vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, manoslykos

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?



Καλησπέρα κι από εμένα...
Σήμερα παρήγγειλα από fasttech τo nemesis https://www.fasttech.com/products/1604509 και προσπαθώ να βρω να αγοράσω και μπαταρία.
Σκεφτόμουν αυτή https://www.fasttech.com/products/1420/10001980/1141104, αλλά δε μπορώ να καταλάβω αν έχει διαφορά η flat top με την protected.. Τι διαφορά έχουν λοιπόν; είναι καλή αυτή η μπαταρία;


(δεν ξέρω αν έχει ξανά αναφερθεί στο θέμα, αλλά δεν κατάφερα να διαβάσω 130+ σελίδες συζήτησης. Συγγνώμη  :tongue_smilie: [/size][size=78%])[/size]


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Από Fasttech οι μπαταρίες αργούν αρκετούς μήνες.

Η Panasonic 18650B δεν είναι ασφαλούς χημείας οπότε για μηχανικό mod αγοράζεις μόνο την protected εκδοχή της. Έχε πάντως υπόψη ότι δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή. Χωρίς προστασία έχει μέγιστη αποφόρτιση 6.8Α. Η προστασία θα την περιορίζει ακόμη περισσότερο οπότε δεν είναι για hardcore καταστάσεις.

Χμ... με έψηνε το πακετάκι 2 μπαταριών στα 15 ευρώ...
Άρα κοιτάω περισσότερο για μοντέλα που αναφέρετε συνέχεια στο φόρουμ.
https://www.atmistique.gr/battery-efest-imr-18650-35a.html αυτή είναι πιθανή αγορά, εκτός κι αν με γειώσεις πάλι  :tongue_smilie:  (όχι τίποτα άλλο, είναι και δίπλα στο σπίτι μου...)


Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Την Panasonic 18650B την δουλεύω μήνες σε μηχανικό (την protected εκδοχή) και είναι σκυλί.
Αλλά δεν της ζητάω πολλά, την χρησιμοποιώ μόνο σε 1,2Ω και πάνω.
Η Efest δεν μασάει, είναι πολύ καλή αγορά για κάθε χρήση.

Κι εγώ δε νομίζω να πέσω κάτω από 1,2ohm. Στα 1,5-1,8 συνηθίζω...
Άρα πάω για efest! Μία για αρχή και βλέπουμε!

EDIT: Α! πήρα και αυτό για να δω τι παίζει με τα kicks https://www.fasttech.com/product/1501000

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Επειδή είμαστε στα ίδια... κυβικά και έχω και τις δυο, είμαι εξίσου ικανοποιημένος.
Τώρα μάλλον προτιμώ την Efest, δίνει το κάτι παραπάνω σαν αίσθηση φρεσκοφορτισμένη ή μένει σε καλό σημείο για περισσότερη ώρα, αλλά κάτι μου λέει πως η Panasonic θα αντέξει περισσότερο στη χρήση.

Θα σε πιστέψω, αλλά αν όντως αργούν τόσο οι μπαταρίες από fasttech, όπως είπε ο camber...
ε διάολε δε θα αντέξω να περιμένω με το..νέμεσις στα χέρια.
Οπότε αγοράζω μία efest, τσεκάρω και το kick, να δω τι γίνεται και με δαύτο και προχωράμε από κει!  :D

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Αν δεν βιάζεσαι, δες το nkon.nl που πουλά μπαταρίες σε καλή τιμή και είναι σπίτι σου σε δύο εβδομάδες. Αγοράζεις δύο Samsung 25R + έξοδα αποστολής σύνολο 13€ και είσαι καλυμμένος.
 Αν διαβάσεις και λίγα ποστ πιο πάνω θα καταλάβεις και το γιατί

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
εφεστ μωβ μια χαρα μπαταριες και αξιοπιστες κανενα προβλημα δεν μ χουν βγαλει

Αν δεν βιάζεσαι, δες το nkon.nl που πουλά μπαταρίες σε καλή τιμή και είναι σπίτι σου σε δύο εβδομάδες. Αγοράζεις δύο Samsung 25R + έξοδα αποστολής σύνολο 13€ και είσαι καλυμμένος.
 Αν διαβάσεις και λίγα ποστ πιο πάνω θα καταλάβεις και το γιατί


http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/samsung-inr18650-25r.html
Πολλά do not βλέπω όπως και ότι η μπαταρία είναι unprotected..
Έχει κάποια σημασία;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H Samsung είναι ασφαλούς χημείας οπότε δεν θα την βρεις πουθενά protected.
Το ότι είναι ασφαλούς χημείας σημαίνει ότι δεν θα ανατιναχτεί και δεν θα πιάσει φωτιά αν δεν τηρήσεις κάποιο από τα do not  :)
Παρόλα αυτά όμως η μπαταρία θα καταστραφεί αν για παράδειγμα την βραχυκυκλώσεις και πιθανόν θα καταστραφούν μαζί της και εξαρτήματα του mod (πλαστικά μονωτικά, ελατήρια κλπ). Επίσης θέλει προσοχή να μην την αποφορτίζεις κάτω από 2.5V.

Οι protected μπαταρίες σε προφυλάσσουν από αυτές τις κακοτοπιές καθώς επεμβαίνει το κύκλωμα προστασίας για να σε θωρακίσει από τα do not. Δεν είναι όμως για άτμισμα σε ψηλά βατ γιατί παρεμβαίνει το κύκλωμα προστασίας και κόβει το ρεύμα της μπαταρίας. Όμως αν για κάποιο λόγο δεν λειτουργήσει το κύκλωμα προστασίας θα έχεις βίαιη διαφυγή αερίων με πιθανότητα έκρηξης ή φωτιάς.

Ωραία τα λες...!
Λοιπόν, έστω ότι τις παραγγέλνω. Ο θετικός πόλος της μπαταρίας δεν πρέπει να προεξέχει; γιατί είτε όντως δεν προεξέχει, είτε δε βλέπω εγώ καλά.
Θα κάνουν στο νέμεσις που παρήγγειλα από fasttech;
Μιλάω για αυτήν: http://eu.nkon.nl/samsung-inr18650-25r.html


Και κάτι τελευταίο γιατί νοιώθω ότι σπαμμάρω·
πήρα και αυτό τον φορτιστή https://www.fasttech.com/products/1319800. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στις μπαταρίες;
Έχει καλές κριτικές βέβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2015, 13:20 από filoppan »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
To nemesis παίζει μια χαρά με μπαταρίες flat top όπως η Samsung.

O φορτιστής που διάλεξες είναι μια χαρά αν και καλό θα ήταν να ελέγξεις με κάποιο πολύμετρο τις πρώτες φορτίσεις για να βεβαιωθείς ότι δουλεύει σωστά. Γενικά όμως είναι πολύ καλός για τα λεφτά του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos