vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

335 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Mimhsdr, ZoeM

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
και εγω Γερμανια πηγα περυσι με αεροπλανο και ειχα στην βαλιτσα αρκετα υγρα και στο χερι ενα απλο EGO.. κανενα προβλημα στον ελεγχο. Δεν με ρωτησαν καν.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Σε αυτές τις περιπτώσεις και όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες π.χ. για ηλεκτρονικά τσιγάρα

πολλές φορές εξαρτάται και ποιός θα σου κάνει έλεγχο και πως θα έχει κοιμηθεί το βράδυ και πως θα είναι

εκείνη τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
kaλο θα ηταν να υπηρχε κατι εξακαθρο ειτε ναι ειτε οχι !

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Η κάθε αεροπορική εταιρεία έχει δική της γραμμή για το η.τ.Άλλες δεν έχουν καν γραμμή. :yes:

Είχα ακούσει ότι σε κάποια επιτρέπεται και το η.τ. ή κάνω λάθος. :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος gxatzisss

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας

Την Δευτέρα πέταξα από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης για Γερμανία με Ryanair. Μαζί μου είχα μια μπαταρία ego,  ένα Lava, αρκετόυς ατμοποιητές και συνολικά 150ml υγρά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο,κοίταξε βέβαια 2 φορές την βαλίτσα μου στο μηχάνημα αλλά δεν μου είπε τίποτα. Εντέλως τυχαία μίλησα με υπεύθυνο της ασφάλειας του αεροδρομίου και μου είπε πως απαγορέυεται και το η.τ στους χώρους του αεροδρομίου, για το κ.τ υπάρχει μου είπε πρόστιμο των 500 ευρω για το η.τ τίποτα. Εάν όμως το καπνίζω διακριτικά και με πάρουν χαμπάρει θα μου κάνουν απλά μια παρατήριση μου τόνισε. Στην Γερμανία απαγορέυεται σε όλους τους κλείστους χώρους και δεν υπάρχει περίπτωση να ατμίσεις διακριτικά γιατι εάν ενοχλήθη κάποιος μπορεί να καλέσει την αστυνομία και άντε να ξεμπλέξεις...Σε κάθε περίπτωση μπορείς βέβαια να ρωτήσεις τον υπάλληλο του καταστήματος και ανάλογα. Πέντε μέρες τώρα όποιον και αν ρώτησα μου είπε πως απαγορέυεται (άσς που όλοι με κοιτάζουν σαν εξογήινο). Όσο αναφορά την Ryanair δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είναι η.τ αυτά που πουλάνε, γιατί συγκεκριμένα τα ονόμασε "smokeless cigarettes" σε συσκευασία των 10 τεμαχίων,με 0.8 mg  νικοτίνη και με τιμή 6 ευρω σε 3 διαφορετικές γέυσεις. Οπότε θεώρισα πως δεν έχουν καμία σχέση με η.τ αλλά στον γυρισμό λεω να αγοράσω ένα πακέτο γιατί μου κίνησε την περιέργια. Επίσης κατά την διάρκεια της πτήσης ρώτησα την αεροσυνοδό και μου είπε πως μπορώ να ατμίζω διακριτικά φθάνει όμως να μην παραπονεθεί κάνεις. Δεν το έκανα ομώς γιατί δεν είχα όρεξη για απορίες και φασαρίες,πήγα κανα 2 φορές στην τουαλέτα του αεροπλάνου και το ντουμάνιασα κανονικά. Οι αεροσυνοδοί το κατάλαβαν και απλά μου χαμογέλασαν. Θα γράψω και τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι της επιστροφής γιατί πιστέυω πως σίγουρα θα αντιμετωπίσω προβλήματα με τούς Γερμανόυς!

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
καλα αυτο ειναι στανταρ..
περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.
και για την δοκιμη αυτων που πουλανε στο αεροπλανο..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Στην Γερμανια ατμιζα παντου... στο αεροδρομιο, στο αεροπλανο,στην εταιρια που ημουν, στο εστιατοριο, στο ξενοδοχειο, στο ταξι, στα μαγαζια...στο λεωφορειο...
Η μονη αντιδραση που ειδα απο Γερμανο ηταν σε καποια φαση στο λεωφορειο που καποια γερμανιδα γυρισε και ειδε τον ατμο.. εβγαλε μια πνιχτη κραυγη και απομακρυνθηκε γρηγορα... :)) μου πηρε λιγες στιγμες για να καταλαβω τι ηταν αυτο που την τρομαξε.

Αυτα ενα χρονο πριν... Αν τωρα εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα.. θα μας πεις και εσυ. Οσο για την διαρκεια της πτησης, στην Γερμανικη εταιρια δεν μου ειπαν τιποτα... στην Ελληνικη στην επιστροφη μου ειπαν.. :P

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
ε οκ! παω πασο.
αλλα ακιε συ το παρακανες! παντου ατμιζες !! χαχαχα  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Μια φορά στο Βενιζέλος το είχα μαζί μου και το έβαλα στο καλάθι.
το πέρασαν 3 φορές και στο τέλος με ρώτησαν τι είναι. έβαλα πάνω το τανκ και άτμισα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
είχα το DD full με craven tank.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
αυτο που λεω..
πρεπι καποια στιγμη να βγει μια αποφαση που να λεει επιτρεπεται.
δεν επιτρεπεται.

να μην το "ρισκαρει" ο καθενας καθε φορα και να νιωθει καπως..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
νομιζω...αν βγει μια τετοια αποφαση... εναντιων μας θα ειναι..
οσον αφορα στο ρισκο..ναι, αν θελεις να παρεις μαζι σου στο αεροπλανο μεσα και να ατμιζεις..εχει καποιο ρισκο. Το ελαχιστοποιεις εχοντας το πιο φθηνο και το πιο μικρο η.τ. που εχεις στην διαθεση σου.. και αν σου κατσει..σου εκατσε. Αν φοβασε πολυ ή δεν εχεις.. στην βαλιτσα και εισαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
τελικα δυστηχως και στην lufthansa απαγορευεται η χρηση του  >:(  αλλα επιτρεπεται στις τουαλετες της  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
το απαγορεψανε και εκει? τι σου ειπε η αεροσυνοδος?
πριν περιπου 1 χρονο που ειχα πεταξει εγω δεν μου ειχαν πει κατι (ημουν διακριτικος βεβαια)

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
το απαγορεψανε και εκει? τι σου ειπε η αεροσυνοδος?
πριν περιπου 1 χρονο που ειχα πεταξει εγω δεν μου ειχαν πει κατι (ημουν διακριτικος βεβαια)
η αληθεια ειναι οτι δεν ρωτησα καν....γιατι απο τα ηχεια λεγανε ¨απογορευεται η χρηση καθε ειδους τσιγαρου ¨οποτε..δεν μπηκα στην διαδικασια καν...και τον ¨λογο¨τον πηραν οι τουαλετες  ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Πριν κανένα μήνα ταξίδεψα Βαρκελώνη. Στο αεροπλάνο ψιλοκοιμόμουν οπότε δεν ασχολήθηκα να ρωτήσω τι ισχύει. Στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης που ρώτησα στις πληροφορίες δεν είχαν ιδέα αν επιτρεπότανε ή όχι... Μου είπαν κάνε και άμα σου κάνει παρατήρηση κανένας securitas βόλεψε το... Τελικά δεν συνάντησα ποτέ securita να δω αν θα μου κανε παρατήρηση ή όχι.

Όσο ήμουν Βαρκελώνη δεν βρήκα ούτε ένα μαγαζί να πουλάει η.τ. αλλά ούτε και Ισπανούς να κάνουν η.τ.
Ευτυχώς που είχα παέι εφοδιασμένος με αρκετό υγρό και ανταλακτικά  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206580 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541665 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592087 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios