vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

469 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Manitou, Buliwyf, goran, Jorge, Geraki

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1725 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 09:54 »
Δεν χρειάζεται PG για την πυραζίνη. Αυτό που σου έγραψε ο mindtrapper. Ζεστό μπανιο και κούνημα για αρκετή ώρα

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1726 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 23:57 »
Τα ΕΛΤΑ και εμένα μου αφήνουν. Το χαρτάκι είναι το κόστος? Η αποθήκευση? Δεν ξέρω...πάντως δεν μπορώ με τίποτα να το δικαιολογήσω απ'όπου και να το δω. Που είναι το πρόβλημα να αφήσεις σημείωση να περάσει ο άλλος να το πάρει? Πάλι καλά που ο δρόμος δεν είναι πολυσύχναστος αλλιώς άνετα αρπάζεται. Δηδ. αν ήμουν σε πολυκατοικία θα το άφηνε στην εξώπορτα της πολυκατοικίας? Anyway....λες και μπορούμε να κάνουμε κάτι? Απλά θέλει προσοχή.

Τώρα για τη πυραζίνη θα το δοκιμάσω....πάντως μυρίζει ΤΕΛΕΙΑ!!! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1727 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 17:21 »
Λοιπόν...έβαλα χθες το πρωί το μπουκαλάκι με τη πυραζίνη σε ζεστό νερό και το φραπέδιαζα μέχρι που διαλύθηκαν οι κρύσταλλοι. Το βράδυ ήταν διαυγές σαν τα άλλα.
Ξυπνάω σήμερα και το βρίσκω χειρότερα απ ότι ήταν!!! :o :o :confused1: Τίγκα κρύσταλλοι στον πάτο και θολό! 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1728 στις: Φεβρουαρίου 11, 2017, 23:39 »
Για τη πυραζίνη, μπορείς να κάνεις ένα διάλυμα πιο αραιό με τη βάση που χρησιμοποιείς. Για παράδειγμα, επειδή η πυραζίνη μπαινει σε μικρά ποσοστά, μπορείς να τη διαλύσεις 1:10 με τη βάση σου και στη συνέχεια να την χρησιμοποιείς στις συνταγές σου, υπολογίζοντας ότι πρέπει να βάζεις 10 φορές περισσότερο....

Αποσυνδεδεμένος Vourkolakas

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1729 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 02:26 »
Παιδια θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω!!θελω να φτιαξω καποια diy υγρα με tpa αλλα στις συνταγες υπαρχουν καποια αρωματα με το χαρακτηριστικο τριγωνακι¨επικινδυνοτητας¨διπλα(π.χ RY 4 Asian,RY 4 double,graham cracker κτλ.).προφανως κ ο καθενας εχει την αποκλειστικη ευθυνη για το τι κανει κ τι ¨μαγειρευει¨απλα εγω ρωταω αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω για αυτην την ¨επικινδυνοτητα¨ ειτε μεσω προσωπικης εμπειριας ειτε μεσω πληροφορησης γτ οσο κ να εψαξα δεν κατεληξα καπου.ειναι λογος ανησυχιας η ειναι περοσσοτερο προοληπτικη ειδοποιηση η/και για τη πιθανη θραυση τανκ?

Συνδεδεμένος Manitou

  • *
  • 99
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1730 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 02:38 »
Πρέπει να κλικάρεις πάνω στο άρωμα για να διαβάσεις τι αφορά το warning.  Για παράδειγμα στο RY4double δεν αφορά κάποιο επικίνδυνο συστατικό αλλά την συμπεριφορά του σε πλαστικά tanks.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1731 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 17:12 »
@Vourkolakas ότι είπε ο από πάνω...κάνεις κλικ και διαβάζεις. Το πιο συνηθισμένο είναι να γράφει πως περιέχουν acetoin κτλ. Σε καμία περίπτωση κάτι χειρότερο από ένα κανονικό τσιγάρο αλλά επειδή δεν υπάρχουν επαρκής έρευνες για αυτούς που θέλουν να κοιμούνται ήσυχοι και να τα αποφεύγουν, πολλές εταιρείες αρχίζουν να αφαιρούν αυτά τα συστατικά από τα υγρά τους ή να βγάζουν το ίδιο υγρό σε 2η έκδοση χωρίς τα συστατικά αυτά. Η TPA πχ τα ονομάζει DX. Δηδ. αν δεις πως μια συνταγή περιέχει Coconut, το οποίο έχει αυτή τη σήμανση μπορείς να το αντικαταστήσεις και να βάλεις το DX Coconut που βγάζει η ίδια εταιρεία. Βέβαια συχνά αναφέρεται πως τα DX έχουν διαφορές από τα original και πως συνήθως δεν είναι το ίδιο καλά.

Φαίνεται ότι παντού (το ίδιο και στο Η.Τ) ισχύει πως "Το βρώμικο είναι πάντα πιο νόστιμο!"  :tongue_smilie: :))

Είναι καθαρά ευθύνη και απόφαση δική σου (και του καθενός) πως κάθονται στη "ζυγαριά σου" η απόλαυση με την ασφάλεια ;)

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1732 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 19:09 »
Για τη πυραζίνη, μπορείς να κάνεις ένα διάλυμα πιο αραιό με τη βάση που χρησιμοποιείς. Για παράδειγμα, επειδή η πυραζίνη μπαινει σε μικρά ποσοστά, μπορείς να τη διαλύσεις 1:10 με τη βάση σου και στη συνέχεια να την χρησιμοποιείς στις συνταγές σου, υπολογίζοντας ότι πρέπει να βάζεις 10 φορές περισσότερο....
Καταλαβαίνω τι λες και ακούγεται πολύ λογικό, όμως έχω ανησυχίες. Επανέλαβα το ζέσταμα (πιο ζεστό αυτή τη φορά) και το φραπέδιασμα έγινε πάλι μια χαρά και την επόμενη μέρα πάλι το μισό μπουκαλάκι ήταν λες και είχει μαλλί της γριάς. Πλέον αναρωτιέμαι....έστω πως έφταιγε το κρύο στο αεροπλάνο ή οι απότομες κλιματικές αλλαγές στο ταξίδι και αποχωρίστηκε η πυραζίνη από τη pg που ήταν διαλυμένη....απο τη στιγμή που το "ξαναέδεσα" γιατί δεν σταθεροποιείται τώρα? Μήπως είναι χαλασμένη και δεν κάνει να τη χρησιμοποιήσω? Τι γίνεται αν τη διαλύσω σε βάση και κάνει τα ίδια και πάει χαμένη και η βάση?

Από την άλλη, σκέφτομαι αν δεν είναι χαλασμένη και φταίει το ότι έχει περισσότερη πυραζίνη απ΄όσο θα έπρεπε το μείγμα γιατί μπορεί πχ κατά το rebottling που κάνουν κάπως κάπου κάτι να έγινε λάθος....τότε μήπως ακόμα και στο 1:10 όπου να μεν θα έχει διαλυθεί αλλά θα έχω λάθος αναλογία στις συνταγές? Θα βάζω πχ 1-2% από το μείγμα αλλά θα παίρνω περισσότερη πυραζίνη απ΄ότι θα θέλω.

Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει για να αποφασίσω τι πρέπει να κάνω. Δεν έχω ξαναπάρει και πυραζίνη για να τη γνωρίζω πως συμπεριφέρεται.

Διάβασα πως μόνο απο την chefsflavours έρχεται έτσι και μου φαίνεται περίεργο. Πάντα?...σε όλους?...Και αυτοί που τους έχει συμβεί το διαλύουν σε βάση και είναι κομπλέ?...Κάνουν κάτι άλλο? Γιατί το μπάνιο και το φραπέδιασμα δεν πιάνει! :( :wall:

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1733 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:07 »
Στη δική μου πρίπτωση φίλε μου έστρωσε όπως σου περιέγραψα. Μπανιο κούνημα, μπάνιο ξανά κούνημα ξανά και ξανά. Δεν ξανακρυστάλωσε. Δεν νομίζω να είναι προβληματική αλλά εσύ θα αποφασίσεις. Δοκίμασε και να την αραιώσεις με μια μικρή ποσότητα βάσης (αν έχεις σκέτη PG καλύτερα). Αν είναι 30μελο βάλε 2-3 ml και φτάσε μέχρι τα 5. Αν δε... θα έμπαινα κι εγώ σε σκέψεις

Αν σου στρώσει με τη μικρή αραίωση εγώ προτείνω να τη χρησιμοποιήσεις σε ποσότητα ίδια με αυτή που θα χρησιμοποιούσες αν ήταν στην αρχική της μορφή (όχι πολλαπλάσια)

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1734 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:14 »
Και η δικια μου μια φορα εκανε μπανακι σε νερο 50-60 C για κανενα 5λεπτο , εξαφανιστηκαν οι κρυσταλοι και δεν εμφανιστηκαν ξανα. Μπορει το δικό σου, να ηταν απο τα τελευταια μπουκαλακια που γεμισαν και να ειχε ποιο πολύ διαλυμενη (να ειχε παγωσει στο μεγαλο δοχειο που την φερνουν και δεν την ανακηνισαν απο την αρχη του rebottling).

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1735 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 20:38 »
Άνοιξα τριαντάμμελο πυραζίνη σήμερα, φουλ κρυσταλ η κατάσταση. 10 λεπτά στο μπανάκι υπερήχων, ούτε καν ζεστάθηκε το νερο, αλλά η πυραζίνη έγινε άψογη και διαυγέστατη. Όποιος έχει το πρόβλημα και μπανάκι υπερήχων βαράτε άφοβα.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1736 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 10:56 »
Τι γνώμη έχετε για το Black Honey της TPA, η γεύση του δικαιολογεί το όνομά του; Σκέφτομαι να πάρω ένα 15μελο άρωμα και ρωτάω γιατί μου αρέσει αρκετά το μέλι στα καπνικά. Όποια περιγραφή έχω δει γράφουν απλώς "αρωματικός καπνός πίπας", στην επίγευση ωστόσο τι βγάζει; 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1737 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 11:04 »
Αρκετά έντονη γεύση μελιού.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1738 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 11:30 »
Ευχαριστώ, αυτό ήθελα.  :thumpup: Θα το πάρω πακέτο με το ry4 double.

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1739 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 12:48 »
Καστανόμελο :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem