vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Eleaf Tessera

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Eleaf Tessera
« στις: Μαρτίου 09, 2018, 22:03 »
Οπως σας υποσχεθηκα  θα κανω μια παρουσιαση του eleaf tessera το οποιο ειναι ενα σχετικα καινουργιο μοντακι της eleaf!
Επειδη ομως  δεν ειμαι καθολου ειδικος στις παρουσιασεις οπως ο καλος μου φιλος stepeha (που το κατεχει το αθλημα) και αλλοι συμφορουμιτες, σας ζητω να δειξετε κατανοηση!

Μιας και ηταν φορτιζμενο στο 100% οταν το ανοιξα, το εβαλα κατευθειαν στο pc για αναβαθμιση και ετσι δεν ξερω
τι και αν διορθωθηκε/προστεθηκε στο μοντακι!

Το μοντακι ειναι γενικα ελαφρυ (σχετικα με το ocular και το wismec που εχω), και εχει παρα πολυ καλη αισθηση την ωρα που το κρατας, μιας και χωραει ανετα στα δικα μου χερια (τα εχω και τεραστια), αλλα και γενικα δεν θα κουρασει κανεναν οση ωρα και να το κραταει ουτε ομως υπαρχει και ο φοβος να του γλιστρησει απο το χερι λογω της υφης που εχει!

Ολες η ακρες στο μοντακι ειναι στρογγυλεμενες και δινουν μια ομορφη εικονα, αλλα κρυβουν μια "παγιδα".
Επειδη το μοντακι οπως σας ειπα ειναι ελαφρυ και λογω που οι γωνιες ειναι στρογγυλεμενες, η κατω επιφανεια (η βαση του) που παταει το μοντ δεν ειναι σταθερη.
Δηλαδη βιδωνοντας τον ατμο επανω (melo 4) ο οποιος ειναι βαρης και το βαρος ειναι στον ατμο, εχει ως αποτελεσμα να πεφτει συνεχεια με το παραμικρο κουνημα, και ετσι αναγκαζομαι να το εχω ολο ξαπλα.
Οποτε σε ενα τραπεζι με τραπεζομαντηλο αρκετα δυσκολο να γλιτωσεις το πεσιμο. Ισως με εναν μικροτερο π.χ 22αρι, η, κοντιτερο, ελαφρυτερο ατμο να μην υπαρξει θεμα. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο βεβαια, αλλα ειναι ενα θεματακι και θελει προσοχη κυριως για τον ατμο.

Ο πολος του μοντ τωρα ειναι λιγακι σκληρος, αλλα δεν δημιουργει καποιο θεμα απλα το αναφερω!
Επισης τον ατμοποιητη οταν τον βιδωνεις εχει ενα ελαχιστο ζορι (ισως που ειναι καινουργιο ακομα), αλλα χωρις κανενα θεμα!
Την αντισταση μου την μετραει για 1.89 ohm ενω χρησιμοποιω 1.8 (της aspire).

Στα των κουμπιων τωρα ξενερωσα ασχημα, οχι λογω της αποκρισης τους (στις εντολες) που ειναι παρα πολυ καλη, οσο για την ασχημη αισθηση που εχουν οταν τα πατας.
Δηλαδη το fire button οταν το πατας γρηγορα και αποτομα (5 για ανοιγμα η 3 για μενου) ειναι πολυ κλικαριστο (κανει εντονο θορυβο), οχι ομως οταν το πατας να ατμισεις οπου ειναι σχεδον αθορυβο με τελεια αισθηση.
Επισης και τα 3 κουμπια κατω ενω δεν εχουν τζογο εχουν το γνωστο κλικ κλικ του πλαστικου που ειναι εκνευριστικο (για εμενα), αλλα σιγουρα συνιθιζεται. Εξαλλου δεν χρησιμοποιουνται και συνεχεια εκτος του fire button!
Το κυριοτερο ομως και για το οποιο ειχα αγωνια ηταν το fire button σε λειτουργια...
Αν και δεν ξερω τιποτα απο ρευματα... με το που παταω το fire πυροδοτει ακαριαια και χωρις καθολου αυξομειωσεις η διακοπες κατα την διαρκεια της τζουρας! Και το συμαντικοτερο απο οοοοοοοοολα ΔΕΝ ΕΧΕΙ miss fire μεχρι τωρα τουλαχιστον!!
Fire button ειναι ολοκληρη σχεδον η αριστερη πλευρα και το πατημα του ειναι ελαφρως σκληρο (ισως επειδη ειναι καινουργιο ακομα) και μακαρι να παραμεινει ετσι, ωστε να μην πατιεται ευκολα σε τσεπες τσαντακια κ.α!

Το μενου του ειναι αρκετα απλο και ευκολο στις ρυθμισεις του, και δεν θα χρειαστεις οδηγιες (μιλαω για εμπειρους)!  Για καποιον ομως που δεν ξερει απο αυτα θα δυσκολευτει, χωρις να ξερει τι ειναι το καθε μενου και τι κανει, και θα ψαχνεται, διοτι  το βιβλιαρακι με τις οδηγιες που εχει μαλλον το βαλανε για φιγουρα, γιατι  περα απο την αναφορα για το ρολοι που εχει και το πως ανοιγοκλεινει το μοντ, δεν εξηγει τιποτα αλλο απο τα μενου με αποτελεσμα να σου ειναι  αχρηστες οι οδηγιες.

Το χρωμα του τωρα δεν ειναι γυαλιστερο (το ασημι που πηρα) ειναι ματ (βουρτσιζμενο αλουμινιο) και (καλο αυτο) δεν αφηνει καθολου δαχτυλιες!
Επισης  στην οθονη εχει μεμβρανη για γρατζουνιες, αλλα καλο ειναι να κοψεις το αυτακι της μεμβρανης που εξεχει ωστε να μην μπορει να ξεκολληση ευκολα!

Ενα αλλο κολπακι που εχει (αλλα τελειως αδιαφορο) ειναι εκτος που σου δειχνει ποσα puff εχεις κανει, σου μετραει και την διαρκεια ολων το εισπνοων συνολικα.

Στα της αυτονομιας τωρα δεν μπορω να αναφερω ακομα κατι και θα επανερθω οταν θα βγαλω συμπερασμα!

Επισης αν το απενεργοποιησεις τελειως και θες να δεις την ωρα πατας μια φορα το fire button και εμφνιζεται, και μετα Σβηνει παλι η οθονη!

Παρακατω εχω διαφορες φωτο δικες μου και απο internet!

Για οτι αποριες τυχον υπαρξουν και ξερω, ευχαριστως να βοηθησω!

Υ.Γ Σε γενικες γραμμες μου αρεσε η αγορα του ειναι κουκλι το μοντακι, και μενει να δω την αυτονομια του!
Αν η αυτονομια του ειναι καλη θα το προτεινα ανεπιφυλακτα σε οποιον το ζαχαρωνει!

Αυτα απο εμενα και αν εχω κατι νεοτερο θα επανερθω! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2018, 22:28 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 09, 2018, 22:40 »
Το μοντακι το ειδα κ μου αρεσε πολυ η εμφανιση του, αλλα ο συμβιβασμος με το μεγεθος που κανεις οταν παιρνεις διμπαταρο η κατι σε μεγεθος διμπαταρου γινεται για να εχεις αυτονομια η ισχυ. 
Το 4 εχει μεγεθος διμπαταρου, αλλα μολις 3400 μιλιαμπερ μπαταρια κι αυτο με χαλασε, εναντι του invoke, που στο ιδιο μεγεθος δεχεται δυο μπαταριες των 3000μα εκαστη για μεγαλη ισχυ η δυο των 3500μα για μικροτερη ισχυ κ μεγαλυτερη αυτονομια. 
Υπολειπεται βεβαια ελαχιστα σε εμφανιση κ σιγουρα σε μεγεθος και δυνατιτητες οθονης, αλλα θα εβαζα τη λειτουργικοτητα πανω απο τη φαντεζι οθονη. Και που το πας αυτο;;;; ορθιο μενει παντα, ανεξαρτητα απο τον ατμοποιητη πανω του!!!

Η απορια μου παραμενει γιατι μονο 3400μα μπαταρια. Επισης, ειναι μια η δυο οι μπαταριες;

ΥΓ. Μια χαρα η παρουσιαση. Καλυτερα να κανουν παρουσιασεις περισσοτερα μελη κι ας μην ειναι οι κλασικες που γνωριζουμε. Καθεμια δινει πολυτιμη πληροφορια. 

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 09, 2018, 22:57 »
Πρωτον σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...!

Δευτερον οσο αναφορα την μπαταρια οντως ειναι μικρη και θα μπορουσε η eleaf να μην το χαντακωσει και να του εβαζε τουλαχιστον μια 5000, η οπως λες καλυτερα εξωτερικες να παιζεις οπως θες αφου το εξοπλιζει στα 150w.
Να σου αναφερω παντως πως σε ενα βιντεακι που ειδα στο youtube, ενας μαστορης μετα την παρουσιαση του μοντ το εκανε κομματια και  ανεφερε για 2 μπαταριες αν αυτο μετραει σε κατι.
Εγω παντως με αυτα εχω πληρη μεσανυχτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2018, 23:32 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 09, 2018, 23:48 »
ε, ναι... μετράει. 2 μπαταρίες έχει, απλά είναι 1700ρες. Γιατί μόνο τόσο, ποιος ξέρει.... και πόσα αμπέρ είναι έκαστη...
Εχεις δίκιο, θα μπορούσαν να βάλουν κάποια 4500 ή 5000, όπως και σε άλλα τους μοντάκια.

Η εταιρία έχει πολλά μοντέλα, είναι λογικό σε κάποια να βάζει ενσωματωμένη και σε κάποια άλλα όχι.
Aλλη πρακτικότητα έχει το μοντάκι με ενσωματωμένη, άλλη αυτό με τις αποσπώμενες.
Για σένα που λες ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα, οι ενσωματωμένες είναι μια καλή λύση, διότι απλά βάζεις και φορτίζεις. Δε χρειάζεται να ξέρεις κάτι άλλο, όπως πχ τη διαχείριση ενός μοντ με "παντρεμένες" μπαταρίες. Ή, και να ξέρεις, δε χρειάζεται να ασχοληθείς. Ατμίζεις, φορτίζεις! Επιπρόσθετα σε γλυτώνει από το κόστος δυο μπαταριών.

Τεσπα, ευάτμιστον!!!!
Είναι πάντως πανέμορφο, το κοκκινάκι και το ουράνιο τόξο έχουν μπει στην καρδιά μου.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 09, 2018, 23:59 »
Οντως 2 μπαταριες έχει και το δείχνει στο μενού στο υπομενού information!
Κι εγω για το κόκκινο πήγαινα μιας και το μπορντό μεταλλικό είναι το αγαπημένο μου χρώμα, η για το ουράνιο τόξο. Μου έκατσε το ασημί αλλά  τουλάχιστον δεν θα φοβάμαι μήπως ξεβάψει!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 10, 2018, 00:00 »
Πέτυχα αυτόν που δεν μπορεί να σταυρώσει γυναίκα και κάθεται κι ανοίγει τα μοντάκια.



2σελη LiPO μπαταρία, 12.58Wh.
Σα να λέμε μία μπαταρία 3400mAh.
Ή σα να έπρεπε σωστότερα να λέμε 12μιση Wh μπαταρία.

Και φυσικά όπως έχει ξαναγραφτεί, αν ανοίξεις το μοντάκι θα το χαλάσεις.
Από την άλλη αν δεν το χάλαγε δεν θα γνωρίζαμε πόσα σελς είναι η μπαταρία οπότε πάλι ξύπνιοι θα το βγάζαμε το βράδυ, αλλά δεν θα βλέπαμε ιδίοις όμμασι το θερμοαισθητήριο που έχει η μπαταρία.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 10, 2018, 00:11 »
Αυτο παλι με το σταυρωμα της γυναικας που το εμαθες; μαζι κυνηγουσατε κ σταυρωνες μονος σου; 
Και ποσα αμπερ συνολικα ειναι οι δυο μπαταριες κυριε πολυξερε;
Εσεις συμφωνειτε με τους υπολοιπους του νηματος, που σε ποσοστο 100% συμφωνουν οτι το κοκκινακι κ το ουρανιο τοξο ειναι τα καλυτερα.χρωματα για το τεσσερα;

Τελος, μικρε.τσιπ εισαι καλα; απο τις ελαχιστες.φορες που ηταν κατανοητα σε κοινους θνητους ολα οσα.ειπες

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 10, 2018, 00:15 »
Μάλλον τα είπε απλα και κατανοητά για εμένα που εχω πλήρη μεσάνυχτα :)) :))!
Ακριβώς αυτό το βίντεο του μαστροχαλαστη είδα και γω!
Πάντως αυτό το θέμα της ενέργειας έχει καταντήσει μεγάλη  αηδία!
Κατασκευάζουν χιλια δυό πραγματα (π.χ κινητα - η/τ) αρκετά ενεργοβόρα, αλλά από μπαταρία χάλια μαύρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2018, 00:21 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 10, 2018, 00:30 »
Για το σταύρωμα δεν μπορώ να αποκαλύψω.

Τα Αμπέρ της μπαταρίας είναι όσα Βατ έχει ρυθμίσει ο κατασκευαστής να δίνει το μοντ στον ατμοποιητή.
Και αμάν πια με τα Αμπέρ της μπαταρίας.
Δεν ατμίζουμε με Αμπέρ ούτε με μία τζούρα ανά φόρτιση.
Βασικά όταν βλέπω θερμοαισθητήριο και ενσωματωμένη μπαταρία, δεν με ενδιαφέρει τίποτα.
Είναι αυτό που λέμε ΑΦΟΒΑ.

Στο 100% κι εγώ για το ουράνιο το τόξο.

Καλά δεν είμαι καιρό τώρα.
Άσε, έχει ξαναγραφτεί...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 10, 2018, 01:37 »
Μας δουλεύετε κυργε Μεμοστρικα; Καλύτερα κάνεις παρουσιάσεις από εμένα. Εγώ ξεπετάγματα κανω τελευταια, οχι παρουσιασεις.
Μπραβο ρε μαν. Περιμενουμε κι άλλες από εσένα.
Θα περασει και από τα χεράκια μου σε λίγες ημερες για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 10, 2018, 07:55 »
Εγώ με αυτού του τύπου τα μοντάκια δεν ασχολούμαι αλλά την παρουσίαση σου την διάβασα με ευχαρίστηση μπράβο και καλά ατμίσματα

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 10, 2018, 09:19 »
Μας δουλεύετε κυργε Μεμοστρικα; Καλύτερα κάνεις παρουσιάσεις από εμένα. Εγώ ξεπετάγματα κανω τελευταια, οχι παρουσιασεις.
Μπραβο ρε μαν. Περιμενουμε κι άλλες από εσένα.
Θα περασει και από τα χεράκια μου σε λίγες ημερες για δοκιμή.
Αστα αυτα που λες!
Οταν κανεις παρουσιαση στηνομαι με ποπκορν να διαβασω, διοτι υπαρχει πλοκη στο θεμα και το τελος ειναι παντα:
ζησανε αυτοι καλα και μεις καλυτερα! :)) :)) :))

Στα του μοντ τωρα και περα απο την πλακα, οταν το παρεις για δοκιμη, θα σε παρακαλουσα να πεις και συ τα λογακια σου, αφενος διοτι τα λες ωραια, και αφετερου διοτι σιγουρα θα αναφερεις ολα οσα ξεχασα εγω και επιστημονικα!!

Τωρα για αλλες παρουσιασεις που λες θα γινουν, οταν ερθουν και στο ταμειο money για καινουργιες σοδειες...,
διοτι ελλειψη χρηματων στασις εμποριου που λεει και ο σοφος λαος!  :)

Εγώ με αυτού του τύπου τα μοντάκια δεν ασχολούμαι αλλά την παρουσίαση σου την διάβασα με ευχαρίστηση μπράβο και καλά ατμίσματα
Για να καταλαβεις τι παιζει με εμενα, μου αρεσε τρελα το AEGIS 100W που λογω και τις δουλειας μου θα ηταν θηριο παρολη την κακουχια που θα ειχε  μαζι μου!
Ημουν στο καταστημα να το παρω και ξαφνικα μου λεει ο υπαλληλος ξερεις η μπαταρια δεν φορτιζει μεσα στο μοντ, αλλα σε εξωτερικο φορτιστη.
Ε αυτο ηταν το αφησα και εφυγα.
Και μερικες φορες, αν μου κατσει κατι στο ματι οπως το τεσσερα που το ερωτευθηκα, το αγοραζω και ας ειναι μονο λογω της ομορφιας του!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2018, 09:31 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος amsen

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 11, 2018, 11:16 »
Πολύ ωραια!!! Περιμένω και εγώ το μαύρο την Δευτέρα αλλα μάλλον δεν θα χρειαστει να προσθεσω τίποτε. Μία ερώτηση: με τον εξαερισμό της μπαταρίας (αν το εκφράζω σωστά) τι γίνεται ? Υπάρχουν τρυπούλες/χαραμάδες στον πάτο?

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 11, 2018, 17:34 »
Ουτε κι εγω τον βρηκα που η πως τον εχει.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Tessera
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 12, 2018, 10:57 »
Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά από video που έχω δει, δείχνει την εντύπωση πως όλο το fire bar να αφήνει διέξοδο για τα αέρια σε περίπτωση ανάγκης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507385 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568779 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem