vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #405 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:19 »
Αντεπίθεση (η καλύτερη άμυνα)...

Αγωγές στις καπνοβιομηχανίες για τους συγγενείς (όλοι έχουμε τουλάχιστον έναν) που χάθηκαν από το κτ.

Κι ας μην υπάρχει... ρευστόν.
Οι δικηγόροι θα παρακαλούν... τέτοια διαφήμιση...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #406 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:36 »
...
στην Αμερική έπαψαν να το θεωρούν Φαρμακευτικό σκεύασμα.
...
...όχι σε όλη την Αμερική, μόνο τοπικά (μια-δυο επαρχίες, ούτε καν πολιτείες)...

Είδατε,τι πάθαμε?!
Κάτσαμε στη λογική να μην ασχολούμαστε μαζί τους για να μην ασχολούνται μαζί μας....
Kαι έγινε το ανάποδο... :wall: :wall:
Τελικά,μήπως έπρεπε να είχαμε ασχοληθεί για να προλάβουμε τυχών περιπτώσεις,όπως τώρα,που ήθελαν να ασχοληθούν?!
 :hmmm:
Το ανάποδο έγινε, μόνο και μόνο επειδή τους "μπήκαμε στο ρουθούνι" (παρατήρησε στην συνέντευξη τύπου, πόσες φορές λένε ότι "τον τελευταίο καιρό φούντωσε το φαινόμενο χρήσης η.τ.", πριν που ήμασταν λίγοι ήταν όλα καλά δλδ :idiot1:

Απλή ερώτηση, έχει ξαναειπωθεί και την ματαξαναδιατυπώνω:(στον εαυτό μου, δεν περιμένω απάντηση)


Τα αυτοκόλλητα, οι τσίχλες και το πιπάκι γνωστής φίρμας, που περιέχουν νικοτίνη και είναι μέσο διακοπής του καπνίσματος, πως διάολο πήραν έγκριση απ'τον ΕΟΦ;
Δεν αποτελούν κίνδυνο "μύησης" στη νικοτίνη δια της πλαγίας οδού αυτά τα "εγκεκριμένα" προϊόντα;
Τις τσίχλες π.χ. δεν μπορεί να τις μασήσει κάποιος ανήλικος;
Σ'αυτά, δεν υπάρχει ο κίνδυνος υπερδοσοληψίας;


Αφού είμαι ελέφαντας, γιατί δε βλέπω την προβοσκίδα μου;
(ούτε στον καθρέπτη μου, παρόλο που με πληροφόρησαν ότι αυτός δε λέει ποτέ ψέματα)


Έχω δοκιμάσει βελονισμό κατ'επανάληψην για την βελτίωση του αυχενικού μου συνδρόμου.
Στην πραγματικότητα μ'έχουν δει να βελονίζομαι τα παιδιά μου.
Επίσης μ'έχουν δει ν'ατμίζω.


Στο δωμάτιό τους πάντως μέχρι σήμερα, δεν διαπίστωσα να κλειδώνονται προκειμένου να καρφωθούν σαν τον Hellraiser, ούτε κρύβουν στα βιβλία τους GG και νικοτινούχα υγρά.
Μάλλον έσφαλα σαν γονέας που φρόντισα ώστε να έχουν την στοιχειώδη κοινή λογική για να κρίνουν τι είναι καλό και τι όχι για τον εαυτό τους.

Μάλλον στο Υπουργείο Υγείας πρέπει να βάλουν για σήμα την στρουθοκάμηλο !!!

Υγιαίνετε. (όπως λέμε "ευλόγησον")

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #407 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:39 »
Σωστός,Βάγγο :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #408 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:41 »
Φιλε Vangos ευλογη η απορια σου. Αλλα δεν πρεπει να απευθυνθει στον ΕΟΦ. Στις εταιριες που εμπορευονται τα ηλεκτρονικα τσιγαρα πρεπει να την κανεις.
Γιατι δεν κατεφυγαν στον ΕΟΦ να ζητησουν αδεια???

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #409 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:46 »
Φίλε μου Vango,έτοιμο το έχω clopy-paste να το στείλω όπως το έγραψες στο Υπουργείο? (τα πνευματικά δικαιώματα θέλω να δανειστώ)
8) :D

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #410 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:49 »
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ Η ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΤ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΗΤ ΕΙΝΑΙ &@8@*!Α !!!!

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #411 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:53 »
Παιδιά τέλος έχουν δίκιο ... Αυτοί ξέρουν καλύτερα απο εμάς . Είπαν απαγορεύεται , το κόβουμε !
Οποτε με λιγα λογια εγω απο αυριο προι προι αντι να βαλω λαδακι στο EGO-T παω στο περιπτερο και περνω τσιγαρα ???
Πρεπει να ξερω , καποιος απο τους νομοθετες να μου πει , αν πραγματικα θελει να μου κανει καλο η στην τσεπη του .

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #412 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 02:56 »
Κατά καιρούς...... και σε διάφορες συνεντεύξεις που αφορούσε την απαγόρευση του τσιγάρου-καπνού.....
όποτε είχε ερωτηθεί κάποιος "υπεύθυνος"(υπουργός-ΕΟΦ-κλπ) από δημοσιογράφο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο....
πάντα η απάντησή τους ήταν αρνητική για το η.τ.
Η λέξη και μόνο τσιγάρο τους τρέλαινε. Ούτε που έδιναν σημασία στο ηλεκτρονικό.

Για μένα πάντα η άποψή μου ήταν και θα είναι ότι δεν πρέπει να το αποκαλούμε η.τ.
Ακόμη και σήμερα όταν με ρωτούν για το η.τ.  τους λέω ότι είναι ηλεκτρονική συσκευή παραγωγής ατμού.
Προσπαθώ πάντα να απεμπλακώ από την λέξη τσιγάρο.
Δεν υπάρχει για μένα ο όρος "ηλεκτρονικό τσιγάρο".
Δεν θέλω ουδενί ο ηλεκτρικός ατμοποιητής μας..... να φέρει την λέξη τσιγάρο.

Τέλος, πριν από περίπου 4 χρόνια που ξεκίνησα το ατμο-ταξίδι οι περισσότεροι
με κοιτούσαν σαν να ήμουν ούφο....... και κρυφό φανερό γελούσαν ...

Σήμερα.... και με τον ρυθμό που πάμε.... και η κουτσή Μαρία θα έχει το η.τ.
Ε... αυτό ενοχλεί.
Το περιμέναμε.


Για την συσκευή (η.τ.) ο ΕΟΦ είναι αναρμόδιος. Για την νικοτίνη έχουμε θέμα....

Καλό βράδυ σε όλους. Αύριο θα μάθουμε περισσότερα και για που το πάνε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #413 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:03 »
βασικά μία απλή ερώτηση θέλω να μου απαντήσουν : γιατί το ηλεκτρονικό το θεωρούν τοσο επικίνδυνο και θέλουν να το απαγορεύσουν ενώ για το κανονικό τσιγάρο αυξάνουν απλά τις τιμές μπάς και το κόψουν παραπάνω άτομα.

ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΜΠΕΧΡΑΚΗ???

Ακριβως την ιδια απορια εχω κι εγω!
Προφανως γιατι το η.τ. δεν μπορουν να το φορολογησουν, αφου μπορεις να το παρεις και απο το εξωτερικο, ενω αντιθετα στο κ.τ. θελουν να του βαλουν και +20% αυξηση. Ειναι η μονη 'λογικη' εξηγηση που μπορω να δωσω

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #414 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:04 »
(EDIT: σε συνέχεια αυτών που γράφτηκαν πιο πάνω)
Φιλε Vangos ευλογη η απορια σου. Αλλα δεν πρεπει να απευθυνθει στον ΕΟΦ. Στις εταιριες που εμπορευονται τα ηλεκτρονικα τσιγαρα πρεπει να την κανεις.
Γιατι δεν κατεφυγαν στον ΕΟΦ να ζητησουν αδεια???


Διευκρινίζω:
όταν μπήκα στο Χ κατάστημα να πάρω η.τ., δεν εξαπατήθηκα από κανέναν, ήξερα ακριβώς τι έκανα: απέρριψα τον σίγουρο καρκίνο του κ.τ. και το αντικατέστησα με κάτι που πιθανόν να μην είναι υγιεινό.

Ο ΕΟΦ, από την στιγμή που ασχολείται με φαρμακευτικά σκευάσματα, δεν έχει απολύτως καμία αρμοδιότητα σε αυτή τη συσκευή και τα υγρά που χρησιμοποιούνται σ'αυτήν. Νικοτινούχα ή μη.
Αλλιώς, ας κόψουνε και τα νικοτινούχα τσιγάρα από τα περίπτερα, να πουλάνε μόνο "non".


Α, ναι, ξέχασα και το σπουδαιότερο: και πρόστιμο σε όλους αυτούς που εμπλέκονται έμμεσα ή άμεσα με το εμπόριο νικοτινούχων τσιγάρων.!!

Τι κάθομαι και λέω μέσ'τα μαύρα μεσάνυχτα...


Φίλε μου Vango,έτοιμο το έχω clopy-paste να το στείλω όπως το έγραψες στο Υπουργείο? (τα πνευματικά δικαιώματα θέλω να δανειστώ)
 8) :D
...ότι γράφω εδώ μέσα είναι ελεύθερο προς οιαδήποτε χρήσην, αλλά ουδεμία ευθύνη φέρω για τυχόν επιπτώσεις ;D

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #415 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:09 »
(EDIT: σε συνέχεια αυτών που γράφτηκαν πιο πάνω)

Διευκρινίζω:
όταν μπήκα στο Χ κατάστημα να πάρω η.τ., δεν εξαπατήθηκα από κανέναν, ήξερα ακριβώς τι έκανα: απέρριψα τον σίγουρο καρκίνο του κ.τ. και το αντικατέστησα με κάτι που πιθανόν να μην είναι υγιεινό.

Ο ΕΟΦ, από την στιγμή που ασχολείται με φαρμακευτικά σκευάσματα, δεν έχει απολύτως καμία αρμοδιότητα σε αυτή τη συσκευή και τα υγρά που χρησιμοποιούνται σ'αυτήν. Νικοτινούχα ή μη.
Αλλιώς, ας κόψουνε και τα νικοτινούχα τσιγάρα από τα περίπτερα, να πουλάνε μόνο "non".


Α, ναι, ξέχασα και το σπουδαιότερο: και πρόστιμο σε όλους αυτούς που εμπλέκονται έμμεσα ή άμεσα με το εμπόριο νικοτινούχων τσιγάρων.!!

Τι κάθομαι και λέω μέσ'τα μαύρα μεσάνυχτα...

...ότι γράφω εδώ μέσα είναι ελεύθερο προς οιαδήποτε χρήσην, αλλά ουδεμία ευθύνη φέρω για τυχόν επιπτώσεις ;D


Mα μολις πριν απο 2 ποστ εσυ ο ιδιος εγραψες οτι η τσικλα νικοτινης που πουλανε στο περιπτερο εχει εγκριση του ΕΟΦ. Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ομως οχι. Διοτι δεν ζητησε κανεις να παρει προφανως!!!
Εσυ μπορει να μην εξαπατηθηκες αλλα ολες οι εταιριες τσιγαρου το προωθουν τονιζοντας οτι πλεον το καπνισμα γινεται απολαυση. Και δινοντας εμφαση στο γεγονος οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ. Πραγμα το οποιο λειτουργει παραπλανητικα. Διοτι εαν δεν ειναι επιβλαβες τοτε μπορει να "ατμισει" και καποιος που πριν δεν καπνιζε καν. Να αρχισει απευθειας το η.τ.
Υπαρχουν σκοτεινα σημεια λοιπον που πρεπει να φωτιστουν. Αλλα οχι απο εμας. ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΩΛΗΣΗΣ κυριως.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #416 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:12 »
(EDIT: σε συνέχεια αυτών που γράφτηκαν πιο πάνω)
Τι κάθομαι και λέω μέσ'τα μαύρα μεσάνυχτα...

Την αλήθεια ;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #417 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:17 »
Μία η ανεργία
μία το χαράτσι με τα ακίνητα μέσω ΔΕΗ
μία οι μειώσεις κατά 40-50% των μισθών
μία οι έκτακτες εισφορές
μία οι έκτακτες φορολογίες
μία η Μέρκελ
μία ο Σαρκοζή
μία
μία
μία
μία ο Άδωνις
.
.
.
μία το ένα μία το άλλο μας έχουν μαυρίσει το πετσί.

Ένα καλούδι έχουμε και κάνουμε την πλάκα μας, το χόμπι μας
Ατμίζουμε και δεν ενοχλούμε κανέναν.........
και αυτοί πάνε να μας το ποινικοποιήσουν .....

Φαντάσου να καπνίζαμε κιόλας  :) ;)

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #418 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:21 »

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #419 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 03:26 »
Ουφ κουράστικα :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Διαβάζοντας κ τις 28 σελίδες ξεκίνησα με χαμόγελο, συνέχισα με γέλια κ καταλήγω με πικρία να βλέπω οτι κατάφεραν αυτό που ήθελαν. Να γίνει ντόρος γύρω απο το η.κ..
Αυτό είναι το ζητούμενο κ το κατάφεραν. Αν μέχρι τώρα μας κοιτούσαν μερικοί περίεργα τώρα οι άσχετοι όλοι
θα μας την λένε χειρότερα απ΄οτι στούς καπνιστές.
Παρεπιπτώντως το πρώι άτμισα κάποιες τζούρες σε : εφορία, δεη κ ικα. Κανένας δεν είπε τίποτα, απο σήμερα μετά τις ειδήσεις καλό ειναι να μην το επιχειρήσετε.

ΥΓ: Συνεχίστε το άτμισμα το απαγορευμένο ειναι πιο γλυκό (μάλον η VG φταίει) κ λιγότερο κακό απο το κ.τ. το μόνο σίγουρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios