vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, Rom4nz0 Crim1nal3, webtool

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 09, 2014, 17:01 »
Παιδια για να ξέρετε:
Μην ρωτάτε! Δεν ξερουν την νομοθεσια! Εδω δεν την ξερουμε (η δεν την κατανοούμε πλήρως) εμεις οι ιδιοι που το εχουμε ψάξει!
Ο νομος λέει απαγορεύεται η χρηση προιοντων καπνου.
Εμενα πηγαν να μου την πουν δυο υπάλληλοι στο μπάρ του village cinemas και τους ειπα:"δεν γνωριζετε την νομοθεσια, απαγορευει προιοντα καπνου, το η.τ. μου δεν ειναι προιον καπνου αφου φουμάρω υγρό χωρίς νικοτίνη" Και μου απαντάει ο ένας "και πως το ξερουμε εμεις οτι δεν εχουν νικοτινη τα υγρα σου" και τους λεω:"φέρε ενα χημικο εργαστηριο να το αναλύσεις!  ;D  Για τις ασάφειες και τις παραλήψεις του νόμου τα παράπονά σας στον νομοθέτη!"
Συνεχισα να ατμιζω κανονικότατα. :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2014, 02:05 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 09, 2014, 17:17 »
Μια απο τα ίδια και εδώ στη Αγγλία παιδιά....μαγαζιά και pub λίγο πιο alternative δε μου λένε τίποτα...σε ένα που πήγα πρόσφατα μου είπαν ναι με την προϋπόθεση να μη κάνω καπνικό υγρό και ντουμανιάσει το σύμπαν..του είπα του μαγαζάτορα pina colada κάνω και μου είπε οκ. Σε αλυσίδες εστιατορίων και καφέ δε το επιτρέπουν. Μου έχει τύχει επίσης σε πιο κλασάτο μπαρ να έχω ρωτήσει και να μου πούνε οκ...σε 2 λεπτά ήρθε ο σεκιουριτάς να μου κάνει σκηνή αλλά αφου του εξήγησα μου είπε συγγνώμη και με άφησε να ατμίσω.
 
Η θετική κίνηση που κάναμε σαν ατμιστές εμείς εδώ στη κοινότητα μας είναι να δημιουργησουμε μια λίστα/χάρτη με τα μαγαζιά που επιτρέπουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο..οπότε να ξέρουμε πάνω κάτω που μπορούμε να ατμίζουμε ελεύθερα...διότι είμαστε και ευγενικοί και ρωτάμε το εκάστοτε μαγαζί εαν μπορούμε να ατμίσουμε!Εξάλλου χωρίς νομοθεσία κλπ είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε μαγαζιού αν το επιτρέπει 'η οχι. Σε κάθε περίπτωση το σέβομαι και το τηρώ.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 11, 2014, 00:55 »
Χθες βραδυ σε παιδοτοπο - οι καπνιστες σε ειδικο ξεχωριστο χωρο.......ειδα & 'γω αποτσιγαρα στον δισκο της σερβιτορας & δεν φανταστικα οτι ειναι εξορια οι καπνιστες (δεν ειχα δει την <<απομονωση>> !!!! ).
Μετα απο αυτο εβγαλα και 'γω την μοντα και ατμισα στο τραπεζακι - αν και αγχωθηκα μηπως καποιος ενοχληθει δεν μου ειπε κανεις τιποτα !!!!

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 11, 2014, 11:17 »
Σε τετοιου ειδους χωρους (παιδοτοπους, νοσοκομεια, παιδικους σταθμους κλπ), πρεπει κατα την γνωμη μου να απαγορευεται και το ατμισμα. :)   

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 11, 2014, 13:07 »
Η άποψή μου είναι:

Δεν ατμίζω ούτε εκεί που δεν κάπνιζα. Έτσι απλά. :)
Είμαι πχ από αυτούς που όταν 2-3 της παρέας βγαίνουν έξω από την ταβέρνα να καπνίσουν, βγαίνω και εγώ για να ατμίσω.

Πλέον δεν κάνω προσπάθειες να πείσω κανέναν σχετικά με το ηλεκτρονικό άτμισμα, παρά μόνο να εξηγώ ξανά και ξανά το λάθος του όρου "ηλεκτρονικό κάπνισμα".

Εκεί είναι που θα πρέπει να ρίξουμε και το βάρος των λόγων μας.
Μας έχουν πει ελέφαντες (καπνιστές δηλαδή) και εμείς τώρα θα πρέπει να αποδείξουμε το αντίθετο.  :'(

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 11, 2014, 16:40 »
Σημερα σε νοσοκομειο της πολης που βρισκομουνα απο το πρωι ειδα αρκετους να ατμιζουν μεσα σε διαφορα μερη του.
Πιο πολυ με τραβηξε την προσοχη μια κυρια μεγαλη σε ηλικια που ατμιζε στην αναμονη ασθενων και μπροστα στην γραμματεία και κανενας μα κανενας δεν την ειπε τπτ.
Απο ασθενεις μεχρι γιατρους και σεκιουριταδες 
Και για να προλαβω καποιους δεν το αναφερω σαν παραδειγμα προς μίμηση αλλα πιο πολυ για συγκριση καταστασεων απο πολη σε πολη 

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 11, 2014, 17:16 »
Σε χθεσινη συζητηση σε μπαρ, με διπλανο (απο αυτους που "ξερουν τα παντα"), εκανε τεραστιες προσπαθειες να με πεισει, οτι ο νεος νομος (?) περιλαμβανει ρητα και το η.τ.
Οποτε ερχομαι να ρωτησω εγω, εχει βγει καποιος νεος νομος ή οχι;
Βαση ποιου νομου ακριβως γινεται η ολη διαδικασια;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 11, 2014, 17:45 »
Δεν είναι νόμος...

Είναι η νέα κοινοτική οδηγία η οποία ψηφίστηκε 26/2/2014 και πράγματι πλέον οι Ηλεκτρονικοί Ατμοποιητές και τα υγρά θεωρούνται καπνικά προϊόντα.
Θα πρέπει τα κράτη μέλη να εναρμονίσουν την νομοθεσία τους με την νέα κοινοτική οδηγία εώς το 2016.

Για την ώρα, οτι ύσχιε αυτό υσχίει.

Δες και εδώ...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20697.msg717627.html#msg717627

Το κυριότερο επίτευγμα αυτής της οδηγίας εκτός άλλων είναι να χαρακτηριστούν οι ατμιστές καπνιστές. Αλλά και η διαδικασία της ατμοποίησης από ηλεκτρονική συσκευή άτμισης ως κάπνισμα.
Με την ίδια λογική βέβαια και ένας βραστήρας είναι καπνικό προϊόν!!!! :laugh1: :idiot1: (αν ρίξεις μέσα του μια σταγόνα νοκοτινούχου υγρού).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2014, 17:53 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 11, 2014, 20:45 »
Πάντως η νέα Κοινοτική Οδηγία δεν νομοθετεί και δεν ορίζει την χρήση του ΗΤ σε δημόσιους χώρους.
Αυτό είναι θέμα που θα αντιμετωπιστεί ανά χώρα και για την Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι σαφές.
Όποιος επικαλείται νόμο απαγόρευσης του ΗΤ αυτοσχεδιάζει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 11, 2014, 20:52 »
Μόνη της η κοινοτική οδηγία όντως, δεν οριοθετεί τίποτα. Αν όμως ενσωματωθεί, τότε σε συνδυασμό με τον νόμο περί καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους, δυστυχώς έχει νομικό έρεισμα...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 11, 2014, 21:15 »
Ναι, δεν έχω πολλές ελπίδες με τους Έλληνες Υπουργούς!
Εδώ "μελετάγανε" 30 χρόνια αν τα ντηζελοκίνητα πρέπει να μπαίνουν σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη, στο ΗΤ θα λογικευτούν;
Προς το παρόν όμως δεν υπάρχει νόμος.

Αποσυνδεδεμένος giorgos81

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 13, 2014, 12:56 »
εχθές άτμισα στην αίθουσα του σινεμά,στο διάλειμμα βέβαια .μια χαρά , δεν μου είπε κανείς τίποτα

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 13, 2014, 19:10 »
καλησπερα επειδη στριμωξανε τα πραγματα ε τον αντικαπνιστικο νομο τελικα επιτρεπεται το ηλεκτρονικο τσιγαρο μεσα στις καφετεριες η οχι?

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 13, 2014, 19:16 »
Ρίξε μια ματιά εδώ. ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 13, 2014, 19:17 »
αν καποιος εχει μελετησει ενα ναι η ενα οχι δεν υπαρχει σ αυτην την ερωτηση??μεσα σε κλειστη καφετερια επιτρεπεται??χωρις νικοτινη ας πουμε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 218278 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 08, 2024, 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421619 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41797 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250450 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 159067 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16134 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131641 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 346 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 511 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 315 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos