vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

424 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #300 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:38 »
εχω ένα ovale elips και μπαίνοντας στο site της ovale σήμερα για να δω μια διεύθυνση καταστήματος σε άλλη πόλη, παρατήρησα ότι όλες οι διευθύνσεις των καταστημάτων (42 ήταν μεχρι εχθές) εξαφανίστηκαν...Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτο.. Μακάρι να κάνω λάθος!
Μπορεί απλά να είναι τυχαίο
http://www.ovale.gr/shops.php

Αποσυνδεδεμένος lowbap

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Παταειιιιι... και ατμιζει!!
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #301 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:39 »
Καλησπερα σε ολους...

Ειμαι νεος ατμιστης(μολις ενα μηνα ατμιζω) και νεος στο φορουμ... Παντως για το θεμα που ξεσπασε σημερα εχω να πω οτι οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει σε τι εξυπηρετει αυτη η βαβουρα απο πλευρας καποιων μεσων μαζικης αποχαυνωσης και των παρατρεχαμενων υπουργων αλλα και τον ιδιο τον υφυπουργο... δλδ τους υπηρετες του μεγαλου κεφαλαιου(οπου μεγαλο κεφαλαιο στην περιπτωση μας καπνοβιομηχανιες)... Οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι!!! Τοσο δουλους δεν τους ειχα να ειναι ουτε εγω!!! Οταν η FDA η η αγγλικη υπηρεσια φαρμακων και τροφιμων δεν εχουν τολμησει να πουν οτι ειναι επιβλαβες το ατμισμα για τους παθητικους ατμιστες αυτοι μεσω πουλημενων μεσων και δημοσιογραφισκων προσπαθουν να μας πεισουν οτι ισχυει!!! προσπαθουν να δικαιολογηθουν με λιγα λογια για μια αποφαση που αν ληφθει θα ειναι αλλη μια αποδειξη οτι μας διοικει σαπιλα... Παντως για να δουν ποσο αχαρακτηριστοι ειναι θα πω ενα απλο παραδειγμα... Θα ατμιζω εγω σε δημοσια υπηρεσια και πειτε οτι απογορευτει το ατμισμα με την δικαιολογια οτι υπαρχει παθητικο ατμισμα λογο νικοτινης και θα μου πουν να μην ατμιζω... Εγω δεν μπορω να επικαλεστω οτι ατμιζω σκετη vg για παραδειγμα? Θα κανουν επιτοπου αναλυση? Ακομη και αν ατμιζω με 24mg νικοτινη υγρο... Τοσο ανυπαρκτοι ειναι!!!








Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #302 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:39 »
Θα δίσταζα να συμπορευτώ με τις εταιρίες. Δεν είμαι σίγουρος πως τα συμφέροντά μας είναι ταυτόσημα. Όπως και όταν κάπνιζα, αν έλεγα κάτι που λέει λ.χ. και η Phillip Morris, θα εξέταζα σοβαρά τι ακριβώς είναι αυτό που λέω...


Ας δούμε εδώ, το petition της ECITA: ζητάει τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου να ταξινομηθούν στα Γενικά Προϊόντα (όχι ειδικά όπως το τσιγάρο ή τα φαρμακευτικά), και το άτμισμα να ταξινομηθεί ως ψυχαγωγική δραστηριότητα. Ότι τους βολεύει δηλαδή: ανεξέλεγκτη αγορά, χωρίς περιορισμούς. Εγώ διαφωνώ! Αυτό που θέλω είναι ελεύθερη χρήση του ατμίσματος ως μέσο διακοπής του καπνίσματος, την απαγόρευσή του στους ανήλικους, την προειδοποίηση των μη καπνιστών (να μην αρχίσουν το άτμισμα) με τεράστιες επιγραφές στα μπουκαλάκια (όπως αυτές στα τσιγάρα).
Θέλω την αναγνώρισή του ως ασφαλέστερο από το κάπνισμα και την απελευθέρωση της χρήσης του παντού.
Επίσες όμως, θέλω αυστηρό έλεγχο στα προϊόντα: ατμοποιητές, υγρά, τα πάντα. Να γίνουν δοκιμές, με έξοδα των βιομηχανιών, που να προσδιορίζουν τις προϋποθέσεις (υλικά, αναλώσιμα, σχεδιασμός κλπ.) είναι απαραίτητα ώστε το άτμισμα να μην δημιουργεί καμίας μορφής επιβαρυντικές ουσίες. Με αυτές τις έρευνες και μόνο, να παίρνουν το δικαίωμα τα προϊόντα τους να ονομάζονται 'Πιστοποιημένα ως ασφαλή".

Λιακουρα νομιζω οτι εισαι λιγο απολυτος.

1. Κανενας δεν μπορει να πει οτι ειναι μεσον για διακοπη του καπνισματος. Και Ισως να μην το θελουν ολοι αυτο.
2. Δεν μπορεις στην παρουσα φαση να απαιτησεις οτι ειναι ασφαλες να ατμιζεις παντου γιατι δεν υπαρχει τεκμηριωμενη αποψη για αυτο.

Για ολα τα αλλα συμφωνω απολυτα. :) :)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #303 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:39 »
Παρακαλώ μην γράφετε με κεφαλαία. Δίνει την αίσθηση ότι 'φωνάζετε', κι είναι και κουραστικό.
Δέστε κι' εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40652.html#msg40652
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #304 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:40 »
Μπορεί απλά να είναι τυχαίο
http://www.ovale.gr/shops.php


τπτ δεν ειναι τυχαιο 8)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #305 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:41 »
Έχω χρέος να αναφέρω ότι στο Πανελλήνιο Συνέδριο "Μαθαίνω να μην καπνίζω",
ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ η PFIZER "Για ένα υγειέστερο κόσμο" η οποία εμπορεύεται το φάρμακο Champix για... τη διακοπή του καπνίσματος. Αντιγράφω:

Champix® ή Chantix® ή βαρενικλίνη (varenicline)
Στην Ελλάδα κυκλοφορεί ένα φάρμακο που υπόσχεται εύκολη διακοπή καπνίσματος σε όσους το χρησιμοποιήσουν. Η χημική ουσία που περιέχει είναι η βαρενικλίνη και κυκλοφορεί με το εμπορικό όνομα Champix®, ενώ στην Αμερική με το εμπορικό όνομα Chantix®. Το φάρμακο ανήκει στην κατηγορία των μερικώς αγωνιστών της νικοτίνης και στον εγκέφαλο δρα με τρόπο πολύ παρόμοιο με την ίδια την νικοτίνη του τσιγάρου, αλλά «μερικώς» (δηλαδή όχι με την ίδια ένταση). Σύμφωνα με την εταιρία που το εμπορεύεται, την Αμερικάνικη Pfizer®, το φάρμακο χρησιμοποιείται για 12 εβδομάδες και αν είναι αποτελεσματικό μπορεί να χορηγηθεί για ακόμα 12. Στην Ελλάδα δεν το καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία.

Ψυχιατρικές Παρενέργειες
Από την αρχή της ανάπτυξης του φαρμάκου υπήρχε ανησυχία για τις παρενέργειές του. Όλα τα φάρμακα που μέχρι τώρα έχουν χρησιμοποιηθεί για την διακοπή του καπνίσματος έχουν πολλές και έντονες ψυχιατρικές παρενέργειες. Και δυστυχώς, το Champix® φαίνεται να έχει τις πιο έντονες σε σημείο που έχουν καταγραφεί (ευτυχώς, ακόμα λίγα) περιστατικά αυτοκτονιών σε άτομα ψυχιατρικά υγιή. Στην Αμερική το FDA έχει απαιτήσει από την εταιρία να σημειώσει με έντονη επισήμανση (“black box”) στο φύλο οδηγιών ότι τα φάρμακο μπορεί να προκαλέσει επιθετικότητα, νευρικότητα, ευερεθιστότητα, κατάθλιψη, ιδέες αυτοκτονίας (αυτοκτονικός ιδεασμός) και πράξεις αυτοκτονίας.

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #306 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:41 »
pies εταιρείες να αντιδράσουν στην ελλάδα βρε παιδιά.μικροέμποροι και "μικροεισαγwγεις" από κίνα είναι όλοι τους που εκμεταλλευόμενοι και αυτοί την επανάσταση που έφερε το τελευταίο διάστημα στο μαζικό "ατμισμα" το ego-t κύριος ,πλούτισαν αλλα χωρίς κανένα σοβαρό επιχειρηματικό υπόβαθρο..δυστυχώς για εμάς τους "ατμιστες"-καταναλωτές βεβαια.ελπίζω να διαψευστώ αλλα σοβαρή αντίδραση από τους "μικροεισαγwγεις" δεν πρόκειται να δούμε..πραγματικά ελπίζω να με διαψεύσουν. αρχίζω να στοκάρω  :angry_orange:..έρχονται δύσκολες μέρες σε αυτό το άθλιο κράτος που καταδυναστεύει ένα υπέροχο έθνος..το έθνος τον ελλήνων.. κρατάτε αδέρφια "ατμιστες"..όχι ξανά στο k.t..καλύτερα να "ατμιζουμε" νερό.

Αποσυνδεδεμένος Palios

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #307 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:42 »
O λόγος για την απαγόρευση είναι ότι οι καπνοβιομηχανίες οι φαρμακοβιομηχανίες θα χάσουν εκατομμύρια. Μειώνονται οι καρκίνοι και οι πωλήσεις των τσιγάρων.

Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #308 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:42 »
παντως τησ obacco ειναι ακομα εδω και τα περισοτερα ειναι φαρμακεια

http://nobacco.gr/content/11/shmeia-polisis

Αποσυνδεδεμένος DASP

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #309 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:43 »
Μπορεί απλά να είναι τυχαίο
http://www.ovale.gr/shops.php


Τυχαίο;; Δεν νομίζω!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #310 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:46 »

τπτ δεν ειναι τυχαιο 8)
πολύ πιθανό  8)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #311 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:47 »
Λιακουρα νομιζω οτι εισαι λιγο απολυτος.

1. Κανενας δεν μπορει να πει οτι ειναι μεσον για διακοπη του καπνισματος. Ισως να μην το θελουν ολοι αυτο.
2. Δεν μπορεις στην παρουσα φαση να απαιτησεις οτι ειναι ασφαλες να ατμιζεις παντου γιατι δεν υπαρχει τεκμηριωμενη αποψη για αυτο.

Για ολα τα αλα συμφωνω απολυτα. :) :)
1. Είναι ένας εθισμός. Η νικοτίνη είναι εθιστική ψυχοτρόπα ουσία. Και πιθανόν πολύ εύκολα να αντικαταστασθεί με άλλες!
Πιστεύω πως δεν θα πρέπει να διαφημίζεται ελεύθερα και να προωθείται ανεξέλεγκτα σαν τα νερά και τα σαμπουάν. Το 'μέσον για διακοπή καπνίσματος' μπορεί να δώσει τον απαραίτητο έλεγχο στον τρόπο προώθησής τους (δεν λέω για την χρήση! για την διαφήμιση/προώθησή τους λέω).
2. Και όμως... το έχω ξαναγράψει... επιγραμματικά: η νικοτίνη δεν είναι στην εκπνοή σε αρκετή ποσότητα ούτε για να δημιουργήσει εθισμό, πόσο μάλλον για να προκαλέσει κακό. Για τις βάσεις υπάρχει μακροχρόνια εμπειρία αναπνοής τους και έρευνες. Τέλος, για τα αρώματα, εφόσον είναι στις ουσίες 'κατάλληλες για τρόφιμα' τότε κατά πάσα πιθανότητα έχουμε έρθει άπειρες φορές σ' επαφή μαζί τους και σε ανεξέλεγκτες ποσότητες (γιατί ανεξέλεγκτες είναι).
Ας αποδείξουν ότι κάνει κακό πριν το απαγορεύσουν: αυτή είναι και η λογική, η κοινή και του νομοθέτη. Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίον.

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #312 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:47 »
οι πηγές σου για τα αναγραφόμενά σου?  ή είναι δικές σου εικασίες?

εικασιες..

Αποσυνδεδεμένος DASP

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #313 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:50 »
και κάτι ακόμα.. είδε κανεις σήμερα ανοικτό κατάστημα αποκλειστικής πώλησης η/τ (όχι φαρμακείο,ψιλικά κλπ);

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #314 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:50 »
«Βέτο» στο ηλεκτρονικό τσιγάρο από το υπουργείο Υγείας
Πηγή: www.kathimerini.gr
Υγεία08/12/2011 | 20:11Τελ. ενημ.: 08/12/2011 20:11

Το υπουργείο Υγείας με βάση και γνωμοδότηση του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων τονίζει προς όλες τις κατευθύνσεις ότι η εμπορία και η χρήση του συγκεκριμένου προϊόντος απαγορεύεται, με το σκεπτικό ότι αφενός περιέχει νικοτίνη σε καθαρή μορφή, αφετέρου προσφέρει την ψευδή αίσθηση ότι είναι ασφαλές.

Όπως διευκρίνισε χθες ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας του υπουργείου κ. Αντώνης Δημόπουλος, το ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη χαρακτηρίζεται ως φαρμακευτικό προϊόν και ως τέτοιο χρειάζεται άδεια από τον ΕΟΦ προκειμένου να μπορεί να κυκλοφορήσει στην αγορά. Ωστόσο ο ΕΟΦ διαβεβαιώνει ότι ουδέποτε έχει χορηγήσει έγκριση σε αυτού του είδους τα προϊόντα γεγονός που καθιστά την πώλησή τους παράνομη.

Το θέμα θα επανεξεταστεί από το υπουργείο και τον ΕΟΦ εντός των επόμενων ημερών προκειμένου να καθοριστεί μία συνολική στάση και ως προς την κυκλοφορία- χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλά και ως προς τους σχετικούς ελέγχους.

Ρε παιδιά το περίεργο είναι που λέει και η χρήση του η.τ. !!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206319 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541055 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357515 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192878 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios