vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

432 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #240 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:20 »
Στο ηλεκτρονικο taric δεν βρηκα κατι, και το τελωνειο της περιοχης μου σιγουρα θα μου πει οτι απαγορευεται η νικοτινη αλλα εκτελωνισαν προχθες 12mg/ml γυρω στα 300 ml.... Ημουν πολυ προσεκτικος στη διατυπωση μου...ψαχνω την Ευρωπαικη Οδηγια διοτι τα προιντα ειναι CE, που σημαινει επιπροσθετη οδηγια πρεπει να εσταλει στις αρχες...
Προσοχή άλλο είναι τα προϊόντα  που έχουν  πιστοποίηση CE και άλλο ότι απλά φέρουν MIA ένδειξη ce .,για το taric θα μαθω αυριο....

Αποσυνδεδεμένος alhaar81

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #241 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:23 »
Προκειται για καταταξη χημικης ουσιας...δεν μπορουν να εχουν ενδειξη... πιστοποιηση χρειαζεται...

Αν μαθεις στειλε μου ενα ΠΜ αυριο σε παρακαλω....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος MarkusBoy

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
  • NO SMOKING HERE ?? I vape :-)
    • smoker's diary
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #242 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:23 »
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα . ΧΑΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ !!!
Δεν ειναι τυχαιο οτι καθος ξεκινουν ρυθμιση για την αυξηση στην τιμη του Κ.Τ σινάμα κοιτάνε την απαγορεύουν του Η.Τ
Μην το παίρνετε ολο αυτο στην πλακα ουτε ειναι για γελια ...

ΑΝ ΔΕΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ , ΘΥΜΑΣΤΕ ... ΤΡΥΑΝΤΑΦΙΛΟΠΟΥΛΟΣ κτλπ !!!

Εδω εχουν ξεκινησει και μαζευουν υπογραφες για ολο αυτο το θεμα  , οποιος θελει ας υπογραψει ηλεκτρονικα .

http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html

Ας φτιάξουμε κατι παρομιο για συλλογη υπογραφων και για την Ελλάδα γιατι οι νομοι μας ειναι '' εντος εκτος και επι τα αυτα '' στην Ε.Ε

το υπεγραψα γράφοντας στα σχόλια :i have the right to choose between the cancer of a cigarete and the theoretical damage in my health from e-cigarete .i request more research to be done for the e-cig but its all about money and taxes ...
freedom of choice is a human right do you rememder this governors

τώρα δεν ξέρω κατα πόσο αυτά λαμβάνονται υπ όψη από τους εξουσιαστές μας παγκόσμια

Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #243 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:23 »
Tα χρηματα που χανονται καθε μερα απο το τσιγαρο ειναι ασυληπτα μιλαμε για τρελα ποσα χανουν οι καπνοπαραγωγοι, καπνοβιομηχανοι, φαρμακοβιομηχανοι φαρμακοπιοι,γιατροι μεχρι και οι περιπτεραδες που το τσιγαρο ειναι απλα ο κραχτης του περιπτερου ψιλικατζιδικου κ.λ.π βαλτε και τους φορους μεσα μιλαμε για τρελα ποσα παγκοσμιως μεχρι τωρα το τσιγαρο ειχε το μονοπωλιο για πανω απο 300 χρονια τωρα εφυβραν οι κινεζοι μια συσκευη ανταγωνιστη του τσιγαρου και εχουν τρελαθει ολοι αυτοι οι κεραταδες και πρωσπαθουν με καθε τροπο να το σταματησουν πρωτα με την προπαγανδα οτι βλαπτει την υγεια χωρις να εχουν στοιχεια και χωρις να εχουν αποτελεσμα και τωρα με χουντικες μεθοδους αφου βλεπουν οτι το η.τ εξαπλωνετε με ραγδαιους ρυθμους

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #244 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:24 »
Έτσι όπως το έστειλα στο υπουργείο υγείας


Όσων αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήθελα να πω οτι εγώ ήμουν καπνιστής για 12 χρόνια (29 ετών είμαι) κι έκανα 50 τσιγάρα την ημέρα. Εδώ και 20 μέρες κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι να μη μου αρέσει καθόλου το κανονικό τσιγάρο πλέον. Σιγά σιγά θα αρχίσω να ελλατώνω και τη νικοτίνη και θα το κόψω τελείως. Που είναι το κακό? Το καλό υπουργείο θα απαγορεύσει κάτι και θα αφήσει ελεύθερα τα τσιγάρα που προκαλούν τόσα προβλήματα να τα πουλάνε στα περίπτερα; Για άλλη μια φορά μας κοροιδεύετε και αν δεν έχετε φτάσει ακόμα σε σημείο σίγουρα σε κάπια φάση δεν θα σας πιστεύει κανείς ακόμα και αλήθεια να λέτε. Το οτι πεθαίνουν απο καρκίνο κάθε μέρα άνθρωποι κύριοι με αιτία το τσιγάρο σας ενδιαφέρει; ή πιστεύετε οτι με το να γράφετε πάνω το τι κακό κάνει ένας καπνιστής θα το κόψει; Να ενημερωθεί ο κόσμος οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να κάνει κακό στη υγεία είναι θεμιτό αλλά το να απαγορευθεί κάτι και να αφήνεις να πουλιέται ελευθερα ο καρκίνος στα περίπτερα είναι αστείο. Πάει ο καιρός που ο κόσμος σας είχε κάποια εμπιστοσύνη. Με τόσα που έχουν αποκαλυφθεί για όλους σας όλοι πηγαίνουμε αλλού να βρούμε τις αιτίες των όσων λέτε. Άντε με το καλό να το απαγορεύσετε το ηλεκτρονικό (που δεν σας αποφέρει έσοδα) και να αφήσετε τον καρκίνο στα περίπτερα. Τι να πώ?????Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #245 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:25 »
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231141084

Διάβασα αυτό.
Θεωρώ ότι απλά λόγω πιέσεων κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να προκαλέσουν σύγχυση στον κόσμο.
Η Ευρωπαϊκή Νομοθεσία υπερισχύει της Εθνικής. Για αυτό και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο υπερισχύει του Αρείου Πάγου.
Αν θελήσουν να εμπλακούν σε αγώνα δικαστικό για το η.τ. που ευχαρίστως πιστεύω όλες οι εταιρείες θα το βάφτιζαν εν μία νυκτί ΑΤΜΙΣΜΑ (ώστε να μην εμπλέκεται με το τσιγάρο), θα γελάσει ο κάθε πικραμένος διότι θα επιστρέψει μπούμερανγκ.
Σε οποιοδήποτε δικαστήριο ανά τον κόσμο δεν πρόκειται να ισορροπήσει η ιδέα ότι το κ.τ. που τεκμηριωμένα προξενεί κακό κυκλοφορεί ελεύθερα και το άτμισμα που είναι "ύποπτο" και δεν υπάρχει παρά "η αποδοχή μίας έρευνας για δημοσίευση σε ένα περιοδικό" να απαγορευθεί η χρήση του.
Προβλέπω ατμιστικά καφέ και μπαρ και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος (και το παρδαλό ερίφιο) κατ'αντιστοιχία των λεσχών καπνιστών...

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #246 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:27 »
ολοι μπειτε εδω και υπογραψτε

http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #247 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:28 »
http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=t_dkru_m_x_q%24q_y%3d
 
εδω ειμαστε απ τα σημερινα....νεα...τη κατσαμε????
θα δουμε
στο βιντεο των ειδησεων του αντ1 αυτα που μας ενδιαφερουν ξεκινανε στο 24:08

Αποσυνδεδεμένος alhaar81

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #248 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:38 »
Το δικο μου μηνυμα στο Υπουργειο

"Το μηνυμα μου αφορα την τραγελαφικη αποφαση σας να απαγορευσετε την κυκλοφορια αλλα και την χρηση του Ηλεκτρονικου Τσιγαρου, με την αιτιολογια οτι δεν εχουν ερευνηθει επαρκως οι συνεπειες της χρησης του σε μακροχρονια ή βραχυπροθεσμη περιοδο. Αφενως, εαν ειχατε την διαθεση να ψαξετε θα βρισκατε φορουμ ατμιστων-στο οποιο ανηκω και εγω - που θα προθυμοποιουνταν να σας καταρτισουν και να απαντησουν ερωτησεις σας, καθως και να συμμετεχουν σε τυχον ερευνες μιας σχετικα καινουριας εναλλακτικης σε σχεση με το συμβατικο τσιγαρο. Να ειστε σιγουροι οτι εχουμε υλικο απο καποιες πρωτες ερευνες που εχουν γινει οπως και αναφορες απο παρομοια φορουμ ανα τον κοσμο που δινουν μια εικονα οτι με τα παροντα στοιχεια ειναι μια ασφαλεστερη εναλλακτικη απο το συμβατικο τσιγαρο.

Να ξερετε οτι η προχειροτητα και η ημιμαθεια με την οποια αντιμετωπιζετε το γεγονος, θετει σε κινδυνο με αυτην σας την απαγορευση τις ζωες ποικιλων ανθρωπων που ψαχνουν μια εναλλακτικη στο συμβατικο τσιγαρο με τα παροντα στοιχεια.

Κανενας δεν διαμηνυσε οτι προκειται για μια ασφαλη μεθοδο αλλα για μια σαφως ασφαλεστερη- με δημοσιευμενες ερευνες - απο ανεξαρτητους φορεις προς το καπνισμα  συμβατικων τσιγαρων

Να ξερετε οτι η επιπολαιοτητα σας δεν περασε απαρατηρητη

Μετα τιμης"

Αποσυνδεδεμένος manton

  • **
  • 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Allnetworks
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #249 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:40 »
Έστειλα κι εγώ το ίδιο ακριβώς μήνυμα (αλλάζοντας τη διάρκεια ατμίσματος & καπνίσματος) στο Υπουργείο Υγείας (?) που έστειλε και ο συνατμιστής parpen.

Αποσυνδεδεμένος Xenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • 28η Οκτωβρίου είπα ΟΧΙ στο τσιγάρο..
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #250 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:42 »
"Όπως διευκρίνισε χθες ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας του υπουργείου κ. Αντώνης Δημόπουλος, το ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη χαρακτηρίζεται ως φαρμακευτικό προϊόν και ως τέτοιο χρειάζεται άδεια από τον ΕΟΦ προκειμένου να μπορεί να κυκλοφορήσει στην αγορά. Ωστόσο ο ΕΟΦ διαβεβαιώνει ότι ουδέποτε έχει χορηγήσει έγκριση σε αυτού του είδους τα προϊόντα γεγονός που καθιστά την πώλησή τους παράνομη. "

Πηγή skai.gr

Φαρμακευτικ'ο προιόν??Από πότε και που το έχει δει αυτό ο Δημόπουλος??Εγω δεν το έχω δει πουθενά..Ρε μας δουλεύουν ?

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #251 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:43 »
Γεμισαμε 4 σελιδες διαμαρτυριες.
Προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλο ;
Καμμια σκεψη για διαμαρτυρια υπαρχει ;
Μηπως πρεπει να κανουμε ενα κειμενο
και να το στειλουμε ο καθε ενας μονος του,
στο Υπουργειο Υγειας.

Διαφορετικα θα ψηνομαστε μονοι μας.
Το ξερετε το ανεκδοτο "αει μαμησου εσυ και ο γρυλος σου";
Ετσι κανουμε και εμεις.


Σωστα. Κατι πρεπει να γινει μαζικα και ιδιως να κυκλοφορησει (οχι μονο πχ στο υπουργειο, πιεση σημαινει ΜΜΕ)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #252 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:46 »
Θεωρώ πως οι δημοσιογραφίσκοι για άλλη μια φορά προέτρεξαν να απαγορεύσουν πριν την απαγόρευση:
Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Προς το παρόν δεν έχει βγει απόφαση του ΕΟΦ για τη χρήση αυτού του τσιγάρου.

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Θα δούμε τις επόμενες βδομάδες αν υπάρχει νέου τύπου το οποίο να το επιτρέπουν. Εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται. Από κει και πέρα όμως θα δούμε με τον ΕΟΦ ποιες εταιρείες και τι φέρνουν. Εγώ είδα τις τελευταίες μέρες…

Δηλαδή όσα εισάγονται με Άδεια του ΕΟΦ. Δηλαδή καμιά εταιρεία στην Ελλάδα...

Κάτι ήξερα που στις ετικέτες μου δεν υπάρχει η λέξη "τσιγάρο".

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #253 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:46 »
Το μπαλάκι για 'φαρμακευτικό προϊόν' αναφέρεται στην νικοτίνη, η οποία πιθανόν αυτή τη βδομάδα να βολεύει να την λένε φαρμακευτική ουσία. Πάντως δηλητήριο είναι.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #254 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 21:46 »
ολοι μπειτε εδω και υπογραψτε

http://www.petitiononline.com/fr33dom/petition.html

Ιδέα : Γιατί δεν ανοίγουμε μια δική μας ψηφοφορία ? Να δουν και πόσες χιλιάδες ψήφοι είμαστε ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342036 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206319 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541055 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357515 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192878 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios