vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ολα θα δουλεψουν μια χαρα.
Το Kick δεν ειναι flat απο τη μερια της μπαταριας ,αλλα ουτε απο τη μερια που θα κανει επαφη με τον πολο του μοντ.


Μην ανυσηχεις.  Μια χαρα ειναι.  Το μονο που δεν θα σου αρεσει με το Kick και τις 18650 , ειναι οτι θα εχεις ενα μοντακι που εσωτερικα θα ειναι 18800[size=78%].[/size]
Το kick ειναι 1.5cm.
Με 18350 μπαταρια και kick , θα εχεις μοντ στο μεγεθος της 18500.
Με 18500 μπαταρια και kick , θα εχεις μοντ στο μεγεθος της 18650 και
με 18650 μπαταρια και kick  , θα εχεις μοντ σε μεγεθος  σα να εχεις μπαταρια 18800.


Καταλαβαινεις οτι θα ειναι μεγαλο και μαλιστα με αντ/σεις καπου στα 1.3 - 1.5 Ωμ , δεν θα εχεις και μεγαλη διαφορα απο μια σκετη μπαταρια.
Το kick για να δουλεψει καλυτερα , θα πρεπει να κανεις αντ/σεις καπου στα 1.8-2.3Ωμ και ετσι θα εχεις πολυ ανετη λειτουργια για την μπαταρια σου , την ασφαλεια που σου προσφερει το κυκλωμα εναντι βραχυκυκλωματων και υπερβολικης αποφορτισης των μπαταριων.
Με το kick θα εχεις σχεδον την ιδια αποδοση απο την αρχη μεχρι το τελος της μπαταριας . Αυτο ειναι θεωρητικο βεβαια , αφου καπου στα 3.5v , θα καταλαβεις οτι υπαρχει αδυναμια αποδοσης ετσι κι αλλιως. Ειτε με το kick , ειτε με σκετη μπαταρια.
Απλα με το kick μπορει να εχεις ενα ελαχιστο αποτελεσμα καλυτερο.


Ολα ομως αυτα που πηρες , μπορουν να συνεργαστουν πολυ καλα .  Μια χαρα εισαι.


Kαλα θα ηταν ομως να ριξεις και 'δω μια ματια
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3650.msg793100.html#msg793100
 ωστε να μη γινει καποια στραβη με το kick κατα την τοποθετηση του .
Δεν εχει προστασια αντίστροφης πολικοτητας και μπορει να το καψεις αν το βαλεις αναποδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 04:24 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Η Efest 2500 ειναι lg HE2 η HE4? Που μπορω να βρω γνησιες Sony VTC5(αν τπαρχουν) ?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Οι Efest είναι LG HE2.
Θα σου συνιστούσα να πάρεις Samsung 25R που είναι ισοδύναμη με τις VTC5. Οι Sony έχουν καταργηθεί εδώ και μήνες και πιθανόν αυτές που θα βρεις να μην είναι γνήσιες ακόμη κι αν το κατάστημα νομίζει ότι είναι. Είχαμε πρόσφατο παράδειγμα εδώ Γνήσιες και απομιμήσεις μπαταριών Sony

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Ανάμεσα σε LG και efest θα σου πρότεινα LG για να είσαι σίγουρος.
Μπορεί και η efest να χρησιμοποιεί τα στοιχεία της LG αλλά δεν μπορεί να ξέρεις αν σε όλες τις παρτίδες της το κάνει αυτό ή κάποιες φορές χρησιμοποιεί άλλα "ισοδύναμα" στοιχεία.
Τουλάχιστον πιο παλιά με τις 18350 της efest υπήρχαν φορές που ήταν ισοδύναμες με τις aw και άλλες φορές που ήταν ψόφιες.

Άσε που έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Έτσι ακριβώς
Στο ECF είναι πάμπολλα τα σχόλια για αδύναμες Efest. O Busardo τροποποίησε εδώ http://www.tasteyourjuice.com/wordpress/battery-information/ τους πίνακές του ακριβώς γι αυτό το λόγο.
Παράθεση
(Warning - there is a lot of controversy over the Purple Efest ratings. Please use at your own risk)

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ,δε διαφωτησατε πληρως  :)

Να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα και ελπίζω, πραγματικά, να με βγάλετε ψεύτη...


Έχω παραγγείλει τα εξής:
nemesis: https://www.fasttech.com/products/1604509
μπαταρία (x2): http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/samsung-inr18650-25r.html
kick: https://www.fasttech.com/products/1501000


Είναι σίγουρο ότι μπορούν να συνδυαστούν; Η συγκεκριμένη μπαταρία που δεν έχει τον θετικό πόλο να προεξέχει, θα κάνει επαφή με το kick;;
Κι αν όχι, τι κάνω;

φιλε μου δεν νομιζω να σε χωραει η 18650 μπαταρια μαζι με το kick στο σωληνα.αν θες να χρησιμοποιησεις kick τοτε θες 18500.σιγουρο ειναι οτι με το kick θα εχεις καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας και καποιες προστασιες που δεν στις δινει το μηχανικο mod.η εταιρεια του kick λεει να φτιαχνεις αντιστασεις αο 1,5 ωμ και πανω.εγω φτιαχνω και μικροτερες και δουλευει κανονικα.γενικα επειδη εχω παιξει και χωρις kick αλλα και με αυτο σου λεω οτι χωρις αυτο δεν κανω πλεον.τρομερη ανακαλυψη :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Το nemesis εχει προεκταση σωληνα kick οποτε χρησιμοποιηται σαν 18650 + kicκ.
Δεν υπαρχει προβλημα με τις αβυζες μπαταριες. Σε καθε περιπτωση βεβαια υπαρχουν μαγνητακια που λειτουργουν σαν βυζι!

Ολα θα δουλεψουν μια χαρα.
Το Kick δεν ειναι flat απο τη μερια της μπαταριας ,αλλα ουτε απο τη μερια που θα κανει επαφη με τον πολο του μοντ.


Μην ανυσηχεις.  Μια χαρα ειναι.  Το μονο που δεν θα σου αρεσει με το Kick και τις 18650 , ειναι οτι θα εχεις ενα μοντακι που εσωτερικα θα ειναι 18800[size=78%].[/size]
Το kick ειναι 1.5cm.
Με 18350 μπαταρια και kick , θα εχεις μοντ στο μεγεθος της 18500.
Με 18500 μπαταρια και kick , θα εχεις μοντ στο μεγεθος της 18650 και
με 18650 μπαταρια και kick  , θα εχεις μοντ σε μεγεθος  σα να εχεις μπαταρια 18800.


Καταλαβαινεις οτι θα ειναι μεγαλο και μαλιστα με αντ/σεις καπου στα 1.3 - 1.5 Ωμ , δεν θα εχεις και μεγαλη διαφορα απο μια σκετη μπαταρια.
Το kick για να δουλεψει καλυτερα , θα πρεπει να κανεις αντ/σεις καπου στα 1.8-2.3Ωμ και ετσι θα εχεις πολυ ανετη λειτουργια για την μπαταρια σου , την ασφαλεια που σου προσφερει το κυκλωμα εναντι βραχυκυκλωματων και υπερβολικης αποφορτισης των μπαταριων.
Με το kick θα εχεις σχεδον την ιδια αποδοση απο την αρχη μεχρι το τελος της μπαταριας . Αυτο ειναι θεωρητικο βεβαια , αφου καπου στα 3.5v , θα καταλαβεις οτι υπαρχει αδυναμια αποδοσης ετσι κι αλλιως. Ειτε με το kick , ειτε με σκετη μπαταρια.
Απλα με το kick μπορει να εχεις ενα ελαχιστο αποτελεσμα καλυτερο.


Ολα ομως αυτα που πηρες , μπορουν να συνεργαστουν πολυ καλα .  Μια χαρα εισαι.


Kαλα θα ηταν ομως να ριξεις και 'δω μια ματια
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3650.msg793100.html#msg793100
 ωστε να μη γινει καποια στραβη με το kick κατα την τοποθετηση του .
Δεν εχει προστασια αντίστροφης πολικοτητας και μπορει να το καψεις αν το βαλεις αναποδα.


Μάλλον τότε δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία, γιατί το kick μου φαίνονταν όντως flat.
To μέγεθος δε με πειράζει τόσο, αρκεί να απολαμβάνω αυτό που κάνω  ;)
Οι αντιστάσεις θα είναι το λιγότερο 1,6! Συνήθως στα 1,8ohm χρησιμοποιώ.. Και μου αρέσει εκεί γύρω και θα συντηρώ και τη μπαταρία.
Όσο για το kick, έχω δει τόσα βιντεάκια για το πώς λειτουργούν και πώς τοποθετούνται, που δε θα έχω πρόβλημα..
Τη θεωρία την έχω, τώρα θέλω να τα δω και στην πράξη!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Εχω στην απαντηση μου πιο πανω και ενα link απο το νημα του kick. Εκει υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για το kick .


Παντως τα kick της FT , δουλευουν απο το 1.3Ωμ και πανω , γι αυτο και εγραψα απο αυτη την τιμη και πανω.  Ειχα δυο.


Το Nemesis εχει τρεις σωληνες και ενα δαχτυλιδι. Η μια σωληνα ειναι για τις 18350 , το αμεσως μεγαλυτερο για τις 18500 και η μεγαλη προεκταση για τις 18650.
Απο τα 3,50cm της 18350 , μεχρι τα 5,00cm της 18500 ειναι 1,50cm και αλλα 1,50cm για την 18650.
Βαζοντας λοιπον ολες τις σωληνες , εχουμε 18800 που ειναι και το μηκος για να μπει και το kick.
Αν η μπαταρια εχει button top βαζουμε και το μικρο extra δαχτιλιδι.


Ολες οι μπαταριες ομως ειτε εχουν ''κεφαλι'' , ειτε οχι , μπορουν να δουλεψουν με το kick.


Kαι οπως λεει και ο συνατμηστης πιο πανω , το kick ειναι μια πολυ καλη εφαρμογη για το μηχ/κο μοντ.
Το οτι αποφορτιζουμε τις μπαταριες μας πολλοι κατω απο τα 3.3 - 3.5V , ειναι και μια απο τις αιτιες που τις χαλαμε και πιο γρηγορα.
Οι αντ/σεις εντόνων / μεγαλων βραχυκυκλωματων που κανουμε πολλοι ,ειναι ακομη ενας λογος , γιατι πιεζουμε τις μπαταριες μας και ανεβαζουν θερμοκρασια.
Με το kick , ιδιαιτερα καποιος που δεν εχει πειρα , ελαχιστοποιουνται αυτες οι αιτιες και απολαμβανει καλυτερα το η.τ. αφου δεν εχει και το αγχος για το τι και το πως .







Υ.Γ.
Το Kick V2 της EVOLV (το αυθεντικο) δουλευει απο 0.6Ωμ και πανω και μπορει να διαχειριστεί μεχρι και 6 Amps
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 13:31 από shadockan »

Σίγουρα θα διαβάσω το νήμα για το kick! και όλο το νήμα για τις μπαταρίες! και άλλα πολλά.
Θέλω με το που τα πάρω στα χέρια μου να είμαι καλυμμένος, έστω ακαδημαϊκά, ώστε να ξέρω τι μου γίνεται..


Και μετά να τα δω όλα στην πράξη!

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να γράψω εδώ, στο νήμα του istick ή κάποιο άλλο, συγχωρέστε μου ενδεχόμενο λάθος.


Επειδή έχει αρχίσει να πέφτει η αυτονομία του iStick 20w που έχω για λίγο παραπάνω από τρεις μήνες, σκέφτομαι να το πάω σε κάποιο ηλεκτρονικό να μου αλλάξει την μπαταρία.
Ποιες είναι οι περισσότερο ασφαλείς και καλύτερες σε αυτονομία, όντας παράλληλα συμβατές?

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Οι επιλογές είναι αρκετές. Προσωπικά θα διάλεγα Samsung inr 25r
Στο 50αρι και εγώ δύο 25r θα περάσω μόλις έρθει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικα και η δικια μου προτημηση ειναι η Samsung 25R , αλλα δεν ξερω αν χωραει στο istick.
Υπαρχουν ομως και μπαταριες σαν αυτη που εχει το istick στην αγορα και υπαρχουν μαλιστα εδω μεσα ατομα τα οποια μπορουν ανετα να σου κανουν τη δουλεια που θελεις .
Ετσι κι αλλιως το εχουν ηδη κανει κι αλλες φορες.......... ;D

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή αν βάλω στο 20αρι istick μια lg he2 δε θα χει πρόβλημα και πιθανόν να χει και καλύτερη αυτονομία από πριν?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6279 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117298 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825421 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508528 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog