vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 2 χρήστες
lounik, mathimatikos1966

evo ΚΑΙ black line.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #75 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 19:23 »
οφείλω κι εγώ κάπιες διευκρινίσεις, εξηγήσεις.
(τις βάζω εδώ αφού αφορούνε τις δύο συσκευές).

το εύκολο:
λέμε συχνά γιά την δύσκολη τζούρα τού evo. Xτες έγραψα (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,564.msg7609.html#msg7609) πως φταίει το φιλτράκι. Αυτή είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή, είναι ο ατμοποιητής. Ισως λόγω τού μικρού μεγέθους.
Το ... θυμήθηκα σήμερα πού έπλυνα με ζεστό νερό τούς ατμοποιητές. Η τζούρα ελευθερώθηκε. Ναί, δεν είναι free σαν το black line -το οποίο είναι σαν να ρουφάς από ... καλαμάκι!! - αλλά είναι μία ωραία, ελεύθερη τζούρα. Αν φροντίζουμε λοιπόν να κρατάμε καθαρό (ξεμπούκωτο) τον ατμ. (κάτι πανεύκολο στο evo) δεν υπάρχει κανένα "πρόβλημα".

το δεύτερο αφορά το black line. Τις περασμένες μέρες, την "έπεσα" στην συσκευή (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,97.msg7349.html#msg7349).
μού διέφυγε -μάλλον- κάτι. Αρχάριος είμαι, θα μάθω  :)
Δυστυχώς, έχουμε να κάνουμε με πολλούς παράγοντες. Την συσκευή καί το κάθε μέρος της ξεχωριστά, το υγρό κλπ.
Το bl εκείνες τις μέρες ατμιζότανε βασικά με capuccino janty. Ε! λοιπόν αν το δοκιμάσετε ίσως νάρθετε στην θέση μου. Το υγρό -ίσως λόγω της πυκνότητάς του- έφευγε από παντού, έβγαζες το φιλτράκι καί έψαχνες χαρτοπετσέτΕΣ, τέλειωνε γεύση καί υγρό σε λίγες τζούρες.
Από χτες, με RY3 -βασικά- αλλά καί -πολύ λίγο- με camel (janty όλα), με το υγρό (αν προσέξεις καί λίγο  ;) ) δεν υπάρχει πρόβλημα ιδιαίτερο.
Η γεύση αλλά καί το υγρό -ειδικά το RY3- αντέχουν λίγες τζούρες παραπάνω.
Καί όλα είναι καλύτερα.

Άρα: Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαν...............................................
...................................
...........

 :D :D

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #76 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 19:45 »
Άρα: Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαναβάζω capuccino janty στο black line μου καί θα καθαρίζω τούς ατμ. στο evo μου.
Δεν ξαν...............................................
...................................
...........

 :D :D

Καλά δεν είπαμε να το γράψεις 10 φορές?  :angry_orange:
Τώρα γράψτο 20...
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #77 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 20:32 »
Πάντως το προιον από τη φύση του κ λόγω της πολυπλοκότητας του σε βάζει συνεχώς στο "τριπάκι" να πειραματίζεσαι ως προς όλους τυς πιθανούς παράγοντες  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #78 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 21:53 »
@ Αlfisti
 είπες "Το atomizer? Καλά, αυτό το "εξωτερικό" τού evo, με το "εσωτερικό" τού bl .... κάθε σύγκριση αποβαίνει μοιραία"

 Για πές μου σε περικαλώ τι θέλει να πει ο ποιητής? Και ποιο υπερτερεί τελικά? :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #79 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 22:10 »
δεν θα πω ποιό υπερτερεί (εξάλλου τι, αλήθεια, σημαίνει αυτό?   :hmmm:) γιατί άλλοι θα συμφωνήσουν, άλλοι θα διαφωνήσουν καί θα γίνουμε μύλος   :)

ξέρω όμως πως ο ατμ. τού evo είναι εξωτερικού τύπου. Δεν είναι καλυμένος, άρα, στάζεις πάνω του γιά πλάκα, τον ακουμπάς λιγάκι σε ένα χαρτάκι -γιά ψιλοκαθάρισμα- όποτε σού κάνει κέφι, το καθαρίζεις άνετα με ένα απλό, γρήγορο φύσημα κλπ.
είναι πιό βολικός, πιό εύχρηστος.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #80 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2009, 22:18 »
Το εξωτερικού τύπου σημαίνει δηλαδή οτι το μάλλινο σύρμα εξέχει από τη φωλιά-περίβλημα και άρα έχει εύκολη πρόσβαση.
Τσακάλι είμαι ο άτιμος. Στον αέρα τα πιάνω  :idiot1:
 

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #81 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2009, 23:12 »
Στις Φωτο βλεπουμε τους δυο τυπους πλαι πλαι,
Τον κλειστου τυπου BL απο πανω και γιατι δεν ειναι βολικος για   πλυσιμο  οπως του ΕVO στην τριτη φωτο.Προσεξε ποσο μεγαλες ειναι οι τρυπες κατω απ την γεφυρα,ΕΚει ειναι η αντισταση που γεμιζει καταλοιπα.
Το ΒL καλιτερα να το ψυνεις οπωw στην φωτο 4[ προσεξε πως φυσαω στις τρυπες εξαερισμου και πως καιγοντια τα καταλοιπα-καπνος που βγαινει]

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #82 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 00:13 »
Αυτή την τεχνική "φλάουτο" στην τελευταία φωτό δεν την ήξερα. Πως το κάνεις; Δεν καίγεσαι;

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #83 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 01:17 »
Οχι ειναι δικια μου πατεντα!!
δεν καιγεσαι ευκολα,και καταλαβαινεις την θερμοκρασια.
Φυσασ προοδευτικα και σταθερα για 5 δευτερα ,κρυωνει ξαναφυσασ κλπ

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #84 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 01:25 »
Θα το δοκιμάσω. Ελπίζω μόνο να μην μου κολήσει ο ατμοποιητής στα χείλια. :shock_sick_02:

Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #85 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 05:50 »
πολύ καλές φωτό asala. Ειδικά το "φλάουτο"  8)

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #86 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2009, 12:41 »
ΟΚ λοιπον ..Το βαπτισαμε..Τεχνικη Φλαουτου.. :))
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια  :bye:

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Α. Λευκες Συζυγοι Μαυρες Ερωμενες
« Απάντηση #87 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 14:51 »
Οι ψυχολογοι λενε οτι οι ανθρωποι διεπονται απο δυο αρχες.
Η μια ειναι η αρχη της πραγματικοτητας ,και η αλλη  Η αρχη της ηδονης.
Στην πρωτη κατηγορια ανηκουν οσοι λενε ‘’θελω αυτο αλλα δεν μπορω να το παρω τωρα,θα το παρω οταν πρεπει’’
Στην δευτερη ,την αρχη της ηδονης οσοι λενε ‘θελω αυτο τωρα ,μου αρεσει , δεν μπορω και δεν πρεπει να το παρω ΑΛΛΑ θα το παρω γιατι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
 Ωραια..εδω για ηλεκτρονικα τσιγαρα γραφουμε ,τι σχεση εχουν αυτα??..
Εχουν αμα απ την ωρα που γεννιεσαι εισαι βαπτισμενος στην αρχη της υδονης...
Οπως ειχα πει ο Αβετ μου εδωσε να δομιμασω δυο τζουρες απ το BL του.
Κοιτα να δεις,οι ερωμενες ερχονται παντα οταν οι συζηγοι αρχιζουν να γινονται ‘’δεδομενες και βαρετες’’ .
Και σε γοητευουν  οσο και σε παραλυουν..και στην πρωτη τζουρα  ξερεις!!!..αυτο ηταν,,,πρεπει να το αποκτησω..
Απ την αλλη μερια η συζυγος ..Το Εvo δεν ηταν καμια...τυχαια.
Εκλεισα 3 μηνες μαζι του και λατρεψα το ατμισμα ,το ειχα συνεχεια στα χειλια μου το πρωτο καιρο σαν ..πιπιλα .
Δεν με αφησε ποτε..,οκ εκανα μπουγαδα τα ατομαιζερ πολλες φορες σαν νεος χρηστης αλλα παντα ξαναδουλευαν
Και ηταν και απο καλη ...οικογενεια..
Η αντιπροσωπεια ,οπως και οι περισσοτερες στη ελλαδα ηταν πολυ καλη και εξυπηρετικη και ηξερε να σε κερδισει και να σε κρατισει σαν πελατη.
Το πρωτο ..σπασιμο εγινε με τα νεα φιλτρακια..
Ηθελα ναμπορω να παρω καποια ποσοτητα κενα ,να τα ξαναγεμιζω,και να ειμαι ευτηχης.
ΑΜ ΔΕ !! Τα νεα με το μικρο εσωτερικο μειωσαν την αυτονομια .
Και την μειωσαν πολυ..και ουσιαστικα δεν δεχονται καμια..’’πατεντα ‘’ αλλαγης υλικου ,αφου αυτο ειναι κολημενο εσωτερικα.Πολυ μεγαλο τιμημα για μια πιο ευκολη τζουρα
Ετσι αρχισα να σταζω απ ευθειας οχι σαν επιλογη ,αλλα σαν αναγκη..
Στο τελος μαζεψα ολα τα παλαια τυπου φιλτρακια και εκανα την πατεντα με το φιλτρο ενυδρειου..
Ομως...ειχε ερθει ειδη η κουραση..
Και ειχε ερθει και η τζουρα του BL στην ζωη μου..
Και μου αρεσε πολυ.
 Ευτιαξα λοιπον ενα καλο πακετο υποστηριξης  οπως κανω παντα σε γνωστους και φιλους ,και εδωσα την παραγγελια μου.
Την αλλη μερα και με μια μεγαλη καθυστερηση απο ACS περιμενα στις 3 ηρθε στις 5.30 ενω ειχα κανονιζει επαγγελματικα ραντεβου, το πακετακι εφθασε στα χερια μου
Ελατε τωρα..μην κανετε τους ανηξερους..αφου ολοι σας εχετε την ιδια λαχταρα και περιεργεια οταν το ανοιγετε
 Πραγματικα εντυπωσιαστικα.!! Η συσκευασια ολων των ανταλλακτικων σε μαυρα χαρτινα κουτια , με πολυ καλο φινιρισμα,ατμοποιητες σε σελοφαν σφραγισμενο μεσα σε μικρα ακουτακια,φιλτρα στην καλυτερη συσκευασια που εχω δει μεχρι τωρα,μα χωραει εκει μεσα 5 φιλταρκια??
 Μονταρισμα λοιπον η μπαταρια ,το ατομαιζερ και ενα φιλτρακι .
Ξερω οτι θ απρεπει να περιμενω αρκετες ωρες για να στρωσει και αυτο πρεπει να το ξερει και ο υποψυφιος αγοραστης αλλιος θα απαγοητευτει
Κοιταω το ατομαιζερ και σκεφτομαι πως στο καλο θα ριχνω νερο εκει μεσα??
Στο EVo    εχεις αφονο χωρο για νερο
Εδω ??
Και να το βαζω σε οινοπνευμα ..δεν θ αφευγει το χρωμα??
Μμμμ..Βρηκα,..ΨΥΣΙΜΟ ..εχει κουμπακι,φυσας ανετα απ τις τρυπες εξαερισμου,και ψυνεις οσος θες...και αυτος ο ηχος το ...τσσσς την ωρα που καθαριζςει μου αρεσει τοσο πολυ.
Προσοχη ομως,μην σας παει ατμος στα ματια ..θα κλαιτε μια ωρα μετα .
 Οκ ..το τσιγαρο στρωθηκε κα αρχισα να ατμιζω..Τι γευση θεε μου..τι χτυπημα..ποσο πιο ζεστος και γεματος ο καπνος..
Αλλαζα υγρα και στα περισσοτερα η γευση ηταν πιο Δυνατη..στο Εvo ηταν πιο αισθησιακη...,πιο απαλη,
Τωρα ..για το κουμπι στο BL εχω μερικες...ενστασεις..
Οχι για την αξιοπιστια αλλα γιατι ..Ε!! δεν ειναι και στην πιο φυσικη θεση,
Οι μπαταριες τωρα μου κανανε τρελλα νερα!!
Κρατανε απο 1.30 εςω 5ωρες και 30!!!!!!!! Αναλογα την μπαταρια
Και οι αλλες δυο περιπου δυομιση ωρες..
Θα ξανατσεκαρω αυτη με τη μια  ωρα και 30 λεπτακαι θα ζητησω αλλαγη αν κραταει μονο τοσο.
To καλο εινα οτι οι χρονοι φορτισης ειναι αρκετα πιο συντομοι απ του εvo κατα 30-50%
Ελπιζω οχι σε βαρος της αξιοπιστιας της μπαταριας σε βαθος χρονου.
Παραλληλα ο ενας φορτιστης απ τους τρεις παρεδωσε το πνευμα με τη δευτερη φορτιση και το σερβις της εταιριας δεχτηκε με μεγαλη προθυμια την αλλαγη με νεο.
Να πω εδω οτι αυτο  το προβλημα εχει ξαναγινει και με φορτιστη αλλης εταιριας και ειχα παλι την ιδια αντιμετωπιση.
Πιστευω οτι για να κρατηθουν οι τιμες σε καποια χαμηλα στανταρς ο ποιοτικος ελεγχος δεν υπαρχει.
Θα ηθελα να πω και για τα φιλτρακια οτι μετα την πλακα που επαθα με τα μικρα του evo μου φανηκαν...πολυ καλα.
Πραγματι το λευκο καπακι δεν ειναι τοσο στεγανο οσο του evo ,.αλλα το φιλτρο εχει μεγαλη χωριτικοτητα ,σταζεις πανευκολα και αν θες να αλλαξεις το εσωτερικο γινεται πραγματικα πανευκολα.
Προσωπικα εχω δυο πανεμορφα γκρι κουτακια συσκευασιας φιλτρων και γεμιζω 10φιλτρακια με  φρεσκο ...φιλτρο ενυδρειου .
Ετσι εχω παντα μαζι μου κενα στεγνα φιλτρα για σταξιμο.
Ακομα το ιδιο φιλτρο δεχεται μια δυο φορες περισσοτερο σταξιμο πριν φρακαρει και περιοριστει να παιρνει3- 4 σταγονες..
Αλλα και τοτε..Αλλη μια πατεντα απ τον ..asala.
Στην βαση το φιλτρο εχει μια μικρη τρυπουλα,.
Εαν την τραβηξετε βγαινει η βαση και μπορειτε κρατωντας το φιλτρο αναποδα να ριξετε χλιαρο νερο .
Θα διαπερασει και καθαρισει το υλικο ..μετα απο 3-4 λεπτα,και οταν στεγνωσει ειναι σχεδον καινουριο.
Ετσι δεν χρειαζεται να αλλαζετε καν εσωτερικο για αρκετες φορες!!!

Βεβαια η καταναλωση ειναι ..μμ μπορει και διπλασια απ του evo.
Ειναι σαν να εχεις ενα σπορ αυτοκινητο..σε νοιαζει αν καιει παραπανω??[πολυ παραπανω]!!!.
Ενα παραπονο εχω ακομα γιατι μου στεγνωνε τον λαιμο σε πολυ  εντονο ατμισμα .
Ξυπναγα την αλλη μερα με ασχημη αισθηση στο λαιμο κατι που με το evo γινοταν πολυ πιο σπανια και διακριτικα.
Σκεφτικα να πουλησω το Evo μου..7 μπαταριες 12 ατομαιζερ φορτιστες..ολο και κατι θα εβγαζα.....δεν μου παει στην καρδια..ακομα δουλευει μετα απο τρεις μηνες που το εχω..λιωσει στο ατμισμα σχεδον σαν την πρωτη μερα.
Και οταν πια εχω μπαφιασει με το BL ..to evo θα ειναι παντα εκει ..με τον απαλο ατμο του .να με χαλαρωσει να με ξεκουρασει...σαν μια αιωνια πιστη συζηγος...
Γιατι με το BL καποιες στιγμες γεμιζεις λες ΟΥΦ!! Δεν θελω αλλο....
Λοιπον ...τα δυο τσιγαρα δεν ανταγωνιζονται το ενα το αλλο αλλα αλληλοσυμπληρονονται..

Και πιστευω οτι ειμαι τυχερος που τα εχω και τα δυο..
Τωρα αν εχετε ενα απ τα δυο ειστε εξισου τυχεροι... ..
Καλα ατμισματα και την νικοτινη με...ρεγουλα ..
 Α!! Θυμηθηκα ενα παλιο Rock τραγουδι....smoooke on the waaater  la la al

ΥΓ  Φημες της τελευταιας στιγμης  λενε οτι ο ..μπαμπας της νυφης ξαναεφερε τα παλαια καλα φιλτρακια με το τετραγωνο εσωτερικο ..

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 15:15 από asala »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Α. Λευκες Συζυγοι Μαυρες Ερωμενες
« Απάντηση #88 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 14:56 »
Καταπληκτικό!!!  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: evo ΚΑΙ black line.
« Απάντηση #89 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2009, 15:02 »
ωραίοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςς!!!!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342138 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50077 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357627 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192962 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1250 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591671 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios