vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis, Milarepa

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #645 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:55 »
Ποιο κανει μεγαλυτερη ζημια το ηλεκτρονικο τσιγαρο
η

http://www.eglimatikotita.gr/2009/11/blog-post_5848.html

αυτο.

Ρωτηστε τον

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #646 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:56 »
:laugh1: :laugh1: :laugh1:
αν δεί και την εγγύηση DOA (Dead On Arrival) θα βγάλει και εκτακτο ανακοινωθέν ότι μπορεί να πεθάνει ο καταναλωτής με την άφιξη του προϊόντος!!!

 :)) :)) :)) :)) :)) :)) :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #647 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:58 »
Αυτο που λενε για τα σοβαρα προβληματα μετα απο 6 μηνες ειναι απολυτα σωστο!

Ειναι γνωστο οτι οι περιφημες φυσαλιδες εμφανιζονται μετα απο ενα εξαμηνο και ποτέ νωριτερα!

Αν μπειτε στην μπανιερα και αρχισετε να βγαζετε μπουρμπουληθρες απο ... πισω ... προσοχη!! Οφειλεται στο ηλεκτρονικο τσιγαρο!

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #648 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:01 »
 :)) Του εστειλα και μηνυμα να αναδιπλωθει η να μας δωσει τα σαιτ που το διαβασε αυτο που ξεστομησε και κανει αγωνιοδης προσπαθειες η αληθεια ειναι να αναδιπλωθει... Πρεπει να του την πεσανε πολλοι που τον ακουγαν... Αυτοι ειναι οι δημοσιογραφοι!!! Τα παιρνουν απο παντου... Νομιζω οτι δεν υπαρχει πουθενα αυτο που ειπε γραμμενο στο ιντερνετ και μας προτεινε να το ψαξουμε αρα ειναι αυταποδικτω οτι καποιο δολο ειχε να το πει... Τον παρακαλεσα μαλιστα να βοηθησει την ανθρωποτητα και να μας πει που τα βρηκε αυτα γραμμενα... Μαλλον δεν το διαβασε :'( Παντως τετοια αβαντα ουτε στο σαιτ της φιλιπ μορρις δεν την γραφουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #649 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:02 »
Θέλετε κείμενο διαμαρτυρίας;

Ορίστε:

"Αγαπητέ κύριε/κυρία ...... ,

σας αποστέλλω αυτό το μήνυμα θέλοντας να σας ενημερώσω για την άποψή μου για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και την χρήση του - το 'άτμισμα' (κατ' αντιπαραβολή με το 'κάπνισμα').
Κατ' αρχήν σας δηλώνω πως δεν έχω κανένα επαγγελματικό ή οικονομικό συμφέρον από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, τα αναλώσιμά τους, τα τσιγάρα και τα προϊόντα καπνού, τα φάρμακα διακοπής καπνίσματος, τις τεχνικές διακοπής καπνίσματος, ούτε από την διάδοση ή απαγόρευσή τους. (πέρα από το καλό της τσέπης μου, βέβαια!)
Ήμουν καπνιστής για πάρα πολλά χρόνια - κοντά στα 22 - και ήμουν γνώστης της κατάστασης της υγείας μου και της επιβάρυνσής της από το κάπνισμα. Δραματική, είναι η λέξη που ταιριάζει. Επίσης, ήμουν γνώστης των κινδύνων που φέρνει το κάπνισμα.
Οι προσπάθειές μου να το κόψω δεν απέδωσαν. Καμία συμβατική μέθοδος διακοπής του που δοκίμασα δεν είχε αποτέλεσμα.
Και δοκίμασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο έμαθα ανεπίσημα - εννοώντας πως δεν μου το σύστησε κάποιος γιατρός ή αρμόδιος φορέας ως μέσο διακοπής καπνίσματος.
Δηλώνω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, βάση της εμπειρίας μου, πως:
- Με την βοήθειά του έκοψα το κάπνισμα εύκολα, γρήγορα και οριστικά.
- Η προσωπική μου εμπειρία μου υποδεικνύει πως είναι πολύ πιο υγιεινή συνήθεια από το κάπνισμα, μια και η βελτίωση της υγείας μου είναι τεράστια. Η αντοχή μου έχει ανεβεί κατακόρυφα ενώ το αναπνευστικό μου βελτιώνεται συνέχεια.
- Η επιρροή στους άλλους φαίνεται να είναι μηδαμινή, μια και τις περισσότερες φορές ούτε καταλαβαίνουν πως κάποιος ατμίζει στον ίδιο χώρο με αυτούς.
- Το άτμισμα φαίνεται να είναι πολύ πιο εύκολο να κοπεί απ' ότι το κάπνισμα, κρίνοντας από την ποσότητα της ανάγκης μου για άτμισμα (σε σχέση παλιότερα της ανάγκης για τσιγάρο) που είναι πολύ μικρότερη. Επίσης, μεγάλα διαστήματα χωρίς άτμισμα είναι πολύ πιο εύκολα απ' ότι στο κάπνισμα.
- Ξέρω πως δεν είμαι ο μοναδικός που έχει τόσο θετική εμπειρία με το ηλεκτρονικό τσιγάρο: Γνωρίζω προσωπικά και άλλους. Βοήθησα και γω κάποιους να σωθούν από τον 'καρκίνο', όπως συνηθίζεται να αποκαλείται το τσιγάρο, όπως βρέθηκε κάποιος και βοήθησε κι' εμένα. Διαδυκτιακά γνωρίζω πολύ περισσότερους, όπου έχουμε μία ζωντανή κοινότητα αλληλοβοήθειας, αντικαθιστώντας την συχνά ανύπαρκτη (για να μην πω, εχθρική) υποστήριξη από την μεριά του κράτους ή των γιατρών.
- Γνωρίζω επίσης, μέσω αυτής της κοινότητας, πολλές έρευνες θετικές για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, πολύ περισσότερες μάλιστα από τις αρνητικές που παρουσιάζονται συνήθως. Δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνεται να μην τις έχουν λάβει υπ' όψιν τους οι διάσημοι γιατροί ή αντιπρόσωποι φορέων, που συνήθως κατακεραυνώνουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο στα μίντια, ούτε πως γίνεται να μην τις έχουν ανακαλύψει οι δημοσιογράφοι που αρθρογραφούν για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτές οι έρευνες σχεδόν 'αθωώνουν' το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όσον αφορά τις παρενέργειές του στον ανθρώπινο οργανισμό. Για οποιοδήποτε στοιχείο σχετικά με τις πηγές μου, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου να σας ενημερώσω.
- Τα συστατικά των 'υγρών ατμίσματος', είναι κοινές αρωματικές ουσίες ευρύτατα χρησιμοποιούμενες στην διατροφή και στα καλλυντικά, και το πιθανότερο είναι πως ο καθένας μας έρχεται καθημερινά σε επαφή μαζί τους. Εδώ και δεκαετίες είναι στην λίστα των εγκεκριμένων για χρήση από ανθρώπους ουσίες, ενώ οι ποσότητες που καταναλώνονται στο 'άτμισμα' είναι σαφώς μέσα στα όρια που θέτουν οι προδιαγραφές ασφαλείας.
- Στα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν γίνεται καύση, αλλά απλή εξάτμιση. Έτσι ο εισπνεόμενος ατμός (δεν είναι καπνός) δεν περιέχει ούτε πίσσα, ούτε κανένα προϊόν καύσης.

Θεωρώ πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τα αναλώσιμά του θα έπρεπε να προωθείται και να πωλείται ελεύθερα στην αγορά, όμως με βάση κανονισμούς ελέγχου και πιστοποιήσεις ποιότητας. Η σημερινή κατάσταση 'ημινομιμότητας' σίγουρα δεν οδηγεί προς την σαφή νομοθετική ρύθμιση τέτοιων κανονισμών, και αυτή είναι η κατεύθυνση που πρέπει να κινηθεί ο νομοθέτης - και όχι στην κατεύθυνση απαγόρευσής του.

Αυτή η προσπάθεια απαγόρευσης είναι:
- γελοία και υποκριτική, μια και δεν απαγορεύει το αποδεδειγμένα θανατηφόρο κάπνισμα
- μικρόμυαλη και βιαστική, μια και δεν λαμβάνει υπ' όψη τα οφέλη, και κυρίως
- εγκληματική, γιατί καταδικάζει ανθρώπους σε θάνατο με το κάπνισμα που αλλοιώς θα σώζονταν. Τονίζω εδώ πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό στη διακοπή του καπνίσματος απ' ότι οι συμβατικές μέθοδοι (φάρμακα, επιθέματα, κλπ.), μια και έχει επιτυχία ίσως της τάξης του 80% σε σχέση με ένα τυπικό 7% μακροχρόνιας διακοπής, στις συμβατικές μεθόδους.

Το κείμενο αυτό συντάξαμε μαζί με άλλους χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ώς μια μέθοδο άμυνας ενάντια στον 'βρώμικο' πόλεμο παραπληροφόρησης που δεχόμαστε σαν χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου αυτό το διάστημα. Προσπαθούμε να το διαδίδουμε αυτούσιο, οπότε πολύ πιθανόν να το έχετε ήδη λάβει ως ενημέρωση για το άτμισμα. Σ' αυτήν την περίπτωση, απλώς χρειάζεται να γνωρίζετε πως είμαι άλλος ένας που θεωρεί πως σας λείπει η ενημέρωση για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,


(υπογραφή)
χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου."


Αλλάζετε χρόνια καπνίσματος , σβήνετε ότι διαφωνείτε, και το στέλνετε παντού.

Ξέρω, ξέρω, είναι οι δικές μου απόψεις και σε κάποια από αυτά διαφωνείτε. Το ξέρω, είναι πολλές οι απόψεις και συχνά αντικρουόμενες.

Σβήστε όμως ότι θεωρείτε λάθος και στέλνετε το υπόλοιπο. Και μόνο το γεγονός της παρόμοιας μορφής, θα κάνει αυτόν που θα το λάβει πολλές φορές, να καταλάβει ότι κάτι τρέχει. Υπάρχει λαός.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:34 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Adreas

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #650 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:05 »
Δουλειά δεν είχε ο διαoλος ...... τα παιδιά του μου φαίνεται.Το πιο σωστό είναι όλοι μαζί υπογραφές μάγκες όπως το παιδί πιο πάνω που μας έδωσε το cause αλλα κάτι πιο μπαμ γιατί αλλιώς δεν παίρνουνε χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #651 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:12 »
 :)) :)) :)) :)) Ωραιος Νικο... το ειχε σχολιασει παλιοτερα σε εκπομπη του και μας ειχε μιλησει για καποιους που ειχαν συμφεροντα απο αυτη την υποθεση!!! :)) :)) :)) :)) :)) Τωρα εγω τι να πω για τον Μπαμπη??? Οτι απο καπου τα εχει παρει??? Φαινεται παντως ο βρωμικος πολεμος που εχει επιστρατευθει απο εκπομπες τηλεοπτικες και ραδιοφωνικες με μεγαλη ακροαμτικοτητα... Νομιζω ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του...

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #652 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:26 »
Παντως, εμενα μολις μου ηρθε η παραγγελια σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες στον χώρο. Κανενα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #653 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:31 »
9 /12 / 2011 ΕΚΠΟΜΠΉ Πρώτη Γραμμή 06:00

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=221983

έχουν μια μικρή κουβεντούλα οι δύο δημοσιογράφοι σχετικά με την υποτιθέμενη απαγόρευση του Ηλεκτρονικού Τσιγάρου

Στο Video μετά το 22:14 λεπτό! (και αφού τελειώσει το 15 '' spot)

Στην ουσία λένε ότι κυκλοφορεί εδώ και καιρό το έχουνε πάρει οι πάντες αλλά δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση το άφησαν διαφημίστηκε λίγο και από τις τηλεοράσεις και τώρα θέλουν να το απαγορεύσουν αλλά δεν γνωρίζουν τον λόγο:
Επειδή κάνει κακό στην υγεία?
Επειδή άρχισε να πουλάει πολύ και ανησυχούν οι καπνοβιομηχανίες?
και ότι έπρεπε να ελεγθεί από την αρχή της κυκλοφορίας του...

Αποσυνδεδεμένος mister.p

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #654 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 16:51 »
Γιατί όλες οι σημερινές εκπομπές είχαν τρανταχτούς τίτλους με κεφαλαία γράμματα οτι απαγορευτικε το Η.Τ?
Μήπως ήταν όλοι στο κόλπο να κάνουν ένα ''Ντόρο'' να ακουστεί οτι το Η.Τ είναι ''κακό'' και το απαγορεύσανε για λόγους υγειάς ???

Αποσυνδεδεμένος Zerobacco

  • *
  • 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Zerobacco.gr
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #655 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:01 »
Εμείς πάντως θεωρούμε ότι οι φήμες δεν μπορούν να στοιχειοθετήσουν καμία απαγόρευση στα προϊόντα που διαθέτουμε τα οποία νομίμως συνεχίζουν να διατίθενται από το κατάστημά μας.
Το άτμισμα είναι πια κάτι που δεν μπορεί να απαγορευθεί χωρίς κλινικές μελέτες ή τεκμηρίωση.
Ό,τι ισχύει στην ΕΕ ας ισχύσει και εδώ.
Όλα τα μηχανήματά μας έχουν τις απαραίτητες σημάνσεις (CE-ROHS) ενώ τα ατμιστικά υγρά μας διαθέτουν ετικέτες που σέβονται τόσο την Εθνική όσο και την Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Άλλωστε τα υγρά μας έχουν αυστηρά ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ και οι γεύσεις μας ΕΠΙΣΗΣ.

Για την ZEROBACCO
Ανδρέας Γκιώρος

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #656 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:07 »
Γιατί όλες οι σημερινές εκπομπές είχαν τρανταχτούς τίτλους με κεφαλαία γράμματα οτι απαγορευτικε το Η.Τ?
Μήπως ήταν όλοι στο κόλπο να κάνουν ένα ''Ντόρο'' να ακουστεί οτι το Η.Τ είναι ''κακό'' και το απαγορεύσανε για λόγους υγειάς ???

Τοτε αγαπητε μου, ο περιπτερας της γειτονιας μου γιατι ακομη επιτρεπεται να πουλαει αναλογικα τσιγαρα ή αλλιως "καρκινοσωλινες" και με την ευλογια του κρατους;

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #657 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:10 »
όπως πάντα Λιάκουρα  :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος steam man

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #658 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:12 »
γιατι απλα saxo_29

οι καρκινοσωλινες εκτος απο φπα εχουν και εναν βαρβατο φορο καπνου που πληρωνει οποιος τους παιρνει οπως τον πληρωναμε και εμεις μεχρι πριν λιγο το ξεχασαμε; αρα εσοδα για το κρατος

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #659 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 17:12 »
με όσα έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι αερολογίες , πρέπει να περιμένουμε μέχρι να δούμε επίσημα τι θα ειπωθεί γιατί ακόμη και ο Μπεχράκης στο ΣΚΑΙ τα άλλαζε σήμερα δε ξέρω δεν ήμουν δεν είδα κλπ κλπ.. :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios