vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, tsiv, gfilip, ThioVag, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος Κρόνιος

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #255 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:35 »
συγνώμη, αλλα με 200 ευρώ πως έχεις 4 επισκευάσιμους και όλα τα υπόλοιπα ;


 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
2 ce5 κάνουν 10 ευρώ και 2 ViVi Nova 18 ευρώ, σύνολο 28 ευρώ.
300ml 36άρα Βάση κάνουν 36 ευρώ. 1,5 λίτρο μηδενική βάση κάνει 33 ευρώ.
Είχα αγοράσει ακόμα και 6 ce4 μη επισκευάσιμους, άλλα 30 ευρώ.
Το αρχικό σετ έκανε 40 ευρώ.
Μία έξτρα μπαταρία 18 ευρώ.
15 συμπυκνωμένα αρώματα vapenova 25 ευρώ.
Στην αρχή που δεν ήξερα, είχα δώσει και 30 ευρώ για έτοιμα υγρά...

Έχεις δίκιο. Δεν είναι 200 τα ευρώ, είναι 204 τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Stellitsa

  • *
  • 52
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #256 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:43 »
απλά εγώ όταν έλεγες επισκευάσιμους είχα αλλους στο μυαλό μου που κανουν πανω απο 60 ευρώ εκαστος.

ενα μονο δεν μου κάθετε "1,5 λίτρο μηδενική βάση κάνει 33 ευρώ" μπας και κάνεις καποιο λάθος

Αποσυνδεδεμένος Κρόνιος

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #257 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:45 »
Πωλείται σε μπουκαλάκια των 100 ml. 2,2 ευρώ έκαστο...

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #258 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 23:50 »
2 ce5 κάνουν 10 ευρώ και 2 ViVi Nova 18 ευρώ, σύνολο 28 ευρώ.

δεν είναι επισκευάσιμοι αλλά ημιεπισκευάσιμοι

1,5 λίτρο μηδενική βάση κάνει 33 ευρώ.

εδώ στον έπιασαν με 33 Ευρώ παίρνεις τουλαχιστον 6 λιτρα PG + VG


Έχεις δίκιο. Δεν είναι 200 τα ευρώ, είναι 204 τελικά...

Αυτό καλά θα ήταν να το είχες αποφύγει !!!!

Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #259 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 00:16 »
Ήρθε κι η σειρά μου να γράψω την εμπειρία μου όσον αφορά το κόστος του Η.Τ.
Αφορμή μία τυχαία συζήτηση σε ένα βενζηνάδικο. Βλέποντας το Η.Τ. ο υπάλληλος την ώρα που έβαζα βενζήνη άρχησε τις γνωστές ερωτήσεις...
Πάνω στην κουβέντα με ρώτησε γιατί το κράτησα τόσον καιρό(1+ χρονο), γιατί πολλοί που ήξερε να κανουν Η.Τ. το παράτησαν σύντομα. Όταν του απάντησα οτι ο λογος που το κράτησα ήταν, 1ον η βοηθεια των συνατμιστών μέσω του φόρουμ :respect: και 2ον οτι είναι οικονομικό, με κοιταξε σαν να έβλεπε εξωγήινο.
Γι΄αυτό κάθησα και έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό:

Συσκευές:
  • 1 Set Nobacco Giant                                                                                                                 80,00€
  • 1 Set 510-T (Δεν κράτησε ούτε 2 μήνες πικρή εμπειρία απο AUTO μπαταρίες)                          45,00€
  • 1 SD Keyring                                                                                                                            15,00€
  • 1 Set mini Lavatube                                                                                                                 50,00€
Ατμοποιητές:
  • 5 Giant                                                                                                                     5*5,00€= 25,00€               
  • 1 Ego-T                                                                                                                                    10,00€
  • 15 CE4+                                                                                                                 15*5.00€= 60,00€
  • 2 Tank-Carto                                                                                                            2*7,00€= 14,00€
E-Liquid:
  • 10 Nobacco Διαφορες γεύσεις (Μάλον 15ml δεν θυμάμαι)                                     10*10,00€=100,00€
  • 15 Flavour Art 10ml                                                                                                 15*5,50€= 82,50€
  • 1 ατμιστική Βάση BALANCED 100ml 20mg                                                                                   9,50€
  • 1 ατμιστική Βάση BALANCED 100ml 0mg                                                                                     2,00€
  • 10 ατμιστικές Βάσεις MIST 100ml 20mg                                                                   10*9.50€= 95,00€
Extra
  • 1Μπαταρια Ego 900mAh                                                                                                             12,00€
ΣΥΝΟΛΟ 600,00€

Κάτι κέρδισα, και απο οικονομικής πλευράς, δε νομίζετε;

Υ.Γ.1: Οι τιμές είναι προς τα επάνω στρογγυλοποιημένες και όσοι παρατηρίσουν κάποια ακριβότερα απο ότι είναι τώρα να έχουν υπ όψην ότι πρίν ένα χρόνο οι τιμές ήταν πολύ διαφορετικές ;)

Υ.Γ.2: Συγνώμη για το μεγάλο post :-[

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #260 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 00:26 »
απο τοτε που χρησιμοποιω diy υγρα εχω ριξει το κοστος ομως με τα mod φευγουν χρηματα γιατι ειναι σαν gadget.παντα κατι θα βγαινει και θα τα ακουμπαμε.παντως απο υγεια δεν χωραει συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #261 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 00:57 »
Το ΗΤ...

Σε σχέση με το ΚΤ
είναι ακριβό, αν το πάρεις για χαβαλέ και το παρατήσεις σε λίγες μέρες
είναι πολύ φθηνό, μακροπρόθεσμα

Σε σχέση με την καθημερινότητα
όλα ακριβά είναι  >:(

Γενικά
αν δεν βρεθούν οι απόλυτοι επισκευάσιμοι και οι απόλυτες μόντες, θα είναι ανάλογα με τις αγορές του καθένα...
αν βρεθούν όμως...

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #262 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 01:00 »
όχι βέβαια

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #263 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 01:09 »
Να ξέρετε πως υπάρχει πλαφόν κατώτερου κόστους, κατά πάνω δεν υπάρχει !!
Κάπως έτσι είναι όμως και στα κ.τ. άλλοι με ... στριφτό και άλλοι με πούρα Cohibas.

Το υπολογίσιμο οικονομικό ωφέλιμο ποτέ δεν θα είναι ίδιο του ενός με του άλλου.

Όμως το κόστος χρήσης και όχι απόκτησης δεν έχει τεράστιες διαφορές από χρήστη σε χρήστη
ειδικά μάλιστα αν το συγκρίνουμε με κάποια στάνταρς όπως DIY υγρά και κατανάλωση από 3-10
ml / μέρα οι διαφορές θα είναι μικρές από το μικρότερο στο μεγαλύτερο και δεν θα ξεπερνούν τα
40-50 € / μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #264 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 01:33 »
Το θεμα ειναι αν το η.τ. ως αντικαταστατης του κ.τ. ειναι ακριβοτερο. Σαφως οχι. Ακομα και να υπολογισουμε μια περιοδο ψαξιματος, και να δεχτουμε αυτους που λενε οτι η καλυτερη αντικατασταση γινεται με ενα προβαρι και εναν επισκευασιμο των 150-200 ευρω. Αυτα ειναι, και σε λιγοτερο απο χρονο εχουμε αποσβεσει και πλεον μετραει αναποδα στο τι γλυτωνεις απο το αν καπνιζες κ.τ. Γιατι ειναι η (εστω και ακριβοτερη στην περιπτωση προβαρι και ατμοποιητη ανω των 150) αντικατασταση, μια τον αριθμο.

Το αν γινεται αγαπημενη ασχολια, οποτε παιζουν αγορες συνεχεις, συλλογες και αλλαγες κλπ, ειναι ενα άλλο θεμα που λεγεται ...χομπυ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #266 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 09:32 »
Το θεμα ειναι αν το η.τ. ως αντικαταστατης του κ.τ. ειναι ακριβοτερο. Σαφως οχι.

Η καλυτερη απαντηση που ειδα στο νημα  :thumpup: Με μια απλη η φραση
Μην ξεχναμε οτι το η.τ. ηρθε ως αντικαταστατης του κ.τ.
για να απαντησεις σε ενα ερωτημα (αν ειναι κριβο/φθηνο κλπ) πρεπει να το θεσεις σε μια βαση..να εχεις ενα σημειο αναφορας. Αυτη η βαση δεν μπορει να ειναι αλλη απο το κ.τ.

Σαφως ΟΧΙ, δεν ειναι πιο ακριβο απο το κανονικο τσιγαρο..

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #267 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:29 »
Πριν από ένα μήνα περίπου, αγόρασα: DID, IATTY, Mini Provari σύνολο περίπου 500 ευρώ, συνυπολογίζονται οι μπαταρίες και ο φορτιστής. Αν σε αυτά προσθέσω και περίπου 100 ευρώ που έδωσα σε υγρά DIY, με σύνολο 600 ευρώ (αν τα αγόραζα από την αρχή :wall: ) θα άτμιζα για περισσότερο από 12 μήνες, μιας και ακόμη έχω περρίσια υγρά. Δηλαδή με 50 ευρώ το μήνα θα είχα κάνει και τις αποσβέσεις μου με ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ατμιστικά εργαλεία. :yes:


Το ακριβό δηλαδή, θα μου έβγαινε φθηνό. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν φθηνό για εμένα το ΗΤ.


Ομως λόγω του ότι ξεκίνησα με φθηνά εργαλεία, το έκανα και χόμπι, εχω δώσει τα διπλάσια, οπότε υσχίει. Το φθηνό μου βγήκε ακριβό. :wall:


Για τέλος, μια άλλη διάσταση του θέματος.
Τί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρησιμοποίησα (ή θα μορούσα να χρησιμοποιήσω ΜΟΝΟ) για ένα χρόνο, και τα κατάφερα με ΑΥΤΑ να τελειώσω με το ΚΤ:
2 iMist 32 € (τότε ήταν από τους καλύτερους), 2 ego 900mA μπαταρίες 32 €, φορτιστής 12€, Α2-Τ με ανταλλακτικά 90€ (αυτή ήταν πράγματι καλή αγορά, πριν από 9 μήνες), διάφορα υλικά (μπουκαλάκια, σύριγγες, κ α) 15€, τα υγρά DIY που προανέφερα 100 €, σύνολο : 280€  8)
Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν ΠΑΜΦΘΗΝΟ!!!!!! Αλλά :wall: :wall: ... Το χόμπι μου μέσα!!! :laugh1: :laugh1: :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:35 από demkoni »

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #268 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:34 »
Αν κάπνιζες όμως 2 πακέτα τη μέρα σε δυο μήνες τα ίδια θα είχες χαλάσει και δεν θα είχες
και κάτι που σου μένει που αν τα πουλήσεις τα 2/3 θα τα πάρεις πίσω  ;)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #269 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 10:38 »
Τάπα πριν στο άλλο νήμα να μην τα ξαναλέω και επαναλαμβάνομε.

Μην σκάτε αν ξοδέψατε και κάτι παραπάνω και κάνατε και το χόμπι σας. :yes: :yes:

Από τη στιγμή που καταφέρατε να μείνετε μακρυά από το τσιγάρο το κέρδος είναι μεγαλίτερο. :yes: :yes:

Πάντως όσα και αν ξοδέψει κάποιος ατμιστής τα λεφτά που ξόδευε στο τσιγάρο δεν πρόκειται να τα ξοδέψει.
Αλλά και αν τα ξόδευε,σκασίλα του :)) :)) θα έχει κερδίσει την υγεία του. :bye: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248587 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 766979 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 157 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181444 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 312 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573317 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123873 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos