vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis, Milarepa

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #615 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:26 »
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες πολλές εμφανίσεις στην τηλεόραση υπευθύνων για κέντρα διακοπής καπνίσματος να διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους και τα μαγαζάκια τους. Τώρα αυτές οι εμφανίσεις σε συνάρτηση με την ατεκμηρίωτη επίθεση εναντίον του ΗΤ με έπεισαν για τα συμφέροντα που λέγαμε... δεν πιστεύω ότι είναι πόλεμος απο την καπνοβιομηχανία (εξ άλλου δεν αφήσανε και καμιά στην Ελλάδα, λίγες και αυτές μετρημένες οι μέρες τους) αλλά από τους ''επιστήμονες '' - επιχειρηματίες και φαρμακοεταιρείες  :hmmm:
....και μια ακομα αληθεια Λουκα ειναι πως οι καπνοβιομηχανιες ειναι πολυεθνικες
που ελεγχουν την παγκοσμια αγορα,
καθως και τα τεραστια οικονομικα ωφελη που πληττονται απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.... ::)

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #616 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:31 »
Προβλέπω κλείσιμο των καταστημάτων και παραγγελίες μόνο από internet ::) Εντάσσεται κι αυτό στη γενικότερη πολιτική της κυβέρνησης για κίνητρα ώθησης της αγοράς :idiot1: (ΑΛΗΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΥΝΟΜΩΤΕΣ)

Εγώ θέλω να πω στον κ. Μπεχράκη να μην χρησιμοποιεί το κινητό του τηλέφωνο, γιατί θα ΒΡΑΣΕΙ ο εγκέφαλός του... :wall:
Το πιθανότερο να είναι βράσει το κινητό :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #617 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:31 »
Τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι πολυ πολυ απλα. Μια χημικη αναλυση των ατμιστικων υγρων και αλλη μια του παραγομενου (εισπνεομενου και εκπνεομενου) ατμου θα ελυνε ΟΛΕΣ τις αποριες ΟΛΩΝ.

Δεν εγινε. Γιατι;

Απλα να εχουμε το νου μας. Ο,τι συμβαινει με το η.τ. συμβαινει και σε αλλα (πιο επικινδυνα) θεματα.

Ας απαιτησουμε αναλυση και κοινοποιηση των αποτελεσματων δημοσιως.
Αν υπαρχουν επικινδυνες ουσιες ή ό,τι αλλο, να υποχρεωθουν αυτοι που το εμπορευονται  να το αναφερουν και να το αναγραφουν.
Η απαγορευση του ειναι κατι που θα συζητηθει οταν απαγορευτουν και ΟΛΑ τα προϊοντα καπνου.
Ειδαλλως να σταματησει οποιαδηποτε παραπληροφορηση.
Ειναι δικαιωμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #618 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:31 »
Δεν μπαίνω συχνά πλέον στο φόρουμ και αν ναι για λίγο οπότε δεν είχα λάβει σοβαρά υπόψιν μου την διάθεση της πολιτείας να βάλει ΄΄χέρι΄΄ στο ΗΤ, με την γνωστή διαδικασία ΄΄ βάζω τα τσιράκια μου να σας αποδείξουν οτι είσαστε ελέφαντες΄΄...

Σήμερα με ενημέρωσε ο διευθυντής μου στο σχολείο οτι μάλλον θα απαγορευτούν, όχι το ΗΤ γενικότερα, αλλά τα υγρά με (σκέτη) νικοτίνη διότι δεν πληρούν τις προδιαγραφές του ΕΟΦ (προειδοποιήσεις, οδηγίες κ.ο.κ.)
Και μάλλον βάσει αυτού και η χρήση ΗΤ σε κλειστούς χώρους...

Ατάκτως ειρημένα τα ακούω όλα και με μία βιαστική επίφαση ώστε να γίνει στα γρήγορα η δουλειά κάποιων που δεν χαρίζουν δραχμούλα από τα κέρδη του θανάτου στους πολίτες για τους οποίους τοοοοσο νοιάζονται...

Τα πάντα μπορούν να συμβούν πλέον σε αυτή την χώρα και φυσικά να απαγορευτεί και το ΗΤ για τους γελοίους λόγους που ακούμε - διαβάζουμε...

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #619 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:35 »
Τα πάντα μπορούν να συμβούν πλέον σε αυτή την χώρα...

Φιλε Γαβριηλ,.....τα παντα εχουν ηδη συμβει σ'αυτη τη χωρα.... :(


Αποσυνδεδεμένος boom

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #620 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:36 »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #621 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:46 »
Πολλοί από εμάς έστειλαν email όπου μπορούσαν Βασίλη.

Αυτός είναι και ο σκοπός.
Να νοιώσουν ότι υπάρχει αντίλογος.

Προσωπική μου άποψη και χωρίς παρεξήγηση θα μπορούσε να γραφτεί ένα ωραιότατο κείμενο
διαμαρτυρίας από τον Λιάκουρα που γράφει περίφημα και με την προτροπή των διαχειριστών του φόρουμ για  να το συνυπογράψουμε όσοι θέλουμε, και να σταλεί προς κάθε άμεσα ή έμεσα εμπλεκόμενο φορέα.
Κανάλια, blogs, κτλπ. Μόνο έτσι θα έχουν αξία τα λεγόμενα μας.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφουμε εδώ είναι αναλώσιμα και τίποτα παραπάνω.. ;)

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μια τέτοιου είδους κίνηση...
 :respect: :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #622 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:49 »
Μάγκες για να τα βάλουμε όλα σε μια σειρά .............
Το μονο που απαγορεύεται μετά από οδηγία της Ε.Ε είναι η εισαγωγή νικοτίνης απο χωρα εκτός Ε.Ε.
Δεν απαγορεύετε η χρήση του Η.Τ.
Δεν απαγορεύετε η χρήση σε κανένα υγρό που κατασκευάζεται  η εισάγετε νόμιμα μέσα στην Ε.Ε 
Με λίγα λογια κουμάντο κάνει μονο  η Ε.Ε

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #623 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:50 »
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μια τέτοιου είδους κίνηση...
 :respect: :respect: :thumpup:

Έτσι είναι Βαγγέλη, και το ξέρω ότι συμφωνείς γιατί η αντίδραση είναι στο αίμα σου. ;)
Όπως και η δράση! :)

Φίλε boom αυτό το άρθρο στο πρώτο θέμα που αναφέρει ότι ήταν χιλιάδες οι αντιδράσεις των χρηστών του η.τ γράφτηκε γιατί απλούστατα κάποιοι από εμάς μπήκαν στον κόπο να αφήσουν το σχόλιο τους και να εκφράσουν την διαμαρτυρία τους για αυτό το άρθρο. http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=164229

Γι' αυτό επιμένω ότι πρέπει να υπάρξει αντίδραση από όλους μας με τον τρόπο που μπορεί να προσφέρει ο καθένας. Το τι θα πράξουν οι εταιρείες που εμπορεύονται ηλ. τσιγάρα ποσώς με απασχολεί..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #624 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:52 »
Σήμερα με ενημέρωσε ο διευθυντής μου στο σχολείο οτι μάλλον θα απαγορευτούν, όχι το ΗΤ γενικότερα, αλλά τα υγρά με (σκέτη) νικοτίνη διότι δεν πληρούν τις προδιαγραφές του ΕΟΦ (προειδοποιήσεις, οδηγίες κ.ο.κ.)
Και μάλλον βάσει αυτού και η χρήση ΗΤ σε κλειστούς χώρους...
Τι εννοεί τα υγρά με (σκέτη) νικοτίνη?
Επίσης ο Διευθυντής σου απο που πήρε εντολή να σε ενημερώσει? Απο τη διεύθυνση μεσης εκπαίδευσης της περιοχής ή αυθόρμητα ό ίδιος?
Αν ισχύει το πρώτο τοτε η κατάσταση είναι πολύ σοβαρότερη απο όσο πίστευα...

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #625 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:54 »
Θα γινουν κι αλλα αντιστοιχα αρθρα παιδια. Χθες απλως καποιος εγραψε ενα μικρο αρθρακι σχετικα με τα οσα ειπε ο γ.γ.του υπ.Υγειας. Λογω των αντιδρασεων που προκληθηκαν ομως και εφοσον βλεπουν οτι το θεμα "πουλαει" θα το ψαξουν περαιτερω ολοι πλεον.
Ας ελπισουμε να το κανουν με τη στοιχειωδη σοβαροτητα ωστε να βγουν συμπερασματα. Και μιλωντας επιτελους ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ. Αντε να δω πότε θα παρουν θεση επιτελους!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #626 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 14:56 »
Οχι ρε Πάνο ηρέμησε αγόρι μου...

Με τον διευθυντη μου κάθε πρωι λέμε από την μεγαλύτερη σαχλαμαρα μεχρι το πιο σοβαρο...
Στα πλαίσια φιλικής κουβέντας - χαβαλέ ειπωθηκε...
Καμία σχέση με επίσημο οδηγία..

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #627 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:03 »
Περίμενα ότι θα γίνει κάποια στιγμή συντονισμένη κίνηση εκφοβισμού των χρηστών Η.Τ., γιατί είμαστε πάρα πολλοί. Εδώ και 1 μήνα πολλοί φίλοι μου ξεκίνησαν το Η.Τ.

Άντε μπορεί η χώρα μας να έχει άλλη μια τιμητική πρωτιά => Να είμαστε η πρώτη χώρα που θα απαγορευτεί το Η.Τ. ή να βάλουν ειδικό φόρο κατανάλωσης στον ΑΤΜΟ!!! :wall: (και στη stirella όμως όχι μόνο σε μας)

Παρεπιπτόντως τα χρήματα που έχω δώσει για το Η.Τ. είναι πολύ περισσότερα από ότι για το Κ.Τ. και βεβαίως με ΦΠΑ 23% έχω πληρώσει σεβασό ποσό σε φόρους

Αποσυνδεδεμένος exsoulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #628 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:05 »
Πάντως εκτός όλων των άλλων .. υπάρχει κι από τα "μέσα" δάχτυλος..
τουλάχιστον αυτό βλέπω στην ιστοσελίδα ενός των εμπόρων..

"Νικοτίνη και ηλεκτρονικό κάπνισμα:

Πρέπει να σημειώσουμε πως σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά το υγρό αναπλήρωσης E-Liquid το οποίο διαθέτουμε ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΙΚΟΤΙΝΗ σύμφωνα με την οδηγία του ΕΟΦ και με βεβαίωση του Γενικού Χημείου του Κράτους. Η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική και απαγορεύεται η χρήση της στα προϊόντα ηλεκτρονικού καπνίσματος με απόφαση του Ελληνικού Οργανισμού Φαρμάκων ( ΕΟΦ ). Διαβάστε την ανακοίνωση του ΕΟΦ εδώ. Η νικοτίνη στα αναλώσιμα των ηλεκτρονικών τσιγάρων απαγορεύεται και σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην Αυστραλία και πρόκειται σύντομα να απαγορευθεί και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν: Η διάθεση προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος με Νικοτίνη είναι απαγορευμένη και προφανώς επικίνδυνη για την υγεία σας, ενώ όσοι εξακολουθούν να διαθέτουν προϊόντα με Νικοτίνη παρανομούν !"

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #629 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:07 »
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μια τέτοιου είδους κίνηση...
 :respect: :respect: :thumpup:

και εγω εστειλα μα εκει εχει νοημα οπου αλλου εκτος από εδω που τα ξερουμε κ εχουν γραφτει εγω εστειλα και εδω

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/12/blog-post_9636.html
οριστε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios