vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος zaf.z

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #165 στις: Μαΐου 24, 2018, 21:39 »
Πριν λίγους μήνες έλαβα κατά λάθος email απο χονδρέμπορα, που προοριζόταν για τους πελάτες του λιανικής, τα ατμομάγαζα. Αφορούσε διαμόρφωση νέας τιμής χονδρικής σε επώνυμο υγρο 10ml εξωτερικού, με τιμή λιανικής 7 ευρώ.

Η τιμή χονδρικής η νέα ήταν 1,78 ευρώ.

Δεν νομίζω να σας προκαλεί έκπληξη, όταν με DIY τα 10ml σας κοστίζουν και 0,7 ευρώ (με 3αρα νικοτίνη), ή όταν υπάρχουν έτοιμα 10ml εξωτερικού με 3,5 ευρώ...


υγ. Κοίτα μη με spammαρετε στα pm για το ποιός και τι και σουξου-μούξου
1,78/1,24 φπα=1,43-1,00 ο εφκ = 0,43
δεν νομίζω!!!
1,78 + 1 ο εφκ = 2,78 + 24%φπα = 3,45 έτσι ίσως και να γίνεται!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #166 στις: Μαΐου 24, 2018, 21:45 »
Μάλλον 1.78+ΦΠΑ, που μεταφράζεται σε 0.78+ΕΦΚ+ΦΠΑ, έτσι συνήθως κάνουν προσφορές/ενημερώσεις οι προμηθευτές.

Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό σε αυτό το νήμα

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #167 στις: Μαΐου 24, 2018, 21:50 »
Εμείς δεν καταλήγουμε πουθενά.

Οι επιχειρήσεις, ελπίζουμε να προβούν σε όχι βιαστικές ενέργειες και οι νομικοί τους να κάνουν καλά τη δουλειά τους...
Τι εννοεις με αυτο;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #168 στις: Μαΐου 24, 2018, 21:57 »
Εννοώ ότι δεν είναι κάτι που να μπορούμε να κάνουμε ως ατμιστές/πολίτες/καταναλωτές.

Εκτός από το να περιμένουμε αντιδράσεις/κινήσεις από τον κύκλο των επαγγελματιών, και κυρίως από τους παραγωγούς και εισαγωγείς. (hint: θα υπάρξουν τέτοιες αντιδράσεις, δεν γνωρίζω πως και τι ακριβώς).

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #169 στις: Μαΐου 24, 2018, 22:04 »
Το Εδιμβούργο ΔΕΝ είναι το εξωτερικό.
Είναι απλά μια πόλη του εξωτερικού (και μάλιστα μικρή σχετικά).
Με απλά λόγια ας μην γενικεύουμε κάτι που διαπιστώσαμε σε ένα μικρό υποσύνολο.

Και εν ολίγοις ας παραμείνουμε και στο θέμα μας που είναι πολύ πιο σημαντικό.
Προφανώς και το θέμα είναι το σημαντικό.Εγώ απλά μια παρατήρηση έκανα, από μια μικρη εμπειρία.Δεν γενίκευσα νομίζω πουθενά, οπότε δεν βλέπω το λόγο της παρατήρησης!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #170 στις: Μαΐου 24, 2018, 22:31 »
:yoloyeah: H ΤΡΟΜΌ   ΚΡΑΤΊΑ!! ΔΕΘΆ  ΠΕ ΡΆΣ...

...τι όχι;;
:))

Sincerely yours,
σορυ παίδες για τα οφ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #171 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:00 »
Ξύπνησα με την τσίμπλα στο μάτι. Ήταν τόσο μεγάλος ο ιστός που έπλεκε ολονυχτίς, που δεν μπορούσα να ανοίξω τα βλέφαρα.
 Όμως, μια περίεργη μυρωδιά γαργάλησε τα ρουθούνια μου. Μου θύμιζε…
 - Αμάν, ακόμα δεν ανέτειλε ο Ήλιος και η γειτόνισσα βράζει κουνουπίδι.
 - Ο Ήλιος έχει μια ώρα που σηκώθηκε, ανεπρόκοπε… (μαντέψτε σε ποιαν ανήκε η ουράνια φωνή)
 - Μα, καλά… επιτρέπεται το άρωμα κουνουπιδιού; (ψέλισα)
 - Είναι φυσικό άρωμα, ΞΥΠΝΑ!!!
 - .Μήπως είναι ενισχυτικό φυσικού αρώματος; Διότι σύμφωνα με την εγκύκλιο 51/14/23 του ΣΝ 723/82/17 της διχοτόμου 45/78/89 της μεσοκαθέτου…
 - Σκασε!!!... ΑΤΜΙΣΤΗ!!!


Έσκασα. Έψαξα σαγιονάρες με το αριστερό μάτι που είχε ανοίξει στο μεταξύ, σκανάροντας το πάτωμα. Τις βρήκα. Κατευθύνθηκα προς το μπάνιο.
 Κάθισα μετρώντας τα πλακάκια. Την ώρα που ένα χοντρό πράγμα, με το χρώμα που αποκτά το βαμβάκι μετά από 30
ml ατμίσματος του υγρού «καρυδόπιτα με σοκολάτα και σαντιγύ, που στην εκπνοή αφήνει την αίσθηση του γύρου-ανανά» έπαιζε τσουλήθρα στο παχύ μου έντερο και με γαργαλούσε, άκουσα την ουράνια φωνή:
 - Βρήκες πώς θα σπουδάσουν τα παιδιά, ωιμέ το είναι σου;
 - Βρήκα (είπα θριαμβευτικά) Θα πάρουμε… ώπα! Πού πήγε το «βαρβατίλα», το αρρενωπό αφρο-ντούς μου;
 - Μου αρέσει που ξενυχτάς σε εκείνο το ατμιστοφόρουμ. 325 ραψωδίες διάβασες χτες, δεν έβγαλες άκρη; ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ τα σε προπυλενογλυκόλη διαλυμένα αρώματα.
 - Μα, εδώ βλέπω το «Άρλεκιν-το χαμένο όνειρο πνίγεται σε άρωμα καρύδας» και…
 - Αυτό είναι σε γλυκερίνη διαλυμένο, ΚΟΠΑΝΕ.
 -  Ωραία, φουλ βιτζί τότε. Θα πάρουμε το…
 - Το αφρο-ντούς μου είναι διαλυμένο σε ειδική μορφή γλυκερίνης που, αν το κοιτάξεις υπό γωνία 37 μοιρών ως προς την εκλειπτική, σου δίνει φάσμα 122,6 φορές σταθερότερο από… τεσ-πα, εγκύκλιος 316α, συμπληρωματικό φύλλο 18/18β/που αφορά στην παράγραφο 19-ζ, διορθωμένη κατά 87% μετά την αλληλεπίδρασή της με σκοτεινή ύλη.
 -Άλλο… παίρνουμε το τάδε άρωμα μαγειρικής, διαλυμένο σε ηλιέλαιο, βγάζουμε το ηλιέλαιο και έχουμε το άρωμα. Το διαλύουμε σε γλυκερίνη φαρμακείου και κονομάμε, σπουδάζει και το παιδ΄πι μας που θέλει δικηγόρος να γίνει.
 - ΑΧΡΗΣΤΕ. Τα αρώματά σας είναι πολύ συμπυκνωμένα. Ξέρεις πόσο…


-       Γιε μου, κανακάρη μου, ξύπνησες; Πώς πάει το διάβασμα για νομική;
-       Όλα καλά, φάδερ. Με δυσκολεύει μόνο η προβολή στο όγδοο παράλληλο Σύμπαν του σκεπτικού της απόφασης για την υπόθεση της μαζικής μετανάστευσης ατμιστών σε άλλο Γαλαξία. Σύμφωνα με την εξωκύκλιο 28,1946 με προβολή στην ουρανογραφική συντεταγμένη του όγδοου χωροχρονικού ασυνεχούς, να δώσω μια σοκολάτα στη Σούλα, σήμερα  που έχουμε ραντεβού στο παγκάκι ή θα θεωρηθώ ότι υπονομεύω την σκοτεινή ενέργεια του παρόντος Σύμπαντος, καθώς αν βγάλει το αλουμινόχαρτο (χίλια συγγνώμη) θα διαχυθεί παντού το  άρωμ… εμ… η μυρωδιά (κοκκίνισε ο γλύκας μου); Το οποίο, σύμφωνα με το λογιστικό φύλλο Ε19 είναι ολόγραμμα;
 
 - Ο Θεός μας άνοιξε τα μάτια και δεν εγίναμε Ατμισταί... Ακούστηκε από το Βιβλίο «Ατμιστές: οι Διωγμοί»… την ώρα που λιποθυμούσα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2018, 23:12 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #172 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:08 »
Όπως έξι χρόνια στη σειρά τώρα  :respect:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #173 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:11 »
Πάντως μόνο την ecig είδα να αντιδρά άμεσα με εκπτώσεις στα SnV.
Όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά που έχω τσεκάρει στην καλύτερη αλλάξαν λίγο τον χαρακτηρισμό των υγρών...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #174 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:16 »
..ναι... παιζουν κουκο "διπλο" οι αλλοι. η e_cig εχει μειναι στον αβολοτε. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #175 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:22 »
Γιατί άλλο Γαλαξία σύντροφε/συνατμιστή; Πείτε μου τώρα πως έκλεισε κι ο Γαλαξίας της Ν. Σμύρνης να με κάνετε κομμάτια.. Που τον πίνουν τώρα τον καφε οι ΝΣμυρνιώται;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #176 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:31 »
Πότε είναι νόμιμο ένα κομμάτι Ν. Σμυρνιώτη;
Όταν είναι μικρότερο των 10 ml.

Καλά... ontopicάρω ξανά, ο ατμιστής...

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #177 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:38 »
Επειδή κολλήσαμε στα "τεχνικά", αν είναι νόμος ή οδηγία κλπ, η ουσία είναι μια.
Αν γράψεις στο μαγαζί σου "απαγορεύεται η πώληση αλκοόλ σε άτομα κάτω των 18" και μετα δώσεις στον μπάρμαν σου την οδηγία "δεν θα τους σερβίρεις ούτε αναψυκτικά", προφανώς αυτό και θα κάνει.


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #178 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:39 »
Σοβαρά, τώρα .
Αν ισχύει αυτό που κατάλαβε ?? ο κ.Παναγιωτόπουλος  -
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Reply #105 on: Today at 09:14 »

Τότε, ΟΛΑ  τα προιόντα στα οποία αναφέρεται η εγκύκλιος και είναι στα ράφια των καταστημάτων λιανικής δεν επιτρέπεται να πουληθούν, άρα πρέπει να αποσυρθούν όπως και όλα τα σχετικά προιόντα που βρίσκονται στις αποθήκες των παρασκευαστών, χονδρεμπόρων και εισαγωγέων , είναι παράνομο να πουληθούν στα καταστήματα.
Δηλαδή υπάρχει απαγόρευση πώλησης νομίμως αγορασθέντων , εισαχθέντων ή παρασκευασθέντων προιόντων χωρίς να καλύπτεται ( η απαγόρευση )από σχετικό νόμο.
Πιστέψτε με, ούτε στην Ελλάδα θα μπορούσε να συμβεί αυτό.

Ας ακολουθήσει ο ΣΕΕΗΤ την προτροπή του Cruizer79 να αναλάβουν οι νομικοί του ??
να ξεμπερδέψουν το θέμα. Πρωτίστως αυτοί έχουν το αυγό στον κώ.ο

Θεωρώ χρήσιμο να διαβάστε και αυτό. Αν το πάνε κατά εκεί
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Reply #143 on: Today at 15:11 »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #179 στις: Μαΐου 24, 2018, 23:43 »
Πάντως πρέπει να έχουμε κάνει φοβερή πρωτοτυπία, τουλάχιστον στην Ευρώπη.
Ή ατμιζεις νικοτινη ή το κόβεις το ατμισμα. Τέλος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499889 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12249 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos