vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 5 χρήστες
tony1976, grag, camber, ZoeM, azzazel

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #195 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 18:01 »
Καλά ρε παιδιά, μόνο και μόνο για τον δωρεάν έλεγχο της καρδιάς του να πάει κάποιος αξίζει τον κόπο!
Δεν μπορώ να καταλάβω, όσοι μένουν Αθήνα, γιατί δεν εκμεταλλεύονται την ευκαιρία.

Υπάρχει δυνατότητα, μέσω της χρηματοδότησης της έρευνας, να πληρωθούν τα εισητήρια για αυτούς που δε μένουν Αθήνα?
Αν ναι, μέσα είμαι (πληρώ τα specs).


Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #196 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 18:05 »
εστειλα π.μ. στον ανθρωπο.
αξιζει το κοπο για παρα πολλους λογους
ο εξης ενας, η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ !!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #197 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 18:32 »
Για λόγους κλιμάκωσης των εθελοντών, αναμένω τη νέα ανάρτησή σας Γιατρέ με τις διαθέσιμες μέρες και ώρες.
Σας απέστειλα π.μ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #198 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 22:12 »
Λοιπόν, επόμενη ημερομηνία είναι το Σάββατο 28 Ιανουαρίου (το επόμενο Σάββατο δηλαδή) μετά τις 12-12:30 το μεσημέρι. Περιμένω τα pm σας για όσους είναι διαθέσιμοι και θέλουν να προσέλθουν. Για να μην έρθετε όλοι μαζί και αναγκάζεστε να περιμένετε πολύ ώρα (αφού δεν μπορούμε να κάνουμε υπερηχογράφημα σε 2 ταυτόχρονα, άρα πρέπει να περιμένει κάποιος να τελειώσει ο προηγούμενος), ο καθένας που μου στέλνει pm θα έχει και ξεχωριστή ώρα προσέλευσης, με διαφορά περίπου 30-60 λεπτών από τον προηγούμενο. Εκτός βέβαια αν κάποιος θέλει να έρθει με παρέα.

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, καλό όμως είναι να επαναλάβω τα 5 βήματα που χρειάζεται να κάνετε πριν έρθετε για την μελέτη:
1. Να μην έχετε κάνει χρήση του η.τ. για τουλάχιστον 2 ώρες πριν την εξέταση.
2. Να μην έχετε κάνει χρήση καφέ και αλκοόλ για το ίδιο τουλάχιστον διάστημα.
3. Να προσέλθετε με πλήρως φορτισμένες τις συσκευές σας.
4. Να φέρετε 1 καινούργιο cartridge για να τοποθετηθεί το υγρό προς χρήση (το κόστος θα επιβαρύνει εμάς).
5. Θα προτιμούσα (πάλι για λόγους αξιοπιστίας) να φέρετε όλοι και καινούργιο-αχρησιμοποίητο ατμοποιητή (πάλι το κόστος θα επιβαρύνει εμάς).

Αυτά προς το παρόν.

Κατ'εξαίρεση να πω ότι μπορούμε να κάνουμε κάποιον και μια άλλη μέρα (πριν το Σάββατο), μετά τις 20:00 όμως και μόνο αν έχει προκαθοριστεί με βεβαιότητα το ραντεβού και είναι σίγουρος ότι μπορεί να προσέλθει.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #199 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 19:03 »
Nα προσθέσω πως υπάρχει η δυνατότητα να προχωρήσουμε και την Κυριακή 29 Ιανουαρίου, μετά τις 11:30 το πρωί. Σάββατο λοιπόν μετά τις 12-12:30 και Κυριακή μετά τις 11:30 περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 14:23 από kfarsal »

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #200 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 00:16 »
Μετα απο την απολυτως θετικη, σημερινη, εμπειρια της συμμετοχης μου στην ερευνα που κανει ο Κωστας, θα ηθελα να παροτρυνω ολους τους συνατμιστες να βοηθησουν, συμμετεχοντας σε αυτην, αφου οσο μεγαλυτερος ο αριθμος των συμμετεχοντων, τοσο πιο αξιοπιστα τα αποτελεσματα.
Ειναι τελειως ανωδυνη (υπερηχογραφημα και μετρηση πιεσης) και διενεργειται απο εναν, χωρις παρωπιδες, επιστημονα.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #201 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:03 »
καταρχην νο1 λογο στην ερευνα παιζουνε τα υγρα και οι συσκευες...

Οι δοκιμες καλο ειναι να γινουνε και με PG 100% και με VG 100% και με VGP 50%/50% χωρις αλλα προσθετα εκτος της νικοτινης
(εγω για παραδειγμα με τα κινεζικα υγρα ειχα ζαλη και κυματα νυστας / με αυτα που φτιαχνω δεν εχω )
αλλα και τα ιδια υγρα χωρις νικοτινη ως placebo με συσκευες καταλληλες και να μετρηθουνε τα συστατικα των ατμων που βγαζει η συσκευη
με χρηση καπνιστικης μηχανης και να συγκριθουνε με αυτα του υγρου να δουμε δηλαδη αν υπαρχει αλλιωση με την θερμανση και την ατμοποιηση του υγρου.
Επισης πρεπει να καταγραφει η θερμοκρασια ατμοποιησης ο τροπος λειτουργιας(υπερηχοι/αντισταση) της συσκευης τα watt λειτουργιας κτλπ.
Δεν ειναι τοσο απλο...

Τα υγρα της nobacco εχουνε προσθετα μεσα και δεν ειναι καθαρα VG ασε που η μετρηση της νικοτινης ειναι σε ενα δειγμα πριν απο πολυ καιρο
σε αλλη παρτιδα δεν ειναι σιγουρο οτι η προηγουμενη αναλυση συμβαδιζει με τα τωρινα υγρα εκτος και εχουνε φυλαξει υγρα απο την ιδια παρτιδα.
Τα υγρα δεν τα φτιαχνει η nobacco ωστε να μπορει να εγγυηθει για το τι εχουνε μεσα απλως τα βαφτιζει..
Και οι κινεζοι ειναι γνωστο τις κομπινες που κανανε (πχ οταν βαζανε μελαμινη στο παιδικο γαλα για να ξεγελανε τα τεστς και να δειχνουνε οτι τα γαλατα
εχουνε περισσοτερη πρωτεινη για να μπορουνε να τα αραιωνουνε περισσοτερο και να κανουνε τα 10 λιτρα 15)
Αν απο την παρτιδα που μετρηθηκε τοτε ειναι και τα υγρα που εχετε τοτε μονο να τα θεωρειτε μετρημενα...

Μια καλη ερευνα ειναι μια randomized double-blind  placebo-controlled trial
Αλλιως κατα την γνωμη μου η ερευνα δεν εχει και πολλη αξια...
Το πρωτοκολλο που εχετε ορισει κατα τη γνωμη μου ειναι ελειπες το καταλαβαινω βεβαια γιατι δεν υπαρχουνε χρηματα....

Επισης η ερευνα αυτη παλι δεν εχει μεγαλη σημασια γιατι μετραει αμεσες συνεπειες που αυτες δεν θελουμε καποια ερευνα για να τις δουμε
μπορουμε να τις δουμε και μονοι μας.
Μια ερευνα με μακροπροθεσμες μεσοπροθεσμες συνεπειες θελουμε...
Μια ερευνα που να δινει τις καμπυλες σε σχεση με το χρονο της νικοτινης στο πλασμα θα ειχε αξια πρακτικη.
Βεβαια αυτο ανεβαζει το κοστος της ερευνας..

Απλα μια ερευνα πρεπει να απανταει σε πραγματικα υπαρκτα ερωτηματα επι της ουσιας και στο ζουμι του θεματος και οχι για να λεμε οτι καναμε ερευνα...

Φιλικα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:18 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #202 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:13 »
Σας εστειλα π.μ.

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #203 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:15 »
@ nikosgt Φιλε κανε τον κοπο και διαβασε ολα τα μηνηματα στο νημα ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #204 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:27 »
ναι δεν τα εχω διαβασει ολα αλλα απο προσωπικη παρατηρηση
με τα κινεζικα υγρα αν και ειχανε καλη γευση παθαινα ζαλη με κυματα νυστας μετα που το γυρισα
σε diy υγρα vg based με μεγαλυτερη νικοτινη δεν εχω αυτες τις παρενεργειες
και το ποιο σημαντικο δεν εχω την τρελη αυπνια που μου κανανε τα κινεζικα απο εκει που κοιμομουνα
8 ωρες επεσα στις 5 με τα κινεζικα και κουτουλουσα ενω με τα diy με vg κοιμαμε πλεον οπως με το κτ
και δεν κουτουλαω απο την αυπνια ουτε εχω ζαλη και κυματα νυστας οταν τραβαω τζουρα.
Επισης η διαφορα απο τα 6watt στα 10watt ατμισματος ειναι μεγαλη.

Δηλαδη εχουμε δραματικες διαφορες αναλογα με τα υγρα και την συσκευη

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #205 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:31 »
nikosqt

Μάλλον τζάμπα εγγραφες τόση ώρα .
Διάβασε όλο το νήμα ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #206 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:03 »
ναι δεν τα εχω διαβασει ολα αλλα απο προσωπικη παρατηρηση
με τα κινεζικα υγρα αν και ειχανε καλη γευση παθαινα ζαλη με κυματα νυστας μετα που το γυρισα
σε diy υγρα vg based με μεγαλυτερη νικοτινη δεν εχω αυτες τις παρενεργειες
και το ποιο σημαντικο δεν εχω την τρελη αυπνια που μου κανανε τα κινεζικα απο εκει που κοιμομουνα
8 ωρες επεσα στις 5 με τα κινεζικα και κουτουλουσα ενω με τα diy με vg κοιμαμε πλεον οπως με το κτ
και δεν κουτουλαω απο την αυπνια ουτε εχω ζαλη και κυματα νυστας οταν τραβαω τζουρα.
Επισης η διαφορα απο τα 6watt στα 10watt ατμισματος ειναι μεγαλη.

Δηλαδη εχουμε δραματικες διαφορες αναλογα με τα υγρα και την συσκευη


H θεωρία που περιγράφεις είναι καλή, αλλά αδύνατη. Όχι μόνο για λόγους χρηματοδότησης αλλά και γιατί ορισμένα που γράφεις είναι αδύνατα με την σημερινή τεχνολογία που διαθέτει η ανθρωπότητα.
Πρώτον, πώς θα γίνει double-blind η μελέτη; Ξέρεις κανένα placebo που να αναπαράγει τον καπνό και την γεύση με το άτμισμα ώστε να είναι blinded η μελέτη από μεριάς ατμιστή; Και για το κ.τ., δεν έχει υπάρξει ποτέ double-blinded μελέτη (αφού δεν υπάρχει πλαψεβο αντί καπνίσματος που να μην καταλαβαίνει την διαφορά ο χρήστης), άρα και εκεί οι μελέτες είναι άχρηστες;

Για το θέμα της ανάλυσης πολλαπλών υγρών, έχει ήδη απαντηθεί το θέμα. Ακόμη κι αν έρθουν όλα τα μέλη του φόρουμ αμφιβάλλω αν φτάνουν για να αναλυθούν όλα αυτά.

Για το θέμα των υγρών, δεν φταίω εγώ αν υπάρχουν διαφορές σε κάθε παρτίδα υγρού. Ούτε είναι δυνατόν να γίνεται ξεχωριστή ανάλυση σε κάθε δείγμα που χρησιμοποιείται. Αν πράγματι υπάρχουν τέτοια θέματα με την σύσταση των υγρών, θα πρέπει να προβληματίσουν πρώτα τις εταιρίες που τα εμπορεύονται και μετά τους χρήστες των υγρών.

Τις προδιαγραφές των watt των συσκευών δεν είναι δουλειά μου να τις αναλύσω. Σκοπός είναι να συλλέξω ένα δείγμα με όσο το δυνατόν πιο όμοιες συσκευές, αλλά και πάλι όσα watt και να είναι μια συσκευή, η θερμοκρασία του ατμού είναι ίδια αφού σε συγκεκριμένη θερμοκρασία ατμοποιείται. Π.χ., αν η κουζίνα σου είναι 2000watt ή 5000watt, το νερό στους 100 βαθμούς θα βράσει!!
Από εκεί και πέρα, σίγουρα ο καθένας δεν θα ρουφάει την ίδια ποσότητα ατμού. Αλλά και στους καπνιστές κ.τ., κανείς δεν ρουφάει ίδια ποσότητα με κάθε τσιγάρο. Πραγματιστική μελέτη κάνουμε, όχι εργαστηριακά in vitro πειράματα.

Οι καμπύλες νικοτίνης στο πλάσμα γιατί να χρησιμοποιηθούν; Αλλάζει ο μεταβολισμός της νικοτίνης επειδή την παίρνεις με άτμισμα αντί για κάπνισμα; Η νικοτίνη έχει half life περίπου 60 min, είτε την παίρνεις με κ.τ. είτε με η.τ. είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Θα μπορούσε να γίνει μέτρηση των επιπέδων κοτινίνης, για να δούμε πόση προσλαμβάνει ο καθένας, αλλά αυτό μετά θα ήταν βιοχημική μελέτη κι όχι καρδιολογική.

Συμφωνώ πως χρειάζονται μελέτες μακροχρόνιων επιπτώσεων, αλλά πώς να γίνουν όταν το ηλεκτρονικό τσιγάρο κυκλοφορεί 3-4 χρόνια μόνο; Αδύνατον......... Άσε που μιλάμε για επιδημιολογική μελέτη, δηλαδή χρειάζονται χιλιάδες άτομα να συμμετέχουν.......
Τις βραχυπρόθεσμες επιπτωσεις γράφεις ότι τις καταλαβαίνεις. Πάντως, όταν στο κ.τ. η διαστολική λειτουργία επιβραδυνόταν κατά 17% στις μελέτες που είχα κάνει (σε υγιέστατα άτομα μικρής ηλικίας), οι καπνιστές δεν καταλάβαιναν τίποτα.

Αυτά, και πάντα φιλικά γιατί καταλαβαίνω πως αν κάποιος δεν έχει από μέσα εμπειρία και σχέση με το αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο να φανταστεί τις συνθήκες και τις προυποθέσεις διεξαγωγής μιας τέτοιας μελέτης.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #207 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:14 »
Μια παρατήρηση και ταυτόχρονα παράκληση για την μελέτη που κάνω. Επειδή ήδη έχουμε κάνει μελέτες και σε άτομα άνω των 40-45 ετών, θα ήταν καλό να υπήρχε μια ομάδα και σε αυτόν τον ηλικιακό πληθυσμό που θα πάρει μέρος στη μελέτη και θα αναλυθεί ξεχωριστά. Ο λόγος είναι πως μετά τα 40-45 έτη εμφανίζεται διαστολική δυσλειτουργία λόγω ηλικίας σε όλους σχεδόν, οπότε τα βασικά τους χαρακτηριστικά διαφέρουν από τους νεότερους. Αυτό δεν αποκλείει την ανάλυσή τους μαζί με τους υπόλοιπους, αλλά καλό θα ήταν να αναλυθούν και ξεχωριστά. Οπότε, θα παρακαλούσα και όσους ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα των 45+ να προσέλθουν και εκείνοι ώστε να συμπληρωθεί ικανός αριθμός ατόμων που να μπορέσουμε να αναλύσουμε και ξεχωριστά.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #208 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:21 »
4. Να φέρετε 1 καινούργιο cartridge για να τοποθετηθεί το υγρό προς χρήση

Τί είναι το cartridge?

edit...βρηκα τι ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:32 από smoka »

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #209 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:51 »
placebo που υπαρχει ειναι το ιδιο υγρο χωρις νικοτινη δεν ειναι καθαρο placebo αλλα το πλησιαζει.
Οι ατμιστες δεν πρεπει να ξερουνε αν εχει μεσα η οχι νικοτινη αλλα ουτε αυτος που το δινει δεν πρεπει να ξερει τι ειναι ωστε να μετρηθει
και η πιθανη ψυχογενης συμβολη. Τα υγρα πρεπει να ειναι με κωδικους και δεν πρεπει να ξερουνε τι ειναι αυτοι που τα χορηγουνε ουτε αυτος που τα περνει

Σαφως και δεν ατμιζουνε ολες οι συσκευες σε ιδιες θερμοκρασιες εκει παιζουνε σοβαρο ρολο τα watt και η τροφοδοσια της αντιστασης με υγρο και δεν ειναι ολες οι συσκευες ιδιες πχ στη δικια μου στα 14 watt η ποιο πολυ νικοτινη καίγεται και ειναι μικροτερες οι αποροφησεις ενω στα 9 δεν καιγετε και εχει μεγαλυτερη αποροφηση η νικοτινη.Ο ρυθμος αποροφησης της νικοτινης εχει αμεση σχεση με την θερμοκρασια σε μικρη θερμοκρασια εχει μικρο ρυθμο
ενω σε μεγαλη μεγαλο και κανει pulse που πλησιαζει λογικα το κτ.
Αυτο ειναι σοβαρο λαθος που κανουνε ολες οι μεχρι τωρα μελετες που τα τσουβαλιαζουνε ολα σε ενα χωρις να λενε ουτε συσκευη ουτε watt ουτε τιποτα.

Σε ποσα watt δουλευει μια συσκευη ειναι πολυ ευκολα μετρησιμο με ενα πολυμετρο (P=V*I=V^2/R=I^2*R) και ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την θερμοκρασια του ατμου
επισης για την θερμοκρασια του ατμου παιζουνε κ πολλα αλλα ρολο οπως το τι διαδρομη εχει η αντισταση απο το στομα κτλπ αλλα και τα υγρα
που αν ειναι φουλ στην pg που ειναι ευλεκτη για παραδειγμα πιανουνε ποιο μεγαλες θερμοκρασιες το ιξωδες τα προσθετα κτλπ.


Παντως ασχετα με την ερευνα εχω καταληξει προσωπικα οτι την ζημια στο κτ στην καρδια την κανει το μονοξειδιο γιατι δεσμευει την αιμοσφαιρινη
δεν μεταφερετε οξυγονο στους μυες στα οργανα κτλπ σπρωχνει η καρδια ποιο δυνατα να στειλει αιμα αρα και οξυγονο και τρωει το ζορισμα.
Ομως το ητ δεν εχει μονοξειδιο αρα αυτο δεν συμβαινει και απο την ερευνα δεν νομιζω να βρεθουνε σημαντικες αλλαγες στην λειτουργια της καρδιας.
Την καρδια κυριως την πειραζει το μονοξειδιο και οχι η νικοτινη ετσι πιστευω εγω ασχετως ερευνας... μπορει να κανω και λαθος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2012, 02:08 από nikosqt »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341842 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540671 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30839 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596656 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192711 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1164 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1106 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios