vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
lemon78, gstamatos, manoslykos, I.P, Mimhsdr

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #270 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:40 »
Πες τα παππού, αν κάτσω και υπολογίσω 30 χρόνια κάπνισμα, θα ζαλιστώ. Σπίτι θα έπαιρνα.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #271 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:47 »
45 χρονια χ 365 μερες χ 5ευρω = 82.125 ευρω
Και μην προλαβει να πει οτι κσνεις οτι ηταν φθηνοτερα γιατι ηταν φθηνοτερη και η ζωη
και η αξια του χρηματος μεγαλυτερη.
Δεν υπολογιζουμε τους τραπεζικους τοκους.

 :yes: :yes: :yes:



Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #272 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 11:22 »
Άμα είσαι γεροτσιφούτης μετράς και τα λεπτά. :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #273 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 11:37 »
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι,
ωστε να μην ξανακαπνισουν, για εναν ακομη λογο.

 :yes: :yes: :yes:


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #274 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 11:57 »
Στις 12/01/2013, που θα έχω κλείσει έτος στον ατμό, θα επισυνάψω το εξελάκι μου που παρακολουθεί την οικονομική κίνηση ητ για διάρκεια ενός έτους. Ως αυτός που το βλέπει κάθε μέρα, σας λέω από τώρα ότι ΔΕΝ είναι καθόλου ακριβό, και μιλάω για το ψυχρό ευρώ και όχι για το κέρδος της υγείας!


Αποσυνδεδεμένος Κρόνιος

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #275 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 21:49 »
δεν είναι επισκευάσιμοι αλλά ημιεπισκευάσιμοι

εδώ στον έπιασαν με 33 Ευρώ παίρνεις τουλαχιστον 6 λιτρα PG + VG


Αυτό καλά θα ήταν να το είχες αποφύγει !!!!
1) Έμαθα τα Ελληνικά πριν 35 περίπου χρόνια, και τώρα μάλλον έχουν αλλάξει... Σύμφωνα με αυτά που είχα μάθει, τα επίθετα εις -ιμος δηλώνουν δυνατότητα ή αναγκαιότητα ή καταλληλότητα. Στην περίπτωσή μας σημαίνει δυνατότητα, άρα επισκευάσιμος σημαίνει αυτός που μπορεί να επισκευαστεί. Ημιεπισκευάσιμος σημαίνει ότι μπορεί να επισκευαστεί κατά το ήμισυ, ή κατά ένα μέρος τέλος πάντων... Για εξήγησέ μου φίλε μου, με δικά σου λόγια, με τά νέα τα Ελληνικά, ποιο είναι το μέρος του ατμοποιητή που μπορεί να επισκευαστεί, και ποιο είναι το μη επισκευάσιμο μέρος του; (Μιλάμε για CE5 και ViVi Nova)
2) Το ότι μου τον έπιασαν, δεν αναιρεί τα λόγια μου, αλλά μάλλον τα επαυξάνει: Το ΗΤ είναι πιο φτηνό απ' όσο νομίζουν μερικοί...
3) Επειδή δεν σε σακουλεύομαι ρε παληκάρι, σπάσε και ξαναρίχτα μπας και σε πιάσω... Μέχρι το 97, στην Κοκκινιά που έμενα και στο Πασαλιμάνι που γεννήθηκα, μπορεί να μίλαγαν μάγκικα, αλλά ήταν Ελληνικά. Το τρολάρισμα δεν είναι Πειραιώτικο, γι αυτό και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω...

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #276 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 22:22 »
1 χρόνο κι 1 μήνα μετά η δαπάνη άτμισμα προς κάπνισμα είναι 2/3.
Θα μπορούσε να είναι λιγότερο; Θα μπορούσε αλλά ήθελα και provari... όπως ήθελα να δοκιμάσω και όλα τα CEx και λίγο από dripping.
Θα είναι λιγότερο στο μέλλον; Θα είναι αφού όλοι μαζεύουμε υγρά, μπαταρίες, ατμοποιητές κλπ λες και θα κλείσουν τα σύνορα αύριο.


Και το αγαπημένο μου νούμερο: 11.006 cigarettes avoided! 


Αποσυνδεδεμένος crooger

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως τριβή, χάνεις την εξέλιξη και την εμπειρία.
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #277 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 06:34 »
 Χρόνια Πολλά, καλή Χρονιά σε όλους. :)

Tο ερώτημα για το αν Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο, συνήθως είναι και το πρώτο που κάνουν οι περισσότεροι που με βλέπουν για πρώτη φορά να το ατμίζω. Το δεύτερο (αν και ανήκει σε άλλο κεφάλαιο) είναι: «αυτό δεν επηρεάζει την υγεία;» …

Η απάντηση βρίσκετε πίσω από τη σύγκριση του Ηλεκτρονικού τσιγάρου με το κανονικό, καθώς απευθύνετε σε καπνιστές που ψάχνουν υποκατάστατο του κανονικού τσιγάρου.

Ας δούμε τη σύγκριση στην προσωπική μου ζωή.... :hmmm:



Ανάλυση εξόδων μετά από 15 μήνες ατμίσματος Η.Τ. μαζί με την γυναίκα μου:

 Συσκευές και ανταλλακτικά:
 
  1 πλήρες σετ Ovale EGO T = 100€
  1 πλήρες σετ OVALE 510 T=85€

2ο μήνα: 5 φίλτρα  EGO T = 5€
  5 φίλτρα 510=5€

3ο Μήνα: 2 μπαταρίες EGO 900mah = 18€
  Εξέλιξη του του Ego T σε EGO c=15€

6ο μήνα: μεταπήδηση από 510 σε EGO C=15€
  2 μπαταρίες EGO 900mah = 18€

7ο μήνα:
  2 ατμοποιητές T2 = 16€
  10 κεφαλές Τ2=24€

8ο & 9ο μήνα:
2 ατμοποιητής CE4++ =10€
  1 ατμοποιητή CE4  =4€
  10 κεφαλές CE4=15€
  1 φορτιστή EGO usb = 7€

11ο μήνα:
ατμοποιητής mini vivi nova σετ = 15€
  5 κεφαλές CE4=7,5€
  2 κεφαλές mini vivi nova = 5€

12ο μήνα:
1 ματαρία super Ego VV =30€
  +3 μπαταρίες 14500 =20€
  +φορτιστής xtar =11€
  + μεταφορικά =5€

13ο μήνα:
ατμοποιητής CE4 ++   =5€
  5 κεφαλές CE4=7,5€

14ο μήνα:
1 επισκευάσιμος ατμοποιητής LS-E με παρελκόμενα =20€

Συνολικό κόστος συσκευών =463€ 

Υγρά αναπλήρωσης:

1ο 6μηνο: 10 φιαλίδια natura 10ml x 4€ = 40€
  8  φιαλίδια Natura 30ml x12€/τεμ = 96€
  3 φιαλίδια OVALE 20ml x 9€ = 27€

2ο 6μηνο:
 
  12 φιαλίδια Natura 30ml x9€/τεμ  = 108€
  3 φιαλίδια flavour art 10ml x 6€/τεμ=18€
  1 φιαλίδιο OVALE 20ml = 9€

3ο  6μηνο
εως τώρα: 3 φιαλίδια Natura 30ml x9€/τεμ  = 27€
  1 φιαλίδιο OVALE 20ml = 9€
  3 φιαλίδια next on 10ml x 5€/τεμ=15€
  9  φιαλίδια next on 10ml x 4,6€/τεμ=41,4€
  1 ατμιστική βάση 11 pure 30ml = 4€
  2 αρώματα συμπυκνωμένα 5ml x3,7€/τεμ = 7,4€
  1 ατμιστική βάση natura 30ml = 6€

Συνολικό κόστος υγρών αναπλήρωσης =
407€



Μέχρι τον Σεπτέμβριο 2011 κάπνιζα μαζί με την γυναίκα μου 3 πακέτα GR light 25αρια/ ημέρα.


Ανάλυση εξόδων Κ.Τ (Κανονικού τσιγάρου):

3 πακέτα Gr light 25άρι x 3.5€/πακέτο = 10,5€/ημέρα.

10,5€ x 30 - 31 ημέρες= 315€ - 325,5/μήνα

10.5€ x 365ημέρες = 3832,5€ / έτος


Τελικό Αποτέλεσμα:

Συνολικά Έξοδα 15μηνου Η.Τ .(Ηλεκτρονικού Τσιγάρου) = 870€


Συνολικά ετήσια Έξοδα Η.Τ .(Ηλεκτρονικού Τσιγάρου)  =
682,5€ 8)

Συνολικά ετήσια Έξοδα Κ.Τ. (Κανονικού Τσιγάρου)      =
3832,5€ :wall:



Υ.Γ. Το κόστος της υγείας ανήκει σε άλλο κεφάλαιο.
Υ.Γ.2. Στα έξοδα του κανονικού τσιγάρου δεν υπολόγισα τα έξοδα σε αρωματικά χώρου, αναπτήρες, χρώματα για τους τοίχους, απώλειες θέρμανσης λόγω εξαερισμού του σπιτιού, καμένα έπιπλα, σεντόνια, χαλιά, καλύμματα αυτοκινήτου… κτλ. κτλ. κτλ.


Τα συμπεράσματα δικά σας.!!! :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2013, 06:48 από crooger »

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #278 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 06:51 »
εννοείτε ότι το ητ είναι πιο οικονομικό από το κτ.

ωραία ανάλυση έκανες κ συμφωνώ με τα νούμερα αλλά βαλε στην εξίσωση κ κανένα μοντ...καμία απώλεια ητ...βαλε κ μερικεσ παρορμητικεσ αγορές που είδαμε κάτι εδώ μέσα κ το πήραμε χωρισ να σκεφτούμε κ σύγκρινε τα με το στριφτο τσιγάρο.

η διαφορά στα νούμερα θα μειωθεί αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #279 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 06:56 »
Αλλά θα συνεχίσει να είναι χαμηλώτερο το κόστος του ΗΤ σε σχέση με το ΚΤ!!!
Για βάλε κι εμένα που ήθελα 2-3 πακέτα Marlboro  και 1- 1,5 πακέτο Phillip Morris 25αρι η σύζυγος την ημέρα? Περίπου 11 - 14 Ευρώ την ημέρα? (Επί 29 χρόνια? ???:wall: :wall: :wall:
Ένα προβάρι κάθε μήνα μπορώ να αγοράζω, και πάλι φτηνότερο θα μου έρχεται το ΗΤ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #280 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 07:02 »
έχουμε δώσει πολύ εύρο σε αυτα τα άτιμα τλ τσιγάρα.

εγώ ΕΥΤΥΧΏΣ είμαι νεοσ κ δεν κάπνιζα πολλά χρόνια.γύρο στα 8-9 κ τα περισσότερα ήταν με στριφτο..πιο πάνω βλέπω κάτι τρέλα νούμερα.

καλά ειδικά τώρα που με 20 κ 30 εύρο παίρνουμε καλά ητ κ με κόστος 1εύρο περίπου στα 10 ml υγρό δεν το συζητώ ότι είναι πιο φτηνό το ητ... ασε που ακρίβυναν πάλι τα τσιγάρα..5 εύρο πήγε ο 25αρησ καπνοσ.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #281 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 09:21 »
ακομα και ενα προβατακι το μηνα να αγοραζεις παλι φτηνοτερο ειναι το ΗΤ  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος crooger

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως τριβή, χάνεις την εξέλιξη και την εμπειρία.
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #282 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 14:31 »
εννοείτε ότι το ητ είναι πιο οικονομικό από το κτ.

ωραία ανάλυση έκανες κ συμφωνώ με τα νούμερα αλλά βαλε στην εξίσωση κ κανένα μοντ...καμία απώλεια ητ...βαλε κ μερικεσ παρορμητικεσ αγορές που είδαμε κάτι εδώ μέσα κ το πήραμε χωρισ να σκεφτούμε κ σύγκρινε τα με το στριφτο τσιγάρο.

η διαφορά στα νούμερα θα μειωθεί αρκετά.

 :yes: Συμφωνώ μαζί σου, τα νούμερα είναι και λίγο σχετικά, ανάλογα με τις καταναλωτικές συνήθειες του καθενός, τα έξοδα θα μπορούσε να είναι περισσότερα… αλλά και λιγότερα.
Ως εκ τούτου, αν σας παράθετα και τα προσωπικά μου έξοδα, σε άλλες συνήθειες που αφορούν το Κ.Τ.( κανονικό τσιγάρο), όπως αναφέρω στο Υ.Γ.2….η διαφορά θα ανέβαινε κατακόρυφα…. :wall:

Ωστόσο η οικονομική ανάλυση που παρέθεσα  αφορά την δική μου περίπτωση, σε οικογενειακό επίπεδο, κατ’ αυτό τον τρόπο αν παραθέσουμε όλοι από μια οικονομική ανάλυση (είτε προσωπική, είτε οικογενειακή) πιστεύω ότι η διαφορά θα κυμαίνετε αναλογικά μεταξύ… 3 προς 1 και….. 5 προς 1.  :)

 

Υ.Γ. το ερώτημα για το αν είναι ακριβό το Η.Τ. θα μπορούσε να καλυφθεί μόνο από την οικονομική σύγκριση Η.Τ. – Κ.Τ. καθώς αφορά μόνο καπνιστές…
 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #283 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 14:41 »
Στην περίπτωσή μας σημαίνει δυνατότητα, άρα επισκευάσιμος σημαίνει αυτός που μπορεί να επισκευαστεί. Ημιεπισκευάσιμος σημαίνει ότι μπορεί να επισκευαστεί κατά το ήμισυ, ή κατά ένα μέρος τέλος πάντων... Για εξήγησέ μου φίλε μου, με δικά σου λόγια, με τά νέα τα Ελληνικά, ποιο είναι το μέρος του ατμοποιητή που μπορεί να επισκευαστεί, και ποιο είναι το μη επισκευάσιμο μέρος του; (Μιλάμε για CE5 και ViVi Nova)
Στην περίπτωσή μας μιλάμε για το ΗΤ, που δεν υπήρχε πριν 35 χρόνια, και έχει αποκτήσει τους δικούς του όρους.
Εδώ θα ενημερωθείς για το ποιοί λέγονται "επισκευάσιμοι" από την κοινότητα των ατμιστών:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,72.0.html

Ως "ημιεπισκευάσιμοι" αναφέρονται αυτοί που δεν κατασκευάστηκαν για να αλλάζει κανείς χειροποίητες φυτιλοαντιστάσεις, κεραμικά, mesh, φίλτρα ή άλλες παραμέτρους πέρα από αυτές που καθορίζει η εταιρία με τα ανταλλακτικά της. Όμως κάποιοι επίμονοι και ικανοί έχουν βρει τρόπους να τους παραμετροποιούν και να τους μετατρέπουν σε "κάτι σαν επισκευάσιμους".

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #284 στις: Ιανουαρίου 06, 2013, 14:45 »
Εγω με εναν 25γρ καπνο περναω δυο μερες, καπνιστεις 24 χρονια, απο αυτα τα 20 τελευταία χρονια κάπνιζα drum, καπνο, αν συνεχιζα σε αυτον τον ρυθμο, θα ηθελα γυρο στα 80 ευρω το μηνα, μαζι με χαρτακια κ φιλτρακια, περιπου, για ητ, εχοντας τις μπαταριες κ τους ατμοποιητες, για υγρα κ ανταλακτικα, θελω, 40 περιπου για υγρα κ 10 πες ανταλακτικα, γυρο στα 50 ευρω, (ποτε δεν μενω βεβαια εκει γιατι ακομα δοκιμάζω κ πανε πολλα στον κουβα κ ατμο.... κ υγρα)!!!! Οικονομικα απλα δεν υπερβαίνω  τα εξοδα που χα με το κανονικο τσιγαρο, ο λογος που άρχισα το ητ, ειναι η υγεια, κ τωρα, μου αρεσει κιολας, κ σαν απολαυση αλλα εχεις κ ασχολησε με κατι!!!!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2911 420269 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:04
από anetost
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15680 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131201 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 142 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 161 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 162 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 244 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 150 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249500 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767591 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 243 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181749 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976