vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mulder, sakissalonika, Tem, Mantis039

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1095 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:57 »
Η ουσία κι η κατακλείδα στο θέμα τελικά, είναι ότι για την κατάντια και τα υπόλοιπα "καλά" που λέμε για το κράτος μας φταίει κι η δική μας ανεκτικότητα. Πρέπει να αναλάβουμε προσωπικά το ζήτημα για να "ξυπνήσουν τα γρανάζια του κρατικού μηχανισμού".
Τι καλύτερο λοιπόν, από την πρωτοβουλία που πήρε ο Λιάκουρας να στείλει την επιστολή αυτή ώστε να δείξει ότι, τουλάχιστον σαν πρώτο βήμα :
"Κύριοι γιατροί, το θέμα μας απασχολεί κι η προσέγγισή σας για να τη θεωρήσουμε επιστημονικά άρτια, δε μας φτάνει. Ένα σκέτο "απαγορεύεται" μπορεί να το ανακοινώσει ο οποιοσδήποτε, χωρίς να είναι επιστήμονας.  Ψάξτε το τουλάχιστον τόσο, όσο εμείς που είμαστε απλοί χρήστες του η.τ. και ενημερώστε μας".


Είμαι περίεργος αν θα υπάρξει ανταπόκριση :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1096 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:58 »
Ηλία η απάντησή σου είναι εξαιρετική. Ας περιμένουμε όμως λίγο, μήπως και μάθουμε το ακριβές ερώτημα του ΕΣΡ.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1097 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:04 »
Ρε παιδιά, τι θα πεί 'δεν νομίζω'; Μιλάμε για τις μακροχρόνιες παρενέργειες εισαγωγής μιας ουσίας στον οργανισμό!
Τι ποιο αρμόδιο από την λίστα των ακίνδυνων ουσιών;
Θέλετε καθεαυτό τοξικότητα στους πνεύμονες; Η έρευνα της flavourart!
Θέλετε κουβέντα για την διαφορά στην δραστική ποσότητα και την επιρροή των ουσιών ανάλογα με την οδό που θα εισαχθούν (αναπνοή/κατάποση/ενδοφλέβια); Το συζητάμε κι' αυτό!


Τα επιχειρήματά μου είναι λίγο πιο πολύπλοκα από ένα 'νομίζω'. Παρακαλώ να τα αντικρούετε στο αντίστοιχο επίπεδο (και στο κατάλληλο τόπικ, όσο γίνεται!)

Φιλε Λιακουρα ειμαι απο αυτους που σου εχουν δωσει επανειλημενα συγχαρητηρια για το δυσκολο εργο που εχεις αναλαβει δηλαδη αυτο της ενημερωσης στο φορουμ οπως και την διαθεση σου να συνεχιζεις εκει που ολοι αλλοι συνηθως σταματαμε.
Θα σε παρακαλεσω να αφησεις αυτο το υφος των χιλιων καρδιναλιων και για το "επιπεδο" που αναφερεσαι γιατι πρωτον εισαι σε ενα δημοσιο φορουμ οπου απο οσο γνωριζω δεν μπαινεις με βιογραφικο και δευτερον δεν γνωριζεις τον καθενα προσωπικα.
Μπορω να καταλαβω το ποσο ψυχοφθορο και κουραστικο ειναι να χρειαζεσαι να επαναλαμβανεσαι στο καθενα αλλα πολλες φορες και τον δικηγορο του διαβολου πρεπει να κανουμε για να λυσουμε τις αποριες μας και δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να ειναι 24ωρο πανω απο το φορουμ για να μην χασουν μια απαντηση σε ενα τοσο λεπτο θεμα που απασχολει ολους μας.

Πραγματικα δεν το συνεχιζω γιατι εισαι απο τα ατομα που εκτιμω μεσα απο το φορουμ και σεβομαι την αποψη του.
Μακαρι να συνεχισεις με την ιδια διαθεση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kgf

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1098 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:08 »
παντως ασχετα με το τι θα γινει τελικα οι γιατροι ειναι αυτοι που βγαινουν κερδισμενοι και στις δυο περιπτωσεις αφου πολλοι ειναι αυτοι που τα παιρνουνε και απτις φαρμακευτικες και απτις καπνοβιομηχανιες. δεν υπαρχει μεγαλυτερη σαπιλα.οσο για το ποσοστο των διεφθαρμενων ξερω οτι ειναι τοσο μεγαλο που το ερωτημα δεν ειναι ποιοι τα παιρνουν αλλα ποιοι δεν τα παιρνουν.και ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα(για την αθηνα τουλαχιστον) γιατρος  που ζητησε ψυγειο απο φαρμακευτικη σαν "δωρο" μολις το πηρε ζηταγε και να το γεμισουνε μην παει στο εξοχικο αδειο,κανα ζαμπονακι κανα τυρακι κλπ ::)

οποτε μην το ψαχνετε και πολυ το θεμα.καταρχην γιατι δεν υπαρχει λογος πανικου.ακομα δεν εχει ειπωθει κατι σοβαρο η κατι που δεν ισχυε ηδη.
αλλα δυστυχως σε τετοια χωρα ζουμε.πεταει ενας μια μ....α και οι υπολοιποι κανουμε την τριχα καραβοσχοινο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:23 από kgf »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1099 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:08 »
Σχετικά με την επιστολή...

Αποζημίωση δίνουν οι καπνοβιομηχανίες, κι αν όχι, γιατί;
Ποιο είναι το ποσοστό επιτυχίας των κέντρων διακοπής καπνίσματος;
Υπάρχει κατάλογος με τους πελάτες τους;
Σε τι κατάσταση βρίσκονται τώρα αυτοί που τελείωσαν τη θεραπεία εδώ και 5 τουλάχιστον χρόνια;
Υπήρξαν παρενέργειες; Στατιστικά βάση του πελατολογίου.
Θα συστήνατε σε κάποιον που ξεκίνησε το η.τ. να ξαναγυρίσει στο κ.τ. ;
Τι αποδείξεις έχετε εναντίον του η.τ.;

(Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση...)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1100 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:16 »
Φιλε Λιακουρα ειμαι απο αυτους που σου εχουν δωσει επανειλημενα συγχαρητηρια για το δυσκολο εργο που εχεις αναλαβει δηλαδη αυτο της ενημερωσης στο φορουμ οπως και την διαθεση σου να συνεχιζεις εκει που ολοι αλλοι συνηθως σταματαμε.
Θα σε παρακαλεσω να αφησεις αυτο το υφος των χιλιων καρδιναλιων και για το "επιπεδο" που αναφερεσαι γιατι πρωτον εισαι σε ενα δημοσιο φορουμ οπου απο οσο γνωριζω δεν μπαινεις με βιογραφικο και δευτερον δεν γνωριζεις τον καθενα προσωπικα.
Μπορω να καταλαβω το ποσο ψυχοφθορο και κουραστικο ειναι να χρειαζεσαι να επαναλαμβανεσαι στο καθενα αλλα πολλες φορες και τον δικηγορο του διαβολου πρεπει να κανουμε για να λυσουμε τις αποριες μας και δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να ειναι 24ωρο πανω απο το φορουμ για να μην χασουν μια απαντηση σε ενα τοσο λεπτο θεμα που απασχολει ολους μας.

Πραγματικα δεν το συνεχιζω γιατι εισαι απο τα ατομα που εκτιμω μεσα απο το φορουμ και σεβομαι την αποψη του.
Μακαρι να συνεχισεις με την ιδια διαθεση  :thumpup:
Εχεις δικιο για το υφος φιλε μου... με συγχωρεις...
αλλά ένα 'νομίζω' ή 'δεν νομίζω' εδώ δεν φτάνει.
Ένα τέτοιο είχε στο μυαλό της εκείνη η θεία που είπε στον ατμιστή, 'πέτα το: δεν τα έμαθες; είναι 100 φορές χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο'.
Και είναι τουλάχιστον απαξιωτικό όταν, μετά από πάλι ψάξιμο και πάλι ψάξιμο και κούραση, να σου πετάει ένας ένα ξερό 'κάνεις λάθος. ξέρω καλύτερα' . Κανένα βιογραφικό δεν θα το δικαιολογούσε αυτό.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Και γω δεν το συνεχίζω, πάω όμως να ξεκουραστώ. Ευελπιστώ όταν ξαναμπώ να έχει βρει κάποιος άλλος κάτι καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1101 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:23 »
Δεν εχω πεσει καθολου εξω.
Εισαι ωραιος ανθρωπος  :respect:

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1102 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:26 »
φιλε Λιακουρα
εσυ επρεπε (δε ξερω κιολας)
να εισουν ομιλητης η συγραφεας η' υπευθυνος δημοσιων σχεσεων
απλα πρεπει να εχεις λιγο υπομονη με εμας τους νεους
τωρα στο θεμα μας
εγω ατμιζω δυο ολοκληρους μηνες
εχω δει τεραστια διαφορα στην υγεια μου
οσφρηση αναπνοη γευση αντοχη μη κοποση
τωρα τη λενε οι "Γιατροι του φακελακιου " δε με ενδιαφερει
κανω DIY υγρα και εχω αποθεμα για δυο-τρια χρονια

απλα με εχει πιασει το γαμοτο γιατι να μου κοψουν το Η.Τ. αφου δεν ξερουν ουτε αυτοι τη ειναι
και επειδη οπως υποθηκε σε μια συζητησει ...
τα λεφτα δεν ειναι στις καπνοβιομηχανιες αλλα...
στα φαρμακα καταπολεμησεις του καρκινου & στις θεραπειες αυτου
φανταστητε ενα κοσμο που να μην καπνιζει... μονο να ατμιζει
το ποσοστο του να "αρωστησεις" ειναι λιγοτερο
ποσα ευρα θα χασουν οι φαρμακοβιομηχανιες στο μακρυ μελλον?
αναρωτηθηκατε?
ειναι πολλα τα λεφτα παιδιααααααα

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1103 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:38 »
Να πω τωρα κατι ολιγον χοντρο και λιακοπουλικό?
Λενε οτι οι μπιλντερμπέργκιοι δεν αφηνουν να δοθουν σε κυκλοφορια νεα και αποτελεσματικα φαρμακα κατα του καρκινου, για να μην σταματησει η παραγωγη των σημερινων πανακριβων φαρμακων απο τις δικες τους εταιριες.

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1104 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:44 »
Κοπηκαν και οι υπογραφες ρε γ@#ώτο, να εβλεπαν καθε μερα που περναει ποσα τσιγαρα χανουν, ετσι για να τους ανεβαινει η πιεση στα παλιολαμογια.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1105 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:48 »
με αυτά που έχω ακούσει κι έχω μάθει τελευταία με αφορμή το η.τ., δε θα μου φανόταν παράξενο ακόμα και να έχει βρεθεί το φάρμακο που θεραπεύει τον καρκίνο αλλά δεν κυκλοφορεί μόνο και μόνο για να κονομήσουν κάτι παραπάνω οι υπάρχουσες φαρμακοβιομηχανίες. Τελικά δεν είναι ''τρυφερός'' ο κόσμος που ζούμε....

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1106 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:53 »
Κατι αντιστοιχο με τους κινητηρες που καινε υδρογονο, νερο κλπ. Δεν τους αφηνουν να προχωρησουν, ποιοι αλλοι, οι πετρελαιαδες.

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1107 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:56 »
μήπως να αρχίσουμε να ατμίζουμε πετρέλαιο :confused1: :confused1:  για το καλό της ανθρωπότητας ρε γ@#ώτο

Αποσυνδεδεμένος steam man

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1108 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 20:58 »
με αυτά που έχω ακούσει κι έχω μάθει τελευταία με αφορμή το η.τ., δε θα μου φανόταν παράξενο ακόμα και να έχει βρεθεί το φάρμακο που θεραπεύει τον καρκίνο αλλά δεν κυκλοφορεί μόνο και μόνο για να κονομήσουν κάτι παραπάνω οι υπάρχουσες φαρμακοβιομηχανίες. Τελικά δεν είναι ''τρυφερός'' ο κόσμος που ζούμε....

απο οσα εχω διαβασει και χωρις να μπορω να αποδειξω τιποτα βεβαια και με καθε επιφυλαξη λυπαμαι αλλα δεν ξερεις ξερουμε ισως ποσο αληθινο ειναι αυτο που εγραψες και οχι μονο για τον καρκινο

Κατι αντιστοιχο με τους κινητηρες που καινε υδρογονο, νερο κλπ. Δεν τους αφηνουν να προχωρησουν, ποιοι αλλοι, οι πετρελαιαδες.

το πρωτο αυτοκινητο με νερο το εφτιαξε ελληνικη ομαδα φοιτητων στην θεσσαλονικη πριν απο αρκετα χρονια παρουσιαστηκε μια φορα στα ΜΜΕ και απο τοτε θαφτηκε

Αποσυνδεδεμένος vagos

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1109 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 21:16 »
Παιδιά δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά κανείς νοήμων γιατρός δεν πρόκειται να σας πει 'ατμίστε ελεύθερα, μην φοβάστε τίποτα' γιατί κανείς δεν ξέρει! Δεν υπάρχει ακόμα κάποια ιατρική μελέτη γιατί αυτή απαιτεί μεγάλο δείγμα χρόνιων ατμιστών, χρόνιων καπνιστών και control group (ούτε το ενα ουτε το άλλο) για να γίνουν οι συγκρίσεισ και φυσικά πολλά μα πάρα πολλά χρονια! Για να μην αναφερω ότι είναι ακόμα πιο δύσκολο καθώς ΟΛΟΙ οι ατμιστές είναι πρώην καπνιστές οπότε μπορούν κάλλιστα να εμφανίσουν προβλήματα υγειας που οφείλονται στο καπνιστικό τους ιστορικό. (ενημερωτικά ΧΑΠ μπορείς να πάθεις ακόμα και μετά από 2-3 χρόνια καπνίσματος, ενώ πχ για καρκίνο πνεύμονα κ ουροδόχου κυστης εκτός του ότι εμφανίζονται αρκετά αργότερα ειναι απλώς παράγοντας κινδύνου και όχι απαραίτητη προυπόθεση! ) Καλό να είμαστε καχύποπτοι, αλλά δεν νομίζω να εχετε ακουσει κανενα γιατρο να σας λέει μην κόψετε το κάπνισμα!

Παντως η απαγόρευση δεν παύει να ενιαι παράλογη, καθώς αφού 'τα στοιχεια φλεγμονής μετα το ατμισμα υπάρχουν μεν αλλά είναι σαφώς λιγοτερα από αυτά του καπνισματος' (καπως ετσι δεν το εγραφε?) δεν μπορεις να επιτρεπεις το καπνισμα και να απαγορευεις το ατμισμα. Το λογικό θα ήταν να απαγορευτούν και τα 2. Είναι οξύμωρο να επιτρεπεις το καπνισμα που αποδεδειγμένα είναι τοσο βλαβερο για την υγεια και να απαγορευεις το η.τ. για το οποιο ολα τα στοιχεια μεχρι τωρα εχουν δειξει οτι πιθανώς να είναι πολυ λιγότερο ανθυγεινο υποκατάστατο.

Την πιο σωστή κουβέντα την είχε πει ένας φίλος εδώ μεσα οτι τα πνευμονια δεν είναι φτιαγμένα ούτε για να δέχονται καπνό αλλά ούτε και ατμό σε μεγάλες ποσοτητες και σε μονιμη βαση! Οπότε δεν ειναι αναγκη να βλεπουμε παντου θεωρίες συνωμοσίας επειδή απλώς δεν μας λενε οτι το ατμισμα δεν εχει καμια παρενεργεια. Και επίσης η σκέψη οτι οι ιδιες οι καπνοβιομηχανιες προσεγγιζουν τους ΕΛΛΗΝΕΣ γιατρους μου φαινεται τουλαχιστον τραβηγμενη! Βεβαιια σε πολυ ανωτερο επιπεδο στις ΗΠΑ πχ που εδραζουν κιολας οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες και σε καποια μελετη με διεθνες κυρος ισως και να μπορουσε να γίνει κάτι τετοιο!

Για να μην παρεξηγηθω, την αποψη μου για την απαγόρευση την είπα πιο πάνω. Απαράδεκτη και αψυχολόγητη κίνηση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49978 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11361 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591413 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios