vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 3 χρήστες
gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #930 στις: Μαρτίου 24, 2016, 18:56 »
Χμμ, βρε λες; είμαι και γαλαντόμος εκτός από γαλαζοαίματος.

Αποσυνδεδεμένος Stella B.

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βγαίνω μέσα απο τους ατμούς σαν μπουζουξού!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #931 στις: Μαρτίου 25, 2016, 04:11 »
Όταν σταμάτησα το κανονικό τσιγάρο, κάθε φορά που έπλενα τα δόντια μου, τα ούλα μου μάτωναν. Απ'οτι διάβασα δεν ήταν κακή παρενέργεια, αλλά τότε είχα φοβηθεί λιγο. 
Τελικά διάβασα οτι ήταν ένδειξη οτι ζωντάνευαν τα ούλα μετά απο χρόνια κακής κυκλοφορίας του αίματος λόγω του τσιγάρου. 
Καλά που υπάρχουν και τα φόρουμ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #932 στις: Μαρτίου 25, 2016, 06:36 »
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με τα ούλα μου! Πάνε 2 μήνες τώρα και συνεχίζουν να ματώνουν.
Εσάς μετά από πόσο καιρό σταμάτησαν να ματώνουν,γιατί αρχίζω και ανησυχώ!!

Επίσης εκεί που μέσα σε 10 χρόνια είχα βγάλει 2-3 φορές άφτρα στο στόμα,τώρα μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες που ατμίζω έχω βγάλει ήδη 2 φόρες!! Και το επιστόμιο το καθαρίζω συνέχεια,δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #933 στις: Μαρτίου 25, 2016, 09:49 »
Ματώνουν γιατί έχεις ουλίτιδα που καλυπτόταν με τον καπνό. Θα χρειαστείς καθαρισμό σε οδοντίατρο και ίσως κάποιο στοματικό διάλυμα για τις άφτρες. Οι άφτρες θα υποχωρήσουν με τον καιρό, το αίμα όμως οδηγεί κατευθείαν στο γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος limvape

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #934 στις: Μαρτίου 25, 2016, 19:42 »
2.5 χρονια χρησης του Η.Τ! Οταν ειχα ξεκινησει με 18mg μετα συνεχιζα για αρκετο χρονικο διαστημα με 9mg  καποιες φορες ανασαινα βαρια..τωρα που ατμιζω στα 3mg δεν εχω κανενα προβλημα..αν και δεν γνωριζω οτι τα mg παιζουν ρολο σε αυτο που παρουσιασα..ισως επηδει το ειχα κ εχω πιπιλα??  :o

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #935 στις: Μαρτίου 26, 2016, 09:41 »
Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με τα ούλα μου! Πάνε 2 μήνες τώρα και συνεχίζουν να ματώνουν.
Εσάς μετά από πόσο καιρό σταμάτησαν να ματώνουν,γιατί αρχίζω και ανησυχώ!!

Επίσης εκεί που μέσα σε 10 χρόνια είχα βγάλει 2-3 φορές άφτρα στο στόμα,τώρα μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες που ατμίζω έχω βγάλει ήδη 2 φόρες!! Και το επιστόμιο το καθαρίζω συνέχεια,δεν ξέρω αν φταίει κάτι άλλο...
τα ουλα σου ματωνουν ακομα γιατι λογικα η ουλιτιδα υπαρχει ακομα...
οι αφτρες θα φυγουν αν χρησιμοποιεις ενα driptip απο τεφλον ή πλαστικο.
εγω ειχα μονιμως μια αφτρα οταν ατμιζα απο SS drip.
εβαλα ενα πλαστικο και ησυχασα φιλε

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #936 στις: Μαρτίου 26, 2016, 20:53 »
Μάλιστα,οπότε κανονίζω επίσκεψη σε οδοντίατρο!
Τα πλαστικά τα έχω δοκιμάσει και δεν μ'αρέσουν. Τα ss έχουν την καλύτερη αίσθηση για μένα,δεν έχω δοκιμάσει τεφλόν όμως,θα πάρω ένα να δοκιμάσω. 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #937 στις: Μαρτίου 29, 2016, 14:45 »
@Tribal
Λογικά εκτός απο ουλίτιδα έχεις και πλάκα που τα ματώνει συνέχεια, με ένα καθαρισμό θα είσαι για αρκετό καιρό καλά.
Πάρε τεφλόν όπως σου είπαν και παραπάνω, ακόμα και στο πάτωμα να το χεις δεν θα δεις άφτρα...
Μαζί με το τεφλον drip tip πάρε και μια οδοντόβουρτσα και οδοντικό νήμα.


Καλός ήρθατε στο σεντόνι μου...


Σχετικά με μένα, μετά απο μια βασανιστική ίωση με αμυγδαλίτιδες και άλλα ευχάριστα μικροβιακά πραγματάκια έχω να καταθέσω 1-2 πραγματάκια.
Έχουμε και λέμε, όσο κάπνιζα το οξυγόνο μου ήταν 97-98% δια μαγείας το Σάββατο που μου ξανά πήραν το οξυγόνο ήταν 100% τυχαίο; :dontknow: Μάλλον, πάντως και σήμερα που πήγα για καφέ με ένα φίλο γιατρό που ήρθε απο το γραφείο με την περιβόητη τσαντούλα του λεω φέρε το μανταλάκι με κοιτάει :o και τότε καταλαβαίνει οτι θέλω να μετρήσω το οξυγόνο, πάλι 100% ήταν, μάλλον αυτό τον καιρό πήρα τα βουνά ε; :tongue_smilie:
Δεύτερο και νομίζω καλύτερο! όσο πονούσε η αμυγδαλίτιδα εγώ απο τα νεύρα μου κούμπωσα σκέτη γλυκερίνη με ένα kanthal κάπου στα 1.6 χωρίς ντουμάνια μεγάλα χωρίς γεύσεις χωρίς νικοτίνες δεν ξέρω γιατί; Γιατί; έτσι την είδα! 8)
Ξαφνικά ο πόνος περνούσε, λέω κοίτα να δεις με πιάνει η αντιβίωση (έχοντας στο πίσω μέρος του εγκεφάλου οτι κάτι κάλο παίζει με τη VG), μετά απο 3 ώρες άντε πάλι τα ίδια πόνους, κακό, λεω λες να μας χαλαρώσει η VG; Ξανά την πιπίλα μου εγώ ο πόνος έφευγε. Με τα πολλά πόνος και σκέτη VG 0 δεν τα πάνε καλά με νικητή την VG.


Το κακό βέβαια είναι οτι αφού έκατσα και συζήτησα με τον γιατρουδάκο το φιλαράκι ανακάλυψα και μια κακή κρυφή πτυχή της γλυκερίνης, δυστυχώς ανεβάζει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, αλλά ποιος νοιάζεται μπρος στο πόνο ε;;

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #938 στις: Μαρτίου 29, 2016, 15:03 »
Παιδια κ εγω εχω θεμα κατα καιρους με τις αμυγδαλες. Μολις περασα μια καλη μαζι με κρυωμα για  δυο βδομαδες. Το η.τ. απλα δεν το ειχα πιπιλα οσο ημουν αρρωστη, εφτανα τα 2ml την ημερα. Το μεγαλο ζορι με το λαιμο κρατησε 2-3 μερες και ο βηχας το ιδιο. Να μην πω πως ηταν πριν κοψω το κ.τ...Το μπουκωμα βεβαια κραταει γερα αλλα γι αυτο μαλλον ευθυνεται η ρινιτιδα κ οχι το η.τ. Μεχρι στιγμης το μονο που εχω παρατηρησει σαν παρενεργεια ειναι πως η vg σε μεγαλο ποσοστο με πρηζει καπως.

Αποσυνδεδεμένος tzanampeths

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #939 στις: Μαρτίου 29, 2016, 15:13 »
Εμένα μ' έχει χτυπήσει μια πολύ σοβαρή παρενέργεια.
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΟΡΕΞΗ! Π Ο Λ Υ!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #940 στις: Μαρτίου 29, 2016, 15:17 »
@Tribal
Λογικά εκτός απο ουλίτιδα έχεις και πλάκα που τα ματώνει συνέχεια, με ένα καθαρισμό θα είσαι για αρκετό καιρό καλά.
Πάρε τεφλόν όπως σου είπαν και παραπάνω, ακόμα και στο πάτωμα να το χεις δεν θα δεις άφτρα...
Μαζί με το τεφλον drip tip πάρε και μια οδοντόβουρτσα και οδοντικό νήμα.


Το κακό βέβαια είναι οτι αφού έκατσα και συζήτησα με τον γιατρουδάκο το φιλαράκι ανακάλυψα και μια κακή κρυφή πτυχή της γλυκερίνης, δυστυχώς ανεβάζει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, αλλά ποιος νοιάζεται μπρος στο πόνο ε;;


Εκτός του γιατρού που στο είπε, έχει επιβεβαιωθεί κι απο αλλού; Είναι δηλαδή σίγουρο ότι ανεβάζει το σάκχαρο;
Γιατί διάβασα εδώ σε άλλο νήμα στις αρχές ότι διαβητικοί που ανέβαζαν σάκχαρα δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μάλιστα κάποιοι έβλεπαν και καλυτέρευση.
Τι ακριβώς ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #941 στις: Μαρτίου 29, 2016, 16:14 »
Υπολογίζοντας την ποσότητα, ακόμα κι αν η γλυκερίνη ήταν ζάχαρη, με τον ρυθμό που εισπνέεται δεν θα μπορούσε να το ανεβάσει σε αισθητό ποσοστό.

Αλλά έτσι κι αλλιώς έχει πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αν κοιτάξεις ας πούμε τον γλυκαιμικό δείκτη διαφόρων τροφών ΕΔΩ θα δεις π.χ. ότι το μήλο (που δεν είναι κι από τα πολύ υψηλά) έχει γλυκαιμικό δείκτη 36 ενώ από ό,τι αναφέρει ΕΔΩ ο γλυκαιμικός δείκτης της γλυκερίνης είναι 3  !! Άρα αν βάλεις και την ποσότητα, η επιβάρυνση είναι μηδενική.

Αν έχει κάποιος διαφορετικά στοιχεία, ας τα εκθέσει.

EDIT: Υπάρχει ειδικό θέμα για το ζάχαρο στο φόρουμ μας όπου μπορείς να διαβάσεις και την άποψη ενός γιατρού.

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
και δυο μηνύματα παρακάτω από αυτό άλλος ένας γιατρός λέει το ίδιο (ΕΔΩ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2022, 02:40 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #942 στις: Μαρτίου 29, 2016, 16:40 »
Όπως τα λέει ο Λευτέρης πρέπει να είναι, τουλάχιστον για κάπιον που ΔΕΝ έχει πρόβλημα, αλλά φαντάζομαι ισχύει για όλους το γεγονός του χαμηλού Γ.Δ.
Μετά από 7 περίπου χρόνια στον ατμό, οι εξετάσεις μου σταθερά κάτω από 0,90 με όριο το 1,40 αν δεν κάνω λάθος

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #943 στις: Μαρτίου 29, 2016, 23:12 »

Εκτός του γιατρού που στο είπε, έχει επιβεβαιωθεί κι απο αλλού; Είναι δηλαδή σίγουρο ότι ανεβάζει το σάκχαρο;


Όχι δεν έχω κάτι να το επιβεβαιώσω απλά μια αναφορά έκανα που έτυχε να συζητήσω σήμερα.
Έχω διαβάσει το θέμα που αφορά το Η.Τ και το σάκχαρο, δεν μπορώ να ξέρω τη πραγματικά παίζει εξάλλου δεν με ενδιέφερε ποτέ γιατί δεν είχα κάποιο θέμα με τέτοια πάθηση (κλασικός Έλληνας ε;)


Αν αναστάτωσα δεν είχα αυτό σαν σκοπό.


Εξάλλου την κρυφή πτυχή της γλυκερίνης είπα όχι ολόκληρου του Η.Τ.... :-[

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #944 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:09 »
Εχει παρατηρησει κανενας-καμια ατμιστης/τρια λαχανιασμα ;Ειδικα στις σκαλες  ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342274 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206484 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31059 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597233 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11519 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193061 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591894 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios