτρέπεται απο τον νόμο το κάπνισμα/ατμίσμα σε τέτοιους χώρους.
"Δυστυχώς" δεν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο απαγορεύεται.
Αν έχεις άντερα, πιάσε μια μπουκάλα από το αγαπημένο σου αλκοολούχο άνω του 37% ABV και ψάξε τα βίντεο από τις τρεις συνεδριάσεις της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής καθώς και της συνεδρίασης της "ολομέλειας", να δεις γιατί απαγορεύεται.
Disclaimer: Αν μετά από αυτή τη θέαση αποφασίσεις ότι το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι να ανέβεις σε ένα δέντρο και να κάνεις τον κούκο για καμιά βδομάδα, δεν φέρω την παραμικρή ευθύνη που σε προέτρεψα να δεις αυτά τα βίντεο...

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #609 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 01:04 »
παιζει κανα λινκ για εμένα που θέλω να το ζησω στα ακρα;  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #611 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 14:10 »
Τώρα με έφτιαξες.
Βάζω ακουστικά στην δουλειά να το ακούσω. Χαχαχαχα
Πάντως σε όλη την συζήτηση κι περισσότεροι λέτε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια.
Απλά και καθαρά.
Ο νόμος είναι ηλίθιος και είναι δικαίωμα τον πολιτών να προσπαθήσουν να τον αλλάξουν χωρίς να παρανομησουν όσο είναι σε ισχύ αλλιώς τότε (και σωστά) θα υποστουν τις συνέπειες αυτού.
Όσο και να αρέσουν σε μερικούς από εμάς τα ντουμανια καλό είναι σε έναν κλειστό χώρο με πολύ κόσμο να έχουμε και έναν ατμοποιητη που να μην δημιουργεί τεράστια σύννεφα ατμου. Αυτό έχει να κάνει με τους κανόνες καλής ευγένειας προς τον κόσμο γύρω μας και όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει κάτι σημαίνει για τον ίδιο.


Sent from my P9000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #612 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 14:16 »
Τώρα με έφτιαξες.
Βάζω ακουστικά στην δουλειά να το ακούσω. Χαχαχαχα...

Sent from my P9000 using Tapatalk
Γεμίσαμε ανώμαλους, ρε φίλε... Που πάει η κοινωνία μας;   >:(

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #613 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 14:27 »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #614 στις: Ιανουαρίου 29, 2018, 16:14 »
Σαν μέλος του φόρουμ αλλά και σαν μέλος της ΚΕΑ, έχω το δικαίωμα αλλά και τη υποχρέωση να πω τη θέση μου.
- Ολες οι σχετικοί με την TBD και το άτμισμα διατάξεις, συζητήθηκαν σε επιτροπές της Βουλής και στην ολομέλειά της και ψηφίστηκαν από τους βουλευτές μας και έτσι έγιναν Νόμοι του κράτους.                                                                                                   (στις συζητήσεις στις επιτροπές δεν εκπροσωπηθήκαμε λόγω του ότι δεν υπήρχε η ΚΕΑ τότε) 
- Υπάρχουν σε αυτούς (τους Νόμους) διατάξεις που σαφώς δυσκολεύουν εμάς τους ατμιστές.
- Επίσης σε όλα τα σχετικά θέματα του φόρουμ ( 6 είναι όπως Δασμοί και τελωνεία, Απαγορεύσεις ..... κλπ) έχουν αναλυθεί επαρκώς ΟΛΑ τα θέματα σχετικά με τους σχετικούς Νόμους και είμαστε ενημερωμένοι επαρκώς πλέον.

- ΠΡΟΤΕΙΝΩ να ανοιχτεί στο φόρουμ και να προκληθεί συζήτηση στην ΚΕΑ με θέμα στο οποίο ΟΛΟΙ που συμμετείχαμε στις σπουδαίες και χρήσιμες αναλύσεις περί του-των Νόμων, να καταθέσουμε την άποψή μας για το ΠΩΣ και τι πρέπει να κάνουμε ώστε να τροποποιήσουν ή ακόμη και να εξαλείψουν οι βουλευτές μας ή το ΣτΕ διατάξεις που δεν μας ικανοποιούν.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12130 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499675 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos