vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, manos145

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #180 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 15:13 »
Δηλαδή, δεν αποκλείουν οι μεταβολές στην αναπνευστική λειτουργία να μην έχουν κλινική σημασία και δεν αποκλείουν πως η σύντομη χρήση του η.τ. ως γέφυρα για την διακοπή του καπνίσματος θα έχει μακροπρόθεσμο οφέλος σημαντικότερο απ'ότι οι πιθανές παρενέργειες της βραχυπρόθεσμης χρήσης του.

Εξηγήστε μου, γιατρέ, τι δεν καταλαβαίνω σωστά σ΄αυτήν την πρόταση
Από τη στιγμή που οι μεταβολές την αναπνευστικής λειτουργίας είναι ουσιαστικά άνευ κλινικής σημασίας, πόσο επιβλεβέστερες είναι οι παρενέργειες βραχυπρόθεσμης χρήσης που παρατήρησε, συγκρινόμενες με τις βραχυπρόθεσμεες παρενέργειες των άλλων επιλογών ενός καπνιστή:
α) να συνεχίσει να καπνίζει ... βραχυπρόθεσμα
β) να λάβει τη γνωστή φαρμακευτική αγωγή με τις γνωστές ... βραχυπρόθεσμες παρενέργειες
γ) να προσπαθήσει να το κόψει με τσίχλες και δυνατή θέληση, με τις επίσης γνωστές βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις. Στρερητικό σύνδρομο σωματικό και ψυχολογικό, νεύρα κλπ

Ποιες τελικά είναι αυτές οι βραχυπρόθεσμες παρενέργειες. Απο προσωπική πείρα και από όσα διάβασα στο σχετικό νήμα εδώ, όπου οι ατμιστές αναφέρουν τις επιπτώσεις στην υγεία τους από την αλλαγή κτ με ητ
τις αντιλαμβάνομαι ως εξής:
Βελτίωση αντοχής, γεύσης, όσφρησης, ευεξία, μείωση κιτρινίλας σε δόντια, καλύτερος ύπνος, μείωση ροχαλητού, απαλλαγή από τη δυσοσμία του καπνού, μέχρι και βελτιωμένες μετρήσεις σε αιματολογικές εξετάσεις από τους περισσότερους που κάνουν κ.α.
Ολα αυτά έχουν κλινική σημασία διότι είναι αντιληπτά στην καθημερινότητα, όχι ανθυποκλάσματα σε εργαστηριακές μετρήσεις.

Και η τελευταία μου ερώτηση.
Νόμιζα ότι το ζητούμενο είναι κατά κύριο λόγο οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες. Διότι, αν μιλάμε μόνο για βραχυπρόθεσμες, γιατί να μην περιλάβουμε στα αποτελέσματα, τις ουσιαστικές και αντιλήψιμες αλλαγές στην καθημερινότητα του πρώην καπνιστή και νυν ατμιστή;




Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #181 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 17:38 »
Καταρχάς η μελέτη εκτίμησε τις άμεσες επιπτώσεις της χρήσης του η.τ. στην αναπνευστική λειτουργία. Άμεσες εννοούμε τί προκαλεί το η.τ. αμέσως μετά από 5λεπτη χρήση.
Το να μελετηθούν οι μακροχρόνιες επιπτώσεις χρειάζονται (όπως λέει και η λέξη) πολλά χρόνια. Και αυτό λοιπόν δεν μπορεί να γίνει τώρα αλλά μετά από αρκετά χρόνια. Πρακτικά θα είναι αρκετά δύσκολο να γίνει, διότι θα πρέπει να πάρεις αρκετές εκατοντάδες έως χιλιάδες χρήστες κ.τ. και αντίστοιχο αριθμό χρηστών η.τ. και να δεις πώς θα πάνε σε βάθος χρόνων. Και θα πρέπει με την εκκίνηση της μελέτης να έχουν οι δύο ομάδες τα ίδια χαρακτηριστικά.

Το να εξετάσεις πως αισθάνονται οι χρήστες η.τ. είναι μια ιδέα που μπορεί να γίνει με ερωτηματολόγιο, αλλά έχει τα εξής μειονεκτήματα:
1. Είναι υποκειμενική μελέτη, δηλαδή δεν μετράς κάποιον δείκτη ώστε να αντικειμενικοποιήσεις αυτό που βλέπεις.
2. Χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο και εγκυροποιημένο (validated) ερωτηματολόγιο και θα πρέπει να απαντήσουν τα ίδια άτομα τόσο όταν καπνίζουν κ.τ. όσο και όταν αλλάξουν και πάνε σε η.τ. Δηλαδή θα πρέπει να έχεις δώσει το ερωτηματολόγιο από πριν, και μετά να περιμένεις να κόψουν το κ.τ., να περάσει κάποιος χρόνος με το η.τ. και μετά να τους ξανακάνεις το ίδιο ερωτηματολόγιο.



Αυτό που αναφέρεις για τις εργαστηριακές εξετάσεις που βελτιώθηκαν δεν το γνωρίζω και δεν έχω δει το thread που τα αναφέρουν τα παιδιά, πάντως το μόνο που θεωρητικά αναμένεται να αλλάξει με την διακοπή του κ.τ. είναι να πέσει λίγο ο αιματοκρίτης και να αυξηθεί η HDL χοληστερόλη.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #182 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 17:50 »
Ειμαι 36 ετών,χαιρω ακρας υγειας και ειμαι συστηματικος χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου. Δηλώνω εθελοντής για την ερευνά σας. Στειλτε π.μ. για να σας δωσω τα στοιχεια μου. οσον αφορα για τις συμβουλες που ζητατε, 18 mg νικοτινης ειναι μια "μεση" τιμη. Καλο θα ηταν να συμπεριλαβετε στην ερευνα σας και υγρα βασης VG αλλα και υγρα βασης VG/PG.... Οι περισσότερες συσκευες του εμποριου χρησιμοποιουν ανταλλακτικά τάνκ ή τουλάχιστον ανταλακτικα επιστόμια άρα δεν θα υπάρξει προβλημα ως προς τους κανονες χρησης. Θα προτεινα επισης να λαβετε υπ'οψιν σας οτι αναλογα με τον τυπο της συσκευης που θα χρησιμοποιηθεί (και συγκεκριμενα αναλογα με τον τυπο του ατμοποιητή αλλα και τον τύπο της μπαταρίας που θα χρησιμοποιηθεί,δηλαδη ποσα βολτ Output εχει η μπαταρια), εχουμε μεγαλύτερη η μικροτερη πραγωμενη ποσοτητα ατμου για τον χρήστη... Πιστευω οτι μια "μεση" συσκευη οπως π.χ. τα eGo-t ειναι αντιπροσωπευτικα αφου δεν προκειται για extreme συσκευες που παραγουν υπερβολικό ατμό,ειναι ευρύτατα διαδεδομένες και διαθέτουν ανταλλακτικα επιστόμια-αμπουλες τροφοδοσιας υγρού...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #183 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:03 »
Μάλλον δε διάβασες όλα τα μηνύματα, φίλε Pastafarai. Κάποια από αυτά έχουν συζητηθεί ήδη και έχει αποφασισθεί η μεθοδολογία.
Πάντως τα 18mg δεν είναι μέση τιμή. Εγώ με 18 mg πρωτοάρχισα αλλά τώρα μου είναι πολλά. Σίγουρα θα χτυπούσε κόκκινα το υπερηχογράφημα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #184 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:39 »
Επισκέφθηκα κ εγώ τον γιατρό σήμερα για τις απαραίτητες διαδικασίες
εξετάσεων για την έρευνα του γιατρού.
Ήταν μια πολύ καλή διαδικασία μέσα στην οποία μου εξήγησε μερικά
πράγματα όσο αναφορά την παροχή νικοτίνης με το Η.Τ.
Έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι πριν κ μετά την 5 λεπτή χρήση του.

Περιμένουμε εναγωνίως τ αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #185 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:42 »
παιδια χριαζετε περισοτερη σημετοχη ο γιατρος εμαθα οτι δεν εχει ατομα

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #186 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:44 »
Εγω ειχα στειλει π.μ δε ξεερω αν του κανω παντως ειχα πει.Αν θελει ας επικοινωνησει μαζι μου.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #187 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 16:45 »
παιδια χριαζετε περισοτερη σημετοχη ο γιατρος εμαθα οτι δεν εχει ατομα

μεχρι σημερα εχει δει 10 ατομα αλλα του χρειάζονται οντως περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #188 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:14 »
παιδια χριαζετε περισοτερη σημετοχη ο γιατρος εμαθα οτι δεν εχει ατομα

Δυστυχώς, δεν πληρώ τις προδιαγραφές...
Ακόμα "κλέβω" τον εαυτό μου και καπνίζω 5-6 συμβατικά τσιγάρα τη μέρα.
Αλλιώς, θα πήγαινα με μεγάλη χαρά για να συμβάλω κι εγώ στην επιστημονική έρευνα.

Θα περιμένουμε λοιπόν, εναγωνίως, τα πορίσματα του γιατρού!

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #189 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:36 »
Πριν απο λίγο επέστρεψα απο το νοσοκομείο οπου έλαβα μέρος στην έρευνα του γιατρού kfarsal ή αλλιως Κώστα.
Θελω να προτρεψω τα μελη του φορουμ να λαβουν μέρος στην έρευνα για τους εξής απλους λόγους:

1. Ειμαστε όλοι ατμιστές και κάθε αντικειμενική έρευνα που γίνεται για τις επιπτωσεις της αγαπημενης μας συνηθειας ανεξαρτητα απο τα αποτελεσματα που θα βγουν ειναι καλό για εμας.
2. Ο Κώστας ειναι ενας αξιόλογος γιατρός, με παρελθόν στις ερευνες και απο οσο συμπέρανα με πολύ αντικειμενικα κριτήρια και χωρις καθόλου δόλο ή προκατάληψη κατα του ηλεκτρονικου τσιγάρου.
3. Μεσω της ερευνας αυτης μας δινεται η δυνατότητα να κανουμε δωρεάν ενα λεπτομερέστατο καρδιολογικό τσεκ άπ (εις τριπλούν μάλιστα) το οποιο υπο κανονικες συνθηκες στοιχίζει ακριβά.Επιπλέον,επειδη τα Triplex γινονται στα πλάισια ερευνας και απο ιατρό καρδιολόγο, γινονται με μεγάλη προσοχή στην κάθε λεπτομέρεια ωστε να σημειωθουν έστω και οι ελάχιστες μεταπτώσεις στην καρδιακή λειτουργία, κάτι που δεν συμβαίνει (προσωπικη μου εκτιμηση) σε ενα οποιοδήποτε εξεταστήριο με ουρά κόσμου απο έξω να περιμένει την σειρά του και με τον ιατρό/εξεταστή να λειτουργεί υπο πίεση ωραρίου....

Όσο περισσότεροι απο εμάς προσφερθούν να λάβουν μέρος στην έρευνα τόσο το καλύτερο.
Στο κάτω-κάτω τα στοιχεία οσων συμμετέχουν στην ερευνα παραμενουν κρυφά (δεσμευεται εγγράφως το νοσοκομειο γι'αυτο), η εξέταση είναι απολύτως ανώδυνη και ακινδυνη (οι υπερηχοι δεν εκπέμπουν ακτινοβολία), και επιπλέον, εκτός απο το δωρεάν καρδιολογικό τσεκ-άπ, θα λάβετε και την ικανοποίηση οτι πηρατε μέρος σε μια επιστημονική και αντικειμενικη -κατα τα φαινόμενα- έρευνα!

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #190 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:43 »
φαντάζομαι πως ισχύει μόνο για αθήνα.?
οκ τροποποιηση, το είδα

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #191 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:46 »
Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ήρθαν σήμερα, τόσο για την προσέλευσή τους όσο και για την υπομονή τους αφού βρέθηκαν όλοι μαζί εδώ και έπρεπε ο ένας να περιμένει τον άλλον.

Όπως είπα, η μελέτη είναι ανοιχτή σε όλους αφού καμία συγκεκριμένη ομάδα δεν έχει μελετηθεί.
Οπότε, όποιος έχει διακόψει για τουλάχιστον 1 μήνα το κ.τ. (πλήρης διακοπή!) και χρησιμοποιεί η.τ. με υγρό νικοτίνης είναι ευπρόσδεκτος. Αυτές είναι οι μοναδικές προυποθέσεις.


Επειδή θα είναι δύσκολο να επικοινωνώ με τον καθένα ξεχωριστά, νομίζω πως το καλύτερο είναι να ανακοινώνω εγώ εδώ τις ημέρες και ώρες που μπορεί να γίνουν τα υπερηχογραφήματα, και όποιος βολεύεται από την ημερομηνία και ώρα να μου στέλνει pm ή mail για να το κανονίσουμε.

@lemy. Η μελέτη γίνεται στην Αθήνα. Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι υποχρεωτικά από εδώ για να συμμετάσχεις! ;)


Και πάλι, ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουν συμμετάσχει μέχρι στιγμής!

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #192 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:50 »
αν μπορούσατε γιατρέ να μας δίνατε περισσότερες πληροφορίες για το πως μπορούμε να συμμετέχουμε από θεσσαλονίκη. προσωπικά μου είναι πολύ ενδιαφέρον . ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #193 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:54 »
χαρα μου να ειμαι στο επομενο γκρουπακι ατμιστων!!!

ειμαι χωρις κανονικο τσιγαρο σχεδον 2 μηνες. οποτε πληρω την προυποθεση.

αναμενω ανακοινωση για να μετασχω.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #194 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 17:55 »
διονυση στειλτου πμ να κλείσεε το ραντεβου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341824 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596638 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357096 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192699 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1161 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591202 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios