vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, jim356, FaniFox, karasarinis, manoslykos, Milarepa

Twitter

Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Μια κακη στιγμη,ενα λαθος...
Σημερα το πρωι αποφασισα να παρω μαζι μου μηχανικο μοντ και Ιαττυ κατι που δεν συνηθιζω στην δουλεια...
εβαλα  Ξεκλειδωτο!!!το μοντ στην τσεπη..
για κακη μου τυχη το κουμπι παρεμεινε πατημενο για αρκετη ωρα,καηκε ολο το υγρο του ατμοποιητη,στεγνωσε και αρχισε να λιωνει το πανω πλαστικο  απο τις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυχθηκαν....Η imr efest λειτουργησε αψογα(πεταχτηκε για προοληπτικους λογους)



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ελπίζω να μην τσουρουφλίστηκες!  :o

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
εχω παθει ακριβως το ιδιο με ιαττυ και roller και με πρασινη 18500 icr unprotected που δινανε μαζι με το bolt. εκτος που το πανω πλαστικο εγινε ενα σωμα με τα ορινγκ και το κεραμικο,δεν προεκυψε κατι αλλο.
πηρα το μαθημα μου και τωρα διπλοτσεκαρω εαν ειναι κλειδωμενο το μοντ!

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Κλείδωμα μοντ/μπαταρίας, κουτάκια/θήκες, οχι μάπα/χειροποίητοι φορτιστές και προσοχή γενικά. Πιο εύκολο δε γίνεται :)
Εγώ πάντα κλείδωνα/κλειδώνω τις ego, τις βάζω στη θήκη τους και μετά στο τσαντάκι. Τις aw στο κουτάκι και μέσα στο κλειστό μοντ.
Πόσο πιο απλό;!

Μου φαίνεται λίγο τραγελαφικό να πετάει κάποιος τις μπαταρίες χύμα σε τσέπες/τσάντες ενώ ξέρει ότι θα γίνει ζημιά.. Κρίμα είναι ρε παιδιά. Όχι για τα υλικά, για την ζημιά που μπορεί να πάθει κάποιος από πιθανή έκρηξη/φωτιά..

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
για την ζημιά που μπορεί να πάθει κάποιος από πιθανή έκρηξη/φωτιά..

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro
πλεον θεωρω απιθανη την εκρηξη/φωτια και ο λογος ειναι οτι ο ατμοποιητης ηταν γεματος(χωραει πανω απο 3μλ)και η μπαταρια ηταν πατημενη τοση ωρα οση χρειαζοταν για να καταναλωσει τα 3 μλ και οση ωρα χρειαζοταν για να καψει τα πλαστικα του Ιαττυ τα οποια ειναι αρκετα σκληρα και χοντρα για να λιωσουν.
Η ζημια που παθαινει καποιος απο κατι αντιστοιχο ειναι

ανταλακτικα ατμοποιητη
μπαταρια λογο αποφορτισης κατω των 3 βολτ
καθαρισμος μοντ
καθαρισμος ατμοποιητη
ασφαλεια μοντ που την εκαψε αν και αργα γιατι με 2ωμ αντισταση δεν εφτασε τα 7 αμπερ που ειχε οριο το μοντ αλλα καηκε λογο θεροκρασιων.
και αντε και κανενα καψιματακι απο την θερμοκρασια του μοντ.(που παλι δεν το πιστευω)
Φυσικα δεν πηγε το μυαλο μου σε κατι χειροτερο,δεν πιστευω οτι θα μπορουσε να γινει κατι χειροτερο,δεν πιστευω οτι κινδυνευσα,δεν πιστευω οτι ειχα αστοχια υλικου δεν πιστευω οτι φταιει το η/τ ή οποιοδηποτε εξαρτημα του!!
Απλα πλεον θα εχω στο μυαλο μου αυτο ακριβως που λεει και ο Ευτυχης διπλοτσεκαρισμα του μοντ αν ειναι κλειδωμενο''

Ελπίζω να μην τσουρουφλίστηκες!  :o
Ουτε καν ενιωσα την θερμοκρασια και ο λογος ηταν οτι το μοντ ηταν σε μπουφαν εργασιας με προδιαγραφες για πετροχημικα.(Δεν καιγεται,δεν παιρναει ρευμα,προστασια απο θερμοτητα και χημικα)ισως αν δεν ηταν εκει να το ειχα παρει χαμπαρι νωριτερα!



Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Αυτό που κάνει τον καθένα μας να αμελεί τα θέματα ασφαλείας των μπαταριών, είναι η αίσθηση ότι "δεν πρόκειται να συμβεί σ'εμένα".

Κι εγώ "έπαθα" (ευτυχώς ελάχιστη ζημιά)  κι έμαθα:
http://vaping.gr/index.php/topic,117.msg534560.html#msg534560.

Καλό είναι να φέρνουμε στην επιφάνεια αυτά τα νήματα από καιρό σε καιρό.
Αφυπνίζουν και προειδοποιούν, ακόμη κι αυτούς που πιστεύουν ότι είναι υπερβολικές όλες αυτές οι προφυλάξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2022, 08:34 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Ο άτυχος άνδρας από την Πενζακόλα της Φλόριντα προσπαθούσε να πάρει τη δόση του με την συσκευή, η μπαταρία του εξερράξη, χωρίς να είναι σαφής η αιτία, αναφέρει το Associated Press.
Αποτέλεσμα ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του, με μερικό ακρωτηριασμό της γλώσσας, απώλεια αρκετών από τα εμπρός δόντια σε άνω και κάτω γνάθο και εγκαύματα στο πρόσωπο.
Ένας από τους άνδρες της Πυροσβεστικής που επιλήφθηκαν της υπόθεσης, περιέγραψε το συμβάν, σαν ένα μπουκάλι-βόμβα που έσκασε μέσα στο στόμα του.
http://sarotiko.blogspot.com/2012/02/blog-post_3589.html

Συγνώμη που κάνω παράθεση - απάντηση σε ένα θρέντ του 2012..  Αλλά μου έκανε εντύπωση το τότε δημοσίευμα & το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο & προπαγάνδα εναντίων του η/τ, λόγω:

1. Της φωτογραφίας ..( έτσι θα γίνεις με το η/τ)  :))

2. <<Ο άτυχος ανδρας απο τη φλόριντα προσπαθουσε να πάρει τη δόση του>>  (Αρα Ατμιστής = Ναρκομανής)  :o

3. <<Ο πυροσβέστης περιέγραψε το η/τ σαν μπουκάλι-βόμβα>> (δηλαδη την έκρηξη στο στόμα δεν την αποφεύγεις αν ατμίζεις)..   :eyesplash:

Μάλλον υποτιμούν τη νοημοσύνη μας   :idiot1: , και τις γνώσεις κάποιων, όπως εγώ που είμαι Ηλεκτρολόγος-Ηλεκτρονικός.. 
Δέν λέω,οι μπαταρίες λιθίου είναι επικίνδυνες αλλά μόνο αν δε λάβεις υπ'οψιν τα μέτρα ασφαλειας που πρέπει να τηρούμε & έχουν αναφερθεί απο πολλούς στο θέμα αυτό, όπως μπαταρίες σε σειρά, μπαταρίες σε τσέπη μαζί με κλειδιά ή νομίσματα κτλ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ κι εδώ
 :OnTopicPlease:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2022, 08:35 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος giugiaro

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 23:30 »
Πριν απο λιγο επεσε στα ματια μου το βιντεακι.
http://mag.sigmalive.com/article/6079/ekrixi-ilektronikoy-tsigaroy-stin-tsepi-pelati-katastimatos-vinteo






Από μεταφορά. Έγινε και ενσωμάτωση ενός πιο εκτενούς βίντεο με ρεπορτάζ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2016, 15:27 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 00:13 »


Ας μιλήσει κάποιος για αυτά τα κουτάκια σε μερικούς... απρόσεκτους... 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 01:36 »
Όπως βλέπω στο βίντεο, λίγο πριν την ανάφλεξη της μπαταρίας ο παθών διόρθωσε το παντελόνι του τραβώντας το από τη ζώνη. Σίγουρα την είχε γυμνή την μπαταρία στην τσέπη του και με αυτή την κίνηση μετατοπίστηκε και έκανε βραχυκύκλωμα με τα κλειδιά του ή με νομίσματα που είχε στην τσέπη του. Θα μπορούσε να το πάθει και ώρες πριν. Και πολύ άργησε, εδώ που τα λέμε.
Όπως λέει κι ο giugiaro από πάνω, κάποιος πρέπει να τους μιλήσει γι' αυτά τα πλαστικά κουτάκια αποθήκευσης που δεν επιτρέπουν στις μπαταρίες να κάνουν βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 01:59 »
συνηθως πιστευω οτι ειναι του χρηστη. στο παρακατω βιντεο ας πουμε φαινεται ξεκαθαρα οτι ο τυπος εχει τη μπαταρια χυμα στη τσεπη (αν ηταν σε mod δεν θα εβγαινε ετσι αμεσως φλογα νομιζω) και προφανως ακουμπησε σε καποια αλλα μεταλικα αντικειμενα.. ο τιτλος βεβαια ειναι e-cigarettes οπως παντα. το μεσημερι με ειδε μια γειτονισσα μου με το μοντακι και τρομαξε. προσεξε μου λεει αυτα σκανε.... 
http://www.theguardian.com/global/video/2016/feb/26/man-catches-fire-after-e-cigarette-explodes-in-his-pocket-at-petrol-station-video

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 02:29 »
Κύκλους κάνει. Παλιά θυμάμαι σκάγανε τα κινητά.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 15:36 »
Και άλλη ίδια περίπτωση. Πάλι η ευθύνη είναι του χρήστη:


Παρόλο που από ό,τι βλέπω το επεισόδιο είναι προγενέστερο του προηγούμενου, δεν δόθηκε η ίδια δημοσιότητα. Ίσως επειδή από το ρεπορτάζ φαίνεται - και το παραδέχεται και ο ίδιος ο χρήστης - ότι ήταν σφάλμα χρήσης. Και εδώ η μπαταρία ήταν απροστάτευτη με αποτέλεσμα να κάνει βραχυκύκλωμα με τα ψιλά που είχε στην τσέπη του. Το κατάλαβε και ο ίδιος και λέει στο βίντεο ότι στο εξής πάντα θα χρησιμοποιεί πλαστικά κουτάκια για τη μεταφορά τους.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 18:15 »
Yπαρχει ομως και κατι που δεν ειδα να γινεται αναφορα στο βιντεο.
Πρωτα απ΄ολα , ειδα οτι η καμενη μπαταρια εχει θετικο πολο διαφορετικο , που μοιαζει με το θετικο της Samsung 32E.
Aυτο σημαινει οτι δεν ειναι ασφαλους χημειας , οποτε παμε και σε ενα αλλο κομματι του η.τ. που λεγεται ασφαλεια μεσο των αγορων που κανουμε.
Το εχουμε γραψει παρα πολλες φορες , οτι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε μπαταριες IMR ή NMC (INR/IMR).
Αυτες οι μπαταριες εστω και να βραχυκυκλωσουν , δεν θα κανουν εκρηξη ή εστω και να κανουν , θα χρειαστει να περασουν  καπου  στα 10 λεπτα και παραπανω , θα ανεβασει πολυ μεγαλη θερμοκρασια , μπορει και περισσοτερο απο 80°C, που σημαινει οτι θα το καταλαβεις θελεις δεν θελεις και θα παρεις αμεσως τα μετρα σου και ετσι θα τη βλεπεις απο ασφαλη αποσταση το τι θα κανει και οχι σε αμεση επαφη.
Ενα παραδειγμα  ειναι το παρακατω βιντεο , που θα δουμε μια NMC (INR/IMR) την  Panasonic CGR 18650 CH και μια IMR την ΑW 1600 (Sony VTC3)



Oποτε φτανουμε σε συμπερασμα , οτι καλο θα ηταν να αγοραζουμε σωστες μπαταριες και να μη δινουμε σημασια στις ψευτικες ετικετες.
Οπως ειδα στο βιντεο , ο τυπος ειχε μπαταριες της MXJO η οποια δεν δινει σωστα στοιχεια στην ετικετα και ετσι ο ανθρωπος μπορει και να πιστεψε το ψεμα της ετικετας , νομιζοντας οτι ειναι καλη μπαταρια.
Μιλαει για εκρηξη , ενω οι IMR και NMC ..... δεν κανουν εκρηξη.
Τις μπαταριες αυτες η MXJO τις ονομαζει IMR χωρις να ειναι.........

Μαλλον δεν εχουν σωστη ενημερωση οι Αμερικανοι.....
Συν το οτι εχω δει βιντεο που μιλουσαν ατομα καταστηματαρχες για μπαταριες με αποδοση 60 Α πραγματικα....
Προσοχη λοιπον στο τι λενε οι ετικετες απο τις μπαταριες , γιατι δεν ειναι ολοι κατασκευαστες.

Ενα κολπο για να ξεχωρισει καποιος αν η εταιρια που αγοραζει ειναι απο κατασκευαστη ή οχι :
Οι αυθεντικες εχουν απλα ενα πλαστικο καλυμα που αναφερει τον τυπο της μπαταριας και τον κωδικο παραγωγης.
Ολες οι αλλες αναφερουν Amperes (συνεχομενης αποφορτισης και παλμικης) , mAh , high drain....και διαφορα αλλα που τραβανε το ματι....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2016, 18:29 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix