vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 9 χρήστες
Jorge, tibolaso, camber, Sergios, Buliwyf, Ηρακλης, manoslykos, nikpoth, maprix

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
To 1 και 2 αλληλοαναιρούνται. Αν είναι φτηνές δεν μας ενδιαφέρει που θα πάρουμε 2-3 για να κρατήσουν περισσότερο. Αλλά γιατί να κρατήσουν περισσότερο αφού είναι φτηνές και μπορούμε να τις ξεζουμίσουμε χωρίς τύψεις;  :) 
Δεν θεωρώ οτι αναιρεί το ένα το άλλο. Επειδή λέμε οτι θέλουμε να κρατήσουν πιο πολύ (για οικονομία) τότε μας ενδιαφέρει αν θα πάρουμε 2 ή 4 για να τις αλλάζουμε πιο συχνά λόγω 50% εκφόρτισης.
Στο ποστ μου λέω ότι στο η.τ. ΔΕΝ χρησιμοποιούμε το 100% της μπαταρίας. Εκ των πραγμάτων τις αλλάζουμε όταν φτάσουν στο 20-30% της χωρητικότητάς τους. Όταν το μοντάκι σου δείχνει άδεια μπαταρία στην πραγματικότητα δεν είναι άδεια (κι αν τη βάλεις σε ένα φακό θα μπορούσε να φέγγει αξιοπρεπέστατα για αρκετή ώρα ακόμη).




Αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι μπαταρίες στο η.τ. κρατάνε πολλές φορές περισσότερο από 300-500 φορτίσεις. Έχω μπαταρίες 2ετίας με χωρητικότητα πάνω από 80% και φορτίζουν 1-2 φορές τη μέρα. Έχουν κάνει δηλαδή πάνω από 1000 φορτίσεις!



Για ηλεκτρονικά μοντάκια και εγώ το ίδιο λέω.

Πολύ μεγαλύτερο κακό στην μπαταρία κάνουν οι υψηλές αποφορτίσεις. Όσοι δουλεύουν με sub-ohm ή πολλά βατ θα χαιρετίσουν τις μπαταρίες τους σε λίγους μήνες σε αντίθεση με μένα που ατμίζω σε σχετικά χαμηλά βατ και θα μου κρατήσουν χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ατμίζει κάποιος με sub-ohm. Απλά πρέπει να έχει στα υπόψη ότι θα αγοράζει μπαταρίες συχνότερα.



Συμφωνώ απόλυτα. Θέλεις γρήγορο αμάξι? θα καις παραπάνω καύσιμο και θα έχεις αυξημένες φθορές και ανταλλακτικά.

Αυτό που έγραψα είναι στο συμπέρασμα το ίδιο που έγραψε και ο Βασίλης. Οτι κατ εμέ δεν φαίνεται να αξίζει τον κόπο να παίζεις στο 50% της χωρητικότητας.



@camber
νομίζω πως αυτά που έγραψα, δεν έχουν διαφορά στα συμπεράσματα από αυτά που έγραψε ο shadokan....
...Γι αυτό πιστεύω ότι τσάμπα κόπος είναι όλο αυτό. Αν κάποιος βέβαια θεωρεί οτι αξίζει τον κόπο, δεν μπορώ ούτε θέλω να του πω εγώ τι να κάνει ;)

...

...

Τωρα αυτο με τους κυκλους εγω ποτε δεν το ειδα να ισχυει 100%.  Ποσους κυκλους εχουν οι τριων χρόνων CGR CH που εχω ;;;;;   
Μπορει να μη δουλευουν στο ανωτερο της αποδοσης τους , αλλα ακομα εχουν πολυ ρευμα να δωσουν.
...
...
Στο κατω κατω ομως το να δωσεις καθε χρονο απο 10 - 20 € για μια δυο μπαταριες , δεν το βλεπω και σαν τεραστιο ποσο . 
Τοσα εξοδα κανουμε  σε αλλα και αλλα.........   Στις μπαταριες του 10αρικου τωρα να μετραμε κυκλους και κατα ποσο θα πρεπει να τις αποφορτισουμε ωστε να ζησουν για παντα.........περιττο το βλεπω παιδες.


Προσωπικη γνωμη ολο αυτο.Δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο . Απλα ετσι το βλεπω εγω. :)




Μπορεί και να μην έγραψα κατανοητά...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν έχω καταλάβει το νόημα των ποστ σου.

Οικονομία θα έχεις σε βάθος χρόνου αν πάρεις 5 μπαταρίες και τις αλλάζεις στο 50% ή και στο 70-80%. Αν τις αγοράσεις μεμονωμένα και τις αποφορτίζεις στο 100% θα χρειαστείς περισσότερες από 5 για να σου δώσουν τα ίδια mAh πριν πέσουν ας πούμε στο 80%. Αυτό είναι defacto, το λέει η θεωρία και υποστηρίζεται στην πράξη σε πολλές υλοποιήσεις.

Το αν μας φαίνεται γελοίο το κοστολόγιο μιας μπαταρίας στο η.τ. είναι άλλο θέμα που δεν αναιρεί όμως την πραγματικότητα. Όποιος θέλει να αποφορτίζει την μπαταρία του στο 50%, μόνο καλό θα της κάνει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Και εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω των δικών σου, γιατί τα ίδια πράγματα λέμε στην ουσία.
Δεν διαφώνησα για το 70-80% αλλά για το 50% γιατί το θεωρώ πολύ κόπο για μικρό (αν υπάρχει) κέρδος. Ούτε είπα ποτέ για χρήση στο 100%.
Anyway, τέλος στο συγκεκριμένο από μένα, πάμε πίσω στο θέμα μας :) Συγγνώμη αν μπέρδεψα το νήμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
To πιθανότερο Βασίλη να επενέβη το κύκλωμα PTC της Sony και δεν καταστράφηκε η μπαταρία. Σε κάποιο φορτιστή με zero volt activation όπως ο XTAR θα επανέλθει.

Αυτή η Ελευθερία έχει ακόμη VTC5?  :tongue_smilie:





Οχι Γιωργη . Ηταν η τελευταια.... ;D  Τωρα αμα το μαθει θα με κραξει.Το PTC μακαρι να εκανε το θαυμα του , αλλιως παει για τοπο χλοερο η Sony.......Ειδωμεν....Θα της δωσω ενα ηλεκτροσοκ να με θυμαται βεβαια και αν θα βαλει μυαλο , θα συνεχησουμε τη συνεργασια μας.Αν δεν καταλαβει.......ciaoooo    :)) 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2015, 16:45 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,


Εγινε σημερα shipped το cloupor mini μου και μιας και ειναι το πρωτο μου μοντ με μπαταριες ειπα να περασω απο εδω να μου πειτε για μπαταριες ωστε να προετοιμαστω σιγα σιγα μεχρι να φτασει!!


Ευχαριστω προκαταβολικα


Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Το ξεχασα αυτο Πανο...


Να ρωτησω κατι ακομα...
Απ'εξω μπορουμε να τις παρουμε χωρις να περιμενουμε 2-3 μηνες;


Αποσυνδεδεμένος kdi

Απο Ολλανδια, εδω σε 10-15 μερες
http://eu.nkon.nl/

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Ωραια...Γρηγορα και αξιοπιστα (απο οτι διαβαζω)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Σας αρεσε το μαγαζι εεεεεεεεεεε;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Εμενα οι τιμες του!!!  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kdi

Το μαγαζι πολυ καλο αλλα 15 μερες απο Ευρωπη ειναι πολλες. Απο Ιαπωνια εκαναν 10.
Γενικα οι ταχυδρομικες στην Ευρωπη  :thumpdown:  με εξαιρεση του Αγγλους.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Καποιο link απο εκει  ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό το ιαπωνικό μαγαζί :-)

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Εμφανίστηκαν SonyVCT 4 στον Ολλανδό προς 5,75 εκάστη .
Ενδιαφέρονται κάποιοι για ομαδική αγορά ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem