vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #570 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 12:57 »
Αντί να γεμίζετε με 500 απαντήσεις που δεν εξυπηρετούν σε τίποτα το παρόν νήμα γιατί δεν περνάτε όπως πολύ σωστά είπε και ο parpen από εδώ http://www.yyka.gov.gr/contact
να καταθέσετε τη γνώμη σας και να τους βομβαρδίσετε με επώνυμα email ??

Που ξέρετε ίσως και να ιδρώσει λίγο το αυτάκι τους..

Εγώ πάντως έτσι για την ιστορία και επειδή βαρέθηκα να το παίζω ανώνυμος τους έστειλα το παρακάτω κείμενο μαζί βέβαια με την υπογραφή μου και τα στοιχεία μου..

Ήμουν 27 χρόνια καπνιστής και κατάφερα χάρη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο να κόψω αυτή τη βλαβερή συνήθεια, βλέποντας παράλληλα τεράστια βελτίωση στην υγεία μου.

Η υποκριτική και καθ' όλα αβάσιμη εξαγγελία σας περί απαγόρευσης του ηλ. τσιγάρου θα ωθείσει πολλούς από εμας -και ιδιαίτερα τους πιο αδύναμους- πίσω στον σίγουρο και αποδεδειγμένο καρκίνο του κανονικού τσιγάρου που νομίμως και με την ανοχή σας πωλείται σκοτώνοντας χιλιάδες συνανθρώπους μας κάθε χρόνο.

Βέβαια είναι κατανοητό ακόμα και στους πιο αφελής ότι ο σκοπός σας δεν είναι να προστατέψετε την υγεία των πολιτών αυτής της δύσμοιρης χώρας, αλλά να κερδίσετε περισσότερα χρήματα από την φορολόγηση των τσιγάρων των οποίων οι πωλήσεις έπεσαν κατακόρυφα το τελευταίο διάστημα χάρη στην ύπαρξη του ηλεκτρονικού τσιγάρου το οποίο έχει βοηθήσει χιλιάδες καπνιστές στην προσπάθεια απεξάρτησής τους.

Αν ένδιαφερόσασταν έστω και στο ελάχιστο για την υγεία των πολιτών μαζί με το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα απαγορεύατε και την εμπορία του κανονικού τσιγάρου, την εμπορία και τη χρήση του αλκοόλ που αποδεδειγμένα σκοτώνει άμεσα ή έμεσα, την εμπορία και χρήση  σε τσίχλες και σκευάσματα εισπνεόμενης νικοτίνης που πωλούνται με την συναίνεσή σας και σε τόσα και τόσα προϊόντα που βλάπτουν την υγεία μας αλλά γεμίζουν παράλληλα τις τσέπες των διακινητών τους και τα ταμεία του κράτους μας.

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το κείμενό μου θα καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων, όπως και ότι δεν θα ιδρώσει το αυτί σας για παρόμοιες καταγγελίες.

Διατηρώ όμως την ελπίδα ότι στην χώρα του πουθενά και του τίποτα, στη χώρα που η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και η έννοια της προστασίας της υγείας των πολιτών είναι ανύπαρκτη ίσως βρεθεί κάποιος φιλότιμος και μη βολεμένος που θα αφουγκραστεί τις ανησυχίες ενός απλού ανθρώπου.

Εν κατακλείδι, αν βρείτε κάποιες έρευνες που με στοιχεία μου αποκαλύπτουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο βλαβερό από το παραδοσιακό κάπννισμα θα σας παρακαλούσα να μας τις κοινοποιήσετε. Κι εδώ.. μάλλον θα σταθείτε άτυχοι..

Με βαθύτατη λύπη και με τα στοιχεία μου στη διάθεσή σας και στη διάθεση του Κυρίου Μπεχράκη -και μιας και δεν έχω κανένα προσωπικό εμπορικό κέρδος αφού δεν υπήρξα και ούτε πρόκειτε να υπάρξω έμπορος ηλεκτρονικών τσιγάρων-  σας ενημερώνω ότι δεν θα επισκεφθώ τα συμβαλλόμενα και συνεργαζόμενα με το υπουργείο σας κέντρα διακοπής καπνίσματος..αλλά θα συνεχίσω να ατμίζω βλάπτοντας σοβαρά τα συμφέροντα κάποιων καλοθελητών που ξαφνικά κόπτονται για την υγεία μου..

Τα σέβη μου.


Θα ξανακάνω μια παράθεση του εαυτού μου μήπως όλα αυτά τα ωραία που γράφετε τα γράψετε και εδώ http://www.yyka.gov.gr/contact]=http://www.yyka.gov.gr/contact]http://www.yyka.gov.gr/contact

Αποσυνδεδεμένος Stelios2011

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #571 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:01 »
 Όταν είμασταν "καπνιστές", μας αντιμετώπιζαν ως "πρόβατα προς αρμεγμα" (με τις εξωφρενικά υψηλές αυξήσεις στο φόρο καπνού), τώρα που γίναμε "ατμιστές", θέλουν να μας αντιμετωπίσουν  ως "πρόβατα προς σφαγή" (να μας εξαναγκάσουν να σταματήσουμε το "άτμισμα", ουσιαστικά δηλαδή να μας ξαναγυρίσουν στο "κάπνισμα" και στον σχεδόν βέβαιο καρκίνο, αρκεί  αυτοί να συνεχίσουν να μας τα "παίρνουν"). Aς κάνουμε λοιπόν όλοι μας κάτι φίλοι συνατμιστές... "Βομβαρδίστε" εφημερίδες, βουλευτές και διαδύκτιο με επιστολές διαμαρτυρίας, και να εξετάσουμε  επίσης σοβαρά και το ενδεχόμενο να πραγματοποιήσουμε κάποια ειρηνική συγκέντρωσης διαμαρτυρίας στο κέντρο της Αθήνας. Είμαστε δεκάδες χιλιάδες, κι αυτό απο μόνο του αποτελεί μεγάλη δύναμη, και πρέπει να το εκμεταλευτούμε. Από τις εταιρίες ηλεκτρονικού τσιγάρου (και ειδικά από τη Nobacco, που είναι ελληνική και έχει μεγάλη μερίδα της αγοράς ηλεκτρονικού τσιγάρου στη χώρα μας) αναμένουμε την άμεση προσφυγή σε ένδικα μέσα και ενδεχομένως την ανάθεση σε κάποιο εγνωσμένου κύρους ανεξάρτητο ερευνητικό κέντρο την πραγματοποίηση κάποιας σχετικής έρευνας για το εαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ασφαλέστερο (και σε ποιο βαθμό) σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.  Σε τελική ανάλυση, οφείλει να προστατέψει και το προϊόν της, και τους πελάτες της, αλλιώς το μέλλον της διαγράφεται εξαιρετικά  δυσοίωνο).

Εγώ προσωπικά έστειλα πριν λίγη ώρα μια επώνυμη επιστολή διαμαρτυρίας στον REAL FM (τον ειδησεογραφικό ραδοφωνικό σταθμό με τη μεγαλύτερη ακροαματικότητα στη χώρα μας) και ευελπιστώ να υπάρξει κάποια σχετική αναφορά στην εκπομπή του Ν. Χατζηνικολάου,  της Δευτέρας). Η επιστολή έχει εξής:

κ. Χατζηνικολάου
Σήμερα βεβαιώθηκα εντελώς οτι ζω σ' ένα Κράτος "νταβαντζή". Ειμαι καπνιστής εδώ και 30 χρονια. Εδώ και μερικούς μήνες επέλεξα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, και είδα μεγάλη βελτιωση και στην υγεία μου, αλλά και στα οικονομικά μου, καθόσον  το "ατμισμα", στοιχίζει λιγότερο απο το 1/3  σε σχέση με το κανονικό κάπνισμα. Στην εργασία μου είμαστε 10 καπνιστές, και ήδη οι 8 από εμάς το έχουν "γυρίσει" από το "κάπνισμα" στο "ατμισμα", ενώ και οι υπόλοιποι 2 σκέφτονται πολύ  σοβαρά να κάνουν το ίδιο. Γενικά, δεκάδες χιλιάδες καπνιστές έχουν  επιλέξει το "ατμισμα" (ρωτήστε όποιον περιπτερά θέλετε και θα σας το βεβαιώσει) και πολύ σύντομα (αν δεν έχει ήδη συμβεί) οι "ατμιστές" θα είμαστε περισσότεροι από τους "καπνιστές". Κανείς απο εμάς βέβαια, δεν πιστεύει οτι το "ατμισμα" είναι εντελώς "αβλαβές", είμαστε όμως όλοι μας πεποισμένοι (αφού το ζούμε και το βιώνουμε) οτι είναι ασύγκριτα ασφαλέστερο από το "κάπνισμα". Εχθές ανακοινώθηκε οτι η Κυβέρνηση  σχεδιάζει την άμεση απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, με κάποιες αστείες προφάσεις, του τύπου οτι  δήθεν δημιουργείται στο κοινό η ψευδαίσθηση οτι το "άτμισμα" είναι εντελώς αβλαβές, και ότι η νικοτίνη που περιέχεται σε υγρά αστμίσματος είναι φαρμακευτικό προϊόν κλπ κλπ, χωρίς φυσικά να γίνεται η παραμικρή σύγκριση με τις αντίστοιχες  και απείρως μεγαλύτερες και ποικιλότερες επιτώσεις του κανονικού τσιγάρου, (προφάνως επειδή αν το έκαναν, ακόμα περισσότεροι καπνιστές θα επέλεγαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο). Φυσικά κανείς από εμάς τους "ατμιστές" δεν έχει την παραμικρή αμφιβολία, οτι το μόνο που πραγματικά τους ενοχλησε, ήταν η μεγάλη πτώση των εσόδων από τη φορολόγιση των τσιγάρων  και κατα πάσα πιθανότατα υπάρχουν και ισχυρές πιέσεις από τις καπνοβιομηχανίες που έχουν αρχίσει να βλέπουν κατακόρυφη πτώση των πωλήσεων τους. "Καλομάθανε" οι Κυβερνώντες, να αντιμετωπίζουν τους καπνιστές ως πρόβατα για άρμεγμα, επιβάλλοντας (ειδικά την τελευταία διετία) εξωφρενική αύξηση του φόρου καπνού  (το Malmboro 100mm  λ.χ. , πωλείται σήμερα στην Ελλάδα 4.10 ευρώ και αναμένεται και νέα μεγάλη αύξηση με το νέο έτος, όταν  το ίδιο πακέτο πωλείται 5.00 ευρώ στη Γερμανία, με τους  υπερτριπλάσιους μισθούς)
και ταυτοχρόνοως να μας αντιμετωπίζουν σαν "λεπρούς" (επειδή δήθεν ενδιαφέροναι για την υγεία μας, επιβάλλοντας μας απαγορεύσεις, πολλές φορές υπερβολικές έως και εντελώς παράλογες, ώστε να μας εξαναγκάσουν -υποτίθεται- να σταματήσουμε το κάπνισμα).  Στην πραγματικότητα βέβαια, ουδόλως τους ενδιαφέρει η υγεία μας, και το μόνο που πραγματικά τους ενδιαφέρει είναι να  συνεχίσουν να μας τα "παίρνουν", γι' αυτό και προτίμησαν, όπως φαίνεται, να μας επιβάλλουν με το έτσι θέλω, την επιστροφή στον σίγουρο "καρκίνο" (κάπνισμα), εν σχέση με το κατά πολύ ασφαλέστερο "άτμισμα", γι' αυτό και μίλησα για Κράτος "νταβαντζή".  Ο κόσμος όμως "ξύπνησε" πλέον, και ας είναι σίγουροι, οτι το μόνο που θα καταφέρουν τελικά, θα είναι να μας υποχρεώσουν να παραγγέλνουμε μέσω internet πλέον, από άλλες ευρωπαικές χώρες, τα σύνεργα "ατμίσματος" κι έτσι το Κράτος θα  χάσει και τα όποια (όχι αμελητέα πάντως) έσοδα έχει ακόμα απο το σχετκό Φ.Π.Α. . Θα  σας παρακαλούσα, αν θέλετε να κάνετε κάποια σχετική αναφορά στην εκπομπή σας, γιατί το συγκεκριμένο ζήτημα απασχολεί δεκάδες χιλιάδες άτομα.




Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #572 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:04 »
@nivas
Αυτό προσπάθησα να σου πώ, απο τη στιγμή που ο γλυκόλες έχουν έγκρηση ή τέλος πάντων κυκλοφορούν νόμιμα, το ίδιο και τα αρώματα, το ίδιο και τα νικοτινούχα σκευάσματα, (τα οποία δεν έχουν καμία απο τις ενδείξεις που λέμε, παρα μόνο οτι είναι υποκατάστατα του τσιγάρου), τι επιπλέον έγκριση θα πρέπει να υπάρχει απο τη στιγμή που αναγράφουν πάνω τα συστατικά? είναι σαν να λέμε οτι δεν ξέραμε οτι η νικοτίνη είναι δηλητήριο και το μάθαμε τώρα...... α και κάτι άλλο, κανένα σκεύασμα νικοτίνης για ηλεκρονικό τσιγάρο σεν περιέχει 100% καθαρή νικοτίνη, και για να πεθάνεις απο νικοτίνη θα πρέπει να πάρεις τόσο μεγαλή ποσότητα που μάλλον είναι πολύ δύσκολο να βρείς, εγκυκλοπαιδικά ενημερώνω οτι αν καταναλώσεις 4 με 5 γαλόνια βανίλιας (υποβρύχιο) σίγουρα θα έρθεις σε κατάσταση μέθης και υπάρχει πιθανότητα να παιθάνεις....δηλαδή βανίλια=δηλητήριο=μόνο στα φαρμακεία και με έγκρηση ΕΟΦ??? (η βανίλια έχει χρησιμοποιηθει παλίοτερα ως σκεύασμα για την καταπολέμηση των αφίδων!!!)

Φιλε μου οι αδειες του ΕΟΦ δινονται ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ανα προϊον. Π.χ. Τσιχλα νικοτινης μητσουλας της ταδε εταιριας που περιεχει τα ταδε συστατικα.     Υγρο νικοτινης Μπαρμπουτσαλα της ταδε εταιριας με τα ταδε συστατικα. Το οτι εχει παρει αδεια κυκλοφοριας 1 νικοτινουχος τσιχλα δεν σημαινει οτι μπορεις ελευθερα να διακινησεις στην αγορα οποιαδηποτε νικοτινουχο τσιχλα. Αν φερεις καποια αλλη θα πρεπει να πας στον ΕΟΦ για να παρεις αδεια.
Αυτο θα επρεπε να κανουν οι εταιριες αυτες εφοσον τα υγρα περιεχουν νικοτινη.

Αν διαβαζετε τα ποστ που γινονται απο χθες και διαφορα links που παρατεθηκαν, εκει ακριβως γινεται το παιχνιδι. Στο αν αυτα τα προϊοντα θα θεωρηθουν φαρμακευτικα λογω νικοτινης ή μη φαρμακευτικα (ωστε να μην χρειαζονται αδεια κυκλοφοριας απο τους κατα τοπους οργανισμους φαρμακων).
Αυτο ομως δεν εχει να κανει με τη δικη μου ή τη δικη σου ατομικη ικανοποιηση. Αλλα με τα ιδιωτικα συμφεροντα του καθε εμπορου.
Συνεπως δεν βρισκω κανεναν λογο να υπερασπιστω τη μια ή την αλλη πλευρα. Καθομαι στη μεση και περιμενω.
Προσωπικα οταν αγορασα το η.τ. δεν σκοπευα να ειμαι παρανομος. Και τα εχω παρει στο κρανιο γιατι ενω οι εμποροι γνωριζαν οτι απο το 2008 απαγορευεται η πωληση του, το διεθεταν στην αγορα. Και το κρατος απλως παρακολουθουσε.
Και ερχονται τωρα να λυσουν τις μεταξυ τους διαφορες ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ. Εαν το η.τ. ειναι οντως κακο, παθαμε οτι παθαμε εν αγνοια μας. Διοτι μας ελεγαν οτι ειναι λιγοτερο επιβλαβες απο κ.τ.
Εαν αυτο το προϊον δεν ειναι κακο τοτε το κρατος μας δουλευει και προσπαθει απλως να μας παρει παραπανω λεφτα.

Ας περιμενουμε ομως να δουμε πώς θα εξελιχθει. Και κυριως ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΜΠΟΡΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. Αυτο θα ειχε ενδιαφερον...
Και δεν εννοω εμπορο-καταστηματαρχη. Εννοω τους εισαγωγεις των προϊοντων αυτων.

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #573 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:07 »
Χιλιες φορες μια ζωη με ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις να βρωμαω, χωρις να λαχανιαζω, χωρις αναπνευστικα προβληματα, χωρις καρδιακα και αγγειακα προβληματα, χωρις καρκινο, χωρις πονολαιμο, χωρις βηχα, χωρις προβληματα στυσης και με χρηματα στην τσεπη μου παρα με κανονικο τσιγαρο να βρωμαω, να λαχανιαζω, να μην εχω αντοχες, αναπνευστικα προβληματα, καρδιακα και αγγειακα προβληματα, με καρκινο, με πονολαιομο, με βηχα, προβληματα στυσης και ψαχνοντας τα ψιλα στην τσεπη μου ετσι ωστε να συμπληρωσω για να παω σαν πρεζακιας να αγορασω τσιγαρα απο το περιπτερο.

Και στην τελικα προτιμω να ζησω με ολα αυτα τα καλα του ηλεκτρονικου τσιγαρου και και στο μελλον ΙΣΩΣ μου δημιουργηθει καποιο προβλημα απο την χρηση του (ξαναλεω ισως) παρα να ζησω με το κανονικο τσιγαρο με τα χιλια αποδεδειγμενα προβληματα που εχω και θα εχω στην ζωη μου και με σιγουρο πρωορο θανατο

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #574 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:07 »
Μπορεί καποιος να συγκεντρώσει σε άλλο θεμα που να μείνει καθαρό 20-30 mails ( υπευθυνων, δημοσιογράφων, βουλευτών, υπουργών κτλ) για να στείλουμε επιστολές διαμαρτυρίας?

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #575 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:20 »
Αγαπητέ αρμόδιε υπουργέ,

Μας αφήνετε να αγοράσουμε παραδοσιακά τσιγάρα που προκαλούν καρκίνο, (και σας δίνουν και αρκετά λεφτά απο φόρους) και δεν μας αφήνετε να αγοράσουμε ηλεκτρονικά τσιγάρα που έχουν 1/1000 τις βλαβερές ουσίες προσπαθώντας να κόψουμε το κάπνισμα? Θα ευχαριστηθείτε όταν αποτύχουμε, ξαναγυρίσουμε στο κανονικό τσιγάρο και ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ?
Ενημερωθείτε απο τις έρευνες του υπουργείου υγείας Νέας Ζηλανδίας και Αυσατραλίας που υπάρχουν στο Ίντερνετ γιατί είναι ντροπή σας να ψάχνετε μάγισσες το 2012.

Το έστειλα αλλά δεν μπόρεσα να συγρατηθώ και να είμαι πιο κόσμιος...κάντε το όλοι τώρα και στείλτε το και σε κανάλια

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #576 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:20 »
ολα αυτα που λεγονται εδω πρεπει να βρεθει τροπος να βγουν προς τα εξω και να μην μεινουν απλα καταχωρημενα σ αυτο το site.

 

Αποσυνδεδεμένος Babarokos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #577 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:22 »
Μπορεί καποιος να συγκεντρώσει σε άλλο θεμα που να μείνει καθαρό 20-30 mails ( υπευθυνων, δημοσιογράφων, βουλευτών, υπουργών κτλ) για να στείλουμε επιστολές διαμαρτυρίας?

και κάποιο/α πρότυπο/α επιστολής διαμαρτυρίας-αναφοράς?

Αποσυνδεδεμένος varzaf

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #578 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:24 »
Μέχρι να κατέβει το video διαβάστε στο ΣΚΑΙ
 Π. Μπεχράκης: Δεν κάναμε ποτέ πρόταση για το ηλεκτρονικό κάπνισμα
http://www.skai.gr/news/health/article/188640/p-behrakis-den-kaname-pote-protasi-gia-to-ilektroniko-kapnisma/

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #579 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:25 »
Καλημερα λογο δουλειας μου ,
Εχω ολα τα email μμε  και τα μαιλ τις περιφεριας και βουλευτων κρητης , εαν καποιος τα μαζευσει και τα χρειαστει ασ μου στειλει ενα πμ ..

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #580 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:25 »
ένα μικρό περιεκτικό αρθρο που εστειλα στο blog tromaktiko

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/12/blog-post_9636.html

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #581 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:26 »
Αυτο θα επρεπε να κανουν οι εταιριες αυτες εφοσον τα υγρα περιεχουν νικοτινη.
Αυτό, βέβαια, αν η νικοτίνη είναι ελεγχόμενη ουσία. Είναι όμως; Η ένωση των εμπόρων η.τ ECITA λέει ότι δεν είναι.
Και το γεγονός πως είναι δηλητήριο δεν φτάνει - αγόρασα ένα λίτρο θειικό οξύ (βιτριόλι). Ξέρεις πόσους μπορεί να σκοτώσει αυτό;
Ούτε στα λιπάσματα χρειάζεται άδεια του ΕΟΦ. Ούτε στα εντομοκτόνα. Ούτε στα απορρυπαντικά.


Άδεια του ΕΟΦ χρειάζονται τα φαρμακευτικά προϊόντα: αυτά που ισχυρίζονται πως φέρνουν βελτίωση στην υγεία. Η άδεια του ΕΟΦ λέει, πάνω-κάτω, ότι έχει ελέγξει και αυτοί οι ισχυρισμοί είναι αληθείς.


Σήμανση κινδύνου χρειάζονται όλα τα δηλητήρια. Δεν έχει σχέση με τον ΕΟΦ αυτό.


Τέλος: ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΤΕ παρακαλώ. Κοιμούνται τα μωρά... :)

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #582 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:28 »
Δηλαδή ο ΕΟΦ έχει αναγνωρίσει την δυνατότητα πώλησης υγρών με νικοτίνη για λόγους αναψυχής και έχει προδιαγράψει τις επιτρεπτές συστάσεις τέτοιων υγρών?
Αν ναί τότε όλα καλά. (και αν ναι τότε γιατί ΕΟΦ και όχι υπουργείο Εμπορίου?) Να πιέσουμε να γίνει ο έλεγχος.

Αν όχι τότε με την άλλη εναλλακτική, σαν (παρα)φαρμακευτικό προϊόν άδεια τα η.τ. δεν πάιρνουν με τίποτε γιατί κανείς παίκτης δεν έχει το χρήμα που χρειάζεται...




Υ.Γ.
Για να μην παρεξηγηθώ, που σου ανταπαντώ συνέχεια.
Συμφωνώ πάρα πολύ με το σκεπτικό σου.
Ομως επιμένω ότι ταγκό χορεύουν 2 και ο έμπορος/εισαγωγέας/παραγωγος και το κράτος.
Η αρχή πρέπει να γίνει απο το κράτος με παραδοχή ότι η νικοτίνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αναψυχή, και όχι να είναι κάτι δαιμονοποιημένο, και
αποσαφήνιση και ξεκαθάρισμα των κανονισμών. Και εγώ δεν γουστάρω να αγοράζω ημιπαράνομα προϊόντα (το προτιμώ απο το να απαγορεύεται να τα αγοράσω εντελώς)


Φιλε Πανο καμια αρχη μην περιμενεις να κανει το Ελληνικο κρατος. Στην μεγαλη του πλειοψηφια απαρτιζεται απο καρεκλοκενταυρους παντελως ασχετους ή ημιασχετους με τα περισσοτερα θεματα της δικαιοδοσιας τους. Το μονο που κανει ειναι να συρεται (ή να καλυπτεται) πισω απο τις ευρωπαϊκες οδηγιες. Εκει παταει και τωρα. Το ζητημα που εμεις ανακαλυψαμε χθες, εδω και καιρο απασχολει ολοκληρο τον πλανητη. Και παντου λεγονται περιπου τα ιδια επιχειρηματα ενθεν και ενθεν. Στον Καναδα π.χ. εχει απαγορευτει εντελως η χρηση και η εμπορια του η.τ. Στις ΗΠΑ το παλευουν απο πολιτεια σε πολιτεια αλλα ο FDA εχει ταχθει αναφανδον εναντιον του η.τ. Στην Ευρωπη σε καποιες χωρες ισχυει το ενα σε καποιες αλλες το αλλο. Και το παιχνιδι παιζεται στο πώς θα ερμηνευσεις τους κανονισμους. Εγω προσωπικα επιχειρω να μεινω στη μεση.  Γιατι να πρεπει ολα τα η.τ. να ειναι ας πουμε ακινδυνα? Δεν υπαρχει η πιθανοτητα σε καποια να μην λειτουργει σωστα ο ατμοποιητης και να μην εξατμιζεται το υγρο με συνεπεια να καταπινεις ακαυστη νικοτινη? Κι αν υπαρχει τετοια πιθανοτητα σε ποια η.τ. συμβαινει? Ποιας εταιριας? Ποιου εμπορου? Αν θελω να αγορασω η.τ. να μην γνωριζω ποια ειναι τα καλα η.τ. και ποια τα οχι και τοσο καλα?
Και πώς θα το γνωριζω ομως αν δεν γινονται ελεγχοι? Και πώς να γινουν ελεγχοι αφου οι εταιριες θεωρουν οτι πουλανε ηλεκτρονικα ειδη και οχι ειδη καπνισματος και ουτε φαρμακευτικα?
Καταληγω λοιπον στο οτι προκειται για ενα ζητημα μαλλον πολυπλοκο που απαιτει λεπτους νομικους χειρισμους. Οχι παντως απο τους χρηστες. Αλλα απο τους εμπορους. Ας τους κανουν. Ας τα βρουν. Εμεις να ατμισουμε θελουμε. Οχι να γινουμε παρανομοι και διωκομενοι στα καλα καθουμενα. Ετσι δεν ειναι?

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #583 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:30 »
καλησπέρα σε όλους.
Είμαι (ακόμα τουλάχιστον) καπνιστής και σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω άμεσα.
Διαβάζω όλες αυτές της παπ@@λογίες περί απαγόρευσης, επιβλαβών συστατικών κλπ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Εαν τελικά γίνει η απαγόρευση (λέμε τώρα) θα αφορά ΜΟΝΟ τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη ή και τα αρωματικά;
Έχουν πάρει θέση και για τα 2?
Τώρα θα μου πεις εδω δεν έχουν πάρει καμια επίσημη θέση, αλλά πες ότι είμαι προκατηλλημένος με τη νικοτίνη σαν ουσία, τα αρωματικά πόσο βλάβη μπορούν να προκαλέσουν;

Αποσυνδεδεμένος varzaf

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #584 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 13:33 »
Νά και το BINTEO με τις δηλώσεις του κ. Μπεχράκη
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=221997
στο 14:14 λεπτό

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357408 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1126 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios