vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1080 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 18:22 »
Ρε παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ταχυδρομήσω από Αμερική το bloog η το smokeless image κιτ?  Είναι και τα δύο 808δ-1 μοντέλα  Ανησυχώ γιατί μοιάζουν με κανονικό τσιγάρο.  Λέτε να έχω πρόβλημα στο τελωνείο?
εγω περιμενω απο σμοκ. ιματζ. Δεν νομιζω να μου το σταματησουν, αλλωστε δεν εχω παραγγειλει κατι με νικοτινη. Αν θες περιμενε να μου ερθει η ζητα τους να ΜΗΝ γραψουν τιποτα στο πακετο.

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1081 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 18:23 »
αν μιλαμε και στραβωνετε ..οκ ρε πεδες...μιλατε μονοι σας..ελεος δλδ.....ετσι φευγει και κοσμος απο τα FORUM

RESPECT λιακουρας...και ας μη σε ξερω φιλε μου...

Αποσυνδεδεμένος cpag

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1082 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 18:28 »
Το θέμα είναι ότι πήρε μεγάλη έκταση λόγο των μέσων ενημέρωσης, λειτούργησε και αρκετά το χαλασμένο τηλέφωνο με αποτέλεσμα αυτές τις μέρες να έχω ακούσει τα απίστευτα.
Προσωπικά ότι σκατά και να πουν θα συνεχίσω να ατμίζω γιατί με ικανοποιεί και ο λόγος που το ξεκίνησα δεν ήταν μέσο για να κόψω το κτ αλλά σαν κάτι το εναλλακτικό.
Το μόνο πράγμα που θα πάρω σοβαρά είναι μόνο έγκυρες επιστημονικές μελέτες.

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1083 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 18:50 »
:thumpup:
Eχω την εντυπωση,πως εχουν μπει στο forum μας,καποιοι "ΑΡΤΕΜΗΔΕΣ ΜΑΤΣΕΣ".....οποιος καταλαβε καταλαβε..thx :angry_orange:
...είναι φίλοι μας οι Γερμανοί.. 8).

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1084 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 18:53 »
Κλακ...πάρτε το!!!
http://www.isathens.gr/SKMBT_C65011120914540.pdf
Κι' ας πάρουν κι΄ αυτοί:

Προς: το Δ.Σ. του Ι.Σ.Α. [email protected]

Αγαπητοί κύριοι,

με αυξανόμενη έκπληξη διάβασα την απάντησή σας με το ως άνω αρ. πρωτ. προς το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης, σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Το ΕΣΡ , σας ρώτησε την γνώμη σας περί μιας διαφήμισης που παρουσίαζε το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως θεραπευτική μέθοδο για την απεξάρτηση από την νικοτίνη.
Με την απάντησή σας, όμως, μάλλον λόγω ελλιπής ενημέρωσης, ταυτίζετε την απεξάρτηση από την νικοτίνη με την διακοπή του καπνίσματος. Αυτά όμως, στην περίπτωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν ταυτίζονται. Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, μπορεί κάποιος να διακόψει το κάπνισμα χωρίς να σταματήσει την χρήση της νικοτίνης. Επίσης, μπορεί να το χρησιμοποιεί, χωρίς να χρησιμοποιεί καθόλου νικοτίνη.
Και από την απάντησή σας δημιουργείται η απορία, βέβαια: το κομπολόι που βοήθησε κάποτε τον παππού μου να κόψει το τσιγάρο (και που το πρότεινε και ο υπουργός υγείας ως υποκατάστατο του τσιγάρου, πρόσφατα) θα έπρεπε και αυτό να θεωρείται φάρμακο και να είναι στην δικαιοδοσία του ΕΟΦ;
Για το δεύτερο: δεν γνωρίζετε πως απαγορεύεται η προώθηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου για την διακοπή του καπνίσματος; Θεωρείτε πως ERS κλπ. θα παρανομούσανε;
Τέλος: στο περίφημο περιοδικό CHEST πουθα δημοσιευτεί η περίφημη μελέτη με συνεργάτη τον κ. Μπεχράκη (που δεν έχει παρουσιαστεί στο συνέδριο του ERS στο Άμστερνταμ, όπως υποστηρίζει - εσείς πώς γίνατε γνώστης του περιεχόμενού της; Ή τα λεγόμενά του είναι αρκετή απόδειξη για την τεκμηρίωση μιας τέτοιας δήλωσης εκ μέρους σας;), στο CHEST Οκτωβρίου λοιπόν, υπάρχει άρθρο ιταλών ερευνητών που εξαίρουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μέθοδο διακοπής/ελάττωσης του καπνίσματος, και μάλιστα με ελάχιστες παρενέργειες. Θεωρώντας - βάσιμα - πως η αναφορά σας στις πολύ πρόσφατες μελέτες είναι βασικά, η μη δημοσιευμένη μελέτη ενός ιατρού με ισχυρό bias στο ζήτημα της διακοπής καπνίσματος, ενώ αντίθετα αγνοείτε τις πολλές μελέτες - που αυξάνονται συνέχεια - που αναδεικνύουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως την πιο αποτελεσματική και ακίνδυνη μέθοδο διακοπής του καπνίσματος, δεν πιστεύετε πως θα έπρεπε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας στο εάν το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει παρενέργειες;
Αυτές οι έρευνες είναι εύκολο να βρεθούν στο διαδίκτυο. Εάν δεν μπορείτε να τις βρείτε, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου. Θα χαρώ να σας ενημερώσω για τις τελευταίες (και μη) εξελίξεις στην επιστήμη σας.

Τελευταίο, και σημαντικότερο:

Ζούμε σε μία δύσκολη περίοδο. Ο κάθε άνθρωπος και ο κάθε επαγγελματικός κλάδος αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα με τις νέες συνθήκες, και κάνει ότι μπορεί για να προστατέψει τα δικαιώματα και την δραστηριότητα των μελών του.
Σε αυτή την προσπάθεια, λογικό θα είναι ο κάθε κλάδος να ζητάει την υποστήριξη του υπόλοιπου κοινωνικού συνόλου.
Γιατί θα έπρεπε το κοινωνικό σύνολο να υποστηρίξει τον κλάδο σας, όταν εσείς για λόγους ακατανόητους στην καλύτερη περίπτωση, αδιαφορείτε για την υγεία του προτιμώντας την ασάφεια και την πεπατημένη;

Και θα κλείσω με το μεγαλύτερο ερώτημα που μπορεί να προκύψει:
Με την επιστολή σας, συμβάλλατε στις γνωστές εξελίξεις, οι οποίες σίγουρα ώθησαν αρκετούς ανθρώπους να μην διακόψουν το κάπνισμα χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Αρκετοί από αυτούς, στατιστικά, θα νοσήσουν με καρκίνο του πνεύμονα, βασική αιτία της οποίας πάθησης είναι η πίσσα, με την οποία το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν επιβαρύνει τον οργανισμό.
Στατιστικά επίσης, αρκετοί από αυτούς τους ασθενείς θα πεθάνουν.
Αυτοί οι θάνατοι, ποιανού την συνείδηση πρέπει να βαραίνουν;
Αυτός είναι ο όρκος του Ιπποκράτη;


Αναμένω την απάντησή σας, με αγωνία για την πλευρά που θα επιλέξετε να πάρετε το μέρος σε ένα βασικό ζήτημα υγείας για πάρα πολλούς συνανθρώπους μας.
Φυσικά, εγώ δεν είμαι ιατρός. Μία απάντηση όμως που θα αιτιολογεί την άποψή σας με αυτή την αιτιολογία, θα πρέπει φυσικά να απαντάει και στις έρευνες που σας αναφέρω παραπάνω.


Με ανυπομονησία,

(υπογραφή)
(επάγγελμα)

και, μετά από πολλές δεκαετίες καπνίσματος, σωσμένος από το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Όπως και πολλοί άλλοι, άλλωστε.

[edit] το άρθρο των ιταλών έχει δημοσιευτεί στο συνέδριο του ERS στο Άμστερνταμ και όχι στο CHEST. γμτ μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:54 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1085 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:02 »
Πολύ δυνατο και περιεκτικο το κειμενο φιλε Λιακουρα.

Ζητώ συγνωμη αν φανηκα αγενης.
Αλλα μετα από τοσες σελιδες εμεινα με την εντύπωση ότι δεν υπαρχει καμια σοβαρη ερευνα πανω στο η.τ., γιατι κατι τετοιο ειπωθηκε πολλες φορες.

Στα θεματα υγειας ειδα ότι υπαρχουν κάποια στοιχεια-μελετες-ενδειξεις. Ωστοσο αυτά δεν τονιστηκαν επαρκως στο παρον θεμα, για κάποιον άγνωστο λογο. Αντιθετως ειπωθηκε πολλες φορες ότι δεν υπαρχει σοβαρη ερευνα.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1086 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:05 »
Σ' αυτό το θέμα γράφανε κυρίως νέος κόσμος, που δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί.
Και φυσικά, ενημέρωση εννοώ από προσωπική αναζήτηση και όχι από τα πληρωμένα μίντια.


Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1087 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:06 »
Ερευνες υπαρχουν γενικοτερα.
Για τις μακροχρονιες συνεπειες δεν υπαρχουν και πως θα μπορουσαν αλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1088 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:09 »
Σε παρακαλώ. Πραγματικά αυτό λέμε: διαβάστε λίγο.

Οι ουσίες στα υγρά του η.τ είναι αυτές στην λίστα των κατάλληλων προς τους ανθρώπους. Αυτή η λίστα καταρτίστηκε με βάση μακροχρόνιες παρατηρήσεις για την επίδρασή τους.

Έτσι θα μπορούσαν να υπάρξουν.

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1089 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:12 »
Δεν νομιζω ατμιζοντας τες...

Αποσυνδεδεμένος kramp123

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1090 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:24 »
Αυτα τα πραγματα που συμβαινουν ειναι φοβερα και δειχνουν πως λειτουργουμε
σαν κρατος.Πεταμε μια φωτοβολιδα που μαλλον προερχεται απο συμφεροντα και
περιμενουμε αντιδρασεις.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΟΙ.
Θελετε να απαγορευσετε την ΝΙΚΟΤΙΝΗ! πολυ ωραια. Απαγορευστε πρωτα
ΤΣΙΓΑΡΑ/NICORETE και αλλα σκευασματα Φαρμακειου, και μετα μιλήστε για
ηλεκτρονικο στιγαρο.Εκει δεν τολματε!!!!!
Αλλα ουτε εδω θα τολμησετε γιατι εχετε αδικο,γιατι βρηκαν την υγεία τους
χιλιαδες ατομα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ !!! και δεν θα το αφησουν ετσι για ενα και μοναδικο λογο
που εσεις τον θυσιαζετε στον βωμο των συμφεροντων σας! ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ !!!!!!   Τ Ο     Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Τ Ε  ??????  ΑΝΤΕ ΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος invivo

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1091 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:29 »
Αυτα τα πραγματα που συμβαινουν ειναι φοβερα και δειχνουν πως λειτουργουμε
σαν κρατος.Πεταμε μια φωτοβολιδα που μαλλον προερχεται απο συμφεροντα και
περιμενουμε αντιδρασεις.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΟΙ.
Θελετε να απαγορευσετε την ΝΙΚΟΤΙΝΗ! πολυ ωραια. Απαγορευστε πρωτα
ΤΣΙΓΑΡΑ/NICORETE και αλλα σκευασματα Φαρμακειου, και μετα μιλήστε για
ηλεκτρονικο στιγαρο.Εκει δεν τολματε!!!!!
Αλλα ουτε εδω θα τολμησετε γιατι εχετε αδικο,γιατι βρηκαν την υγεία τους
χιλιαδες ατομα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ !!! και δεν θα το αφησουν ετσι για ενα και μοναδικο λογο
που εσεις τον θυσιαζετε στον βωμο των συμφεροντων σας! ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ !!!!!!   Τ Ο     Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Τ Ε  ??????  ΑΝΤΕ ΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Νομίζω πως θα συμφωνήσω

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1092 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:38 »
Ρε παιδιά, τι θα πεί 'δεν νομίζω'; Μιλάμε για τις μακροχρόνιες παρενέργειες εισαγωγής μιας ουσίας στον οργανισμό!
Τι ποιο αρμόδιο από την λίστα των ακίνδυνων ουσιών;
Θέλετε καθεαυτό τοξικότητα στους πνεύμονες; Η έρευνα της flavourart!
Θέλετε κουβέντα για την διαφορά στην δραστική ποσότητα και την επιρροή των ουσιών ανάλογα με την οδό που θα εισαχθούν (αναπνοή/κατάποση/ενδοφλέβια); Το συζητάμε κι' αυτό!


Τα επιχειρήματά μου είναι λίγο πιο πολύπλοκα από ένα 'νομίζω'. Παρακαλώ να τα αντικρούετε στο αντίστοιχο επίπεδο (και στο κατάλληλο τόπικ, όσο γίνεται!)

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1093 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:45 »
Λιακουρα, λεγε εσυ κι εμεις ακουμε φιλε. Τι να αντικρουσουμε, αφου δεν ξερουμε οι καινουριοι?
Ή δωσε μας χρονο να ενημερωθουμε. Αλλά το να ψαχνουμε μονοι μας ειναι πολυ πιο χρονοβορο απο την μασημενη τροφη, που προσωπικα προτιμω για να γλυτωνω χρονο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #1094 στις: Δεκεμβρίου 11, 2011, 19:45 »
Μπράβο πατρίδα!!!
kramp123 και invivo.
Όλη η ουσία σε λίγες γραμμές!!!
Συμφωνώ απόλυτα !!!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios