vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #135 στις: Μαρτίου 16, 2014, 11:39 »
Ηλια οτι και να αλλαξουμε απο την στιγμη που οτι γινεται..... γινεται για το ΗΤ δεν προκειται να μας σωσει.
Ηδη κυκλοφορω πλεον οπως εκανα παλια με ενα μπουκαλακι μηδενικης μαζι μου και ατμιζω οπου βρω.
Εαν μου ζητησουν ελεγχο κτλ παρε το μπουκαλακι κυριος και αντε τραβα στο χημειο και παρατα με ησυχο.

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #136 στις: Μαρτίου 16, 2014, 12:15 »
Ατμιζω 6 μηνες πλεον και ενα τρομερο κινητρο ηταν το οτι μπορω να το κανω παντου
Προβλημα δεν αντιμετωπισα πουθενα ουτε μου την ειπε καποιος, τελευταια μονο εχω περιεργα βλεματα με την αλλαγη απο ego σε vamo τα οποια ειναι μαλλον λογω περιεργιας για το μαρκουτσι. Αλλα και λιγη διακριτικοτητα απο μερια μας σε χωρους οπως σινεμα νοσοκομεια δεν βλαπτει. Κοινως keep vaping με το αντιστοιχο ντουμανι για καθε μερος

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #137 στις: Μαρτίου 16, 2014, 12:25 »
Δίκιο έχεις ΣΕΒ, αλλα κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει και η ορολογία- ονομασία πιστευώ....
κι όπως είπε κι ο johnper απο πάνω, προσοχή και στα ντουμάνια,
γιατί νομιζω το έχουμε παρακάνει... :tongue_smilie:   ..........και...μόνοι μας θα βγάλουμε τα μάτια μας!! :wall:

Αποσυνδεδεμένος nuclear

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #138 στις: Μαρτίου 16, 2014, 13:30 »
Αν και η προσωπική μου στάση είναι να ατμίζω σε δημόσιους χώρους χωρίς να προκαλώ (θα ατμίσω στην αποβάθρα του μετρό αλλά όχι εντός του συρμού ) μια που πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να είμαστε προκλητικοί, βλέπω οτι κινούμαστε σε μια λογική πως θα αντιμετωπίσει ο καθένας μόνος του την καταπάτηση των δικαιωμάτων του, καθώς θεωρούμε σχεδόν φυσικό να μας επιβάλει κάποιος ενα πρόστιμο επειδή η προσωπική του άποψη είναι οτι το ΗΤ είναι προιόν καπνού, αν ακόμα αυτό δεν έχει υιοθετηθεί απο την ελληνική νομοθεσία. Απο την άλλη αυτό εν όψη της πρόσφατης ευρωπαϊκής οδηγίας αυτό θα αλλάξει μέχρι το 2016 το αργότερο, και αν και έχουμε φτάσει τα 10.000 μέλη στο φόρουμ έχουμε μόνο 184 υπογραφές στο EFVI http://www.efvi.eu/ . Άν και εγώ προσωπικά σε περίπτωση που προσπαθήσει κάποιος να μου επιβάλει πρόστιμο ή να απαγορεύσει την χρήση της ηλεκτρικής συσκευής για την παραγωγή ατμού που διαθέτω δεν θα πειθαρχήσω ακόμη και αν αυτό σημαίνει μια δικαστική περιπέτεια, πιστεύω όμως οτι είτε εγώ είτε οποιοσδήποτε άλλος ακολουθήσει το δρόμο να διεκδικήσει το δικαίωμα του νομικά θα φτάσει στο σημείο να δικαιωθεί, αλλά (με τους χρόνους που κινείται η δικαιοσύνη στην Ελλάδα) ήδη θα έχει χάσει το δικαίωμα να ατμίζει ελεύθερα και επίσης θα έχει χάσει και το δικαίωμα να προμηθεύεται ελεύθερα την συσκευή που προτιμά και ίσως να  έχει χάσει και την δυνατότητα να προμηθεύεται νόμιμα το υγρό αναπλήρωσης που προτιμά. Άρα αν και πιστεύω οτι θα πρέπει να διεκδικούμε το δικαίωμα μας να ατμίζουμε ελεύθερα σε όλους τους χώρους ( εξαιρώντας τους χώρους που νομίζω κάθε νοήμον άνθρωπος καταλαβαίνει οτι είναι απρέπεια να ατμίζει πχ νοσοκομεία, σχολεία, χώρους θρησκευτικής λατρείας, χώρους που υπάρχει συνωστισμός  ) φοβάμαι οτι αυτό το δικαίωμα θα το χάσουμε πολύ σύντομα δυστυχώς και θα φταίμε εμείς γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #139 στις: Μαρτίου 16, 2014, 19:11 »
Καλησπέρα σας.....Θα ήθελα να καταθέσω σημερινή μου εμπειρία σε κατάστημα στο Ηράκλειο....Πέντε φίλοι πήγαμε για καφέ. Μοναδικός ατμιστής εγώ. Οι δύο καπνιστές και οι άλλοι δύο άκαπνοι τελείως.....Κρατούσα μαζί μου 2 ατμιστικές συσκευές (από την πρώτη στιγμή, πριν χρόνια, η λέξη ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν μου είχε 'κάτσει' καλά). Δίπλα μας ήταν μια παρέα ένας εκ των οποίων απλά γνωστός μου, αστυνομικός στο επάγγελμα. Δεν με είχε δει άλλη φορά να ατμίζω. Πιάσαμε λοιπόν την κουβέντα για το άτμισμα....Πριν την έναρξη της κουβέντας μας και όταν ήρθε ο σερβιτόρος για παραγγελία, τον ρώτησαν οι καπνιστές αν μπορούσαν να καπνίσουν και ίσως επειδή καθόμασταν έξω μας είπε οκ...Έχοντας αρχίσει να απολαμβάνουμε τον καφέ μας πιάνουμε λοιπόν την συζήτηση με τον Μανώλη... Μού ανέφερε ότι η οδηγία της Ε.Ε δεν αναφέρει τίποτα απολύτως για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μιλάει γενικα και αόριστα για προιόντα καπνού. Επειδή όμως ο καθένας ερμηνεύει διαφορετικά την εννοια αυτή αν πάρει εντολή ελέγχου για το κάπνισμα τότε είναι υποχρεωμένος να προβεί στα ραβασάκια. Προσπάθησα αρκετή ώρα να του δώσω να καταλάβει ότι αυτό που κάνω δεν είναι τσιγάρο και ούτε έχει καμμια σχέση με τσιγάρο αλλα με ατμοποίηση κάποιου υγρού και εισπνοή αυτού του ατμού....Ελπίζω να το κατάλαβε γιατί δεν ολοκληρώσαμε την κουβέντα μας γιατί φύγανε....


Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #140 στις: Μαρτίου 16, 2014, 19:18 »

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 11, 2014, 23:28 »
Ήρθε στη δουλειά το συνεργείο που κάνει τους ελέγχους για το τσιγάρο για συστάσεις.
Τους ρώτησα αν απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό και μου απάντησαν "ναι"
Όταν τους ρώτησα γιατί, η απάντησή τους ήταν:
"Γιατί δεν υπάρχει έγκριση από τον ΕΟΦ"

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 11, 2014, 23:51 »
Κι έτσι, απαγορεύεται και το κολατσιό, η αναπνοή, το τέντωμα για ξέπιασμα κλπ.
Αν ο Έλλην δεν δείξει ότι το κατέχει...

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #143 στις: Ιουλίου 29, 2014, 17:09 »
επιστροφή από Σίφνο σήμερα με speedrunner III, αρκετά γεμάτο (περίπου 70%) παίρνω το μαρκούτσι μου με eviva - microcoil (συναγωνιζόμουν το φουγάρο του πλοιου ένα πράγμα) και κατεβαίνω στην σκάλα που οδηγεί στο γκαράζ για να ατμίσω. Με πλησιάζει υπάλληλος του πλοίου με ύφος να μου κάνει παρατήρηση και εγώ ετοιμάζω τα επιχειρήματα περί ατμού, κ.λπ. Και αυτός μου λέει : ".....Κακώς στέκεστε εδώ, μπορείτε να ατμίσετε ελεύθερα στο σαλόνι αφού το ηλεκτρονικό επιτρέπεται παντού. Πηγαίνετε στην θέση σας και αν σας πει κάποιος κάτι πείτε του να έρθει σε εμένα......!!!!" Και με άφησε κάγκελο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #144 στις: Ιουλίου 29, 2014, 17:26 »
Ομοίως και εγώ, σε πλοίο της ΑΝΕΚ για Χανιά άτμιζα έξω και μου είπε ένα μέλος του πληρώματος οτι μπορώ κανονικά μέσα στο πλοίο. Τον ευχαρίστησα και του απάντησα οτι το γνωρίζω και απλά βγήκα για λίγο καθαρό βραδυνό αέρα πριν πάω για ύπνο.
Στην επιστροφή με ημερήσιο δρομολόγιο, σε ένα από τα σαλόνια που κάθισα, άτμιζα τον Leo dripper διαρκώς χωρίς κανένα πρόβλημα.
Γενικά όμως προσέχω να μη προκαλώ δημιουργώντας νέφος, ειδικά σε περιορισμένους χώρους ή χώρους με πολύ κόσμο.
Σε μέσα μαζικής μεταφοράς, το αποφεύγω να ατμίζω προς το παρόν.
Πληροφοριακά ατμίζω μηδενική νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #145 στις: Αυγούστου 09, 2014, 13:52 »
Παντου. Σε τραπεζες, εφοριες, ικα, τεβε, δημους (ειμαι εξωτερικος λογιστικου γραφειου).
Μονο στην επιθεωρηση εργασιας μου εκανε παρατηρηση η προϊσταμενη και της απαντησα, "ο νομος λεει για ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Οχι ατμισμα. Αν βρειτε που λεει για η/τ σταματαω τωρα".
Δεν ειπε τιποτα. Κατεβασε κεφαλι και εφυγε.

Στάλθηκε απο το Lg D320N


Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #146 στις: Αυγούστου 09, 2014, 14:01 »
Καλά της είπες

Vape Maniac


Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #147 στις: Αυγούστου 09, 2014, 14:02 »
Πάς γυρευόντας ( οργανισμός υγείας USA) να βγάλουν σχετική ανακοίνωση και εδώ :))

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #148 στις: Αυγούστου 09, 2014, 14:15 »
Χαχαχαχαχα.
Ευτυχως το υφος μου ηταν συγκαταβατικο. Ηταν και δυσκολη μερα... Πως κρατηθηκα δε ξερω.

Στάλθηκε απο το Lg D320N


Αποσυνδεδεμένος christoforos

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #149 στις: Αυγούστου 13, 2014, 22:57 »
ατμήζω παντου και στο αεροδρμομιο.. μου εκανε εντυποση ομος που τωρα στο αεροπλανο λενε το καπνισμα και η χριση ηλεκτρονικον τσιγαρον απαγορεβονται χαχα, φενεται οι ατμιστες εχουμε γηνει υπερβολικα πολοι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41370 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 249883 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:41
από ThioVag
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420782 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158562 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15852 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131390 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 214 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 241 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 355 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767872 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966