vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

344 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #225 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:01 »
Ναι η ελευθεση διακινηση σε συγκεκριμενη ποσοτητα.....η οδηγια αυτη υπαρχει.... το θεμα ειναι πανω απο 40-60mg που ειναι η μεση θανατηφορα δοση ή LD50....

Μπορεις να ζητησεις απο τον φιλο σου ενα λινκ ή εγγραφο για την κοινοτικη οδηγια σε παρακαλω npaolo??
Με ένα τηλέφωνο στο τελωνείο της περιοχής σου,θα μάθεις και λεπτομέρειες,φυσικά θα υπαρχή και στο ηλεκτρονικό taric στους περιορισμούς πάντως είμαι βέβαιος ότι και μετά από αυτό στο εμπόριο νόμιμα θα κυκλοφορούν η.τ και υγρά αυτά που τηρούν της προϋποθέσεις και είναι μάλιστα αρκετά 

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #226 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:02 »
Πολυ ενδιαφέρον, έχεις λεπτομέρειες??


δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει     http://www.cigarena.com/tobacco-news/philip_morris_in_negotiations_with_original_e_cigarette_company.html 
,το ψαχνω κ εγω μπας και βρω κανενα φρεσκο νεο...

Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #227 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:02 »
Καλησπέρα, εάν έχουν λίγο μυαλό - οι ίδιοι αμφιβάλλω, αλλά τα αφεντικά τους έχουν και με το παραπάνω - δεν θα το απαγορεύσουν εντελώς, διότι σε αυτήν την περίπτωση θα ξεγυμνωθεί η βλαπτικότητα του ΚΤ!
Δεν τους συμφέρει, θα αρχίσουν να βγαίνουν στο φως οι διάφορες έρευνες για το ΚΤ και για το ΗΤ, και θα υπάρχουν συγκρίσεις και ερωτήματα!

Μέχρι εδώ που το έφτασαν εκτιμώ ότι θέλουν να φτάσουν, άντε και λίγο παραπάνω, δηλαδή στο να μην υπάρχουν καταστήματα, όπως και να υπάρχει ο φόβος στην μάζα!
Μπορεί να πληρώσουν και 1-2 δημοσιογράφους και επιστήμονες για να στήσουν και μερικές εκπομπές, και φτάνει!

Εμείς, οι σχετικά λίγοι, δεν τους ενδιαφέρουμε, αυτοί βλέπουν νούμερα, το να μείνουν 1%-2% ατμιστές, δεν τους ενοχλεί πουθενά!
Οπότε τα Ελληνικά καταστήματα - και ειδικότερα αυτά που έχουν βιτρίνα - τα ξεχνάμε, θα κυνηγηθούν και θα κλείσουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:15 από mihm »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #228 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:02 »
Αντί να γράφετε εδώ...γράψτε εδώ
http://www.yyka.gov.gr/contact

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #229 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:03 »
Όχι δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες για το η.τ.  που ετοιμάζει η Philip morris....

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #230 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:05 »
Εκτος απο εμας τους καταναλωτες / ατμιστες θα πρεπει και οι εταιριες που πουλουν τα Η.Τ να κανουν καποια διαμαρτυρια γιατι πρωτους εκεινους απειλουν και δευτερους εμας.
Παραπανω ο ontheset παρουσιασε ενα κειμενο διαμαρτυριας απο καποια οργανωση εμπορων Η.Τ. Εμας οι εμποροι εχουν κατι παρομοιο η αν δεν εχουν θα οργανωσουν? η απλως θα προτιμησουν να τους κλεισουν τις επιχειρησεις ετσι απλα?

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #231 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:06 »
ολοι μπειτε εδω και υπογραψτε

http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #232 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:09 »
Όχι δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες για το η.τ.  που ετοιμάζει η Philip morris....
Ετοιμάζεται και άλλη μια πολυεθνική που θα τα διαθέτει μόνο σε φαρμάκια και το υγρό θα είναι σε αμπούλα μια χρίσης made in german

Αποσυνδεδεμένος alhaar81

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #233 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:11 »
Με ένα τηλέφωνο στο τελωνείο της περιοχής σου,θα μάθεις και λεπτομέρειες,φυσικά θα υπαρχή και στο ηλεκτρονικό taric στους περιορισμούς πάντως είμαι βέβαιος ότι και μετά από αυτό στο εμπόριο νόμιμα θα κυκλοφορούν η.τ και υγρά αυτά που τηρούν της προϋποθέσεις και είναι μάλιστα αρκετά

Στο ηλεκτρονικο taric δεν βρηκα κατι, και το τελωνειο της περιοχης μου σιγουρα θα μου πει οτι απαγορευεται η νικοτινη αλλα εκτελωνισαν προχθες 12mg/ml γυρω στα 300 ml.... Ημουν πολυ προσεκτικος στη διατυπωση μου...ψαχνω την Ευρωπαικη Οδηγια διοτι τα προιντα ειναι CE, που σημαινει επιπροσθετη οδηγια πρεπει να εσταλει στις αρχες...

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #234 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:11 »
Ειναι και το snuk παιδια που θελουν τωρα να σπρωξουν στην αγορα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:13
Στο ηλεκτρονικο taric δεν βρηκα κατι, και το τελωνειο της περιοχης μου σιγουρα θα μου πει οτι απαγορευεται η νικοτινη αλλα εκτελωνισαν προχθες 12mg/ml γυρω στα 300 ml.... Ημουν πολυ προσεκτικος στη διατυπωση μου...ψαχνω την Ευρωπαικη Οδηγια διοτι τα προιντα ειναι CE, που σημαινει επιπροσθετη οδηγια πρεπει να εσταλει στις αρχες...


http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html

Sale of these products in the EU is already covered by the GPSR 2005, CHIP standards (for packaging and labelling), CE mark regulations and Plugs and Sockets etc. (Safety) Regulations 1994, et al. The vast majority of electronic cigarette retailers already have policies in place to ensure that there are no sales to minors. We expect this to become standard practice across the industry.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #235 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:13 »
ολοι μπειτε εδω και υπογραψτε

http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html
Δεν αναφέρεται συγγραφέας του petition. Η ECITA πουθενά δεν αναφέρει ότι το σπονσονάρει. Αυτό που λέγεται EU Vaping Community δεν φαίνεται πουθενά, σε κανένα λινκ.
Δεν λέω ότι είναι λανθασμένο! Λέω ότι το έκανε κάποιος μονάχος του, λέγοντας πως είναι η κοινότητα των ατμιστών και πως υποστηρίζεται από την ECITA, χωρίς κάτι τέτοιο να ισχύει. Το petition γίνεται σε site για τζάμπα petitions. Εγώ έτσι δεν καταθέτω στοιχεία/email. Εσείς κάντε ότι θέλετε.



[edit] απ' ότι φαίνεται, το petition το έχει ανοίξει η administrator του φόρουμ (μόνο για τις εταιρίες - μέλη) της ECITA.
Εμένα αυτό δεν μου φτάνει. Επαναλαμβάνω όμως, κάντε ότι θέλετε!

Αποσυνδεδεμένος ontheset

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Μακεδονία είναι, ηταν και θα είναι Ελληνική
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #236 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:13 »
http://www.ecita.org.uk/news.html

Μα η ιδια η ECITA σε παραπεμπει στο petition.
Εκτος αν διαφωνεις με αυτα που λεει στο petition

Αποσυνδεδεμένος alhaar81

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #237 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:14 »
Υπεγραψα....καλο θα ηταν να υπογραψουν και αλλοι

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #238 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:16 »
Καλησπέρα σας
Με το θέμα τις απαγόρευσης προτείνω το εξής , να μαζέψουμε όσα χρήματα χρειάζονται για να χρηματοδοτήσουμε μια αξιόπιστη έρευνα πανεπιστημιακού επιπέδου και τα ευρήματα τις έρευνας αυτής να κατατεθούν στο αρμόδιο υπουργείο  μαζί με την έρευνα βέβαια να καταθέσουμε και ψήφισμα μέσο του forum τονίζοντας ότι το Η.Τ δεν είναι ούτε φάρμακο ούτε μέθοδος διακοπής καπνίσματος .
Την χρηματοδότηση για την έρευνα αυτή πιστεύω πως θα βοηθήσουν και οι εταιρίες εμπορίας Η.Τ

Για να μην γίνουμε παράνομοι χωρίς να υπάρχει ούτε ένας λόγος !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #239 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:17 »
Στη μύτη να τους τα έτριβες, δεν θα τα έβλεπαν... το χρήμα μπαίνει ανάμεσα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597033 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios