vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

168 επισκέπτες, 2 χρήστες
lagoudakis, Tem

Twitter

Πληροφορίες για νέους φίλους: Από καπνιστής σε χρήστης ηλεκτρικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος jimny

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανένα
Σε ευχαριστώ φίλε μου!  :thumpup:

Αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να ατμίζω όσα tanks θέλω τη μέρα με το τελικό υγρό που θα περιέχει μόνο 2mg νικοτίνης?

Έχω δοκιμάσει υγρά με 6mg εώς κ 24mg νικοτίνης αλλά δεν μου προκαλούνε αίσθημα πληρότητας κ είμαι συνέχεια με το η.τ. στο στόμα (το έχω κάνει πραγματικά πιπίλα). Αυτός είναι κ ο λόγος που θέλω να το αραιώσω, για να ατμίζω δηλαδή ασταμάτητα ένα υγρό με μικρή περιεκτικότητα νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος Perseas

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Pain is temporary, glory is eternal...
Καλησπέρα παιδία,
Μετά την αυτοπαρουσίασή μου στο ανάλογο thread πρέπει να κάνω και το πρώτο post με την ουσιαστική ερώτηση: 'Ποια είναι η γνώμη σας;"
Δεν έχω αρχίσει ακόμα το η.τ. γιατί ακόμα ψάχνομαι. Κάθε σχόλιο λοιπόν σε σχέση με τα παρακάτω θα είναι ευπρόσδεκτο...

Είμαι λοιπόν ένας "ερασιτέχνης καπνιστης". Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 17 μου (1 με 1,5 πακέτα την ημέρα) και στα 27 μου το έκοψα (ναι, τελείως). Εδώ και 3 χρόνια, μετά από 7 χρόνια άκαπνος, ομολογώ ότι "ξανακύλησα".
Το καλό είναι ότι δεν ξανακύλησα "εντελώς". Στην ουσία κάνω 3-4 κ.τ. την ημέρα κατά μέσο όρο και αυτά όχι κάθε μέρα. Δεν καπνίζω καθόλου στο σπίτι μου (ο στενός μου κύκλος, εκτός της γυναίκας μου δεν ξέρει κάν ότι το έχω ξαναρχίσει) και το τηρώ, αφού δε θέλω ο γιος μου να συνηθίσει ούτε καν την εικόνα. Επίσης δεν καπνίζω όταν είμαι στο σπίτι Σαββατοκύριακα.
Οι μόνες περιπτώσεις να "ξεφύγω"  (όχι πάνω από 5-6 κ.τ, μη νομίζετε) είναι κάποιες μέρες που παρακολουθώ την αγαπημένη μου ομάδα με "ομοιδεάτες" και πέφτει χαβαλές κλπ κλπ.
Πχ, πήγαμε 15 μέρες διακοπές και κάπνισα όλα και όλα 3-4 κ.τ σε ένα βράδυ γιατί ήμουν μόνος με μπύρες και μπάλα  ;D.
Σύνολο λοιπόν περίπου 4 πακέτα κ.τ. το μήνα

Θα μου πείτε τώρα: "Και τί κάνεις εδώ και δεν το κόβεις εντελώς;"
Η απάντηση είναι απλή: Δε θέλω! Αυτά τα 2-3 που κάνω τα απολαμβάνω (πχ με τον πρωινό καφέ, μετά το μεσημεριανό κλπ), αλλά λέω κιόλας ότι καλό θα είναι να σταματήσω να παίρνω τον καρκίνο μέσα μου.
Σκέφτηκα λοιπόν το η.τ.
Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, είναι σίγουρο ότι το οικονομικό μου κόστος θα είναι σίγουρα μεγαλύτερο και η απόσβεση θα αργήσει. Αλλά το έχω πάρει απόφαση αυτό.
Επίσης έχω την πεποίθηση ότι με το η.τ. μπορεί και να "αυξήσω" την κατανάλωση (λόγω συνεχούς επαφής, μη περιορισμού σε χώρους, καλύτερης -ίσως- αίσθησης, βελτίωσης της υγείας μου, της όσφρησης, της γεύσης κλπ).
Διαβάζοντας και διαβάζοντας λοιπόν σκέφτομαι κάτι σε Hybrid και υγρά χωρίς νικοτίνη με αρωματάκια.

Ακόμα βέβαια αυτό αργεί αλλά σκέφτομαι να το κάνω δώρο στον εαυτό μου στο τέλος του μήνα (Ας όψεται ο Benny  ;D)

Η γνώμη σας;

Edit: Ξέχασα να αναφέρω άλλη μια σημαντική ερώτηση. Αυτού του τύπου οι ατμοποιητές (όπως ο hybrid) έχουν φθορά από τη μή χρήση; δηλαδή αν δεν ατμίσω καθόλου μια μέρα, μπορεί να έχω φθορές, αλλοιώσεις κλπ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2011, 17:01 από Perseas »

Αποσυνδεδεμένος donkixotis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωστας
καλως ορισες περσεα στην παρεα, η γνωμη μου θα ηταν να μην ξεκινησεις με μηδενικη νικοτινη στα υγρα σου, αφου εισαι καπνιστης, καλυτερα θα ηταν να παρεις κατι μετριο πχ 9 νικοτινη, ωστε να απολαμβανεις και το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αν κάνεις χρήση του η.τ. ανάλογη με το κ.τ. τότε και το Mini & More της Nobacco σε καλύπτει άνετα και είναι και πιο μικρό. Όσο για υγρά, κι εγώ θα έλεγα κοντά στα 9 mg νικοτίνη. Δοκίμασε όμως και τα μηδενικά.
Αν έχεις κανέναν γνωστό με η.τ. πες του να σου γεμίσει δυο κορτομάιζερ, ένα 9άρι κι ένα μηδενικό, ώστε να επιλέξεις χωρίς να ξοδεύεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Perseas

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Pain is temporary, glory is eternal...
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
Atmos, με βάση αυτά που μου λές, θα μπορούσα να έχω ένα η.τ. τύπου Hybrid και να κρατάει ο carto 2 βδομάδες plus? Η μπαταρία, ΟΚ, μπαταρία είναι, κάποια στιγμή η αχρηστία τη φθείρει... Αλλά γενικά με αυτά που διαβάζω θα μπορούσα να έχω κάτι ανάλογο και απλά να μου διαρκεί περισσότερο από το μέσο όρο... Είναι σωστός ο συλλογισμός ή τελικά η μειωμένη χρήση φθείρε επίσης και τους carto;
Όσο για τις δοκιμές, σε αυτό είμαι τυχερός διότι έχω 4-5 συναδέλφους που ατμίζουν μόνο στο τμήμα μου, οπότε θα έχω ευκαιρία για αρκετές δοκιμές και "αξιολογήσεις"

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Με τις μπαταρίες δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το λέω γιατί έχει τύχει να αφήσω φορτισμένη μπαταρία για μήνα στην άκρη και η απώλειες ήταν ελάχιστες. Επίσης πολλοί κατασκευαστές στέλνουν τις μπαταρίες φορτισμένες από 50 ως 80% και μέχρι να ξεστοκάρουν οι απώλειες είναι επίσης πολύ μικρές.

Για carto με αραιή χρήση, δεν ξέρω. Εγώ θα έπαιρνα τα πιο φτηνά που θα έβρισκα και θα τα πετούσα το πολύ στις 10 μέρες, ανεξάρτητα αν αποδίδουν ή όχι.. Μια τέτοια πρακτική - χωρίς να έχω κάποια σοβαρά στοιχεία - πιστεύω είναι πιο ασφαλής από άποψη υγιεινής.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Αρχισα το η/τ πριν 10 ημερες με ego-t,
βεβαια δεν μπορω να καπνισω πλεον κ/τ.
Αλλαξα τον ατμοποιητη του ego-t,
με εναν Giant 1,6 ghm η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.
Περισοτερος καπνος, ευχαριστο ατμισμα.
Υπαρχει μονο ενα προβλημα οτι οι μπαταριες του
ego-t (600) με τον νεο ατμοποιητη κρατουν λιγοτερο,
και θα χρειαστει να παρω μπαταρια του Ciant (900)
Για υγρα δεν γραφω γιατι<<περι ορεξεως, κολοκυθοπιτα>>
 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...
και θα χρειαστει να παρω μπαταρια του Ciant (900)
...
...μην πάρεις μπαταρία Giant, ενδέχεται να μην "σηκώνει" τους LR Giant ατμοποιητές (σαν αυτόν που δοκίμασες δλδ), προτίμησε τις 900άρες του eGo που αποδεδειγμένα δεν έχουν πρόβλημα με τους LR. ;)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Δεν τους σηκώνει τους LR η μπαταρία του giant!!!!! Καίγεται!!

Αποσυνδεδεμένος saks2

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
πολυ καλο ποστ φιλε σε ευχαριστουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Αυτοί που έχουν γυαλιστερό μαύρο περιβλημα είναι για μπαταρίες ego ενώ αυτοί με το ματ είναι μόνο για μπαταρίες giant.

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλή δημοσίευση.

Αποσυνδεδεμένος anima

  • **
  • 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DD+Iatty--------super little choco..-)
Καλησπερα..

Περασα απο την εισοδο...αφησα τα στοιχεια μου.,...

Ουτε που ξερω ποσες μερες διαβαζω προσπαθωντας να καταληξω μονη μου...το αποτελεσμα ειναι καθε φορα να μπερδευομαι περισσοτερο...

Αν μπορει καποιος να μου δωσει 2 συμβουλες θα το εκτιμουσα πολυ..

Ειμαι 32 χρονων και καπνιζω απο τα 13 non stop..Aρκετα χρονια prince αργοτερα marlboro και τελευταια αρκετα πιο ελαφρια τσιγαρα..Ειπα να μην κλεισω 20ετια καπνισματος και θελω να δοκιμασω με το ΗΤ...

Αρχικα ξεκινησα να κοιταω τα πιο μικρα..γιατι νομιζω θα με βοηθουσαν καλυτερα στη συνηθεια στο χερι..ξεχωρισα αυτο νομιζω....
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,595.0.html
μετα διαβαζοντας σας ομως καταλαβα οτι θα εχω προβλημα με τη μπαταρια..
Αποτι βλεπω υπερισχυουν ego και ego-t...αναθεμα κι αν καταλαβα την διαφορα μεταξυ τους...
Αν μπορειτε να μου πειτε 2 πραγματα...αλλα κι αν θα προτεινατε κατι πιο μικρο που δεν θα με αφηνε ομως ανα διωρο..
Ποιο υγρο θα προτεινατε που να μην μου θυμιζει το ζαχαροπλαστειο της γειτονιας....αν γινεται εστω στην αρχη να θυμιζει τσιγαρο...
Και τι πρεπει να παρω ωστε να ειμαι καλυμμενη για οποιοδηποτε ενδεχομενο...μην παει στραφι η προσπαθεια...

Και τελευταια ερωτηση...Εαν παω στο μαγαζι του Μιχαλη στη Μεταμορφωση μιας και ειναι οτι πιο κοντινο μου, θα μπορεσω να βγαλω καποια ακρη ή ειναι για πιο προχωρημένους??

Παιδια αν μπορεσετε να με ξεμπλοκαρετε υποχρεη...τετοιο διαβασμα που εχω ριξει ουτε στα μαθητικα μου.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
πολυ απλο πας στομ μιχαλη κ στα δειχνει ολα live....εκει παιρνεις αποφαση

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Αρχικά θα πάρεις 1 πακέτο, στην πορεία όμως, όταν θα χαλάσουν οι ατμοποιη΄τες του θα πειραματιστείς και με άλλους. Οπότε, πολύ σημαντικό θέμα είναι οι μπαταρίες.
Eγώ ανήκω στη μειοψηφία που ατμίζει με μπαταρία με σπείρωμα 901, αντί των ego που έχουν 510. Εχω συμβατότητα με λιγότερα μοντέλα ατμοποιητών, αλλά και πάλι έχω αρκετές επιλογές.
Αυτό που μου αρέσει στο δικό μου είναι ότι δεν έχει κουμπι (η μπαταρία είναι αυτόματη) και η μπαταρία του είναι ζωντανή. Η λύση που βρήκα για μικρό είναι η εξής: Οι μπαταρίες του hybrid nobacco με καρτοποιητές 808d. Δηλαδή, κάρτο από μικρό μοντέλο, μπαταρία από μεγάλο.
Η εμπειρία μου από ego είναι μικρή  για να σου δώσω οποιαδήποτε απάντηση, οι συνατμιστές που το προτιμούν θα σε ενημερώσουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824233 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507267 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243771 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294120 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem