vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

322 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.

Αποσυνδεδεμένος Vapörhead

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 25, 2012, 21:04 »
Μπορεις να τον πλυνεις με λιγη προσοχη, αλλα μετα θα πρεπει να τον αφησεις να στεγνωσει καλα ή να τον στεγνωσεις εσυ π.χ. με πιστολακι μαλλιων πριν τον χρησιμοποιησεις ;)

Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 25, 2012, 21:14 »
την αποσυναρμολόγηση την έπιασα.
η απορία μου είναι με το καθάρισμα.
το πλένουμε η μόνο το διαλύουμε και σκουπίζουμε με χαρτί όλο το υλικο του w?
Αφού το είδες λυμένο το καθαρίζεις με οινόπνευμα και στεγνώνεις φυσώντας και έτοιμο

Αποσυνδεδεμένος vanessa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 25, 2012, 22:20 »
καλησπερα σε ολους...το ξερω οτι ειναι οφφ...αλλα τερμα οφ..αλλα δεν ξερω που να αναρτησω αυτο που θελω να ρωτησω..
ο ατμο απο το imist κανει για το ego-w apoloe????και παλι σορυ για το οφφ

Αποσυνδεδεμένος nikraven

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 25, 2012, 22:36 »
Μπορεις να τον πλυνεις με λιγη προσοχη, αλλα μετα θα πρεπει να τον αφησεις να στεγνωσει καλα ή να τον στεγνωσεις εσυ π.χ. με πιστολακι μαλλιων πριν τον χρησιμοποιησεις ;)

να είσαι καλά.
σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες πλεύσεως. :thumpup:
Αφού το είδες λυμένο το καθαρίζεις με οινόπνευμα και στεγνώνεις φυσώντας και έτοιμο

να σε ευχαριστήσω και σένα φίλε μου.
όταν λέμε οινόπνευμα να υποθέσω μιλάμε για το καθαρό οινόπνευμα και όχι το μπλέ οινόπνευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2012, 10:56 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Vapörhead

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #79 στις: Μαρτίου 25, 2012, 22:49 »
καλησπερα σε ολους...το ξερω οτι ειναι οφφ...αλλα τερμα οφ..αλλα δεν ξερω που να αναρτησω αυτο που θελω να ρωτησω..
ο ατμο απο το imist κανει για το ego-w apoloe????και παλι σορυ για το οφφ
Αν εννοεις για τις μπαταριες του ego-w, ναι. Επισης ολοι οι ατμο με σπειρωμα 510 ή ego.
Με τον καταληλο ανταπτορα, ολοι ανεξαιρετως.

Αποσυνδεδεμένος dkostas

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #80 στις: Μαρτίου 25, 2012, 22:59 »
Αν και δεν περίμενα να πετύχει το dry burn, το δοκίμασα σε έναν W με άριστα αποτελέσματα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #81 στις: Μαρτίου 25, 2012, 23:52 »
Και αμα το ξεπλυνεις και με νερακι κατω απο τη βρυση εκει να δεις καθαριοτητα...
Εγω εχω καθαρισει ετσι δυο φορες εναν ce2 και δουλευει αψογα.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikraven

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 26, 2012, 17:42 »
Η εγχείρηση πέτυχε..ο ασθενής αναζωογονήθηκε. :respect:
Μετά απο την βοήθεια όλων σας και μετά τις οδηγίες πλεύσεως που μου έδωσε ένας συμφορουμίστας σας (ο slammer με τον οποίο γνωριζόμαστε ιντερνετικά απο αλλού και τον ευχαριστω για την βοήθεια του) στην αρχική μου απορία το αποτέλεσμα του καθαρισμου του ego-w εστέφθηκε με επιτυχία.
Στην αρχή διαλύθηκε ο ατμοποιητής.(εκτός του φυτιλιού και της αντίστασης τα οποία παρέμειναν κολλημένα στην μεταλλική βάση και δεν τα πείραξα)
Πλύθηκε πολυ καλά ο ατμοποιητής με ζεστο νερό της βρύσης και μετά έκανε μια μεγάλη βουτιά για 2 ώρες περίπου μέσα σε καθαρό οινοπνευμα.
Μετά το μπανιο στο καθαρό οινόπνευμα ξαναπλύθηκε ο ατμοποιητής με ζεστο νερό και στεγνώθηκε αρκετά καλά με πιστολάκι μαλλιών.
Επειδή πάνω στην αντίσταση είχε μαζευτεί μια μαυρίλα που δεν είχε φύγει με το πλύσιμο πήρα μια οδοντογλυφίδα και με ελαφρές κινήσεις έξυνα την αντίσταση μέχρι που έφυγε αυτή η μαυρίλα.
Ξανα πλύσιμο με ζεστο νερό και στέγνωμα με πιστολάκι μαλλιών.
Στην συνέχεια ένα περιποιημένο dry-burn και τέλος του πειράματος.
Συναρμολόγηση του ατμοποιητή,γέμισμα με υγρό και τώρα ο ατμοποιητής απλά έγινε σαν καινούριος.
Ούτε πικρίλα ούτε τίποτα.(απλά δεν ξέρω για πόσες ημέρες θα αντέξει ο ατμοποιητής μέχρι να ξαναφέρει πικρίλα). :hmmm: :hmmm:
Το επόμενο πείραμα καθαρισμού λέω να το κάνω με κάτι που διάβασα σε ένα νήμα απο κάποιον άλλο συνατμιστή ο οποίος το έκανε με σόδα φαγητού και ξύδι. :hmmm:
Σας ευχαριστώ όλους σας και να είστε καλά. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 26, 2012, 18:23 »
Χαιρετώ nikraven,
μια χαρά τα έκανες  :thumpup:
Με τη σόδα και το ξύδι που δοκίμασα μια φορά δεν με ικανοποίησε, χρειάστηκαν αρκετά ml μέχρι να φύγει η αίσθηση της σόδας από το φυτίλι, αν και το έπλυνα παρα πολύ.
Καλό θα είναι με τον W να μη καταφεύγετε κατ' ευθείαν στο άνοιγμα για καθαρισμό. Μπορεί να βγεί μόνο  το σιλικονένιο καπάκι έτσι ωστε να καθαρίζετε φυτίλια-αντιστάσεις κλπ
Όσο λιγότερες φορές ανοιχτεί ο W τόσο το καλύτερο γιατί χάνει τη στεγανότητα του.

ΥΓ: Έχω έναν W τον οποίο, τον χρησιμοποιώ από τον Γενάρη, κάθε εβδομάδα πλύσιμο-καθάρισμα-dryburn (χωρίς άνοιγμα) και έτοιμος. Τελευταία δεν τον χρησιμοποιώ πολύ αλλά 3-4ml την εβδομάδα τα κάνει. Το φυτίλι/αντίσταση είναι σε άριστη κατάσταση. Μάλιστα, νομίζω ότι τη πιο πολύ δουλειά τη κάνει το dry-burn, το οινόπνευμα το έχω κόψει, καυτό τρεχούμενο νερό, καλό στέγνωμα (αυτό είναι το μυστικό), dry-burn.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2012, 18:30 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 26, 2012, 18:33 »
ουτε ξυδια ουτε σοδες.
οξυζονε κ νερακι.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #85 στις: Μαρτίου 26, 2012, 18:36 »
οταν βαζουμε ξυδι,σοδα,κοκακολα............ μετα ξεπλενουμε καλα και μια χαρτοπετετσετα ζουλαμε τα φυτιλια ωστε οτι υγρο εχουνε να στραγγισουν επανω της.........ουτε πιστολακια ουτε τιποτα.
εαν δειτε ποσο υγρο κρατανε θα καταλαβετε τι λεω.......ειναι βασικο το να στεγνωσεις τα φυτιλια με χαρτοπετσετα διοτι κραταει και τυχον ξενα σωματα.....σοδα για παραδειγμα.
προσοχη στην χαρτοπετσετα που θα δουλεψετε μην αφησει καταλειπα χαρτιου σαν σβολοι........!!!!!
εγω δουλευω dry burning και καπακι ζεστο νερο....τιποτα αλλο....

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 26, 2012, 18:45 »
Αν είναι στεγνός ο ατμοποιητής πρίν το dry-burn, τότε πυρώνει αμέσως και δεν χρειάζεται παίδεμα. Γι αυτό πλύσιμο με νερό κατ'αρχήν να φύγουν τα χοντρά, φυσικό στέγνωμα μερικές ημέρες και στη συνέχεια dry-burn. Μετά το dry-burn αμέσως μια σταγόνα βάσης, για να αποφύγουμε την οξείδωση του σύρματος.
Επειδή το φυτίλι είναι fiberglass πρέπει να αποφεύγεται κατα το δυνατόν η μηχανική επιβάρυνση του με ζουλήγματα, ξησίματα, αν γίνεται να μη κουνηθεί καθόλου τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος nikraven

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 26, 2012, 20:08 »
Χαιρετώ nikraven,
μια χαρά τα έκανες  :thumpup:
Με τη σόδα και το ξύδι που δοκίμασα μια φορά δεν με ικανοποίησε, χρειάστηκαν αρκετά ml μέχρι να φύγει η αίσθηση της σόδας από το φυτίλι, αν και το έπλυνα παρα πολύ.
Καλό θα είναι με τον W να μη καταφεύγετε κατ' ευθείαν στο άνοιγμα για καθαρισμό. Μπορεί να βγεί μόνο  το σιλικονένιο καπάκι έτσι ωστε να καθαρίζετε φυτίλια-αντιστάσεις κλπ
Όσο λιγότερες φορές ανοιχτεί ο W τόσο το καλύτερο γιατί χάνει τη στεγανότητα του.

ΥΓ: Έχω έναν W τον οποίο, τον χρησιμοποιώ από τον Γενάρη, κάθε εβδομάδα πλύσιμο-καθάρισμα-dryburn (χωρίς άνοιγμα) και έτοιμος. Τελευταία δεν τον χρησιμοποιώ πολύ αλλά 3-4ml την εβδομάδα τα κάνει. Το φυτίλι/αντίσταση είναι σε άριστη κατάσταση. Μάλιστα, νομίζω ότι τη πιο πολύ δουλειά τη κάνει το dry-burn, το οινόπνευμα το έχω κόψει, καυτό τρεχούμενο νερό, καλό στέγνωμα (αυτό είναι το μυστικό), dry-burn.

αυτό το κόλπο θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.
οπότε αφήνω κατα μέρους το σοδα+ξύδι.
να σου πω και κάτι που το παρατήρησα μετά την εγχείριση.
τώρα δουλεύει κανονικά ο ατμο και χωρίς να μου φέρνει κάποια πικρίλα
αλλά μου φέρνει μια παραξενη γεύση που δεν μπορώ να την προσδιορίσω.


οταν βαζουμε ξυδι,σοδα,κοκακολα............ μετα ξεπλενουμε καλα και μια χαρτοπετετσετα ζουλαμε τα φυτιλια ωστε οτι υγρο εχουνε να στραγγισουν επανω της.........ουτε πιστολακια ουτε τιποτα.
εαν δειτε ποσο υγρο κρατανε θα καταλαβετε τι λεω.......ειναι βασικο το να στεγνωσεις τα φυτιλια με χαρτοπετσετα διοτι κραταει και τυχον ξενα σωματα.....σοδα για παραδειγμα.
προσοχη στην χαρτοπετσετα που θα δουλεψετε μην αφησει καταλειπα χαρτιου σαν σβολοι........!!!!!
εγω δουλευω dry burning και καπακι ζεστο νερο....τιποτα αλλο....

δηλαδή εαν κατάλαβα σωστά πρώτα του κάνεις dry burning και μετά τον πλένεις με ζεστό νερό?

Αν είναι στεγνός ο ατμοποιητής πρίν το dry-burn, τότε πυρώνει αμέσως και δεν χρειάζεται παίδεμα. Γι αυτό πλύσιμο με νερό κατ'αρχήν να φύγουν τα χοντρά, φυσικό στέγνωμα μερικές ημέρες και στη συνέχεια dry-burn. Μετά το dry-burn αμέσως μια σταγόνα βάσης, για να αποφύγουμε την οξείδωση του σύρματος.
Επειδή το φυτίλι είναι fiberglass πρέπει να αποφεύγεται κατα το δυνατόν η μηχανική επιβάρυνση του με ζουλήγματα, ξησίματα, αν γίνεται να μη κουνηθεί καθόλου τόσο το καλύτερο.

μήπως βιάστηκα με το πιστολάκι και δεν τον άφησα τον άτμο να στεγνώσει μερικές ημέρες? :hmmm:
το dry burn έχει κάποιο συγκεκριμένο χρονο που πρέπει να γίνεται?
εγώ το πάτησα και το άφησα να πυρώσει 4 φορές.
μήπως θέλει παραπάνω?
και μετά όταν λέμε ρίχνουμε μια σταγόνα βάσης πάνω στην αντίσταση εννοούμε το υγρό που ατμίζουμε η κάνω λάθος?
και όσο για το την αντίσταση εγώ την έξυσα ελαφρά μεν με την οδοντοφλυφίδα αλλά την έξυσα. ;D

συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2012, 00:37 από petra »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #88 στις: Μαρτίου 26, 2012, 23:35 »
Με το dryburn ουσιαστικά καίγεται ότι έχει καθήσει στην αντίσταση, κάτι σαν την "πυρόλυση" των οικιακών φούρνων. Αυτό το κάψιμο, καθαρίζει ότι βρίσκεται πάνω στην αντίσταση και το φυτίλι όμως αφήνει ίχνη από καμένα υπολείμματα, είναι χαρακτηριστικό ότι μετα το dryburn παρατηρεί κανείς κόκκους ανοιχτού χρώματος (σαν στάχτη) πάνω στην αντίσταση. Αν και έχω κάνει προσπάθεια για να μαζέψω αυτό το υπόλειμμα με μπατονέτα δέν είχα πολύ επιτυχία. Όπως και να χει, μιλάμε για πολύ πολύ μικρή ποσότητα που όμως στις πρώτες τζούρες "φαίνεται" στη γεύση.
Καλού κακού τράβα 10-15 τζούφιες μετά την επαναλειτουργία του ατμο. Η σταγόνα βάσης έχει το ρόλο να προστατέψει την αντίσταση από οξείδωση, αν βέβαια μετα το dry burn χρησιμοποιήσεις τον άτμο δεν χρειάζεται, σιγά μην οξειδωθεί σε μερικά λεπτά.

Αποσυνδεδεμένος new_user_north

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕGO-W - Προβλήματα, συντήρηση, καθαρισμός.
« Απάντηση #89 στις: Μαρτίου 26, 2012, 23:59 »
Η εγχείρηση πέτυχε..ο ασθενής αναζωογονήθηκε. :respect:
Μετά απο την βοήθεια όλων σας και μετά τις οδηγίες πλεύσεως που μου έδωσε ένας συμφορουμίστας σας (ο slammer με τον οποίο γνωριζόμαστε ιντερνετικά απο αλλού και τον ευχαριστω για την βοήθεια του) στην αρχική μου απορία το αποτέλεσμα του καθαρισμου του ego-w εστέφθηκε με επιτυχία.
Στην αρχή διαλύθηκε ο ατμοποιητής.(εκτός του φυτιλιού και της αντίστασης τα οποία παρέμειναν κολλημένα στην μεταλλική βάση και δεν τα πείραξα)
Πλύθηκε πολυ καλά ο ατμοποιητής με ζεστο νερό της βρύσης και μετά έκανε μια μεγάλη βουτιά για 2 ώρες περίπου μέσα σε καθαρό οινοπνευμα.
Μετά το μπανιο στο καθαρό οινόπνευμα ξαναπλύθηκε ο ατμοποιητής με ζεστο νερό και στεγνώθηκε αρκετά καλά με πιστολάκι μαλλιών.
Επειδή πάνω στην αντίσταση είχε μαζευτεί μια μαυρίλα που δεν είχε φύγει με το πλύσιμο πήρα μια οδοντογλυφίδα και με ελαφρές κινήσεις έξυνα την αντίσταση μέχρι που έφυγε αυτή η μαυρίλα.
Ξανα πλύσιμο με ζεστο νερό και στέγνωμα με πιστολάκι μαλλιών.
Στην συνέχεια ένα περιποιημένο dry-burn και τέλος του πειράματος.
Συναρμολόγηση του ατμοποιητή,γέμισμα με υγρό και τώρα ο ατμοποιητής απλά έγινε σαν καινούριος.
Ούτε πικρίλα ούτε τίποτα.(απλά δεν ξέρω για πόσες ημέρες θα αντέξει ο ατμοποιητής μέχρι να ξαναφέρει πικρίλα). :hmmm: :hmmm:
Το επόμενο πείραμα καθαρισμού λέω να το κάνω με κάτι που διάβασα σε ένα νήμα απο κάποιον άλλο συνατμιστή ο οποίος το έκανε με σόδα φαγητού και ξύδι. :hmmm:
Σας ευχαριστώ όλους σας και να είστε καλά. :thumpup:

Πωπω, χαρά στο κουράγιο σου!!Εγώ πάλι επέλεξα κάτι πιο εύκολο, να πάρω καινούριο ατμοποιητη,  :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541493 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31078 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357814 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios