vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 4 χρήστες
sakissalonika, PsykieG, Sergios, camber

Twitter

Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:43 »
Steamboy, Δεν μπορώ να καταλάβω που βγάζεις το συμπέρασμα ότι θα δημιουργηθεί ντόρος για τα DIY. Από την ελληνική αγορά τουλάχιστον, στην μία εταιρία που πουλάει DIY ξέρουμε πολύ καλά την προέλευσή τους. Πράγμα που δεν μπορεί να ειπωθεί για τα έτοιμα υγρά, στα οποία στην καλύτερη περίπτωση μαθαίνουμε ότι είναι ελεγμένα, αλλά ποτέ τον προμηθευτή των συστατικών ή τον συσκευαστή τους (λ.χ. δεν θεωρώ εγγύηση το ότι ένα υγρό κατασκευάζεται συσκευάζεται σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης).


Δεν υπάρχει τίποτα που να έχει ένα μεγάλο ξένο χημικό εργαστήριο που να μην έχει ένα μικρό ελληνικό.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #121 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:57 »
Λιάκουρα,σε αυτό διαφωνώ.Κάθετα και οριζόντια.
Έξω σέβονται ενώ εδώ όχι.
Δεν υπάρχει μικρό ελληνικό χημικό εργαστήριο υγρών...
Yπάρχουν κάποια με πορδιαγραφές και προσεγμένα και άλλα όχι.
Κάποιων,μάλιστα,τα φτιάχνει η γυναίκα τους ή κάποιος άλλος σπίτι...
Τώρα αν αυτό το εννοείς "μικρό ελληνικό χημικό εργαστήριο.ΟΚ!
Mη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.Κάθε ένα εκεί που του αρμόζει.
 8)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #122 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 13:59 »
Δηλαδή θα σε πείραζε να είχες ποιότητα και προδιαγραφές από μικρό ελληνικό εργαστήριο;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #123 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:10 »
Αν είχα!Όχι,φυσικά και δε θα με πήραζε.
Αλλά δε μπορώ να εθελοτυφλώ ή να το παίζω πατριότης και να πιστεύω πως δε κάνουν λαμογιές,ενώ τις κάνουν.
Προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός.
Δε συμφωνώ με τον ΕΟΦ.
Δεν είμαι,ούτε θα γίνω,υπέρμαχος του έμπορου.Ακόμη και αν με συμφέρει.Θα έρθει η στιγμή που δε θα με συμφέρει και το ξέρω.
Είμαι καταναλωτής και θα υπερασπιστώ τα συμφέροντα του καταναλωτή.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #124 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:18 »
Υπάρχουν πολλές ελληνικές βιοτεχνίες στον τομέα των τροφίμων και της μεταποίησης, που παρασκευάζουν/κατασκευάζουν/μεταποιούν εξαιρετικά και πλήρως πιστοποιημένα προϊόντα.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνει ή να μην γίνεται και στον τομέα των υγρών ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Δεν θεωρώ δεδομένο πως θα κάνει κάποιος ντε και καλά λαμογιές.
Για πολλούς από αυτούς τους βιοτέχνες, η δημιουργία μονάδας και η παρασκευή ποιοτικών προϊόντων ήταν όνειρο και σκοπός ζωής.
Θυμάμαι τις διαφημίσεις λ.χ. για να αποφεύγουμε το 'λάδι του παραγωγού', και δεν μπορώ να πιστέψω πως υπήρχε κόσμος που δεν τους μούντζωνε. Μάλλον αυτός που δεν έχει δοκιμάσει λάδι παραγωγού.
Επίσης, η εταιρία που έστελνε 272mg με ετικέτα 100mg, το μεγαλύτερο δυνατό λάθος που θα μπορούσε να γίνει στον κλάδο και αν έπεφτε τέτοιο στα χέρια κανενός FDA θα απαγορεύανε και τους αντάπτορες, δεν ήταν ελληνική. Ξένη ήταν. Πατάτες και απατεωνιές κάνουν όλοι, ή μάλλον παντού υπάρχουν απατεώνες.
Και βέβαια, το γεγονός πως έκαναν κατάσχεση σε μικρές εταιρίες και όχι σε μεγάλη, μπορεί κανείς να το δει και με άλλη προοπτική από την δικιά σου.
Τέλος πάντων!
Η νεκροψία θα δείξει.

Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:23 »
Παιδιά αν όντως τα πράγματα είναι έτσι, δηλαδή υπήρχαν συνέπειες επιλεκτικά σε εταιρίες, ο Βαγγέλης ενδέχεται να έχει δίκιο. Η επιλεκτική εφαρμογή ενος νόμου ειδικά όταν διακυβεύονται προσωπικά συμφέροντα είναι πολύ επικίνδυνη πρακτική, έστω και απο έναν κρατικό φορέα. Αν ισχύσει, οι εταιρίες θα τον σκίσουν τον ΕΟΦ και θα έχουν και όλο το δίκιο με το μέρος τους.

Δεν μπορεί κάποιος απο κάποια Ελληνική εταιρία να βγεί να πεί τι γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #126 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:23 »
Υπάρχουν πολλές ελληνικές βιοτεχνίες στον τομέα των τροφίμων και της μεταποίησης, που παρασκευάζουν/κατασκευάζουν/μεταποιούν εξαιρετικά και πλήρως πιστοποιημένα προϊόντα.
Δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνει ή να μην γίνεται και στον τομέα των υγρών ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Δεν θεωρώ δεδομένο πως θα κάνει κάποιος ντε και καλά λαμογιές.
Για πολλούς από αυτούς τους βιοτέχνες, η δημιουργία μονάδας και η παρασκευή ποιοτικών προϊόντων ήταν όνειρο και σκοπός ζωής.
Θυμάμαι τις διαφημίσεις λ.χ. για να αποφεύγουμε το 'λάδι του παραγωγού', και δεν μπορώ να πιστέψω πως υπήρχε κόσμος που δεν τους μούντζωνε. Μάλλον αυτός που δεν έχει δοκιμάσει λάδι παραγωγού.
Επίσης, η εταιρία που έστελνε 272mg με ετικέτα 100mg, το μεγαλύτερο δυνατό λάθος που θα μπορούσε να γίνει στον κλάδο και αν έπεφτε τέτοιο στα χέρια κανενός FDA θα απαγορεύανε και τους αντάπτορες, δεν ήταν ελληνική. Ξένη ήταν. Πατάτες και απατεωνιές κάνουν όλοι, ή μάλλον παντού υπάρχουν απατεώνες.
Και βέβαια, το γεγονός πως έκαναν κατάσχεση σε μικρές εταιρίες και όχι σε μεγάλη, μπορεί κανείς να το δει και με άλλη προοπτική από την δικιά σου.
Τέλος πάντων!
Η νεκροψία θα δείξει.

Δε θεωρώ πως η Ovale που είναι τεράστια εταιρεία,όχι μικρή,με χιλιάδες fransise στο κόσμο είναι μικρότερη της Nobacco,για παράδειγμα.
Και έκαναν στην ovale κατάσχεση και άφησαν την ελληνική μικρομεσσαία εταρεία να κάνει ότι θέλει.
Δε νομίζω.
Αλλά συμφωνώ με κάποια απ αυτά που έχεις πει και πράγματι η νεκροψία θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #127 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:26 »
Σημερα περασα απο την Ovale και μου ειπαν οτι δεν πουλανε ουτε συσκευες ουτε νικοτινουχα υγρα μεχρι νεωτέρας.
Πουλανε μονο ανταλλακτικα για τις συσκευες και μη νικοτινουχα υγρα.

Περιμενουνε λεει μια αποφαση που θα βγει την Πεμπτη. Αλλά λεπτομερειες δεν ηξερε η υπαλληλος να μου πει.

Ακουσε κανενας αλλος για αποφαση την Πέμπτη?

Αποσυνδεδεμένος dimnikou1971

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #128 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:32 »
Τώρα μίλησα με το safesmoking.gr στο Σύνταγμα που σας έγραψα ότι του κάνανε έλεγχο το πρωϊ και πουλάει ovale  μου είπε μια υπάλληλος ότι τελικά δεν τους έγραψαν, αλλά ούτε κατασχέσεις είχανε. Επίσης πουλάνε κανονικά τις συσκευές και τα ανταλλακτικά.  Δεν ήξερα για να ρωτήσω για Πέμπτη!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #129 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:33 »
Άρα,κάτι άλλο παίζει και γίνεται εδώ.
Υπάρχει και το θέμα "λάδι" φυσικά.
Αλλά αυτό,μάλλον,δε θα το μάθουμε.

Αποσυνδεδεμένος dimnikou1971

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #130 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 14:52 »
Άρα,κάτι άλλο παίζει και γίνεται εδώ.
Υπάρχει και το θέμα "λάδι" φυσικά.
Αλλά αυτό,μάλλον,δε θα το μάθουμε.
Εγώ από το safesmoking παίρνω τα natura της flavourart, για να μην κάνανε κατάσχεση δεν θα τους ενόχλησαν τα συγκεκριμένα υγρά.
Ήτανε ένας πελάτης όταν ήμουνα στο κατάστημα που έριχνε άσχημο κράξιμο στους ελεγκτες του ΕΟΦ.  :))

Αποσυνδεδεμένος Amarte

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #131 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 16:26 »
Σημερα περασα απο την Ovale και μου ειπαν οτι δεν πουλανε ουτε συσκευες ουτε νικοτινουχα υγρα μεχρι νεωτέρας.
Πουλανε μονο ανταλλακτικα για τις συσκευες και μη νικοτινουχα υγρα.

Περιμενουνε λεει μια αποφαση που θα βγει την Πεμπτη. Αλλά λεπτομερειες δεν ηξερε η υπαλληλος να μου πει.

Ακουσε κανενας αλλος για αποφαση την Πέμπτη?

Το κατάστημα στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω είναι της Ovale. (ο μοναδικός πάροχος η/τ στην Κατερίνη απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον) Όχι μονο δεν μου αναφέρανε τίποτα για αναμονή απόφασης μέχρι την πέμπτη αλλά με προέτρεψαν να προβώ σε αγορά μιας και όπως ο υπάλληλος μου είπε αυτολεξεί μου είπε: "Δεν πρόκετειτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την παροχή νικοτινούχων υγρών".
Υποθέτω πως όλα τα καταστήματα ακολουθούν κοινή γραμμή και πολιτική, εκτός και αν δεν ενημερώθηκαν εγκαίρως τα υποκαταστηματα στην περιφέρεια.


Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #132 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 16:38 »
Tότε τι σκατά ελένχους κάνει ο ΕΟΦ?!
Μας δουλεύουν!!!
Τσάμπα ο πανικός...
Άρα το σκηνικό στήθηκε μόνο στη δημιουργία καταχικού σύνδρομου για να βγάλουν λεφτά τα "μαγαζάκια"?!
Έτρεχαν όλοι,δηλαδή,να προμηθευτούν υγρά με νικοτίνη ενώ στη πραγματικότητα ο ΕΟΦ,δε τα ακούμπησε.
Οπότε,αμέσως μετά,δημιουργείται άλλο ένα σκηνικό(εξ επίτηδες) αυτό του αρνητικού κλίματος της κοινής γνώμης προς το η/τ.
Προσπαθούν να μαζέψουν τα "πρεζάκια" τους(καπνιστές) πίσω...
Έχετε άλλη εξήγηση?!

Αποσυνδεδεμένος andk

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #133 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 16:55 »
Το κατάστημα στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω είναι της Ovale. (ο μοναδικός πάροχος η/τ στην Κατερίνη απο όσο γνωρίζω τουλάχιστον) Όχι μονο δεν μου αναφέρανε τίποτα για αναμονή απόφασης μέχρι την πέμπτη αλλά με προέτρεψαν να προβώ σε αγορά μιας και όπως ο υπάλληλος μου είπε αυτολεξεί μου είπε: "Δεν πρόκετειτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την παροχή νικοτινούχων υγρών".
Υποθέτω πως όλα τα καταστήματα ακολουθούν κοινή γραμμή και πολιτική, εκτός και αν δεν ενημερώθηκαν εγκαίρως τα υποκαταστηματα στην περιφέρεια.

εγώ πάντως κατα τις 13.00 πήγα στο μαγαζί της Ovale στο Σύνταγμα και δεν έδιναν υγρά με νικοτίνη . Τους έκαναν έλεγχο το πρωί μου είπαν τα κορίτσια χωρίς πολλές λεπτομέρειες και δεν ρώτησα και εγω παραπάνω .

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προσοχή! ο ΕΟΦ ξεκίνησε ελέγχους!!!
« Απάντηση #134 στις: Δεκεμβρίου 13, 2011, 16:58 »
πουλάω νικοτίνη 100ml 50 mg 500 euro ;D ;D ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824493 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294271 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem