vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #195 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:22 »

Διάβασα πριν λίγο, τη κοινή συνέντευξη που έδωσε ο γ.γραμματέας με τον Κο Μπεχράκη. Διάβασα όσα ειπώθηκαν για το Η.Τ και για τις απαγορεύσεις που σκέφτεται να επιβάλει.
Είμαι χρήστης Η.Τ εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο. Ήμουν καπνιστής για περισσότερα από 25 χρόνια. Σε αυτό το χρονικό διάστημα, δεν έχω κάνει ούτε ένα παραδοσιακό τσιγάρο. Η βελτίωση της υγείας μου απίστευτη. Είναι το λιγότερο υποκριτικό να αφήνουμε ελεύθερο τον σχεδόν βέβαιο καρκίνο και να προσπαθούμε να επιβάλουμε απαγορεύσεις επικαλούμενοι μια δήθεν βλαπτικότητα. Γνωρίζω πως εντελώς αβλαβές δεν είναι, αλλά είναι χιλιάδες φορές περισσότερο αβλαβές από το παραδοσιακό τσιγάρο. Μήπως μπορεί ο κος Γ.Γραμματέας να μας υποσχεθεί πως ο αέρας που αναπνέουμε είναι εντελώς αβλαβής? Ας αφήσουμε τις υποκρισίες. Είναι πολλά τα λεφτά ε??


To έστειλα επώνυμα πριν λίγο στο Contact form του υπουργείου υγείας.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #196 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:23 »
Πρόστιμα απο την απαγόρευση του ΚΤ απλά δεν έχουν εισπραχθεί ή έχουν εισπραχθεί ελάχιστα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #197 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:24 »
Η συνεντευξη, διοτι ετυχε και την ειδα χθες στην εκπομπη του ΣΚΑΙ LIFE, σταματησε σε ενα σημειο-κλειδι οταν ενας δημοσιογραφος (γατος κατ'εμε) ρωτησε αν η ερευνα ειναι μερος του Λομπυ των καπνοβιομηχανιων ή αν υπηρξε αντιδραση με την δημοτικοτητα που εχει λαβει τις τελευταιες μερες....
Η απαντηση: Δεν γνωριζω ...

Η "ερευνα" του Μπεχρακη στο CHEST δεν ειναι παρα μια ενημερωση-ανακοινωση στο συνεδριο που εγινε στην Ολλανδια και δεν ειναι επισημη ερευνα οσο μια επιστολη, για να φανταστειτε που δεν λεει τιποτα απο αυτα που ανεφερε...

Το ζητημα ειναι αν θα εχει την μορφη που εδωσαν στον Τυπο διοτι δεν μπορουν να απαγορευσουν ετσι υπεραπλουστευμενα την χρηση του η.τ.- ακομη και της νικοτινης - εφοσον υπαρχουν νικοτινουχες ουσιες εγκεκριμενες απο τον ΕΟΦ, καθως και λοιπα προιοντα που εχουν βαθμο επικινδυνοτητας μεγαλυτερο απο την νικοτινη

Γνωμη μου ειναι οτι θα βρουν μια φορμουλα για να ρυθμισουν την πωληση/διαθεση των υγρων νικοτινης που θα φορολογηθει (και ηδη φορολογειται ως ενα βαθμο) με κανονισμους που θα προαποφασισουν.
Να υπενθυμισω οτι η ρυθμιση της νικοτινης ειναι μια καλη ιδεα, καθοτι εχει υψηλη τοξικοτητα (LD5040-60mg ΕΦΟΣΟΝ απορροφηθει απο τον οργανισμο) και εφοσον ο μεσος ατμιστης δεν εχει μεσα παρακολουθησης των υγρων που διαχειριζεται.

Αλλωστε δεν ειναι δυνατον για καθολικη απαγορευση των Η.Τ. ουτε των ουσιων τους, διοτι υπαρχουν προιοντα που εχουν εγκριθει και περιεχουν νικοτινη.Καλο θα ηταν ομως να μην μας βγει ο εγωισμος και προκαλουμε αρνητικες καταστασεις σε δημοσιους χωρους...Η αμαθεια ή ημημαθεια ειναι επικινδυνες συνθηκες, οποτε ειναι καλο να ρωταμε πριν αρχισουμε να ατμιζουμε ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ το καπνισμα δεν επιτρεπεται



 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #198 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:25 »
όλοι λίγο ή πολύ από αυτούς τους εμπόρους αγοράζουμε
Ο νόμος είναι από το 2008 οι εταιρίες που υπάρχουν γνωρίζουν για αυτόν κ είναι ενήμερες για τα πρόστιμα και την "παρανομία" τους, αν είναι διατεθειμένες να πληρώνουν κάποιο πρόστιμο για την ύπαρξη τους δεν καταλαβαίνω πως μας επηρεάζει εμάς, πέραν της αύξησης των τιμών.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #199 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:26 »
Για τα λεφτά γίνονται όλα και με τα λεφτά όλα γίνονται...!  :-\

Αποσυνδεδεμένος Xenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • 28η Οκτωβρίου είπα ΟΧΙ στο τσιγάρο..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #200 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:27 »
 Η μόνη λύση είναι  να βγάλει η Marlboro ηλεκτρονικό τσιγάρο!Τότε θα επιτραπούν τα πάντα!

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #201 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:29 »
Έστειλα μέιλ στο υπουργείο και τους ξεχέζω.

Η Ευθυμιάδου είναι δημοσιογράφος, κοινώς παπαρολόγος.
Η Τσέλλιου του Σκάι το ίδιο. Θα προσέξατε πιθανώς πόσο λιγότερο ενθουσιασμό έχει ενάντια στο η.τ σε σχέση με την προηγούμενη εκπομπή. Θα της βάλανε τρελλό πάγο...


Ο Μπεχράκης λέει για έρευνες αλλά έρευνες δεν βρήκα.Ξαναλέω εδώ: λέει πως έκανε ανακοίνωση στο συνέδριο του ERS φέτος στο Άμστερνταμ, αλλά η ανακοίνωσή του εκεί ήταν άσχετη με το η.τ . Αυτή ήταν που δημοσιεύτηκε και στο CHEST τον Οκτώβρη, δεν έχει φανεί τίποτα άλλο.


Πρόταση δράσης:
Ο Μπεχράκης είναι οργανωτής του συνεδρίου για τον έλεγχο του καπνίσματος, 8-10 Δεκεμβρίου, Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Μεγάλο Αμφιθέατρο, Α. Παπανδρέου 37, Μαρούσι, Αθήνα. Το πρόγραμμα του συνεδρίου είναι εδώ: http://www.smokefreegreece.org/images/GREEK_PROGRAM.pdf
Τυχεροί Αθηναίοι, κάντε την βολτίτσα σας προς τα κει, ένας-ένας και πολλοί μαζί, και πέστε τους τη γνώμη σας. Μην λέμε χαζά, μόνο οι καθημερινοί του φόρουμ περισσότεροι από αυτούς θα είναι. Άντε μπας και βαρέσετε και κανέναν και μας δείξουν και τα κανάλια. (Ζηλεύω! Αν ήμουν Αθήνα ακόμα, θα ήμουν ήδη εκεί - μάλλον θα με χαζεύατε σε κανα Star...)


το ποστάρω και στο θέμα του συλλόγου.
γεια σου φιλε λιακουρα
ετσι θελουνε....
αλλα πρεπει να μαζευτουμε και αλλοι....
και οι συντονιστες να στειλουν e-mail στις αντιπρωσοπειες για να δουνε αν μπορουν να κανουν κατι μεσο αυτων η' των δικηγορων τους
ειναι κριμα και αδικο μετα απο δυο μηνες ατμισματος και ανοδικης πορειας στη υγεια μου και την αντοχη μου να με κανουν "ΠΑΡΑΝΟΜΟ"

Αποσυνδεδεμένος member10a

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #202 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:34 »
Το θέμα βγήκε και στις ειδήσεις του ant1...

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #203 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:34 »

Διάβασα πριν λίγο, τη κοινή συνέντευξη που έδωσε ο γ.γραμματέας με τον Κο Μπεχράκη. Διάβασα όσα ειπώθηκαν για το Η.Τ και για τις απαγορεύσεις που σκέφτεται να επιβάλει.
Είμαι χρήστης Η.Τ εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο. Ήμουν καπνιστής για περισσότερα από 25 χρόνια. Σε αυτό το χρονικό διάστημα, δεν έχω κάνει ούτε ένα παραδοσιακό τσιγάρο. Η βελτίωση της υγείας μου απίστευτη. Είναι το λιγότερο υποκριτικό να αφήνουμε ελεύθερο τον σχεδόν βέβαιο καρκίνο και να προσπαθούμε να επιβάλουμε απαγορεύσεις επικαλούμενοι μια δήθεν βλαπτικότητα. Γνωρίζω πως εντελώς αβλαβές δεν είναι, αλλά είναι χιλιάδες φορές περισσότερο αβλαβές από το παραδοσιακό τσιγάρο. Μήπως μπορεί ο κος Γ.Γραμματέας να μας υποσχεθεί πως ο αέρας που αναπνέουμε είναι εντελώς αβλαβής? Ας αφήσουμε τις υποκρισίες. Είναι πολλά τα λεφτά ε??


To έστειλα επώνυμα πριν λίγο στο Contact form του υπουργείου υγείας.
μπτραβο και σε σενα parpen
ολα τα λεφτα ειστε  μερικοι απο εδω μεσα μπραβο και παλι μπραβο....
\
το αποτελεσμα να δουμε πιω θα ειναι

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #204 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:35 »
Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει μια επισημη ερευνα η οποια να αποσαφηνιζει τα υπερ και τα κατα της χρησης της συσκευης ατμισματος σε συναρτηση με την χρηση νικοτινουχων η μη υγρων καθως και το αποτελεσμα της εισπονοης των παραπανω,ετσι ωστε να μπορει καποιος να παρει θεση επισημαεπι του θεματος.
Το οτι ολοι μας(αλλοι λιγοτερο κ αλλοι περισσοτερο)εχουμε νιωσει τη διαφορα μεταξυ η.τ και κ.τ δεν εχει μια βασιζεται σε μια επιστημονικη μελετε,οποτε ο καθενας υπαλληλος μεγαλων συμφεροντων,δημιουργει το κλιμα που θελει(σκεφτειτε τη αποψη που δημιουργησαν σημερα οσοι δεν γνωριζουν τιποτα για το η.τ.)

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #205 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:36 »
Επειδή μίλησα με φιλο μου που εργαζεται σε ελεκτικο μηχανισμό του κράτους μου εξήγησε ότι η καθαρή νικοτίνη για ελεύθερη χρίση έχει απαγορευθεί από την Ε.Ε,η συγκεκριμένη οδηγία έχει κοινοποιηθεί σε όλους τους αρμοδίους φορείς ακόμα και στα τελωνεία,όσο για τα Η.Τ σε μερικά από αυτά διαπιστώθηκε οτι λόγω μη σωστής λειτουργίας έθεταν σε κίνδυνο τον χρήστη,Με λίγα λογία δεν υπάρχει πρόβλημα με όλα τα η.τ άλλα ούτε με όλα τα υγρά αλλά μονο με αυτά που θέτουν το χρήστη σε κίνδυνο.Η δουλειά των Μ.Μ.Ε είναι να σπέρνουν τον πανικό για δικο τους όφελος

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #206 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:37 »
To άκουσα και πριν λίγο στις ειδήσεις των 20:00 ''απαγορεύεται η χρήση ΗΤ με νικοτίνη σε κλειστούς δημόσιους χώρους''
Καλά, εγώ θα ατμίζω και ας μου αποδείξουν ότι αυτό που ατμίζω έχει νικοτίνη  :idiot1:
Το πρόβλημα όπως προαναφέρθηκε θα είναι στα εγχώρια καταστήματα που πωλούν υγρά με νικοτίνη  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #207 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:37 »
Το θέμα βγήκε και στις ειδήσεις του ant1...
ναι το ειδα κ γω γιναμαι 3ο θεμα κ στις ειδησεις...

Αποσυνδεδεμένος alhaar81

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:38 »
Μολις ακουσα το δελτιο ειδησεων του ΑΝΤ1 και λεει οτι απαγορευεται η χρηση του και θα γινονται ελεγχοι αν περιεχει νικοτινη...χαχαχαχα

Ετοιμαστειτε να ζησουμε εποχες ποταπαγορευσης...

ΣΟβαρα τωρα, πρεπει να ξεκινησουμε μια μορφη διαμαρτυριας διοτι η επιχειρηματολογια ειναι ανοητη

Και ΟΧΙ απο εκπροσωπο...ειμαστε φορουμ οχι επισημη οργανωση με καταστατικο κλπ...εγω προτεινω να στειλουμε και στον ΕΟΦ και στο Υπ.Υγειας μαιλ, επιστολες (οτι σας ειναι πιο ευκολο) απο τα μελη μας...
Επισης εφοσον δεν εχουν στοιχεια μπορουμε να τους στειλουμε πηγες που υπαρχουν απο ερευνες στον τομεα ΙΑΤΡΙΚΑ που υπαρχουν ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΕΣ ερευνες για εκπομπες και συγκρισεις η.τ. / κ.τ. σε δημοσιους χωρους, για απορροφηση νικοτινης κλπ...και να προτεινουμε οτι αν θελουν να το ρυθμισουν να συνεργαστουμε


Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 20:40 »
Επειδή μίλησα με φιλο μου που εργαζεται σε ελεκτικο μηχανισμό του κράτους μου εξήγησε ότι η καθαρή νικοτίνη για ελεύθερη χρίση έχει απαγορευθεί από την Ε.Ε,η συγκεκριμένη οδηγία έχει κοινοποιηθεί σε όλους τους αρμοδίους φορείς ακόμα και στα τελωνεία,όσο για τα Η.Τ σε μερικά από αυτά διαπιστώθηκε οτι λόγω μη σωστής λειτουργίας έθεταν σε κίνδυνο τον χρήστη,Με λίγα λογία δεν υπάρχει πρόβλημα με όλα τα η.τ άλλα ούτε με όλα τα υγρά αλλά μονο με αυτά που θέτουν το χρήστη σε κίνδυνο.Η δουλειά των Μ.Μ.Ε είναι να σπέρνουν τον πανικό για δικο τους όφελος


Για να το παρουμε λογικα , αν η συσκευη εχει πιστοποιηση CE και το ιδιο και τα υγρα,φυσιολογικα δεν θα υπαρχει προβλημα,ειδικα αν προσθεσουν και καποιο ειδικο φορο καταναλωσης το οποιο τους καιει περισσοτερο απο την υγεια μας....το κακο ειναι οτι στην ελλαδα η λεξη ''λογικα'' δεν υπαρχει στο λεξιλογιο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206316 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541052 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597032 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios