vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

442 επισκέπτες, 1 χρήστης
sotosz5

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Στην τσαντα ομου, τα περνανε μεσα απο σκαννερ ολα.
Αν το ειχα πανω μου δεν θα το εβρισκαν.

το κατάλαβα αυτό φιλε μου...
όμως δεν σου είπαν γιατί στο παίρνουν?δεν ρώτησες?
γιατί δεν ζήτησες να το βάλεις στις αποσκευές που δίνεις όταν κανεις τσεκάρεις?

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλα επειδή δουλεύω σε αεροδρόμιο αν μπορεί ο φίλος να μας πει το λόγο που του το κατέσχεσαν και ποτε και φυσικά με τι αιτιολογία...?
συνήθως κατά την διαδικασία ελέχγου χειραποσκευών αν εντοπισθεί αντικείμενο το οποιο ίσως να θεωρείται επικίνδυνο αλλα δεν είναι κάποιο από τα γνωστά όπλα...μπορεί να ζητηθεί από τον επιβάτη να κάνει αποσυναρμολόγηση του αντικειμενου και να το βάλει μαζί με τις αποσκευές που δεν θα έχει μαζί του η ακόμα καλύτερα στον ίδιο τον καπετάνιο...
από εκεί και ύστερα τίποτα δεν κατάσχεται σε κανένα αεροδρόμιο του κόσμου..αν δεν είναι παράνομο σύμφωνα με τους νομους τις χώρας που βρίσκεται το αεροδρόμιο..ότι κατάσχεται σημαίνει παράνομο και γίνεται και σύλληψη του ατόμου που φέρει το "αντιμενο"-a
ευθύνες και φυσικά αποζημίωση μπορεί να διεκδικήσει στην παρούσα φάση από την εταιρεία με την οποια πέταξε


Καλα κανεις και παρεμβαινεις!
Εχω τον κανονισμο φιλε μου, και θα τον κοινοποιησω, τον απαιτησα εξαλου... ζητησα να κρατησουν μονο το τανκ και να παρω το προβαρι..
χαρακτηριστηκα μου ειπε: "it infects the eye" που μαλλον εννουσε οτι χτυπαει στο ματι...

Παντως ειναι παρανομο το ΗΤ στο μεξικο, και με τον νομο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
τι δηλαδη..?
ειναι "περιεργο" και κατασχεται..? ???

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
θα το εβρισκαν θα χτυπαγε το scanner μεταλον..

δεν είναι απαραίτητο να το εντοπίσει η μαγνητική πύλη.εξαρτάται την ευαισθησία με την οποια την δουλεύουν...
αλλα δεν είναι αυτό το θέμα...
εμενα  με παραξένεψε ότι πήραν το αντικείμενο...ακολουθείται διαφορετική διαδικασία όταν είναι άγνωστη η λειτουργία του αντικειμενου που ελέγχεται

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
το κατάλαβα αυτό φιλε μου...
όμως δεν σου είπαν γιατί στο παίρνουν?δεν ρώτησες?
γιατί δεν ζήτησες να το βάλεις στις αποσκευές που δίνεις όταν κανεις τσεκάρεις?


αυτο εγινε στην εξοδο για μεξικο σιτυ, στα καστομς. οπου και να το εβαζα μονο πανω μου αν ηταν θα γλυτωνα.
γιατι τις αποσκευες τις σκαναρουν πριν βγεις στην εξοδο ,[size=78%]ενω μαγνητικες πυλες δεν εχει οπως στο σεκιουριτυ ποιντ οταν μπαινεις[/size]

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας

καταρχήν άλλο είναι παράνομο και συλλαμβάνεται οποιος το χρησιμοποιεί..
άλλο απαγορεύεται η πώληση και η διάθεση
και άλλο είναι παράνομο γιατί είναι επικίνδυνο για τρίτα πρόσωπα και την δημοσια υγεία...
επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς πιλότους και αεροσυνοδούς διαφορετικών χωρων-εταιρειών στο αεροπλάνο απαγορεύται η χρήση όχι η μεταφορά...


με αυτό που έγραψες...απλά μου έπεσαν τα σαγόνια

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
τι δηλαδη..?
ειναι "περιεργο" και κατασχεται..? ???


ακριβως φιλε μου  :(
αυτο εξελαβα απο τα λιγοστα αγγλικα τους, αλλα και απο την αλλη τι θεωρειται ΗΤ?
το μοντ? το τανκ? το καρτο?...


καταρχήν άλλο είναι παράνομο και συλλαμβάνεται οποιος το χρησιμοποιεί..
άλλο απαγορεύεται η πώληση και η διάθεση
και άλλο είναι παράνομο γιατί είναι επικίνδυνο για τρίτα πρόσωπα και την δημοσια υγεία...
επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς πιλότους και αεροσυνοδούς διαφορετικών χωρων-εταιρειών στο αεροπλάνο απαγορεύται η χρήση όχι η μεταφορά...


με αυτό που έγραψες...απλά μου έπεσαν τα σαγόνια




θα μεταφρασω το χαρτι και θα το αναρτησω, πιστεψε με αν σου επεσαν εσενα μια που το διαβαζεις, εμενα με 2 εβδομαδων προβαρι να το παιρνουν μεσα απο τα χερια μου και να μου λενε "it infects the eye" φαντασου που πηγανε...




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2012, 17:53 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας

η συνδεσμολογία μπαταρίας-τσιπ-αντίστασης
εκεί μπορεί να τους έκανε κλικ...
όμως εφόσον δεν είναι σίγουροι ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο η τραυματισμό κατά την πτήση εμμένω στα παραπάνω..λύνεις και δίνεις στην εταιρεί

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Μολις γυρισω θα το σκαναρω και θα στο στειλω οπως ακριβως ειναι φιλε μου.
το ονομα της εταιριας επισης στο μαιλ, αν και πιστευω οτι δεν εχει να κανει τπτ η εταιρια.


εφυγα για την ωρα, καλο ξημερωμα απο μεξικο σιτυ  :)




Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
τι να πω φιλε μου αυτο ειναι απαραδεκτο...αν ειναι δυνατον...ας στο ταχυδρομουσαν ελλαδα η οτιδοιποτε αλλο για να το παρεις πισω...αν ειναι ετσι οτι gatzet δεν ξερουν τι ειναι θα το καβατζωνουν για παρτι τους...να το ψαξεις μεχρι τελους κ στην χειροτερη αν μπορεις κ δεν ειναι κοπος να καμια ερωτηση σε κανεναν δικηγορο εκει να δεις μηπως ειναι καποιος που μπορει να σε βοηθησει...

μην τους το χαρησεις το πραβαρι

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Είναι παράνομοι και αυτοί που σου κατέσχεσαν το όποιο αντικείμενο τους "χτύπησε"
στο μάτι. Παρόμοια προβλήματα είχα στο Μαυροβούνιο, ότι φαινόταν παράξενο στα άτομα
που είχαν βάλει για τον έλεγχο των αποσκευών μου έλεγαν κατάσχεται... κάθε μήνα
δυό φορές η ίδια ιστορία ... διαμαρτυρίες στα Αγγλικά στον έλεγχο που μίλαγαν μόνο τα
"λιμανίσια"  μέχρι να έρθει ο προϊστάμενος και στο τέλος όλα καλά. Το είχαν σύστημα
για να παίρνουν δωράκια Μετάξα (οι άλλοι συνάδελφοι τους έδιναν εγώ ποτέ).
Κάτι τέτοιο θα παίζει και στο Μεξικό.
Όσο παράνομο και να είναι το ΗΤ στη χώρα τους δεν έχουν το δικαίωμα να στο κατάσχουν.

Μη το αφήσεις έτσι πάλεψε το.   

Φοβουνται το  :tomatos_01: :fight_shot_thickgun:

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας


Πισω στην πατριδα και παλι αλλα δυστυχως χωρις το προβαρι  >:(
πηγα με το εγγραφο που μου εδωσαν να το παρω και μου ειπαν οτι εχει φυγει απο το αεροδρομιο και εχει παει στην αποθηκη τους,
πηρα απο πολλα τηλεφωνα δεν απαντησαν ποτε...


ενας φιλος ντοπιος προσφερθηκε να το παρει αλλα ειπαν οτι ειναι αδυνατο μιας και ειναι παρανομο (κατι λιγοτερο απο ναρκωτικα-ισα να γλυτωσεις την συλληψη οπως χαρακτηριστικα μου ειπε ) και δεν μπορει να το εχει στην κατοχη του.
Να το στειλουν με ταχυδρομιο ουτε για αστειο.


Οποτε παμε για καινουριο και ευχομαι να του καει το led του @#$#^#%


Αυριο φευγω  Βραζιλια για 1 μηνα, απο οτι ειδα και εκει τα ιδια.
Θα προσπαθησω να παρω 2 epsilon μαζι μου, πληρως αποσυναρμολογημενα και βλεπουμε...


Αντε καλημερα και παλι

http://www.electroniccigaretteban.org/country-Brazil-electronic-cigarettes-ecigs-ban.htm

http://www.electroniccigaretteban.org/country-Mexico-electronic-cigarettes-ecigs-ban.htm

Τουλάχιστον να βγάζεις φθηνό εισιτήριο να ρεφάρεις  :tongue_smilie:
Μα καλά πως είναι δυνατόν να το κατασχέσουν ? πήγες να το περάσεις ?
εσύ σαν ταξιδιώτης πήγες !!! Αν είναι δυνατόν!!

Αποσυνδεδεμένος Dimi.V.

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Ειδε το κομψοτέχνημα του κυρ-φανη (πριβε τανκ) και του γυάλισε του μπουριτο...  :)






 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541502 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50199 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597302 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357820 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11541 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193089 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1323 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1326 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios