vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, lagoudakis, Sergios, mathimatikos1966, karmakoma, GeorgeGTS

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1605 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 13:45 »
@Drakos, ο παππούς σου είπε σοφή κουβέντα. Θα τη θυμάμαι.

Σύμφωνα με τα τωρινά λεγόμενά σου αναθεωρώ κι εγώ για τον χαρακτηρισμό ''αγύριστο κεφάλι'' που απέδωσα στο πρόσωπό σου. ;)
Ούτως ή άλλως σέβομαι κάθε άποψη ακόμα και αν αυτή είναι πολλές φορές ακραία. Όσον αφορά την ατάκα του παππού μου όταν την προτωάκουσα έπαθα πλάκα απο την λαϊκή σοφία και την αλήθεια που έκρυβε αυτή η κουβέντα.

Εσύ έχεις δίκιο, κι εγώ την ησυχία μου..
Γίγαντας ο παππούς μου.. :respect:

Edit : Ωραίο το blog σου! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1606 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 14:14 »


Τρίτον,τι σχέση έχουν τα ιδιωτικά χημικά κέντρα με τα κρατικά?!
Ότι χαρτί και να θες από ιατρική γνωμάτευση ως πιστοποιήση,κ.α. ,πάντα μα πάντα,μετράει το χαρτί από αρμόδιο φορέα του κράτους και ποτέ μα ποτέ από ιδιώτη!!!(είτε μας αρέσει είτε όχι)
Κάνεις λάθος. Αν θες, άνοιξε θέμα στο 'άσχετα με το η.τ' να σου τα εξηγήσω.

Το κείμενο λοιπόν βασίστηκε σε πληροφορίες που διάβασα για το η.τ., και το έγραψα με σκοπό να ωθήσω τους αναγνώστες στη διακοπή κάθε συνήθειας καπνίσματος, είτε ηλεκτρονικού είτε κανονικού (νομίζω πως κι εσείς θα συμφωνήσετε πως από το ηλ. τσιγάρο, είναι καλύτερο το καθόλου τσιγάρο). Δεν το έγραψα ούτε για να προωθήσω τον κάπνισμα (προσωπικά το έχω κόψει και πάντα συμβουλεύω καπνιστές να το προσπαθήσουν και αυτοί), ούτε να για να δείξω πως "εγώ είμαι έξυπνος και οι άλλοι ηλίθιοι". Ελπίζω να μην υπάρχει αμφιβολία πλέον για τα κίνητρά μου.
Το κείμενό σου μιλούσε για τους ηλίθιους που, αντί να κόψουν το τσιγάρο, το γυρνάνε σε ηλεκτρονικό.

Είναι βαριά κουβέντα να λες τον άλλο ηλίθιο.

Πώς θα αποκαλούσες αυτούς που μιλάνε χωρίς να ξέρουν; Γιατί εδώ αυτό δηλώνεις πως έκανες.

Πιστεύω πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στην κριτική μας. Συχνά η ζωή μας 'τρίβει στην μούρη' παλιότερες λανθασμένες μας απόψεις. Αν έχουμε πει και βαριές κουβέντες κιόλας, ξεφτιλιζόμαστε.

Και ναι, όταν κάποιος κάθεται και γράφει blog επί blog για το πόσο ηλίθιοι είναι οι άλλοι, μάλλον το κάνει για να αποδείξει πως αυτός είναι έξυπνος. Δεν βλέπω άλλο κίνητρο.

Συνολικά, μία γλώσσα όπως αυτή που χρησιμοποιούσες σε αυτό το μπλογκ τουλάχιστον, εδώ στο φόρουμ θα ήταν απαράδεκτη.

anyways! μένω μακριά από το blog σου και δεν γκρινιάζω άλλο.

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1607 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:03 »
<< Αυτό που μου χτύπησε αρνητικά εξ' αρχής στο η.τ. είναι ο τρόπος που το διαφήμιζαν. Με ένα σκεπτικό δηλαδή "γιατί να καπνίζεις το κανονικό; πάρε να καπνίζεις αυτό που είναι πιο ελαφρύ". Όχι δηλαδή σαν μέσο απεξάρτησης, αλλά σαν μέσο για μια νέα, ηλεκτρονική και λιγότερο βλαβερή συνήθεια. Για τις περιπτώσεις που αναφέρεσαι όμως, βλέπω κι εγώ τη θετική πλευρά του ηλεκτρονικού τσιγάρου. >>

δεν σε πιάνω καθόλου φίλε μου.
το η.τ είναι μια νέα ηλεκτρονική και λιγότερο βλαβερή συνήθεια. Αυτό που ίσως δεν είναι, είναι το μέσο απεξάρτησης και γιαυτό φωνάζουν οι ΠΟΥ, FDA, κυβέρνηση κτλ.
δλδ να μην διαφημίζεται σαν μέσο διακοπής γιατί αυτό είναι το μόνο αμφιλεγόμενο απο τα δύο.

Καλύτερα μέσα διακοπής είναι ίσως οι τσίχλες και τα κέντρα απεξάρτησης, γιατί πολύ λίγοι κόβουν το η.τ απόσο βλέπουμε είναι εθιστικό...(αλλά και πιο υγιεινό).
Είναι για καπνιστές που δεν μπορούν να το κόψουν.
Το πρόβλημα ποιό είναι? Να κάνουμε συζήτηση για την συζήτηση χωρίς κανένα νόημα? Να αποδείξουμε οτι κάποιος έχει δίκιο έτσι απλά γιατι μαλώνουμε στα φόρουμς σαν ελληνάρες?

Εσύ είχες πρόβλημα επειδή θέλεις να διαφημίζεται ως μέσο διακοπής και όχι ως λιγότερο βλαβερή συνήθεια? αυτό μόνο για μεθυσμένη συζήτηση βγάζει νόημα που μπερδεύονται οι συνομιλητές.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1608 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:07 »
Είναι για καπνιστές που δεν μπορούν να το κόψουν.
Και για καπνιστες που δεν θελουν να το κοψουν, οπως πχ  εγω και πολλοι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος zagoris

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1609 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:22 »
Καλησπερα και απο μενα.Η αληθεια ειναι μια.Κατα πρωτον γλιτωσαμε απο το κ.τ(το μεγαλο καλο ειναι αυτο) και πανε να μας επαναφερουν στο σωστο δρομο   :idiot1:,και κατα δευτερον και οσοι μας προσφερουν το η.τ αισχροκερδουν απεναντι μας ειτε με συσκευες,ανταλλακτικα.υγρα  (καθε εβδομαδα σχεδον κατι  καινουργιο μας πασαρουν)και ολα τα παρεμφερη με αποτελεσμα να μην μπορουμε καπου  να καταληξουμε (ενω μας αρεσει το ατμισμα).Ας το αναλογιστουμαι και αυτο και ας σκεφτουμαι μερικα πραγματα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1610 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:28 »
καμια αντιρρηση, αλλα εγω θελω ν'ατμιζω με νικοτινη. γιατι να μου στερηθει αυτη η περιπτωση? για να επανελθω στο κ.τ.? ε οχι, οσο και αερας κ αν ειναι που θα παει θα το συνιθισω, παντως κανονικο τσιγαρο τελος ΜΑΧΑΙΡΙ !!! ναι ξερω θα πειτε τα περι νομου για τα νικοτινουχα, ναι ενταξει, αλλα.... πολλα αλλα ομως.......

Αποσυνδεδεμένος Nikos.ant

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
    • About me
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1611 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:33 »
Το πρόβλημα ποιό είναι? Να κάνουμε συζήτηση για την συζήτηση χωρίς κανένα νόημα? Να αποδείξουμε οτι κάποιος έχει δίκιο έτσι απλά γιατι μαλώνουμε στα φόρουμς σαν ελληνάρες?

Εσύ είχες πρόβλημα επειδή θέλεις να διαφημίζεται ως μέσο διακοπής και όχι ως λιγότερο βλαβερή συνήθεια? αυτό μόνο για μεθυσμένη συζήτηση βγάζει νόημα που μπερδεύονται οι συνομιλητές.

Όχι Άρη, δεν έχω τέτοιο θέμα. Ούτε προσπαθώ να αποδείξω ότι έχω δίκιο, ούτε έχω μαλώσει ποτέ μου σε όποιο forum έχω συμμετάσχει. Αυτό που θέλω να πω είναι πως έβλεπα τον κόσμο να επικεντρώνεται στο ποιο να επιλέξω ανάμεσα σε δύο συνήθειες (βλαβερή / λιγότερο βλαβερή), και όχι στο να επιλέξω ανάμεσα σε καπνιστική ζωή και μη καπνιστική (βλαβερό / υγιεινό). Διαβάζοντας και διάφορα άρθρα που έγραφαν σχετικά με καρκινογόνες ουσίες στα η.τ, έγραψα το κείμενο του οποίου το νόημα ήταν "παράτα και τα κανονικά τσιγάρα, και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και κάθε είδους εξάρτηση, και προσπάθησε απλώς να κόψεις το κάπνισμα". Δεν έλαβα όμως υπ' όψη μου τις βαριές περιπτώσεις που δεν μπορούν να απεξαρτηθούν χωρίς υποκατάστατο (ή απλώς δεν θέλουν), ούτε και το ενδεχόμενο οι πληροφορίες που είχα σχετικά με τα χημικά συστατικά να ήταν λάθος ή ελλιπείς. Και γι αυτό θεώρησα δίκαιο να διαγράψω εντελώς το άρθρο, εφ' όσον άλλωστε στο blog μου υπάρχει και πιο πρόσφατο κείμενο σχετικά με τη διακοπή του καπνίσματος και τα θετικά αποτελέσματα που είδα στον εαυτό μου, και το οποίο καλύπτει τις απόψεις μου σχετικά με το κάπνισμα. Σε κάθε περίπτωση, το ότι παραδέχομαι πως το κείμενό μου ήταν ατυχές και το διαγράφω, δεν νομίζω ότι δείχνει πως θέλω να αποδείξω ότι έχω δίκιο αλλά το αντίθετο.

(@panos & @Drakos, ευχαριστώ)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:49 από Nikos.ant »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1612 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:45 »
Κατ'εμέ, η διαφήμισή του ΗΤ ως μέσο διακοπής του κτ ειναι απο παραπλανητική ως ηλίθια. Άσχετα αν τελικά οι περισσότεροι απαλασσόμαστε απο το βραχνά του κτ, και βλεπουμε τις ωφέλειες στην υγεία μας άμεσα, τις περισσότερες φορές, δεν επιχειρούμε καν απεξάρτηση απο την νικοτίνη που είναι ο παράγοντας εθισμού. Και πάλι ασχετα αν ειναι τελικα βλαβερή η όχι, η καρκινογόνος, οι περισσότεροι που τελικά μένουν στο ΗΤ, μένουν επειδή οτυς αρέσει ο εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος, καθώς και τα ωφέλη στην υγεία τους.
Το αν το ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙΣ ομως ως μεσο διακοπής του καπνίσματος είναι παραπλανητικο μιας και δεν απαλάσσεσαι απο τον εθισμό, παρα μονο αν το θελήσεις αργότερα μόνος (οποτε τι ειχαμε τι χάσαμε) και στην τελική δημιουργεί εντυπώσεις θεραπείας, που δεν είναι σχεδόν ποτέ δυνατόν να εκπληρωθούν. Δηλ περιμενει ο αλλος ο δύσπιστος πιθανόν, οτι θα κανει μια τζούρα και θα δεί την αποκάλυψη η οτι δεν θα ξαναεχει ποτε αναγκη το κτ.
παρ ότι εμένα ετσι ακριβώς βεβαια μου συνέβη, και δεν ειμαι και ο μόνος, δέν παυει να είναι χόμπι και όχι θεραπεία. κατα πάσα πιθανότητα οι περισσότεροι που ασχολούμαστε μαζεύαμε αναπτήρες και ταμπακιέρες. Χομπίστες και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1613 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:46 »
είμαστε και οφ τόπικ ε? Θα φαμε χέρι σε λίγο! νατο! Το βλεπω! έρχεται!!!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1614 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:49 »
Το αν το ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙΣ ομως ως μεσο διακοπής του καπνίσματος είναι παραπλανητικο μιας και δεν απαλάσσεσαι απο τον εθισμό...
Το κάπνισμα το κόβεις. Ο εθισμός στην νικοτίνη είναι άλλο πράγμα.
Το κάπνισμα προκαλεί κακό. Η νικοτίνη όχι.


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1615 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:52 »
και η νικοτίνη προκαλεί αλλά μακροχρόνια

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1616 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:53 »
Συμφωνώ απόλυτα. Για τη διαφήμιση μιλάω! Σκέψου ποσο νταραβέρι που παίζει τις τελευταίες μέρες θα είχαμε γλυτώσει αν δεν ειχε διαφημιστεί ποτέ ως μέσο διακοπής.
Απ την άλλη, πολλοί απο μάς δεν θα το ξέραμε και δεν θα το είχαμε ξεκινήσει ποτέ... Δώρον άδωρον.
παντως και εγω για non οδεύω.

Αποσυνδεδεμένος thanos_rr

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
    • Δρομοκρατία
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1617 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:54 »
Το κάπνισμα το κόβεις. Ο εθισμός στην νικοτίνη είναι άλλο πράγμα.
Το κάπνισμα προκαλεί κακό. Η νικοτίνη όχι.


Κάνεις λάθος φίλε μου μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
Η νικοτίνη πέραν του εθισμού που ανέφερες και είναι γνωστό παγκοσμίως εκτός του οτι είναι μια άκρως τοξική ουσία κάνει μεγάλη ζημιά στον ανθρώπινο οργανισμό μακροχρόνια.Απ οσο γνωρίζω βουλώνει τα σωληνάκια αν το λέω καλά ,τελοσπάντων δε το χω με τα ιατρικά και δε μπορώ να το πώ όπως ακριβώς λεγεται αλλα πίστεψε με δεν είνα καθόλου αθώα η νικοτίνη.
Απλά εννοείται πως είναι καλύτερα να παίρνεις σκέτη νικοτίνη παρα πίσσα και άλλες 1000 καρκινογόνες ουσίες που έχει το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1618 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:58 »
Και ένα ενδιαφέρον άρθρο υπερ του η.τ. απο τα ΝΕΑ (αν και ανακριβές)
http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4680143
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2011, 16:15 από panos »

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1619 στις: Δεκεμβρίου 15, 2011, 15:59 »
Επειδή ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι . Μπορεί κάποιος να μου πει πως η Nobbaco διευθετεί κανονικά τα υγρά με νικοτίνη . Λογικά έχει κάποια άλλη πορεία σκέψης . Βασικά εν μεγάλο μπράβο σε αυτή την Εταιρία έχει αποδείξει πολλά μέχρι τώρα ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343153 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206842 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542143 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358448 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11872 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1443 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios