vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, sakissalonika, Sergios, nightdream

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1710 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 03:07 »
Σήμερα παρέλαβα την πρώτη μου παραγγελία από chefsflavours την οποία και βρήκα παρατημένη έξω από τη πόρτα! >:(  
Όποιος έχει εμπειρία ας μου λύσει κάποιους προβληματισμούς.

1) Ποια εταιρεία είναι αυτή που φέρνει τα συγκεκριμένα δέματα και τα παρατά έτσι μέσα στον δρόμο?

2) Από την παραγγελία έλειπε ένα άρωμα (Sweet Cream)....επίσης ένα μόνο άρωμα (DX Hazelnut) έχει μία λευκή ετικέτα (λες και το εκτύπωσα σπίτι με Α4) με το λογότυπο της Chefsflavours όλα ασπρόμαυρα εκτός από το σήμα της TFA πάνω δεξιά που είναι μπλε. Όλα τα άλλα μπουκαλάκια έχουν αυτή την ετικέτα που βάζει η chefsflavours που είναι καφέ και γράφει μπροστά "Flavor Apprentice" (με έναν σεφ στο backround). Το θέμα είναι πως το 2ο άρωμα που υποτίθεται είναι φουντούκι δεν θυμίζει στη μυρωδιά καθόλου τα άλλα φουντούκια (atmos, fa) και απορώ μήπως έχει γίνει λάθος στην ετικέτα και είναι αυτό το Sweet Cream που νομίζω πως λείπει (είναι γλυκό το άρωμά του), και αντιθέτως δεν έχουν στείλει το "Hazelnut". Επειδή πρώτη φορά τα παίρνω, όποιος γνωρίζει τα συγκεκριμένα αρώματα ας με βοηθήσει παρακαλώ για να ξέρω τι να τους γράψω. Υπάρχει περίπτωση το DX Hazelnut της εταιρίας να μυρίζει τόσο γλυκατζίδικο?

3) Υπάρχει περίπτωση ένα DX υγρό να μην γράφει πάνω DX? Ρωτώ γιατί όσα DX ήταν μέσα το γράφουν εκτός από το "Coconut Candy" ενώ πχ το σκέτο coconut γράφει "DX Coconut" και μου φαίνεται πως και εκεί έκαναν λάθος.

4) Τέλος, πρώτη φορά παίρνω πυραζίνη και μόλις είδα το μπουκαλάκι παρατήρησα πως το υγρό είναι λες και είχε μπει στη κατάψυξη και είχε κρυσταλλώσει. Στον πάτο φαίνονται κομμάτια που κολλούν εκεί όταν το γυρνώ ανάποδα. Είναι φυσιολογικό? Έτσι είναι η πυραζίνη?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1711 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 08:02 »
1) ACS

2) Tα αρώματα είναι ανασυσκευασμένα και οι ετικέττες τυπώνονται από το κατάστημα. Η σχεδόν ασπρόμαυρη ετικέττα, είναι αυτή που χρησιμοποιούσε το κατάστημα μέχρι λίγους μήνες νωρίτερα. Η ΤΡΑ συσκευάζει σε γυάλινα φιαλίδια, ενώ τα καταστήματα άλλα σε πλαστικά, άλλα σε γυάλινα.
Για το άρωμα δεν γνωρίζω... με κάθε επιφύλαξη νομίζω οτι δεν έχει σχέση με τα άλλα φουντούκια που αναφέρεις... Καλύτερα να περιμένεις κάποιου άλλου συμφορουμίτη την απάντηση.

3) Αφού τις ετικέττες τις φτιάχνει το κατάστημα, δεν μπορεί να αποκλειστεί το λάθος. Δεν μπορεί να αποκλειστεί όμως και η περίπτωση να σου έστειλαν λάθος άρωμα... Έλεγξε και το συνοδευτικό έγγραφο και στείλε τους ένα e-mail

4) Δεν γνωρίζω

Αποσυνδεδεμένος Dafy Atm

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1712 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 09:09 »
Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος,αλλά τα original TPA είναι στα γυάλινα μπουκαλάκια των 15ml? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1713 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 09:13 »
Κανονικά, ναι.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1714 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 10:16 »
Σήμερα παρέλαβα την πρώτη μου παραγγελία από chefsflavours την οποία και βρήκα παρατημένη έξω από τη πόρτα! >:(  
Όποιος έχει εμπειρία ας μου λύσει κάποιους προβληματισμούς.

1) Ποια εταιρεία είναι αυτή που φέρνει τα συγκεκριμένα δέματα και τα παρατά έτσι μέσα στον δρόμο?

2) Από την παραγγελία έλειπε ένα άρωμα (Sweet Cream)....επίσης ένα μόνο άρωμα (DX Hazelnut) έχει μία λευκή ετικέτα (λες και το εκτύπωσα σπίτι με Α4) με το λογότυπο της Chefsflavours όλα ασπρόμαυρα εκτός από το σήμα της TFA πάνω δεξιά που είναι μπλε. Όλα τα άλλα μπουκαλάκια έχουν αυτή την ετικέτα που βάζει η chefsflavours που είναι καφέ και γράφει μπροστά "Flavor Apprentice" (με έναν σεφ στο backround). Το θέμα είναι πως το 2ο άρωμα που υποτίθεται είναι φουντούκι δεν θυμίζει στη μυρωδιά καθόλου τα άλλα φουντούκια (atmos, fa) και απορώ μήπως έχει γίνει λάθος στην ετικέτα και είναι αυτό το Sweet Cream που νομίζω πως λείπει (είναι γλυκό το άρωμά του), και αντιθέτως δεν έχουν στείλει το "Hazelnut". Επειδή πρώτη φορά τα παίρνω, όποιος γνωρίζει τα συγκεκριμένα αρώματα ας με βοηθήσει παρακαλώ για να ξέρω τι να τους γράψω. Υπάρχει περίπτωση το DX Hazelnut της εταιρίας να μυρίζει τόσο γλυκατζίδικο?

3) Υπάρχει περίπτωση ένα DX υγρό να μην γράφει πάνω DX? Ρωτώ γιατί όσα DX ήταν μέσα το γράφουν εκτός από το "Coconut Candy" ενώ πχ το σκέτο coconut γράφει "DX Coconut" και μου φαίνεται πως και εκεί έκαναν λάθος.

4) Τέλος, πρώτη φορά παίρνω πυραζίνη και μόλις είδα το μπουκαλάκι παρατήρησα πως το υγρό είναι λες και είχε μπει στη κατάψυξη και είχε κρυσταλλώσει. Στον πάτο φαίνονται κομμάτια που κολλούν εκεί όταν το γυρνώ ανάποδα. Είναι φυσιολογικό? Έτσι είναι η πυραζίνη?

4.Παιρνεις Pg  και τη ζεστενεις σε ενα μπρικακι (ισα,ισα)και τη διαλυεις με τη πυραζινη και τη βαζεις σε ενα βαζακι/μπουκαλι και εχεις,νομιζω οτι η αναλογια της pg που θα βαλεις ειναι 50μλ.

Οσο για τα αλλα στειλε ενα μεημ στο chefvapors και ρωτα τους,λογικα αν εχουν μπεσα θα καλυψουν την οποια βλακεια κανανε στη παραγγελια

διόρθωση παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2017, 11:36 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1715 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 10:52 »
Το chefsflavours συσκευάζει σε πλαστικά μπουκάλια.

4. Η πυραζίνη συνήθως έρχεται κρυσταλλωμένη από το συγκεκριμένο κατάστημα. Θέλει οπωσδήποτε ζέσταμα. Καλό κούνημα ζεστό μπάνιο, καλό κούνημα και ξανά από την αρχή μέχρι να γίνει όπως την ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1716 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 13:54 »
Σήμερα παρέλαβα την πρώτη μου παραγγελία από chefsflavours την οποία και βρήκα παρατημένη έξω από τη πόρτα! >:(  
Όποιος έχει εμπειρία ας μου λύσει κάποιους προβληματισμούς.

1) Ποια εταιρεία είναι αυτή που φέρνει τα συγκεκριμένα δέματα και τα παρατά έτσι μέσα στον δρόμο?

2) Από την παραγγελία έλειπε ένα άρωμα (Sweet Cream)....επίσης ένα μόνο άρωμα (DX Hazelnut) έχει μία λευκή ετικέτα (λες και το εκτύπωσα σπίτι με Α4) με το λογότυπο της Chefsflavours όλα ασπρόμαυρα εκτός από το σήμα της TFA πάνω δεξιά που είναι μπλε. Όλα τα άλλα μπουκαλάκια έχουν αυτή την ετικέτα που βάζει η chefsflavours που είναι καφέ και γράφει μπροστά "Flavor Apprentice" (με έναν σεφ στο backround). Το θέμα είναι πως το 2ο άρωμα που υποτίθεται είναι φουντούκι δεν θυμίζει στη μυρωδιά καθόλου τα άλλα φουντούκια (atmos, fa) και απορώ μήπως έχει γίνει λάθος στην ετικέτα και είναι αυτό το Sweet Cream που νομίζω πως λείπει (είναι γλυκό το άρωμά του), και αντιθέτως δεν έχουν στείλει το "Hazelnut". Επειδή πρώτη φορά τα παίρνω, όποιος γνωρίζει τα συγκεκριμένα αρώματα ας με βοηθήσει παρακαλώ για να ξέρω τι να τους γράψω. Υπάρχει περίπτωση το DX Hazelnut της εταιρίας να μυρίζει τόσο γλυκατζίδικο?

3) Υπάρχει περίπτωση ένα DX υγρό να μην γράφει πάνω DX? Ρωτώ γιατί όσα DX ήταν μέσα το γράφουν εκτός από το "Coconut Candy" ενώ πχ το σκέτο coconut γράφει "DX Coconut" και μου φαίνεται πως και εκεί έκαναν λάθος.

4) Τέλος, πρώτη φορά παίρνω πυραζίνη και μόλις είδα το μπουκαλάκι παρατήρησα πως το υγρό είναι λες και είχε μπει στη κατάψυξη και είχε κρυσταλλώσει. Στον πάτο φαίνονται κομμάτια που κολλούν εκεί όταν το γυρνώ ανάποδα. Είναι φυσιολογικό? Έτσι είναι η πυραζίνη?
1) Αν ηρθαν με 4 ευρω μεταφορικά ειναι unregistered
2,3) Δεν εχω παρει τα αρωματα αυτά για να σου απαντησω. Ολα οσα εχω παρει εχουν την καφέ ετικετα και τα DX, το γραφουν στην ονομασια
4)Ειχα το ιδιο πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος tzamas

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1717 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 19:10 »
καλησπερα

εχω μια απορια για το ry4 double 
μετα απο ενα μηνα ωριμανση 10% 70/30 6mg και με καινουργια αντισταση μου φερνει μια γευση σαν σταχτη η καμενο 
αυτο διορθωνεται με περισσοτερη ωριμανση η αραιωση με βαση??

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1718 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 19:14 »
Μήπως η νέα αντίσταση είναι προβληματική από την αρχή;
Καλύτερα να δοκίμαζες με άλλη μία, για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος tzamas

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1719 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 19:27 »
και με την παλια την ιδια γευση ειχε γιαυτο την αλλαξα
αλλα και στο μπουκαλι μου βγαζει την ιδια μυρωδια 
μηπως να το αφησω μερικες ωρες ανοιχτο??


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1720 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 19:47 »
Ναι, αλλά μην το παρακάνεις.
Αν δεν πετύχει, μάλλον θέλει λίγο αραίωση.

Αποσυνδεδεμένος tzamas

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1721 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 20:53 »
οκ ευχαριστω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1722 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 01:47 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στο θέμα με τη chefsflavours. Θα τους στείλω μήνυμα ελπίζοντας να αναγνωρίσουν το λάθος τους. Η εταιρεία που αφήνει τα δέματα έτσι έξω από την πόρτα (αν είναι η ACS δεν ξέρω...δεν έγραφε κάτι) είναι απαράδεκτη. Τι πάει να πει unregistered? Δεν μπορεί να αφήσει ένα χαρτάκι/ειδοποίηση (όπως κάνουν ΕΛΤΑ, Speedex) να πάω να τα πάρω εγώ?

Όσο για τη πυραζίνη δεν έχω σκέτη pg (μόνο νικοτινούχα βάση) και σκέφτομαι να τη γυρίσω σε ένα γυάλινο μπουκαλάκι και να το βάλω μέσα σε ζεστό νερό να δω αν θα διαλυθούν οι κρύσταλλοι και να ελπίζω πως δεν θα ξαναγίνει έτσι μόλις παγώσει....γιατί τότε σημαίνει πως κάτι ύποπτα στραβό συμβαίνει. Δεν είναι δυνατόν μόνο τα rebotled μπουκαλάκια της chefsflavours να είναι έτσι και όσοι έχουν πάρει το ίδιο προϊόν από αλλού να μην έχει συμβεί ποτέ. ???

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1723 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 03:51 »
Φίλε αν είχες μεταφορικά μέχρι 4 λίρες έρχεται με απλό ταχυδρομείο. Χαρτάκι αφήνουν μόνο στα συστημένα τα ΕΛΤΑ ή οι κούριερ αν δεν σε βρουν. Πως περιμένεις απλό δέμα με τα ΕΛΤΑ να σου αφήσει χαρτάκι; Σου αφήνει χαρτάκι όταν σου φέρνει λογαριασμούς ή μια αλληλογραφία; Ε, έτσι και εδώ.

Όσο αφορά την πυραζίνη, ξέχνα αυτό που σου είπαν με την PG, αυτό είναι μόνο αν σου στείλουν σκέτους κρυστάλλους, όχι διαλυμένους σε υγρό. Απλά γίνεται αυτό λόγω κρύου. Κρύο στην Αγγλία, κρύο στα αεροπλάνα, κρύο και εδώ στις αποθήκες λόγω χειμώνα. Απλά ζέστανε το μπουκάλι με κάποιο τρόπο (άσε να τρέξει πάνω του ζεστό νερό ας πούμε, απλά πρόσεχε μην μπει μέσα) και μετά κούνα το καλά και αν χρειαστεί κάνε πάλι την ίδια διαδικασία μέχρι να ομογενοποιηθεί.

Επίσης το hazelnut της TFA μυρίζει αρκετά γλυκά και όχι σαν μερέντα ή σαν ξηρός καρπός. Βασικά δεν είναι ακριβώς hazelnut, αλλά μπορεί να δώσει ωραία νότα σε συνταγές. Το DX δεν ξέρω, φαντάζομαι παρόμοιο. Το sweet cream παραδόξως εμένα δεν μου μυρίζει πολύ, έχει πολύ ανάλαφρη μυρωδιά. Λογικά το σωστό σου έστειλαν απλά από παρτίδα πριν αλλάξουν την ετικέτα τους. Για το άρωμα που ξέχασαν με ένα μήνυμα θα στο στείλουν δωρεάν, μην αγχώνεσαι. Παίζει να σου βάλουν και κανένα δώρο μέσα ή να σου στείλουν 30μελο σαν συγνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2017, 04:00 από mindtrapper »

Αποσυνδεδεμένος tzamas

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1724 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 07:42 »
 Πως περιμένεις απλό δέμα με τα ΕΛΤΑ να σου αφήσει χαρτάκι; Σου αφήνει χαρτάκι όταν σου φέρνει λογαριασμούς ή μια αλληλογραφία; Ε, έτσι και εδώ.
τα ΕΛΤΑ παντα αφηνουν ειδοποιηση ακομα και στα μη συστημενα τουλαχιστον στην περιοχη μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113775 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505562 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8692 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153986 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293277 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762049 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 918 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios